Вести

May 7, 2023

Топ 4 победници на фудбалско обложување на сите времиња

Ethan Moore
WriterEthan MooreWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Фудбал е меѓу наједноставните спортови за обложување, со регулирани спортски книшки нудејќи безброј натпревари и пазари. Сепак, понекогаш можеби ќе ви треба поголема мотивација додека барате голема исплата во фудбалските обложувања. Значи, овој пост ги наведува и дискутира за четирите најдобри победи во фудбалските обложувања во последно време. 

Топ 4 победници на фудбалско обложување на сите времиња

# 1: Стив Вајтли - 1,45 милиони фунти

Во 2011 година, Стив Вајтли, 60-годишен (тогаш) љубител на коњски трки, се надеваше дека ќе освои само неколку фунти откако вложил 2 фунти на билет за фудбал и коњски трки со девет краци. Ова беше сè што му требаше на г-дин Вајтли за да ја активира исплатата што ќе го промени животот. Интересно е тоа што тој го освои џекпотот откако ги поддржа релативно ненаметливите коњи.

Тој објасни:

„Тешко е да се каже како дојдов до моите селекции. На почетокот имав по две на секоја трка и тоа ќе чинеше 32 фунти, па го укинав тоа“

#2: Дејман Чик - 1 милион фунти

Во 2016 година, Дејман Чик, монтер на кујна, собра 1 милион фунти победа откако се обложи на португалскиот Ендер за да го постигне првиот гол во нивната Финалето на Евро 2016 против Франција. Обложувајќи се на регулирана локација за спортско обложување во ОК, роденецот од Бирмингем предвиде дека голот ќе биде постигнат во 84. минута, иако напаѓачот постигна гол во 109. минута. 

#3: Мик Гибс - 500 илјади фунти

Мик Гибс, кровџија и упорен фудбалски навивач, доби отплата од 500.000 фунти откако се обложил во 2001 година. Баерн се опорави од негатива од 1-0 и ја победи Валенсија, шпанска екипа. Изненадувачки, Мик Гибс доби акумулатор од 157.400 фунти во 1999 година. 

#4: Анонимен ловец - 585.000 фунти

Сезоната 2015/2016 во англиската Премиер лига беше една од најизненадувачките во историјата на лигата. Во текот на оваа сезона Лестер го победи Арсенал и го освои посакуваниот трофеј. Многумина не би го предвиделе исходот, но еден анонимен обложувач вложил 20.000 фунти на клубот за да ја освои лигата со коефициент 5.000:1. Обложувачот освои 585.000 фунти од овој неповолен облог. 

Ова се некои од најсреќните фудбалски облози во историјата на играта. Но, од витално значење е да се запамети дека спортското обложување првенствено се заснова на среќа, бидејќи ниту еден тим нема загарантирана победа на натпревар. Затоа, обложувајте се со стратегија и не вложувајте повеќе отколку што можете удобно да изгубите.

Најнови вести

Крајниот водич за спортско обложување за бокс
2023-11-17

Крајниот водич за спортско обложување за бокс

Вести