Вести

October 31, 2023

Оптимизирање на перформансите на маратонот со стратегии за полнење гориво

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Стратегии за подигање гориво за успех на маратонот

Кога параолимпијката Сузана Скарони отиде на матура за да стане регистрирана диететичарка, нејзините дневни оброци почнаа да се менуваат. Како што читаше повеќе за истражувањето зад спортската исхрана за издржливост, таа почна да јаде многу повеќе јаглехидрати. И таа брзо забележа разлика во нејзиниот настап.

Оптимизирање на перформансите на маратонот со стратегии за полнење гориво

Исхрана пред трка

Скарони следи диета богата со јаглени хидрати поради високиот интензитет и обемот на тренинзите за трки со инвалидска количка. Ден пред трката, таа се фокусира на исхрана специфична за расата. Таа пие течности богати со јаглени хидрати, со цел за 80 унци, вклучувајќи спортски пијалок како Gatorade. За вечера, таа има јаглехидрати како ориз, компири или тестенини, заедно со посни протеини и варен зеленчук. За да избегне чести патувања во бањата, таа пие најмногу течности за време на вечерата и има мала чаша вода пред спиење.

Ден на трка наутро

На денот на трката, Скарони започнува со чаша вода за рехидратација. Бидејќи може да има неколку часа помеѓу појадокот и почетокот на трката, таа има поголем оброк кој вклучува сложени јаглехидрати и протеини, како што се овесна каша и јогурт или путер од кикирики. Таа, исто така, носи мешавина за хидратација на јаглени хидрати со себе во автобус и во шаторот пред почетокот. Кафето е задолжително за неа, било да користи сопствен AeroPress или да добие црвено око од кафуле.

Полнење гориво за време на трката

Скарони полни CamelBak со 60 грама јаглехидрати од нејзиниот микс за хидратација и го пие преку сламка, особено на удолнини кога не треба да ги користи рацете за да турка. Оваа стратегија е особено важна за спортистите кои може да имаат нарушено функционирање на ГИ поради повреда на 'рбетниот мозок.

Совети за маратонците

Скарони ги советува маратонците да се држат до планот за поттикнување на тренинзите на денот на трката и да не пробуваат ништо ново. Важно е да вежбате со точната храна и брендови што ќе се консумираат за време на трката за да избегнете гастроинтестинални проблеми. Таа исто така препорачува практикување на раниот појадок или повеќекратни мали оброци кои ќе се консумираат на денот на трката. Конечно, таа предлага да избегнувате нова храна или пијалоци, како што е бесплатното кафе, доколку претходно не биле консумирани за време на тренингот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести