Водичи

Спортското обложување е една од омилените занимации на човекот веќе со векови. Сè започна пред повеќе од 2.000 години на грчки јазик кога беа воведени Олимписките игри и брзо се проширија во Рим, каде спортското обложување беше легализирано. Денес, спортското обложување го погоди речиси секој агол на светот, благодарение на порастот на спортските книги.

Имајќи го тоа на ум, општо е познато дека загубите можат да бидат почести од победите во спортското обложување. И без соодветно водство како почетник, напуштањето е неизбежно. Значи, оваа остроумна страница ви дава мал поглед на тоа што да очекувате во огромниот свет на спортско обложување. Продолжи да читаш!

Betting Picks

Ако сте покажале интерес за спортско обложување, терминот „избори за обложување“ е нешто со кое се среќавате редовно. Изборите за спортско обложување може да се најдат низ целиот интернет, тие се однесуваат на кој било спорт и која било дадена опција за играње што можете да ја најдете во спортската книшка. 

Прикажи повеќе..
Crypto Betting

Зголемената популарност на криптовалутите ширум светот ги натера бизнисите да почнат да се прилагодуваат на криптовалутите. Сајтовите iGaming и спортските обложувалници се пионерски кога станува збор за усвојувањето на криптовалутите. Ние веруваме дека обложувањето на спорт со користење на криптовалути е следната голема работа што дефинитивно ќе ја промени иднината на индустријата за онлајн коцкање. 

Прикажи повеќе..
Live Betting

Пред кратко време, обложувачите немаа опција, освен да се обложат и да го следат резултатот додека не заврши натпреварот за да дознаат дали облогот победил или не. Сепак, традиционалното спортско обложување сега се чувствува целосно застарено за многу играчи. 

Прикажи повеќе..
Mobile Betting

Општо земено, спортското обложување е активност на обложување на проценетиот исход на спортски настан. Регуларноста на спортските облози се разликува од култура до култура, но фудбалот се чини дека е најпопуларниот спорт на кој луѓето се обложуваат. 

Прикажи повеќе..
Арбитражно обложување

Арбитражното обложување вклучува коцкар кој става облог на еден облог за специфичен исход со обложувач и истовремено става облог на спротивен резултат на друго место. Овие сигурни облози гарантираат дека обложувачот остварува профит без оглед на исходот. Во соодветни услови, арбитражата математички ги покрива сите исходи од обложување на одреден натпревар или натпреварување. Оние обложувачи кои често ставаат арбитражни облози се етикетирани како арбери. За да профитираат, арберите обложуваат значителни суми на пари. 

Прикажи повеќе..
Како да се обложите

Спортското обложување е лесно, пријатно и дава можност за поединци да заработат пари. Почетниците, од друга страна, не треба да брзаат со ставање облози. Колку и да е едноставно спортското обложување, не е лесно да се прави сè како што треба на почетокот. Сомнително е дека играчите ќе уживаат во спортското обложување ако неправилно пристапат кон тоа, бидејќи најверојатно нема да бидат на вистинскиот пат да заработат добивки.

Прикажи повеќе..
Обложување линии

Линијата за обложување е точката што го дели фаворизираниот тим од аутсајдерот во спортските натпревари. Обложувалниците добиваат шанси за спортски натпревари од сложен математички модел или компјутерски алгоритам. Врз основа на статистиката, играчите на коефициентот ја одредуваат веројатната разлика на победата помеѓу два тима, која се заснова на силата на претходните настапи. 

Прикажи повеќе..
Обложување објаснето

Обложувањето може да биде комплицирано за неискусните. Понекогаш дури може да изгледа како светот на обложувањето да има свој јазик! Не грижете се. На оваа страница, ние ќе ги објасниме кривините на условите за обложување и како функционира обложувањето во целина. Спортот стана голем дел од животот на луѓето, со некои кои уживаат да ја играат играта, а некои се задоволни со навивањето на нивните омилени тимови. Сепак, има некои кои избираат да ја покажат својата страст за спорт или тим со обложување на нив.

Прикажи повеќе..

Соодветно обложување

Разбирање на почетната цена во спортското обложување
2022-09-14

Разбирање на почетната цена во спортското обложување

Многу луѓе сакаат спортско обложување, особено онлајн спортско обложување. Тоа е возбудливо, лесно и полно со забава. Исто така, овие луѓе кои се обложување на спорт може да станат многу побогати преку ноќ ако се обложуваат на профитабилни спортови со големи приноси. Добро е да научите неколку совети за спортско обложување пред да го направите тоа. Оваа статија се фокусира на почетната цена во спортското обложување. Потребно е да се погледне што е тоа, како се одлучува и кога да се земе, меѓу другите аспекти.

Најдобрите места за обложување за тенис
2022-08-31

Најдобрите места за обложување за тенис

Тенисот е исклучително популарен спорт, се наоѓа во првите 5 најпопуларни спортови во светот и вториот омилен спорт во ОК. Има долга историја на обложување на тенис, речиси исто колку и омилениот на сите времиња во коњските трки. Покрај тоа, има многу тениски лиги и грен слем натпревари низ целиот свет, кои нудат многу шанси за спортско обложување на речиси дневна основа.

Колку заработуваат професионалните коцкари?
2022-08-10

Колку заработуваат професионалните коцкари?

Спортските обложувалници сите си замислиле како би било да живеат од своето хоби. На некои им текнало да си заминат со огромна сума од 6 цифри, да потрошат цело богатство на луксузни брендови и да патуваат до нивните дестинации од соништата. Глетката на професионални обложувачи на ТВ изгледа возбудливо. 

Соодветен водич за обложување за почетници 2022 година
2022-08-03

Соодветен водич за обложување за почетници 2022 година

Обложувањето со совпаѓање, познато и како „лов на бонуси“, е уникатна форма на коцкање за обложувачите кои сакаат да донесат профит без ризик преку користење на понудите на нивните обложувалници. Како и другите напори за коцкање, како што се спортско обложување и играње онлајн казино игри, тоа подразбира искористување на најдобрите веб-страници за обложување достапни. Сепак, за разлика од мејнстрим обложувањето, коцкарите не се залагаат за среќа или искуство. Наместо тоа, им треба само следново за да добијат профит:

Топ трендовски написи за обложување

Топ трендовски написи за обложување

Во зависност од тоа кого прашувате, спортското обложување може да биде тешко или прилично лесно. За почетници, целата работа вклучува само избор на спортски настан, избирање тим, вложување сума и надеж за најдоброто. Уште подобро, повеќето нови спортски обложувачи се обложуваат на тимови или настани што веќе ги следат. Оваа чиста едноставност е несомнено зошто спортското обложување е познато ширум светот.

Но, за искусни обложувачи, едноставноста и профитабилноста не треба да се мешаат. Иако секој може да постави спортски облог, не секој може да добие облог. Тоа е затоа што успешен спортски обложувач мора да вложи доволно време и напор во истражување и стратегија. Накратко, потребна е одредена посветеност и напорна работа за да се издлаби ниша во оваа индустрија.

На пример, амбициозните обложувачи треба да знаат за популарните пазари за обложување и шансите. Оттаму, продолжете со истражување на критичните статистики како што се неодамнешната форма, дома/гости, директни, временски услови, играчи кои недостасуваат и многу повеќе. Генерално, познавањето на повеќето од овие статистики може да открие повеќе за способноста на тимот да победи.

Исто така, од витално значење е да се запамети дека букмејкерот зема предвид многу фактори пред да ги постави шансите. Како таков, обврската е на обложувачот да разгледа се што може да влијае на исходот на натпреварот. Затоа, соберете што е можно повеќе информации.

Топ трендовски написи за обложување
Истражете ги нашите врвни водичи за обложување

Истражете ги нашите врвни водичи за обложување

За среќа, експертите овде во BettingRanker се посветени на вооружување на обложувачите со сите витални информации за да бидат успешни. Еве неколку врвни водичи за читање:

 • Како да – Во светот на спортското обложување, некои работи може да изгледаат едноставни, но предизвикувачки за совладување. Но, со остроумна содржина за „начин на работа“, брзо и лесно е да се запре спортското обложување. Водичите овде ги учат обложувачите како да се обложуваат, да ги изберат вистинските пазари, како се пресметуваат шансите за обложување и да ги решаваат повеќето проблеми со спортското обложување.
 • Стратегија – Кога се работи за избор на совршен систем за спортско обложување, мислењата се различни. Во секој случај, водичите овде ги претставуваат најдобрите победнички стратегии за зголемување на профитот за кратко време. Стратегиите за обложување се применуваат на популарните пазари како фудбал, голф и бејзбол.
 • Објаснувања – Разбирливо, започнувањето на ново обложувачко патување може да биде огромно. За среќа, овие врвни водичи за обложување ќе ви ја држат раката низ процесот. Јасно ќе ги разберете типовите на облози, механиката на спортско обложување, советите за одговорно коцкање, е-спортските обложувања и многу повеќе.
 • Шансите – Глупаво е да се размислува за обложување на спортски настани без добро да се контролираат шансите за обложување. Затоа, чувајте го тука за да ги научите примарните типови на коефициенти за обложување и како тие плаќаат.
Истражете ги нашите врвни водичи за обложување
Речник за обложување

Речник за обложување

Како и во секој друг свет на коцкање, спортското обложување е полно со збунувачки термини. Всушност, не ставајте го тој облог без да научите некои од овие термини. Значи, подолу е табела со сите традиционални услови за спортско обложување за разбирање:

 • Акција - Облог или облог.
 • AET - Додадено дополнително време или едноставно дополнително време
 • Против ширењето - Резултатот од играта, кој го вклучува ширењето на поени
 • Американски коефициенти - коефициенти за обложување врз основа на 100-единици. Тие се алтернативи на коефициентите на децимална или дропка и имаат плус (-) и минус (+) за да ги покажат омилените и аутсајдерите, соодветно.
 • Банкар - Вкупниот износ на средства за цели на коцкање
 • Бонус - Стимулации или награди понудени од спортските книги и на новите и на лојалните играчи
 • Букмејкер - кратка форма на обложувачница, креатор на шанси или креатор на линија. Обложувалниците ги поставуваат шансите на пазарот во спортска книшка
 • Креда - Тим или играч кој е жешкиот фаворит за настанот
 • Завршна линија - Каде што се шири бодот на почетокот на играта
 • Точен резултат - Облози за правилно предвидување на конечниот резултат на играта
 • Децимални коефициенти - Понекогаш се нарекуваат европски коефициенти, ова се непарни типови главно на европските пазари. Тие се претставени со децимали
 • Диме - се однесува на облози во вредност од 1.000 долари, 100 долари или 10 долари
 • Куче - кратка форма на аутсајдерот или тимот со помала веројатност да победи
 • Двојна шанса - Имате две опции за да го добиете облогот. На пример, обложување на загуба или нерешено во еден натпревар
 • Еџ - Предноста на обложувачот пред спортската книшка и обратно
 • Дури и пари - облог од 100 долари за да освоите 100 долари
 • Фиксни коефициенти - Коефициенти кои не се менуваат по ставање облог
 • Дробни коефициенти - Коефициенти наведени во форма на дропка. На пример, 1/3 наместо -300 во американски коефициенти
 • Рачка - вкупен износ на влог на игра
 • Хендикеп/Хендикапер - Обложувач кој анализира облог пред да стави облог
 • Облози во игра - Друго име за облози во живо
 • Сок - Провизијата на обложувалницата од победничките облози
 • Заклучување - Жешкиот фаворит за победа на играта
 • Лонгшот - фаворизирање на аутсајдерот во облог
 • Moneyline - Директна победа или загуба без поен се шири
 • Без акција - игра која повеќе не бара облози
 • Коефициенти за фаворит - Тим или игра што најверојатно ќе победи
 • Oddsmaker - Друго име за букмејкер или креатор на линија
 • Над/Под обложување - Комбинираниот резултат од двата тима или играчи да биде поголем или помал од она што го постави букмејкерот
 • Реквизити за играчите - Обложување на поединечни активности на играчи во текот на играта. Како, првиот играч кој постигнал гол или добил жолт картон
 • Распределба на поени - Фигурата што производителот на линијата одлучува да ја претстави разликата помеѓу поразените и победничките тимови
 • Шарп - Мудар професионален спортски обложувач
 • Steam - Ненадејна промена на линијата поради многу обложување
 • TKO - Технички нокаут
 • Вкупно - Комбиниран број на поени што обложувачот избира да бидат постигнати од играчи или тимови
 • Wire-to-Wire - Обложување дека тимот ќе води во секоја четвртина или половина од играта
 • Аутсајдери - Тим или играч со долги коефициенти или помали шанси за победа
 • Облог - Облог поставен на спортска книшка
Речник за обложување