Игри

За оние кои сакаат да се пријават на најдобрите обложувалници наоколу, ова е вистинската страница за да започнете со вашето пребарување. Овој водич ги вклучува сите потребни информации за да станете и да се вратите во спортската книшка.

Подолу, ќе направиме прониклив поглед на сите видови обложување и како тие функционираат. Секогаш кога станува збор за различни спортови, политички шанси или влегување во зоната на еспорт обложување, секогаш можете да сметате на нас. Освен тоа, има неколку совети за обложување кои ќе помогнат да се победат обложувалниците во нивната сопствена игра.

Игри
Спорт

Сакате да се придружите на забавниот свет на спортско обложување? Ако имате прашања за тоа што е спортско обложување, како да се обложувате или едноставно сакате да научите нови совети и трикови, овој едноставен водич за почетници ќе ви се најде. Ако го сакате спортот или едноставно уживате во радоста на изненадувањето, погледнете ги врвните страници за спортско обложување што ги избравме за вас. Оваа страница ги разгледува сите основи за спортско обложување, од ставање облог до играње на доверлива веб-локација. Се разбира, има и неколку доверливи совети за да ги зголемите вашите шанси за победа на долг рок.

Прикажи повеќе..
Еспорт

Еспортските обложувања се новото лудило за коцкање во градот. Секој ден се играат илјадници виртуелни натпревари, а обложувалниците нудат профитабилни коефициенти. Овие онлајн игри со повеќе играчи не се само забавни за играње, туку дефинитивно вреди да се гледаат. Знаеме дека не е секогаш лесно да се биде во тек со трендовите кои постојано се менуваат во светот на обложувањето.

Прикажи повеќе..
The Oscars

Ако уживате во обложување на забавни настани, Оскарите се без конкуренција. За среќа, постојат различни веб-локации за обложување Оскари на интернет кои обезбедуваат широк опсег на пазари, од „Најдобар филм“ до забавни реквизити за хипотетички мешања на коверти и музика што ги нарушува говорите на победниците.

Прикажи повеќе..
Виртуелни спортови

Виртуелните спортови се компјутерски генерирани симулации на спортски настани од реалниот живот. Тие им даваат можност на навивачите на спортско обложување кои не живеат во град со тим од голема лига или едноставно не се во можност да стигнат до патеката или казиното да се обложуваат на спорт насекаде, во секое време. Виртуелното спортско обложување е форма на онлајн коцкање што им овозможува на корисниците да се обложуваат на исходот од симулирани спортски настани. 

Прикажи повеќе..
Евровизија

Изборот за песна на Евровизија првпат се одржа во 1956 година. Оттогаш тој стана глобален феномен кој го гледаат милиони секоја година. Со оглед на тоа што толку многу луѓе ширум светот се подесуваат, не е изненадувачки што и заедницата на коцкање забележала. Бројните мејнстрим обложувалници им дозволуваат на корисниците да обложуваат на овој настан.

Прикажи повеќе..
Политика

Уште од пронајдокот на обложувањето пред повеќе од 2.000 години, практиката е се поширока инкорпорирајќи повеќе можности. Политиката е една од најважните теми за која се грижат луѓето стотици години - затоа што таа нè обликува нас, нашата иднина и нашиот свет.

Прикажи повеќе..
Телевизија

Многу луѓе уживаат во возбудувањата на спортското обложување онлајн. Но, обложувањето не е само нешто што се нуди за спорт или казино игри. Облозите за новина продолжија да се зголемуваат во популарност. Еден од тие новитети доаѓа од обложувањето на ТВ емисии. Обложувањето на ТВ емисии го презема возбудливиот процес на реалити телевизијата и додава некои влогови во него. Играчите можат да се обложуваат на натпреварувачи на реалити телевизија, победници и кои може да бидат елиминирани секоја недела.

Прикажи повеќе..
Номини по приклучувањето на пазарот на казино
2022-07-06

Номини по приклучувањето на пазарот на казино

Номини Казино е нова онлајн обложувалница. И покрај неодамнешното основање, онлајн казиното не доби ништо освен позитивни повратни информации од играчите. Тоа е угледна установа за коцкање управувана од 7StarsPartners. Операторот е млада и нова спортска книшка, но има голем избор на игри во своето гејмерско лоби. Тие ги вклучуваат сите популарни наслови на слот и игри со џекпот.

Бел Божиќ во обложување
2021-12-08

Бел Божиќ во обложување

Обложувањето со бел Божиќ е една од најбрилијантните идеи што додаваат вкус на крајот на годината. Тоа е едноставен облог дали ќе има снег на Божиќ. Некои од најдобрите онлајн обложувалници понудете го овој облог како начин да ги подарат своите лојални играчи на овој празник на крајот на годината. Но, како функционира?

Историја на обложување

Историја на обложување

Каде започна сето тоа? Па, богатата историја на спортско обложување датира од пред повеќе од 20 века. Најраните податоци докажуваат дека Грците се пронаоѓачи на спортско обложување во Олимпијада. Римјаните подоцна ја позајмиле идејата да почнат да се обложуваат на натпревари на гладијатори, при што Рим целосно го легализирал спортското обложување.

