Вести

August 17, 2022

LOOT.BET Проширување на нови пазари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

LOOT.BET, веројатно, една од најдобрите страници за обложување еСпорт, се зголемува до поголеми височини откако React Gaming Group ја купи својата матична компанија, Livestream Gaming Inc. Само неколку месеци по купувањето на Livestream Gaming Inc ПЛЕН. БЕТматичната компанија на, React Gaming Group сака да се прошири на нови пазари.

LOOT.BET Проширување на нови пазари

ПЛЕН. Стекнување на BET од React Gaming Group

React Gaming, порано познат како Intema Solutions, е клучен играч во индустријата за еСпорт. Поседува и работи неколку вложувања во екосистемот за еСпорт, вклучувајќи го HypeX.gg, организација на турнири за еСпорт и платформа за обложување. Компанијата, исто така, поседува Generationz Gaming Entertainment, страница за обложување и еСпорт тим, Team Bloodhounds, облека Fortnite. Други компании во сопственост на React Gaming Group се Advertiise и TheSMACK.gg.

Сепак, според сите индикации, главниот фокус сега е на LOOT.BET, со оглед на платформата за обложување, во последните неколку години бележи експоненцијален раст. Основана во 2016 година, LOOT.BET може да се пофали со преку 450.000 регистрирани обложувачи и соработува со неколку врвни организатори и тимови за еСпорт настани.

Интересот на React Gaming Group за Livestream Gaming и LOOT.BET започна уште во 2021 година кога канадската компанија официјално ги објави своите намери. Сепак, дури во февруари 2022 година, React Gaming Group го финализираше купувањето на Livestream Gaming во зделка вредна околу 14,75 милиони долари (10,6 милиони фунти). React Gaming Group ќе додаде 3 милиони долари (2,157 милиони фунти) доколку Livestream ги погоди своите наведени цели.

Нема сомнение LOOT.BET е меѓу најбрзо растечките обложувалници, и тоа е причината што се најде под радарот на React Gaming Group. Во 2020 година, обемот на обложување на обложувалницата еСпорт порасна за 67% во споредба со претходната година, додека базата на играчи се зголеми за 58% во истата година. Кога станува збор за приходите, извештаите покажаа дека компанијата имала бруто приход од игри од 3,22 милиони долари во 2020 година. Ова се бројки кои објаснуваат зошто LOOT.BET ќе биде клучен во еСпортскиот екосистем на React Gaming Group.

Проширување на нови пазари

Во времето на купувањето на Livestream, LOOT.BET веќе нудеше пазари за обложување во над 40 земји. Веднаш по преземањето на React Gaming Group, компанијата ја покажа својата намера да се прошири на понови пазари, понуда која има за цел да го наметне LOOT.BET како најдобра страница за обложување еСпорт на глобално ниво.

Лиценца за онлајн игри на Островот

Уште во февруари 2022 година, React Gaming Group се здоби со лиценца за онлајн игри на Isle of Man, додавајќи ја лиценцата за игри на LOOT.BET во Curaçao. Оваа лиценца не беше нужно стратегија за проширување; тоа беше за да се олесни преземањето на Livestream Gaming.

Но, тогаш, невозможно е да се игнорира фактот дека Манкс имаат огромен апетит за коцкање, особено за обложување. Во истражувањето од 2017 година, 76% од Манкс се коцкаат барем еднаш годишно, додека 18,5% од населението се коцкаат онлајн.

Имајќи ги предвид статистичките податоци споменати погоре, LOOT.BET дефинитивно ќе биде познато име во обложувачката сцена на Островот сега кога нуди еСпорт обложување и традиционално обложување заедно со казино игрите.

Лиценца за игри во Онтарио

Друга победа за LOOT.BET е лиценцата за игри во Онтарио што ќе и овозможи на компанијата легално да нуди онлајн услуги за коцкање на играчите во канадската провинција. По долга дебата, Онтарио одлучи да лансира легален и регулиран онлајн пазар за коцкање. Ова значеше дека операторите можеа слободно да отворат продавница во покраината.

React Gaming Group го искористи моментот и поднесе барање за лиценца од Комисијата за алкохол и игри на Онтарио (AGCO). Со отворениот легален и регулиран пазар за коцкање, лиценцата за игри во Онтарио исто така ќе биде победа за LOOT.BET. Ова е предвид дека Канада, а особено Онтарио има многу фанови еСпорт и еСпорт обложување. Иако има неколку други оператори на кои им се дадени лиценци, LOOT.BET ќе ја има предноста бидејќи е прва обложувалница за еСпортови.

Влез на пазарот на Филипини

Во најновите вести, React Gaming Group се обидува да влезе во филипинскиот пазар за онлајн коцкање со една од нејзините компании, Generationz Gaming Entertainment. Договорот е деловен модел за споделување приходи од бела етикета со HHRP, една од четирите компании со лиценци за работа на Филипините.

По сертификацијата на LOOT.BET од Gaming Laboratories International, Generationz Gaming Entertainment ќе работи со платформата LOOT.BET под страницата на HHRP. React Gaming Group потоа ќе добие дел од приходите генерирани во земјата со повеќе од 100 милиони луѓе.

Претстојното влегување на React Gaming Group на гејмерската сцена на Филипините ќе биде пресвртница бидејќи компанијата се обидува да ги зголеми своите приходи.

Додека Онтарио, Островот на Човекот и Филипините се новите пазари на кои се насочува React Gaming Group, очекувајте компанијата точно да посочи неколку други земји каде што популарноста на еСпортските обложувања расте. Компанијата потврди дека ќе го реплицира бизнис моделот со бела етикета со оператори во други земји.

Со инвестицијата од 6 милиони долари по стекнувањето на LOOTBET, React Gaming Group значи бизнис и сигурно ќе биде нарушувачка сила во еСпортското обложување.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести