Вести

January 26, 2022

Студиото ELK стекнато од научни игри

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

2021 година беше интересна година за онлајн спортската обложувачка заедница. Тоа беше време компаниите да се опорават од пандемијата Ковид. Турнирите кои беа откажани претходната година се враќаат. Ова им овозможи на обложувачите да стават многу повеќе облози. Коцкарите можат да користат Ранкер за обложување да ги пронајдете идеалните обложувалници. 

Студиото ELK стекнато од научни игри

Оваа година, исто така, се забележани неколку зделки од висок профил во индустријата. Едно од најновите е купувањето на ELK Studios од страна на Scientific Games Corporation. Прашањето е, како тоа ќе влијае на спортското обложување онлајн за просечен човек?

Потегот се чини дека е позитивен. Научните игри ја бараа содржината на ELK за да ги заобиколи американскиот и канадскиот пазар. Нивниот главен фокус сега е да дистрибуираат висококвалитетни iGames во овој регион. Во исто време, договорот сигурно ќе ја зајакне позицијата на компанијата како истакнат снабдувач на содржини во Европа и Обединетото Кралство.

За ELK Studios

Студиото ELK првично беше основано во Стокхолм. Има долга историја на создавање наслови ценети од критиката. Поновите се фокусираа на мобилните игри. Ова се должи на промената на вкусовите на модерните коцкари. Ако Scientific Games се обиде да направи нови апликации за спортско обложување во блиска иднина, тие најверојатно ќе преземат пристап на прво место на мобилниот телефон.

Бери Котл, претседателот на Научните игри, изјави дека стекнувањето ја покажува посветеноста на фирмата за способности за меѓуплатформи. Ова сугерира дека љубителите на обложувањето базирано на веб-прелистувач нема да пропуштат ниту. Тој продолжи да го пофали домашниот тим во студиото ЕЛК. Една од целите на договорот е да се комбинираат нивните високо рангирани содржини со екосистемот OpenGaming по кој се познати Scientific Games.

Иднината на ELK Studios

Главната работа е дека американските, канадските, европските и британските коцкари наскоро ќе можат да ги искусат придобивките од оваа синергија. Тоа ќе биде возбудлива вест за клиентите кои веќе се обожаватели на двата бренда. Научните игри ќе преземат повеќе маркетиншка улога. Во меѓувреме, ELK планира да продолжи да работи независно на идните софтверски изданија.

Оние кои се загрижени дека ова ќе предизвика премногу промени, веројатно нема да треба да се грижат. Веќе неколку години двете компании веќе соработуваат. Овој договор едноставно сигнализира зајакнување на партнерството. Според извршен директор на Scientific Games, нагласена е потопувањето и привлечната игра.

Сепак, исто така треба да се забележи дека ELK првенствено прави игри на казино сајтови. Всушност, една неодамнешна изјава изрази возбуда поради новите изданија на слот игри. Нивниот софтвер не ги нагласува можностите за спортско обложување.

Можно е партнерството да се префрли на овој пазар во блиска иднина. Фирмите за коцкање секогаш се обидуваат да ги исполнат потребите за игри на јавноста. Спортското обложување е многу популарно. Доколку Scientific Games го забележат ова, тие би можеле да му наложат на ELK да работи на софтвер заснован на спорт. Исто така, фер е да се каже дека има одредено преклопување помеѓу двата типа на коцкање. Едно лице може да ужива да игра слотови и да прави спортски облози. Останува да се види дали Scientific Games и ELK ќе завршат како угостителство за двете.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести