Како да се обложите

November 17, 2023

Крајниот водич за спортско обложување за бокс

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Обложувањето во бокс отсекогаш имало посветена база на обожаватели. Во последниве години, се повеќе и повеќе фанови на борба почнаа активно да бараат можности за обложување на значајни настани. Добрата вест е дека сега е поедноставно од кога било да се обложувате на бокс. Ако сте заинтересирани за спортско обложување, важно е да ги знаете различните боксерски пазари, типичните формати на коефициенти и корисни совети за обложување пред да ставите какви било облози. Треба да научите и како да изберете сигурни онлајн обложувалници. Овој сеопфатен водич за онлајн обложување во бокс ги опфаќа сите основи.

Крајниот водич за спортско обложување за бокс

Како да изберете борец за да се обложите

Најдобрите боксерски стратегии за обложување препорачуваме да сметате на статистиката и да ги анализирате минатите борби.

Облозите за бокс денес мора да ги земат предвид овие променливи повеќе од кога било досега. Ако сакате да направите интелигентни проекции за боксерски меч, мора да имате детално познавање на двајцата борци.

Истражувањето на боксерите е меѓу најдобрите совети за боксерско обложување за дебитанти. Можеби ќе најдете многу корисни информации на интернет што може да се користат за да се создаде врвна стратегија за обложување во бокс. Еве неколку клучни точки што треба да ги запомните.

 • Достигнувања: Што точно носат на рингот? Дали овој боксер е светски шампион или иден боксер? Дали нивната позиција кај ИБФ, ВБА, ВБЦ и ВБО е висока?
 • Должина на кариера: Дали е некогаш одличен боксер кој се одолговлекува или желен младешки тигар е подготвен да се нафрли? Боксер кој поминал низ многу обично попушта наспроти посвежите, пофини ривали.
 • Борба рекорд: Историјата на еден борец е одраз на нивното патување. Но, што е уште поважно, открива дали победиле некој значаен или само смачкале кутии со овошје за да стигнат таму каде што се денес.
 • Начин на живот: Честопати е добра идеја да се избегнуваат боксери кои имаат тенденција да се здебелуваат меѓу борбите или да живеат забавен животен стил. Треба да тргнете по борецот кој изгледа најдисциплиниран и најчист.
 • Направена штета: Дали боксерот е запрен неколку пати? Дали се опоравуваат по поразот со нокаут или серија прекини? Боксерот можеби покажува знаци дека го изгубил својот мокси.
 • Возраст и опаѓање: Во повеќето случаи, перформансите на боксер ќе се намалуваат како што старее. Може да се случи ненадејно, но најчесто бавно се акумулира. Научете да го препознаете падот на борецот со анализа на нивната моќ и штета од минатите натпревари.

Повеќето обложувалници ги прикажуваат шансите за бокс на различни начини, како на пример во американски, децимален и дробен формат. Обложувањето на бокс со децимални коефициенти е лесно, бидејќи повисоките цени значат поголеми исплати. Поголемите децимални шанси за бокс укажуваат на тоа дека дејството е помалку веројатно да се случи.

Шансите за бокс Moneyline исто така се изразуваат како фракции, што ги прави едноставни за разбирање. Овие коефициенти само покажуваат колку можете да освоите во споредба со тоа колку сте обложиле.

Пред да сфатите како да ги читате американските коефициенти, треба да го погледнете означувачот пред бројот. Симболот плус го претставува аутсајдерот, додека негативниот знак го претставува фаворит.

Најдобрите места за обложување на бокс ќе ви овозможат да изберете од овие три начини за да ги покажете шансите.

Бокс

Обложувајте се

Ако сте љубопитни за тоа кој е најважниот чекор за да дознаете како да се обложите на боксот, можете да се обложувате на вашиот омилен боксер, но понекогаш тие можеби нема да бидат јасен победник. Еве брз водич за најдобрата стратегија за боксерско обложување за да го изберете борецот на кој ќе се обложувате.

 • Имајте вера во предностите на дофат: Боксерот со поголем дострел скоро секогаш ќе удира повеќе и ќе прими помалку удари. Откривањето на ова рано во борбата може да ви помогне да победите кога се обложувате на боксерски натпревари.
 • Опасноста од гладните борци: Поддршката на повозвишениот борец може да биде мудра одлука. Кога ќе сфатите како да се обложувате на бокс, размислете кој борец го сака тоа многу повеќе.
 • Коцкајте врз основа на слабости: Секој борец има ранливост. Брзината, на пример, може да биде нивна слабост. Познавањето на слабата точка на секој кандидат може да ги зголеми вашите шанси.
 • Поддржете го Southpaw: Ако двајца борци имаат слични стилови, можеби вреди да се обложувате на јужната шепа врвни онлајн спортски книги. Истражувањата покажуваат дека боксерите со јужна шепа имаат поголема стапка на победа од нивните ортодоксни колеги.

?

Moneyline облози, круг облози, над/под рунди и реквизити се најчестите облози кога се обложувате на бокс. Треба да научите за овие облози пред да го направите вашиот прв на боксерски натпревар. Дополнително, ќе понудиме неколку совети за обложување во бокс кои ќе ви помогнат да се движите низ овие пазари со помош на некои примери.

Целосно/Победнички облози од натпревар

Кога ќе посетите локација што прифаќа облози во ноќи на борби, првиот тип на облог што ќе го сретнете е „целосен облог“, исто така наречен „облог за борба“. Со овој облог, мора да изберете кој боксер ќе победи на боксерскиот меч. 

На пример, на боксерски натпревар во кој учествуваат Флојд Мејведер и Конор Мек Грегор, можеби сте се заложиле дека Флојд ќе победи целосно. Додека професионалните боксерски борби понекогаш резултираат со поделено нерешено, бидејќи тоа е крајно невообичаено, оваа опција често ја нема на местата за обложување во бокс. Има јасен победник во поголемиот дел од борбите за титулата или натпреварите за светска титула.

Над/Под рунди

Облозите како овој се вообичаени во светот на професионалното боксерско обложување. Не мора да го предвидувате точниот број на кругови, но од вас се бара да изјавите колку време ќе трае натпреварот помалку или повеќе од тој број.

На пример, во борбата помеѓу Пакјао и Мур, обложувалницата може да обезбеди шанси за над или под 7,5 рунди. Боксерските обложувалници кои избраа „Над“ претпоставуваат дека вкупниот број на рунди ќе надмине 1,30 бидејќи борбата ќе заврши точно на 7,5 рунди (1:30 од осмата рунда). 

Обложување во круг - поени, нокаути, прекин

Обложувачите може да го изберат рундата во која мислат дека главните натпревари ќе завршат со ставање облог во „рундата“. Исто така, ќе можете да изберете број на рунди за секоја борба. Овој тип на круг облог ви овозможува да ја изберете победничката страна, иако повеќето платформи за обложување во живо не бараат од вас да ги правите двете од овие предвидувања.

Може да се стават и облози на бројот на поени што секој играч ќе ги има по одлучувачки натпревар. Ова е релативно безбеден пазар за обложување, бидејќи повеќето борби се решаваат со резултат 10-9 меѓу судиите.

Запирањата и нокаутите се одлични избори за обложување кои се единствени за боксот и ММА. Облозите за технички нокаут и прекини се исплаќаат ако натпреварот заврши на кој било од тие начини.

Начин на победа

Букмејкерите, исто така, обично им дозволуваат на коцкарите да се обложуваат на тоа кој ќе победи и со кои средства кога се обложуваат на бокс. Шансите се поголеми, така што ова не треба да биде вашето деби коцкање во боксот, но тоа е опција во онлајн спортските книги. Сепак, има репутација дека е исклучително профитабилна. 

Најчесто, додека се обложувате на пазарот „пат на победа“ во онлајн спортските книги, ќе треба да го изберете победникот на одреден натпревар. Следниве се сите можни начини да се предвиди победа:

 • Дисквалификација
 • Одлука на судии
 • Нокаут
 • Техничка одлука
 • Технички нокаут
Како да го изберете вистинскиот боксер за да се обложите

Завршни мисли

Наоѓањето добра спортска книшка во која ќе ги поставите вашите облози во бокс е следниот чекор сега кога знаете како да се обложувате на бокс и какви видови облози се достапни. За да ви помогнеме да го најдете идеалното место за обложување на бокс, посветивме цела страница за да го правиме токму тоа. Изберете еден и ќе бидете на добар пат да бидете боксерски коцкар со нокаут.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести