Вести

January 11, 2023

Обложување против коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Да се каже дека коцкањето ги привлекува масите од памтивек е точно. Тоа е поради аспектот на неизвесни исходи. Низ историјата на човештвото, познавањето на идните исходи отсекогаш било од интерес, без разлика дали тоа се однесува на нечиј живот или спорт. Општо земено, коцкањето е обложување на исходот на некој настан. 

Обложување против коцкање

Тоа вклучува вложување вредна работа, како што се парите, со надеж дека ќе се добие повеќе ако случајот дека нивното предвидување е точно.

Денес, обложување на коњи, казино игрите, спортовите или речиси каков било настан се смета за форма на коцкање. Како резултат на тоа, многу луѓе мислат дека обложувањето и коцкањето се синоними. Всушност, дури и самите обложувачи и коцкари можеби не знаат на која страна припаѓаат. Овој водич е тука за да ја расчисти оваа конфузија.

Што е коцкање?

Како што веќе беше објаснето, коцкањето е активност во која луѓето вложуваат нешто вредно (на пример, пари) на некој настан со цел да добијат поголема вредност доколку исходот ги фаворизира. Како што можеби сфатиле коцкарите, оваа активност вклучува елемент на вродена возбуда. Ова чувство е природно, имајќи предвид дека коцкарот ризикува и покрај тоа што не е сигурен за исходот на настанот. 

Затоа, коцкањето е активност заснована на среќа или шанса и нема никаква врска со вештините на коцкарот. Човек ги ризикува своите пари (или нешто друго) и остава сè на случајноста.

Повеќето влади во светот имаат тенденција силно да ги регулираат или контролираат активностите на коцкање за да ги ублажат своите граѓани од зависноста од коцкање. Има многу случаи на луѓе кои го губат своето богатство на коцкање. 

Примери на облици на коцкање вклучуваат онлајн спортско обложување, казино игри, лотарија игри, обложување со коњи и обложување на познати личности и избори. Со коцкањето, исходот од обложувањата е често моментален, како што е спортист кој ја минува целната линија, вртење на тркалото на рулет или едно фрлање коцки.

Што е обложување?

Да се обложите значи да го предвидите исходот на иден настан со ставање облог на тој исход. За многу векови, коњските трки, на пример, биле популарен спорт за обложување, а настаните за коњски трки се стари колку и цивилизацијата на човештвото. 

Во модерното време, обложувањето е организирана комерцијална активност каде онлајн обложувалници поканете ги обложувачите да се обложуваат на широк спектар на настани, особено спортови како фудбал, тенис и бокс. Овие обложувалници ги исплаќаат победниците на облози и ги задржуваат парите на губитниците.

Со други зборови, обложувањето е договор меѓу две страни, каде што едната страна става облог (прави предвидување), а другата страна, која често е онлајн спортска книшка или компанија за обложување, го задржува обложуваниот износ (во случај на погрешно предвидување) или плаќа поголема сума (во случај на правилно предвидување) според условите на договорот.

Која е разликата помеѓу обложувањето и коцкањето?

Додуша, потребно е многу разбирање за да се намали разликата во обложувањето и коцкањето. Но, откако ќе погледнеме што е секоја активност, треба да може да се извлече еден едноставен заклучок: обложувањето и коцкањето се тесно поврзани активности, одделени само со тенка линија. Па, каде е таа линија?

Па, линијата за раздвојување се однесува на фактот дека додека коцкањето обично привлекува професионалци, обложувањето е работа и за професионалци и за аматери. Но, има и други разлики. На пример, износот на вклучен ризик се разликува. Додека обложувањето може да вклучува стратешка селекција на настани и исходи врз основа на критичкото размислување, истражување и податоци на обложувачот, коцкањето се заснова на надежта дека ќе дојде до исход.

Оттука, иако и двете активности вклучуваат елемент на ризик, обложувањето е помалку ризично, благодарение на вклучените знаења и вештини. Дали на коцкарот му треба некоја вештина за да врти рулет или да фрли коцка? Воопшто не. За што играње покер во онлајн казино? Да, ова бара одредена вештина. Според тоа, тоа значи дека играњето покер е повеќе обложување отколку коцкање, додека играњето рулет е строго коцкање.

Последно, но не и најмалку важно, обложувањето се смета за форма на коцкање. Постојат различни форми на обложување, вклучувајќи спортско обложување и изборно обложување. Повеќето онлајн спортски книги нудат повеќе форми на обложување, давајќи им на обложувачите слобода да се обложуваат на настаните што им се допаѓаат.

Кои се сличностите помеѓу обложувањето и коцкањето?

Сега, не треба да се биде генијалец за да се каже дали некоја активност е обложување или коцкање. Дури и од дефиницијата, може да се заклучи дека двете имаат некои паралели. Како прво, и коцкањето и обложувањето вклучуваат ризикување на нешто вредно. 

На пример, обложувањето онлајн на фудбалски натпревар бара користење на вистински пари. Не е важно колку е мал облогот; тоа вклучува ризикување пари, освен ако некој не обложува со бонуси, што обично не е одржливо. Исто така, треба да ризикувате вистински пари кога играте рулет.

Значи, од каде доаѓа ризикот? Тоа доаѓа од фактот дека исходите од обложување или коцкање одат рака под рака со несигурност, иако нивото на несигурност се разликува помеѓу двете.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести