Водичи за игрите

May 3, 2023

Основите на линијата за купување за подобри спортски облози

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Кога се обложувате на спорт, важно е да се земат предвид неколку фактори, вклучувајќи ги шансите и линиите, пред да се обложите. Линиско купување значи пребарување на најповолните линии за обложување пред да ставите облог.

Основите на линијата за купување за подобри спортски облози

Пронаоѓањето на најголемите можни линии е од суштинско значење за секој спортски обложувач кој сака да го максимизира својот принос, без разлика дали се обложува на мешани боречки вештини, фудбал, тенис или било што друго.

Ова парче ќе воведе линија за купување и ќе нагласи зошто е од клучно значење за вашата крајна линија.

Што е лајн шопинг?

Линискиот шопинг е споредлив со кој било друг вид на шопинг. Кога сте на пазарот за нов автомобил, правите малку споредбено купување за да дознаете кој продавач нуди најголема понуда. Истите принципи важат и за купување преку линија. Затоа, обичните совети за купување може да се применат како совети за онлајн купување.

За правилна линија на продавницата, изберете линија (како што е ширење, вкупно или парична линија) и споредете ја со две или повеќе различни спортски книги. 

Треба да ги ставите вашите облози на линијата со најголеми коефициенти, бидејќи тоа ќе ви даде најголем поврат, и треба да се обложите на таа линија. Тоа е суштината на тоа. Меѓутоа, ако сте сериозни за обложување, станува многу покомплицирано од тоа.

На пример, некои веб-локации или региони ќе ве исклучат или ограничат, додека други ќе ви дадат повеќе ограничувања за тоа што можете да направите. Кога станува збор за награди, најдобрите сајтови за спортско обложување ќе имаат помал ризик и се побрзи во исплатите од другите. Во секој случај, треба да дадете приоритет на обложувањето на линијата што нуди најголем потенцијал за враќање на вашата инвестиција.

Едноставна илустрација на Line Shopping

Иако купувањето преку линија е техничка фраза, тој е едноставен концепт за разбирање. Не е тешко да се работи, иако сакате да имате беспилотни летала за да го направите тоа (како што би можеле да направат големите колективи). Придобивките од линијата за купување за вашата крајна линија сигурно го прават вреден потфат.

Пред да ставите облог, треба да направите „линиски шопинг“, што значи да прелистувате многу спортски книги за спортските книшки што даваат најголеми шанси. Илустрацијата е најефективниот метод за тоа.

 • Сакате да се обложите против ширењето на вечерашниот натпревар на Блејзерс против Визардс. 
 • Коефициентите на повеќето обложувалници го означија Вашингтон како фаворит со 5,5 поени пред другиот тим. Сепак, според една од книгите, Визардс се само фаворит од 5 поени. 
 • Ако мислите дека Волшебниците ќе победат со разлика од шест или повеќе поени, треба да играте во спортска книшка која ги има наведени со распон од 5,5 поени. 
 • Ако, пак, мислите дека Блејзерси ќе победат или ќе загубат со разлика од помалку од шест поени, тогаш треба да ја изберете обложувалницата на која фаворизира Сан Антонио со 5,5 поени.

Ова треба да го правите и со други облози, како што се Вкупно и парични линии. Кога барате игра на која ќе се обложите на Over, ќе го барате вкупниот број што е најмал можен број, и обратно кога барате игра на која ќе се обложите на Under.

Истото важи и за паричните линии. Облозите од овој вид се најзастапени во бејзбол и хокеј и често се означуваат во долари и центи. На пример, фаворит од два долари би имал парична линија од -200, но аутсајдерот чии шанси отишле од +150 на +140 ќе се смета дека се поместени за десет центи.

Иако можеби не изгледа многу кога се обложувате само неколку долари (10 $ победи 14 $ наместо 15 $), тоа е 6,7% разлика! Исто толку клучна, и потенцијално одлучување помеѓу долгорочниот успех и неуспехот, е практиката на купување преку линија за облози на Moneyline.

Како обложувачите користат онлајн шопинг за да „бидат книга“

Ако сте еден од најдобрите сајтови за спортско обложување и се обложувате на типичен сок од -110, ќе остварите убав профит на долг рок. Сепак, ова е случај само ако вашите линии се постојано блиску до консензус, исто така познат како пазар.

 • Ако изберете веб-локација што ги споредува шансите, можете да испитате линии од неколку спортски книги истовремено и на истиот екран. Ова ви овозможува да видите каде стојат повеќето книги и да ги истакнете варијациите на линиите.
 • Во ситуации кога линиите се исклучени за 1,5 поени или повеќе, во суштина може да „станете книга“ со избирање тим со погрешна цена и обложување на него. Ова се прави со избирање на тимот кој има поголемо ширење на поени. 
 • Наоѓањето на овие празнини во цените може значително да ја зголеми вашата крајна линија и не мора да имате став за настанот за да поставите профитабилен облог; Сè што треба да направите е да ја одредите линијата за консензус, да лоцирате други обложувалници што отстапуваат од таа линија и да се обложите на страната што е несоодветна цена.
 • Идентификувањето на линијата за консензус е обично лесно, а најлесниот метод за да се научи „вистинската линија“ е со избирање високоценети, реномирани продавници со многу активни клиенти.

Стари линии и бркање со пареа: Услови за купување во линија што мора да ги знаете

Две фрази често се користат во врска со купување преку линија.

Првата техника е позната како бркање со пареа. Ова се случува кога значителна сума пари (пареа) доаѓа на едната страна, што предизвикува значителен скок во линиите за да привлече приход на спротивната страна. Ова има потенцијал да се снежни топки многу брзо бидејќи сè поголема сума пари се обидува да ја „брка“ „пареата“ и да влезе пред линијата да стане уште подалеку и поострана.

 • Да претпоставиме дека сте среќни (или доволно вешти) да се лизнете веднаш пред да се појави огромното движење на пареата. 
 • Во тој случај, повремено ќе имате можност да го заштитите вашиот облог пред да започне акцијата и да ставите гарантирано враќање или фрирол. 
 • Ако тоа се случи, треба да ја искористите оваа можност.

Дозволете му да се вози и бидете задоволни со вашиот облог каков што е, но ако сте доволно рано и промената е доволно значајна, размислете за таа алтернатива. Да претпоставиме дека сте среќни (или доволно вешти) да влезете веднаш пред да се појави огромното движење на пареата. Во тој случај, повремено ќе имате можност да го заштитите вашиот облог пред да започне играта и да заклучите загарантиран профит или фрирол.

 • Да претпоставиме дека сте среќни (или доволно вешти) да влезете веднаш пред да се појави огромното движење на пареата.
 •  Во тој случај, повремено ќе имате можност да го заштитите вашиот облог пред да започне играта и да заклучите загарантиран профит или фрирол. 
 • Претпоставувајќи дека сте влегле доволно рано и дека потегот е доволно голем, нека се вози и бидете задоволни со вашиот облог.

Да претпоставиме дека сегашната линија кај повеќето обложувалници е Лос Анџелес -5, но дека 10 минути пред известувањето, на Лејкерс се појави огромна низа на обложувања, принудувајќи една книга да ја смени линијата во Лос Анџелес -5,5, а потоа -5,5. Во ова сценарио Лејкерси се фаворизирани со 5,5 поени (-120).

Секоја книга што сè уште покажува Лос Анџелес -5 сега се смета дека е зад времето и е во зголемена опасност од голем хит. Ова е она што индустријата го нарекува застоена линија.

Секогаш искористувајте го максимумот од застарените линии кога ќе наидете на нив, бидејќи, во повеќето случаи, тие нема да постојат многу долго.

Дали вреди да се вложи дополнителен напор за придобивките од линијата за купување?

Одговорот е да. Секое „остро“ би ви кажало како предност, колку и да е скромна, е секогаш подобра отколку да ја немате. Спортското обложување има мали профитни маржи, за почеток, и една стратегија за намалување на „бдението“ што спортските книги го додаваат на линиите е да купувате наоколу.

За необучено око, разликата помеѓу -110 и -105 можеби не е толку значајна. На крајот на краиштата, тешко е да се види разлика од -5 помеѓу двете линии. Погрешно.

Со текот на времето, и победите и поразите се натрупуваат. Ниту еден стручен коцкар никогаш не успеал без внимателно да ја разгледа секоја можност. Неопходно е да се брои секој цент ако сакате да заработите за живот како коцкар.

Сега, да направиме чекор назад и да ја видиме големата слика. 

 1. Обложувањето 110 долари на 250 натпревари на -110 значи дека треба да освоите 131 натпревар само за да се изедначите. 
 2. Треба да освоите 128 натпревари од 250 ако заработите 105 -105 долари од вкупниот број. 
 3. Над 250 игри, ова изнесува само три разлика.
 4. Шарпс мора да ги победи книгите помеѓу 53% и 56% од времето за да го одржат стабилен процентот на победа.

Кога маргините се толку слаби, победата или поразот во само три натпревари може да биде разликата помеѓу изедначување и губење на пари. Несовпаѓањето помеѓу линиите, без разлика колку е мало, значително ќе влијае на вашиот профит.

Завршни мисли

Како заклучок, купувањето преку линија е клучно за успехот на секој спортски обложувач.

Има многу извонредни совети за купување преку линија кои можат да ви помогнат да бидете експертски купувач, како и неколку поучни написи кои објаснуваат што ја прави линијата на која вреди да се обложувате и кои треба да ги избегнувате. Со оглед на малите маргини на победа во спортското обложување, линиското купување може да определи дали коцкарот ќе оди напред или зад.

Избегнувајте да и давате на вашата книга парите што тешко сте ги заработиле со интензивно проучување на темата претходно. Линиското купување не е тешко да се направи и значително ќе влијае на вашата крајна вредност со текот на времето.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести