Вести

October 12, 2022

Демистифицирани 5 митови за спортско обложување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Некогаш гледано како табу тема, обложувањето сега е нова норма во спортската индустрија. Луѓето ставале облози уште од античко време, со раните грчки и римски сметки кои покажуваат дека луѓето се обложувале на атлетски и гладијаторски битки. Во последниве години, онлајн спортско обложување еволуираше во популарна забава, каде што обложувачите ставаат облози на спортски настани за прецизно да ги предвидат исходите од различни игри и евентуално да заработат пари.

Демистифицирани 5 митови за спортско обложување

Со текот на годините, мејнстрим и социјалните медиуми често се обидуваа да укажат на некои дупки во спортското обложување. Иако некои забелешки може да се валидни, добар број нема основа. Ова, пак, создаде плодна почва за да се вкорени разни митови. Секогаш постои веројатност дека некој кој се занимава со спортско обложување наишол на неколку митови, од кои повеќето се невистинити. Така, без дополнително одложување, овој напис се обидува да разоткрие некои од најголемите митови во спортското обложување.

Обложувалниците знаат подобро

Во последниве години, онлајн сајтовите за спортско обложување успеаја да изгледаат како авторитет. На пример, секогаш кога високите коефициенти не се потврдени и многу облози се изгубени, повеќето обложувачи се принудени да мислат дека обложувалниците веќе го предвиделе исходот.

За волја на вистината, обложувалниците се само поединци кои управуваат со софтвер кои се подеднакво склони кон правење грешки и лажни проценки. Како резултат на тоа, во некои прилики, тие се обврзани да превидат некои критични детали. Ова обично е вообичаено кај лигите од пониско ниво, а некои интелигентни обложувачи обично се подготвени да се нафрлат и да направат „убиство“.

Следењето на „докажан“ советник е сигурен начин да се победи

Некои луѓе имаат историја на правење низа точни предвидувања кога обложување на спорт. За волја на вистината, секој што ќе достигне точка да ги сподели своите предвидувања има тенденција да биде поуспешен од просечниот играч. Наместо да поминуваат денови анализирајќи ги тимовите, повеќето играчи се одлучуваат да се претплатат на услуга за бакшиш. Вообичаен мит меѓу играчите е дека советниците нудат сигурен начин на победа, што во голема мера е невистинито.

За волја на вистината, секој професионален советник е исто како и секој кој се обложува на спорт. Единствената разлика е во тоа што тие поминуваат долги часови обидувајќи се да одберат кибрит, со оглед на тоа што ова им е секојдневна работа. Сепак, ова не е гаранција дека тие со сигурност ќе дадат точни предвидувања. Впрочем, тие се луѓе со нивните хитови и промашувања.

Игрите се поправени

Спортските обложувалници се принудени да веруваат во постоењето на некое надворешно влијание што манипулира со исходите на играта. Како такви, обложувачите кои сонуваат да реализираат профитабилно спортско обложување честопати го гледаат секое големо вознемирување како непобитен доказ дека „натпреварите се поправени“

За волја на вистината, Речиси е невозможно обложувач да го поправи исходот на кој било натпревар. На крајот на краиштата, повеќето професионалци таму се фокусирани на максимизирање на нивниот успех, а не на некоја просечна исплата. Дополнително, властите бдеат и ги преземаат сите познати мерки за да се осигураат дека ваквите практики немаат простор во современиот спорт. Така, да, може да има лоши повици, тактички недоследности или играчи кои имаат слаби перформанси, но шансите да влијаат на одредена одлука се мали.

Играчите со големи средства имаат поголеми шанси за победа

Постои заедничко верување дека големите банкроли помагаат да се отклучат победите. Овој мит често преовладува по добриот викенд кога повеќето од фаворитите ги добија своите натпревари. Во обложувањето во фудбал, ако играчот обложи 1.000 долари за Арсенал за победа на домашен терен со коефициент 1,2, тој лесно може да заработи 200 долари во добар ден, за разлика од поддршката на аутсајдерот со коефициент од 5,00 и вложување 50 долари. „Поимот за големи парични средства“ честопати ги тера поединците да паднат во замка на самозагрозеност, особено кога гледаат дека голем трошач брзо заработува огромни профити.

За волја на вистината, голема сума не му ја олеснува победата на играчот. Всушност, ризикот е премногу значаен за висок валјак. Затоа, секој обложувач треба да биде претпазлив кога се соочува со искушението да се обложи големи, бидејќи тоа може да има длабоки финансиски импликации.

Јавноста секогаш греши

Поинаку кажано, колку повеќе се обложува одреден облог, толку се помали шансите да се манифестира предвидувањето. Интересно, постои општо прифаќање дека искусните обложувачи се секогаш чекор над обложувачите. Како такви, повеќето искусни обложувачи имаат тенденција автоматски да одат против јавноста.

За волја на вистината, има стотици „преоптоварени натпревари“ каде фаворитите излегуваат како победници. Статистиката покажува дека најуспешните обложувачи имаат стапка на победа од 53 -55%. Затоа, да не се ставате на страната на јавноста само затоа што 70% од облозите се домашни фаворити е погрешно.

Изненадувачки е да се види дека многу обложувачи паѓаат на вообичаени митови. Наместо да слуша „неосновани“ факти кои не се оправдани со статистика, најдоброто нешто што еден играч може да го направи е да направи длабинска анализа од негова страна. Успехот во обложувањето обично се однесува на правење информирани избори. Така, секој што се обложува на спорт треба секогаш да има желба да следи совети за знаење за спортско обложување врз основа на објективна анализа.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести