Вести

March 9, 2022

Најочекуваните настани за е-спорт во 2022 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Обложувањето со еСпорт ја зацврсти својата позиција во спортското обложување онлајн во последните неколку години. Пандемијата на Ковид го поттикна растот, што ги прекина главните спортски настани, оставајќи ги обложувачите ограничени опции за обложување. Има бројни еСпортски настани закажани за почетокот на 2022 година, кои ќе презентираат бројни можности за професионално спортско обложување. Некои од најдобрите еСпорт настани за 2022 година на кои вреди да се внимава се нагласени подолу.

Најочекуваните настани за е-спорт во 2022 година

2022 VCT Challengers 1 Tournament

Овој настан за еСпорт ќе биде домаќин на интернет, кој ќе трае од февруари до март 2022 година, како дел од турнејата на шампиони „Валорант“ (VCT). Настанот треба да ги прикаже некои од најдобрите тимови од целиот свет кои се натпреваруваат во систем од три нивоа составен од предизвикувачи, мајстори и шампиони. Победниците на турнирот ќе можат да се натпреваруваат во Мастерс-листата, од која победниците ќе се пласираат во Шампионското ниво додека се одржува турнејата „Валорант шампиони“.

Светско првенство во ракетна лига

Светското првенство во ракетната лига е закажано за јули 2022 година, на крајот на тековната сезона 2021-2022. Шампионатот за прв пат ќе има две главни етапи, новиот Светски шампионат џокер и главниот настан на Светското првенство, со награден фонд за настанот 6.000.000 американски долари. Бројните натпревари на настанот ќе понудат многу можности за онлајн обложување еСпорт.

Првенство на глобалната серија на Apex Legends (ALGS) 2022 година

Воведното првенство на ALGS беше во 2021 година. На настанот учествуваа повеќе од 200 тимови на Apex Legend од различни земји. Шампионатот ALGS 2022 година треба да биде многу поголем и подобар, со награден фонд од 5.000.000 американски долари. Ќе има квалификациски и предизвикувачки кола, кои ќе доведат до плеј-оф и првенствени рунди. Аналитичарите предвидуваат дека тоа ќе биде еден од најдобрите еСпорт настани во 2022 година.

DreamHack 2022 Анахајм

Овој настан, познат и како регионално првенство на Северна Америка, е закажан за 11 до 13 февруари 2022 година. Ќе има Halo, Counter-Strike Global Offensive и неколку борбени игри кои ќе бидат одлични за онлајн обложување еСпорт. Настанот поминува и билетите се веќе пуштени во продажба.

Мастерс турнеја 2022 година

Мастерс турнејата во 2022 година се состои од неколку еСпорт турнири кои ги собираат врвните играчи на Хертстоун од целиот свет заедно да се борат за наградата на базенот и посакуваната титула Шампион на Мастерс турнејата. Сите игри се играат онлајн користејќи го форматот најдобро од пет.

Шестте покани

Настанот Six Invitational ќе се одржи од 8 до 20 февруари во Монтреал. Тоа е светскиот шампионат на познатиот Rainbow Six Siege. Настанот моментално се продава како можност за љубителите на Rainbow Six Siege повторно да се поврзат по пандемијата. Игрите ќе се играат лично, но публика во живо нема да има.

Куп на средна сезона на LCS 2022 година

Фановите на League of Legends треба да се радуваат на 2022 LCS Купот на средната сезона, кој ќе се одржи на 23 и 24 април како замена на пролетниот плеј-оф што се одржа минатата година. Победниците на настанот ќе се квалификуваат за поканата за средната сезона. Овој настан ќе биде домаќин во Хјустон, Тексас доколку се укинат ограничувањата за Ковид. Ќе обезбеди бројни можности за еСпорт обложување онлајн.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести