Како да се обложите

March 22, 2023

Што треба да знаете за обложувањето НАСКАР

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Со огромна база на фанови во Северна Америка и многу трки што се одржуваат буквално неделно на различни тркачки патеки од февруари до почетокот на ноември, обложувањето НАСКАР е еден од најатрактивните избори за обложување за ентузијастите на мотоспортот.

Што треба да знаете за обложувањето НАСКАР

НАСКАР работи со бројни тркачки серии и формати, при што најпопуларните се сериите на камиони, сериите Xfinity и сериите купови. Сите овие трки се достапни за обложување НАСКАР кај повеќето обложувалници.

Не е тешко да научите како да се обложувате на НАСКАР ако внимавате на одредени работи секоја недела. За оние кои сакаат да ги започнат своите авантури за обложување, еве неколку стручни совети и предлози за обложување НАСКАР кои ќе ве поттикнат.

Како да се подготвите за обложување НАСКАР

За да успеете во обложувањето НАСКАР, треба да знаете како развојот на настаните во неделите пред некој настан може да го промени исходот. 

Повеќето обложувалници ги објавуваат своите NASCAR коефициенти на почетокот на неделата. Тимовите од серијата Спринт куп се квалификуваат и изведуваат дополнителни тренинзи откако ќе се отворат портите.

И возачите и тимовите ги користат овие сесии за да ги подготват своите возила за квалификациите и да ги подесат за трката. Обложувалниците ги отстрануваат коефициентите на НАСКАР од екранот пред да се квалификуваат и повторно ги објавуваат со најновите информации на денот на трката.

Квалификување

Вашиот НАСКАР стратегија за обложување мора да размислат за квалификациите бидејќи тоа може да влијае на исходот на трката. 

Почетна позиција

Почетната позиција е од витално значење, но таа варира во зависност од тркачката патека.

Позицијата на патеката е критична на некои патеки со само еден тркачки жлеб, како Бристол Мотор Спидвеј или Мартинсвил Спидвеј, бидејќи поминувањето на други тркачки автомобили е тешко. Жлебот е брзата лента на тркачката патека. Затоа, тркачките автомобили се заглавуваат во една лента на патеки со еден жлеб, но возачите лесно можат да поминат по патеки со два или три жлебови.

На патеките со еден жлеб, возачот може да ја зачува својата енергија подоцна во трката, ако има солиден старт и не треба да се труди премногу за да го надополни теренот за своите ривали. Сепак, почетната позиција е помалку критична на поголемите тркачки патеки како Michigan International Speedway и Talladega Superspeedway, каде што побрзите автомобили можат да прават непречено поминување.

Избори за штандови

Изборот на боксот исто така се одредува според квалификациите и е исто толку клучен како и стартната позиција на возачот. Победникот на пол-позицијата го добива првиот избор на бокс-тезги, а потоа следуваат возачите кои се квалификувале од второто до петтото место. Ова е од клучно значење бидејќи на некои делови од патеката има вообичаено поубави боксови од другите.

Повеќето тимови кои ги освоија половите го избираат последниот бокс на крајот од пит-патот. Тоа е корисно бидејќи значи дека нивните возачи нема да мора да чекаат додека другите возила се тргнат од патот пред да можат да си заминат кога дигалката ќе се испушти и ќе заврши сервисирањето. Ќе најдете неколку тезги со празнини во грбот или предните делови на повеќето патеки. Тие им олеснуваат на возачите да влегуваат и излегуваат од боксот, што резултира со побрзо застанување во боксот и подобро време на патеката.

Има некои тркачки патеки каде добрата бокс-тезга е исто толку важна како и силната стартна позиција. Често има судири на јамскиот пат во Мартинсвил поради тесните простории и ограничениот простор. Pocono Raceway има прилично широк јамски пат, намалувајќи ги можните несреќи.

Учење како да се обложите на НАСКАР значи извршување на домашната задача на патеката НАСКАР пред да се обложите. Обложувачката јавност често става преголема тежина на стартната позиција на возачот и ги наградува оние што почнуваат на задниот дел од пакетот. Кога Sprint Cup серијата се трка на една од поголемите тркачки патеки каде што претекнувањето е едноставно, а патот во боксот е широк, ова знаење може да ви даде значителна предност.

Вежбајте

Времето на вежбање за секој тим од Спринт Купот се објавува јавно секоја недела, вклучувајќи ги најбрзите времиња на кругови и највисоките просечни брзини. Доколку сте заинтересирани, можете да ги гледате овие настани на Speed Channel. Ова е местото каде што гледачите можат да ја добијат внатрешната лажичка од возачите и шефовите на екипажот на нивните омилени тркачки автомобили преку детални интервјуа.

Кога ги анализирате брзините на вежбање, обрнете посебно внимание на последната пракса, често позната како Happy Hour. Ова е последна можност за тимовите да ги подесат своите болиди пред денот на трката и дава најјасна слика за тоа кој ќе успее и ќе има слаби перформанси. Покрај тоа што е последна можност за тимовите од Спринт купот да го проверат управувањето со нивните болиди, последната пракса е сесијата која најблиску ги симулира околностите на зеленото знаме на денот на трката.

Времето има огромно влијание врз перформансите на автомобилот за време на трката, а оптимизирањето на поставеноста на автомобилот за временските услови може да ги направи или да ги уништи шансите на возачот да победи. Пониските температури на патеката го зголемуваат држењето на гумите, што резултира со побрзо време на кругот. Гумите стануваат жешки и мрсни кога температурите се зголемуваат, предизвикувајќи автомобилите да се лизгаат додека се тркаат. Значи, внимавајте кога се вистинските рунди за вежбање и кои временски променливи на сесијата најмногу наликуваат на условите за зелено знаме кога ја креирате вашата стратегија за обложување НАСКАР.

NASCAR Типови обложување

На денот на трката, откако ќе завршат сесиите за квалификации и тренинзи, шансите се пресметуваат и се објавуваат во јавноста. Еден од врвните совети за обложување НАСКАР на кои ќе наидете е да ги разберете облозите што може да ги ставите на трката НАСКАР. Следниве се примери на вообичаени облози НАСКАР:

Директен победник на трката

Да се направат победници на трката значи да се стави влог на конкретен возач за да победи на трката тој ден. Овие облози ги обезбедуваат најголемите награди, но и најтешко се добиваат. Изборот на победници на трки на разумна конзистентна основа за да биде профитабилен е предизвик. 

Бидејќи обично има повеќе возачи на тркачки автомобили, многу можни исходи ќе бидат достапни, секој со свој сет на коефициенти врз основа на статистичките шанси на возачот за победа.

Коефициентите -250 за победата на Дејл Ернхард Џуниор во дадена трка имплицираат дека обложувачот мора да ризикува 250 долари за да добие 100 долари ако е сигурен во победата на Ернхард. Ако неговите шанси беа +300, ќе треба да се обложите 100 долари за да заработите 300 долари.

Најдобриот аспект на овој вид обложување е тоа што можете да се обложувате на многу возачи, што ви дава поширок опсег на можности отколку со еден облог.

Натпревари со возачи

Овие облози се соочуваат со двајца возачи еден против друг во тековната трка, слично облози со парична линија во бејзбол. Без разлика каде се наоѓа вашиот возач, вие победувате се додека тие се пласираат подобро од својот противник. Овие облози се единствени, бидејќи можете да победите ако вашиот возач се најде на 42-то место и изгубите ако вашиот возач се најде на второто место. 

Популарните возачи често собираат „меки пари“, што ги прави натпреварите споредливи со другите форми на спортско обложување. Еве пример на пазар за усогласување на возачите на кој може да наидете.

  • Дени Хамилтон -170
  • Кајл Буш +135

Овде, ќе треба да обложите 170 долари за да освоите 100 долари на Џими Џонсон, додека обложувањето 100 долари на Кајл Буш ќе ви врати 135 долари ако сте успешни.

Финиш на подиумот

Доколку никогаш претходно не сте виделе тркачки спорт или Олимпијада, на првите тројца финиширани, во секој случај, им се доделува место на подиумот. Обложувањето на возачот да заврши во првите три е можно во повеќето спортски книги, при што шансите се менуваат соодветно. Ако имате омилен возач, но не сте сигурни дека може целосно да победи, сепак може да се обложите дека ќе заврши во првите три со помали коефициенти.

Шансите на Дејл Ернхард Џуниор да заврши во првите три би можеле да бидат -650 доколку тој имал -250 шанси за целосна победа. Ако неговите шанси за победа беа +300, неговите шанси да се пласираат на второто или третото место би можеле да бидат дури -105.

Други коефициенти за обложување НАСКАР

Еве неколку поретки типови облози што може да ги видите во вашиот НАСКАР онлајн обложувалници.

Најбрзиот круг

Најбрзиот круг е друга форма на обложување за која не е потребно никакво објаснување: тој едноставно се однесува на возачот кој го комплетира кругот во најбрзо можно време. Возачот не треба да победи, па дури и да го заврши настанот. Тие теоретски може да завршат круг, да се вртат и да бидат дисквалификувани без да го изгубат облогот.

Фјучерси на НАСКАР

Коефициентите на фјучерсот на НАСКАР ви дозволуваат да се обложувате на далечни резултати, како на пример кој возач ќе ја освои титулата во Куп серијата. Овие проценти ќе варираат врз основа на перформансите на секој возач во текот на сезоната, на крајот стеснувајќи се на оние кои ќе влезат во следната рунда од плеј-офот.

Шансите на производителот

Ставањето облог на производителот на победничкиот автомобил може да биде забавен начин да се помине времето додека се чека целта. Овие коефициенти се пресметуваат користејќи ги перформансите на тековната сезона и историјата на успехот на возачот на оваа патека и на овој конкретен настан. На пример, Chevrolets, Fords и Toyotas се натпреваруваат во Куп серијата.

Победници на сцената

Некои онлајн обложувалници даваат шанси за тоа кој возач ќе ја заврши секоја етапа од трката НАСКАР, при што вкупниот победник на трката се одредува според вкупниот број на завршени етапи.

Реквизити за трка

Онлајн обложувалниците често вклучуваат специјални и реквизити за трки за големите трки НАСКАР како Дејтона 500. Бројот на потонати, употребата на предупредувачки знамиња, конечните позиции на одредени возачи и други фактори може да се користат за да се одредат овие шанси.

Завршни мисли

Имајте на ум дека краткорочниот и долгорочниот успех бара внимателно планирање и намерно извршување. Ако ја завршите домашната задача пред трката, ќе имате поголеми шанси да донесувате образовани одлуки за вашите облози.

Секогаш обидувајќи се да постигнете неочекуван успех не е најдобрата стратегија за обложување НАСКАР. Како и со обложување на кој било друг спорт, купувањето наоколу за најдобрите коефициенти НАСКАР е во ваш најдобар интерес пред да го ставите вашиот облог. Погледнете ги нашите препорачани страници за онлајн обложување НАСКАР за да го искористите најдоброто од вашето искуство со обложување НАСКАР.

Ако сакате детална статистичка анализа на исходите на трката, најдобро е да ги погледнете најновите резултати за секој возач на поединечните патеки. Погледнете ја нивната тркачка историја за да видите во колку се натпреварувале, колку победиле, каде се пласирале и како завршиле. Овие бројки обично се даваат заедно со севкупниот рејтинг на патеката на возачот.

Записите на секој тим треба да се истражат и да се вклучат во целокупната проценка.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести