Врвни онлајн обложувалници 2024 : Сè што треба да знаете

Спортските книги или обложувалниците доаѓаат во повеќе облици и големини. Но, со огромен број опции таму, слетувањето на вистинската локација за коцкање не е толку лесно како што звучи. Значи, дали навистина постои „совршена обложувалница“ за играње?

Ќе ја разоткриеме оваа мистерија, плус како да се смириме со онлајн обложувалницата што е можно побрзо.

Не грижете се, знаеме дека е тешко да се открие кој пат да се оди кога станува збор за спортско обложување, но овде ви даваме водич за тоа каде да погледнете, што е Букмејкер, што правите и како можете заработете ги најдобрите бонуси.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Што е букмејкер?

Што е букмејкер?

Обложувач или спортска книшка, како што е популарно познат, е лице или компанија што прифаќа облози и плаќа во зависност од договорените коефициенти. Често, обложувалниците се обложуваат на легални и професионални спортови како што се асоцијациски фудбал, коњски трки, бокс, голф и многу повеќе.

Уште подобро, сегашната мрежа е фрлена уште поширока за да се приспособат на политички настани, е-спорт, временски прогнози итн.

Тоа, рече, обложувалниците може да бидат легални или нелегални, во зависност од локалните закони за коцкање. На пример, во ОК, обложувалницата е легална од 1961 година и денес се смета за клучен придонесувач за економијата на земјата.

Меѓутоа, во повеќето земји од Блискиот Исток како ОАЕ, каква било форма на обложување не е дозволена од религиозни и културни причини.

Еве како функционира онлајн обложувалницата. Да претпоставиме дека обложувач сака да се вложува во победата на Марија Шарапова против Серена Вилијамс во женскиот тенис. Ако Шарапова има 2,50 коефициент и обложувачот вложи 100 долари на нејзината победа, можна е победа од 250 долари (100 долари x 2,50). Ако таа загуби или играта заврши нерешено, влогот од 100 долари оди кај обложувалницата.

Што е букмејкер?
Различни типови на букмејкери

Различни типови на букмејкери

Навигацијата во светот на обложувалниците може да биде огромно, но познавањето на различните типови може да ви помогне да го направите вистинскиот избор. Еве поедноставен водич:

 • Букмејкери од тули и малтер: Ова се традиционалните обложувалници во кои можете да влезете, да се обложувате и да разговарате со други. Иако нудат реално искуство и широк спектар на опции за обложување, можеби им недостасува удобноста на обложувањето 24/7.
 • Онлајн букмејкери: Овие дигитални платформи се совршени за оние кои сакаат обложување од дома или во движење. Со бројни спортски опции, бонуси и алатки како пренос во живо, тие го модернизираа обложувањето. Плус, тие се одлични за оние кои бараат „најдобри бонуси за онлајн обложувалници“ или „врвни веб-локации за обложување преку Интернет“
 • Размени за обложување: Сфатете го ова како пазар за обложувалници. Наместо да се обложувате против букмејкер, вие се обложувате против други играчи. Овој модел може да понуди подобри шанси и поголема контрола, но имајте на ум, има провизија за победи.

Во суштина, вашиот избор зависи од вашата желба: класично искуство, дигитална погодност или мешавина од двете.

Различни типови на букмејкери

Користете бонус за букмејкер

Обложувалниците ќе направат се за да ги привлечат и задржат обложувачите. За да се постигне ова, на обложувачите им нудат бонуси и промоции. Бонусите на букмејкерите можат да бидат одличен начин да го започнете вашето патување за обложување и да ги максимизирате вашите потенцијални добивки. Еве чекор-по-чекор водич за тоа како да го искористите максимумот од бонусите на обложувалниците:

 1. Изберете букмејкер: Изберете реномирана обложувалница која нуди атрактивни бонуси и промоции за нови клиенти. Користете ја листата на ранкер за обложување како главен водич за најугледните платформи за обложување.
 2. Пријавете се: Креирајте сметка кај обложувалницата со обезбедување на потребните лични информации.
 3. Прочитајте ги Условите и правилата: Внимателно разгледајте ги условите за бонусот за да ги разберете барањата за обложување, временските ограничувања и сите применливи ограничувања.
 4. Направете депозит: Депонирајте ја потребната сума за да го активирате бонусот. Некои обложувалници може да понудат бонус код што треба да се внесе за време на процесот на депонирање.
 5. Побарајте го бонусот: Бонусот може да се кредитира автоматски или да бара рачно активирање, во зависност од обложувалницата. Следете ги упатствата дадени од букмејкерот за да го побарате бонусот.
 6. Исполнете ги барањата за обложување: Повеќето бонуси доаѓаат со барања за обложување кои го одредуваат бројот на пати колку треба да се обложи износот на бонусот или износот на депозит + бонус пред да може да се повлече некоја добивка. Погрижете се да ги исполните овие барања во наведената временска рамка.
 7. Ставете облози: Користете ги бонусните средства за да обложувате на подобни спортови и пазари. Внимавајте на какви било ограничувања за минималните коефициенти или видовите облози што може да се применат.
 8. Следете го вашиот напредок: Следете го напредокот во обложувањето и погрижете се да ги исполните барањата пред крајниот рок.
 9. Повлечете ги вашите добивки: Откако ќе ги исполните условите за обложување, можете да ги повлечете вашите добивки, вклучувајќи го и износот на бонусот, што е предмет на какви било ограничувања за повлекување.

Не заборавајте да се коцкате одговорно и да се обложувате само на она што можете да си дозволите да го изгубите. Бонусите се одлична можност да го подобрите вашето обложувачко искуство. Сепак, тие не треба да бидат единствената причина за избор на кладилница.

Бонус за враќање на готовина
Меѓународни наспроти локални обложувалници

Меѓународни наспроти локални обложувалници

При изборот на букмејкер, ќе наидете на меѓународни и локални опции. Секој има свои предности и размислувања.

Меѓународни букмејкери: Меѓународните обложувалници се познати по нивната широка покриеност со спортови, конкурентни коефициенти и напредни карактеристики за обложување. Тие често работат во повеќе јурисдикции и се грижат за глобалната публика. Меѓународните обложувалници обично нудат широк спектар на опции за плаќање и обезбедуваат поддршка за клиентите на повеќе јазици. Сепак, тие можеби немаат исто ниво на запознаеност со локалните спортови и преференции за обложување.

Локални букмејкери: Локалните обложувалници се повеќе специфични за регионот и се фокусираат на задоволување на потребите за обложување на одредена земја или регион. Можеби подобро ги разбираат локалните спортови и нудат специјализирани пазари и промоции. Локалните обложувалници, исто така, имаат тенденција да обезбедуваат локализирана корисничка поддршка и начини на плаќање кои се попогодни за локалните обложувачи. Сепак, нивната спортска покриеност и шансите може да бидат ограничени во споредба со меѓународните обложувалници.

Кога одлучувате помеѓу меѓународни и локални обложувалници, земете ги предвид вашите претпочитани обложувања, спортовите за кои сте заинтересирани и нивото на блискост што го сакате од вашиот обложувач. Исто така, вреди да се напомене дека многу обложувачи избираат да имаат сметки и со меѓународни и со локални обложувалници за да ги искористат најдобрите шанси и промоции.

Меѓународни наспроти локални обложувалници

Регистрирање со онлајн книжар

Како што се очекуваше, отворањето на сметка за обложување е прилично едноставно без разлика дали се игра на мобилен или компјутер. Еве ги општите чекори што треба да ги следите:

 1. Изберете букмејкер: Истражувајте различни обложувалници и изберете го оној кој одговара на вашите преференции.
 2. Посетете ја веб-страницата на букмејкерот: Одете на веб-страницата на букмејкерот и кликнете на копчето „Регистрирај се“ или „Приклучи се сега“.
 3. Наведете лични податоци: Пополнете го формуларот за регистрација со вашите лични податоци, вклучувајќи име, адреса, датум на раѓање и информации за контакт. Можеби ќе треба да обезбедите и доказ за идентитет и адреса.
 4. Направете корисничко име и лозинка: Изберете го единственото корисничко име и лозинка на вашата сметка. Проверете дали вашата лозинка е силна и безбедна.
 5. Поставете лимити за депозит: Некои обложувалници ви дозволуваат да поставите лимити за депозит за да ви помогнат да управувате со вашата обложувачка активност. Размислете за поставување на граници кои се усогласени со вашиот буџет и обезбедете одговорно коцкање.
 6. Потврдете ја вашата сметка: Во некои случаи, обложувалниците може да бараат од вас да ја потврдите вашата сметка со обезбедување дополнителни документи како што се копија од вашата лична карта или сметка за комунални услуги. Ова е стандардна процедура за да се спречи измама и да се обезбеди безбедност на вашата сметка.
 7. Направете депозит: Откако вашата сметка е потврдена, можете да направите депозит користејќи ги достапните опции за плаќање. Многу обложувалници нудат различни начини на депозит, вклучувајќи кредитни/дебитни картички, е-паричници и банкарски трансфери.
 8. Започнете со обложување: Со средства на вашата сметка, можете да започнете да ги истражувате пазарите за спорт и обложување што ги нуди букмејкерот. Ставете ги вашите облози и уживајте во возбудата на спортското обложување!

Не заборавајте да се коцкате одговорно и во рамките на вашите граници. Поставете буџет за вашите активности за обложување и избегнувајте бркање загуби. Спортското обложување треба да биде пријатна форма на забава, а не начин да се заработат пари.

Создавањето сметка за обложување е само првиот чекор кон повлекување на добивките од облози. Тоа е затоа што повеќето спортски книги бараат од играчите да го завршат процесот KYC (Запознајте го вашиот клиент) пред да направат повлекување.

Овој процес е од суштинско значење за да се спречат измамници, перење пари и малолетни коцкање.

За да го завршат процесот, играчите мора да ги искористат овие документи:

 • Обоена и оригинална копија од лична карта/пасош/Возачка дозвола издадена од владата.
 • Најнова копија од сметка за комунални услуги или извод од банка.
 • Скенирана или чиста фотографија од вашата кредитна/дебитна картичка. Забележете дека сликата мора да вклучува осум средни броеви.
Добивање на најавување на букмејкерот

Добивање на најавување на букмејкерот

Со толку многу безбедносни детали што треба да се запаметат овие денови, можно е да се заборават информациите за најавување на сметката на книговодител. За среќа, не мора да го пропуштите тој обложувачки пазар поради заборавена лозинка или корисничко име.

За да ги вратите заборавените информации, кликнете на копчето „најави се“ и потоа допрете го копчето за ресетирање лозинка на дното од екранот. Во некои случаи, обложувачите можеби ќе треба да внесат детали за најавување што можат да ги запомнат за да го активираат ова копче.

Следно, изберете телефонски број или е-пошта за да испратите нова лозинка. Исто така, некои обложувалници ќе бараат од играчите да одговорат на безбедносно прашање или да го внесат датумот на раѓање обезбеден за време на процесот на пријавување.

Сепак, користете ја новата лозинка за да се најавите на сметката и да ја ресетирате лозинката на нешто што можете лесно да го запомните.

Добивање на најавување на букмејкерот

Сигурен букмејкер

Изборот на доверлив букмејкер е клучен за безбедно и пријатно обложувачко искуство. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да донесете информирана одлука:

 1. Репутација и доверливост: Побарајте обложувалници со солидна репутација и позитивни критики од клиентите. Сигурен букмејкер ќе има валидна лиценца за коцкање и ќе се придржува до строгите прописи.
 2. Опсег на пазари за спорт и обложување: Размислете за разновидните опции за спорт и обложување што ги нуди букмејкерот. Побарајте букмејкер кој ги покрива вашите омилени спортови и обезбедува широк спектар на пазари за обложување.
 3. Конкурентни коефициенти: Споредете ги коефициентите што ги нудат различни обложувалници за да ја најдете најдобрата вредност за вашите облози. Обложувалница со постојано конкурентни коефициенти ќе ви даде подобри приноси на долг рок.
 4. Кориснички интерфејс: Добрата обложувачница треба да има веб-локација или апликација погодна за корисникот што го олеснува навигацијата и ставањето облози. Побарајте функции како што се обложување во живо, статистика и поддршка за корисници.
 5. Опции за плаќање и безбедност: Обезбедете дека на букмејкерот нуди сигурни опции за плаќање и ги заштитува вашите лични и финансиски информации. Побарајте обложувалници кои користат технологија за шифрирање и имаат посветен тим за поддршка на клиентите.

Со оглед на овие фактори, можете да најдете доверлив букмејкер кој ги задоволува вашите потреби и обезбедува безбедна средина за обложување.

Апликации за обложување
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Што е буки?

Обложувач, или „кладилник“ е некој што се обложува на настани како спорт. Тие одлучуваат за шансите нешто да се случи (наречено „коефициенти“) и исплаќаат пари ако погодите правилно. Тие заработуваат пари со поставување на коефициенти кои обезбедуваат профит без разлика на исходот. Во денешно време, многу обложувалници работат онлајн, дозволувајќи им на луѓето да се обложуваат од нивните компјутери или телефони. Тие го прават гледањето спорт повозбудливо давајќи им шанса на навивачите да освојат пари врз основа на нивните предвидувања.

Каква улога играат обложувалниците во спортското обложување?

Букмејкерите се суштински субјекти во светот на спортското обложување. Тие дејствуваат како посредници помеѓу обложувачите и спортските настани на кои сакаат да се обложуваат. Букмејкерите обезбедуваат шанси за различни исходи на спортски настан и прифаќаат облози од поединци кои веруваат дека можат правилно да го предвидат исходот. Нивната примарна улога е да ги постават шансите на начин што ќе им обезбеди профит без оглед на исходот. Тие исто така помагаат да се одржи интегритетот на спортското обложување преку анализа на различни фактори и соодветно поставување на коефициентите.

Кои се главните типови на обложувалници?

Постојат три основни типа на обложувалници: традиционални обложувалници, онлајн обложувалници и размени за обложување. Традиционалните обложувалници имаат физички локации каде се ставаат облози, додека онлајн обложувалниците работат на интернет, нудејќи погодности и широк спектар на опции за обложување. Размените за обложување се платформи каде што обложувачите можат да се обложуваат едни против други, дозволувајќи им да си ги постават сопствените коефициенти.

Како букмејкерите го остваруваат својот профит?

Букмејкерите го обезбедуваат својот профит преку концептот на „маржа на букмејкерот“ или „виг“. Оваа маржа е разликата помеѓу коефициентите што ги нуди букмејкерот и вистинските шанси да се случи некој настан. Со поставување на нивните коефициенти на таков начин што вкупната веројатност надминува 100%, тие создаваат маржа што им гарантира профит без оглед на исходот на спортскиот настан.

Кои се различните формати во кои може да се изразат шансите за обложување?

Коефициентите за обложување може да се изразат во три главни формати: децимални коефициенти, фракциони коефициенти и шанси за парична линија. Децималните коефициенти го покажуваат вкупниот принос за победничкиот облог, фракционите коефициенти ја претставуваат потенцијалната добивка во однос на влогот, а шансите за парична линија ја покажуваат сумата што треба да се обложи за да освои 100 единици или потенцијалната добивка за облог од 100 единици.

Како букмејкерите ја пресметуваат својата маржа?

Маржата на букмејкерот е разликата во вкупната веројатност за исходи што се собира на повеќе од 100%. Со анализа на различни фактори, обложувалниците ја проценуваат веројатноста за секој исход и соодветно ги поставуваат шансите. Маржата е процентот на вишок над 100%.

Што треба да се земе предвид при изборот на доверлив букмејкер?

При изборот на доверлив букмејкер, земете ги предвид факторите како репутацијата, опсегот на понудени спортови, конкурентните шанси, корисничкиот интерфејс на нивната платформа и безбедноста на опциите за плаќање. Исто така, корисно е да се провери дали има валидни лиценци за коцкање и позитивни критики од клиентите.

Како може некој да отвори сметка во букмејкер?

За да отворите сметка кај букмејкерот, треба да ја посетите веб-страницата на обложувалницата, да се регистрирате со давање лични податоци, да изберете единствено корисничко име и лозинка, да поставите лимити за депозит ако сакате, да ја потврдите сметката доколку е потребно, да направите првичен депозит и потоа да започнете со обложување .

Кои вообичаени грешки треба да се избегнуваат при обложување со обложувалници?

Вообичаените грешки вклучуваат бркање загуби, не споредување коефициенти од различни обложувалници, лошо управување со банкротот, правење импулсивни облози без соодветно истражување и занемарување на длабинско истражување пред да се обложуваат.

Кој е клучот за некој што се движи низ светот на обложувалниците?

Букмејкерите играат клучна улога во спортското обложување преку обезбедување коефициенти и прифаќање облози. Од клучно значење е да се разберат нивните операции, значењето на коефициентите и маргините и да се донесуваат информирани одлуки при обложување. Секогаш не заборавајте да се коцкате одговорно, да поставувате граници и да гледате на спортското обложување повеќе како форма на забава отколку како потфат за правење пари.