Оттогаш, коцкањето стана омилена забава низ Европа и другите континенти. Во Англија стана широко распространета, благодарение на коњските трки. Овде спортското обложување го премина Атлантикот до САД, каде што прилично брзо се здоби со популарност.

Но, досега не беше мазно возење. Кога коцкањето стана широко распространето во Европа за време на средновековната ера, раната црква донесе строги закони за забрана на коцкарски активности.

Се разбира, ова не помогна многу за да се спречи коцкањето да експлодира во популарност. Во 80-тите и 90-тите, земјите почнаа да формулираат закони за регулирање на спортското обложување и коцкањето воопшто.

Историја на обложување
Модерно спортско обложување

Модерно спортско обложување

Растечкиот пазар на спортско обложување го должи својот успех на поцврстото законодавство ширум светот. На пример, коцкањето стана официјално легално во САД во 1931 година, кога Невада ја легализираше активноста. Набргу потоа, други држави како Њујорк и Лас Вегас го следеа примерот.

Денес, Лас Вегас е веројатно најголемиот град за коцкање во светот.

Но, тоа беше до 1996 година кога Interlops ја лансираше првата онлајн спортска книга. После тоа, не помина многу време пред истата компанија да го лансира првото обложување преку мобилни телефони во 2000 година.

По успехот на Интерлопс, се појавија повеќе сајтови за спортско обложување, нудејќи уште посочни шанси и подобра игра. Сè на сè, спортското обложување постоело и секогаш ќе постои се додека постои човештвото.

Модерно спортско обложување
Видови на обложување

Видови на обложување

За страствен спортски обложувач, познавањето на историјата на спортското коцкање е несомнено од суштинско значење. Сепак, учењето на различните видови облози е уште поважно за вашиот успех. Значи, овој дел ги разгледува четирите основни видови на спортско обложување.

Обложување со фиксни коефициенти

Обложувањето со фиксни коефициенти е навистина најраспространет тип на спортско коцкање, и онлајн и офлајн. Тоа вклучува ставање облог против шансите создадени од онлајн спортскиот обложувач, а облогот се подмирува кога настанот ќе заврши. Како што сугерира името, цената не се менува по ставање облог во обложување со фиксни коефициенти.

На пример, обложувач може да влогови на натпревар во ЕПЛ помеѓу Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед. Манчестер Сити е фаворит на овој натпревар со коефициент 1,90, додека Манчестер Јунајтед максимално е со коефициент 4,89.

Да претпоставиме дека обложувачот го поддржува Манчестер Јунајтед со удел од 100 долари, а тие не разочаруваат, потенцијалот за победа е 489 долари. Тоа е профит од 389 долари. Но, ако загубат, обложувалницата ужива во влогот од 100 долари.

Размена на обложување

Обложувалниците понекогаш знаат да бидат палав. Затоа, за да ги елиминирате од сцената, обложувањето за размена треба да ви помогне. Но, како и во обложувањето со фиксни коефициенти, тука има две страни на паричката. Еден играч поддржува исход додека другиот обложувач се противи.

Држејќи се до примерот погоре, играчот А го поддржува Манчестер Јунајтед да победи со облог од 100 долари. Од друга страна, играчот Б го поддржува Мен Сити да победи и го совпаѓа облогот со сопствен удел од 100 долари.

Во зависност од среќниот играч, тие си заминуваат со добивка од 100 долари. Но, се разбира, несреќниот обложувач го губи својот удел.

Распространето обложување

Обложување со препродажба е коцкање каде што обложувачот го добива или губи облогот во зависност од маржата на одреден исход. Со други зборови, исплатата се заснова на точноста на облогот, а не на обична победа или пораз.

Со ширењето обложување, обложувачите предвидуваат дали исходот на настанот ќе биде над „распространувањето“ создадено од спортскиот обложувач.

Со други зборови, букмејкерот дава ширење од 10 за бројот на фаули на натпревар. Потоа, обложувачот го купува намазот за 10 долари. Во тој случај, тие предвидуваат дека бројот на фаули ќе биде над 10.

Значи, ако натпреварот заврши со 15 корнери, тие добиваат 50 долари (5 x 10 долари). Обложувачот ниту победува ниту губи ако натпреварот заврши со 10 фаули. Но, ако исходот е пет свиоци, обложувачот губи 50 $ (50 $ x 5) плус нивниот влог.

Обложување во живо

Секоја спортска книшка што вреди да се придружи мора да ја понуди обложување во живо или обложување во игра на минимум. Во суштина, обложувањето во живо е слично како коцкање со фиксни шанси, но со малку дотерување. Еве, обложувачите ставаат облози откако ќе започне натпреварот наместо облози пред натпреварот.

На пример, да речеме дека Манчестер Јунајтед игра со Мен Сити, а првиот е еден повеќе. Ако е таква ситуацијата, има неколку пазари за предвидување.

Можете да го предвидите следниот играч што ќе постигне гол, следниот тим што ќе направи прекршок, следната карта што ќе биде испорачана итн. Во кој случај, обложувањето во игра им нуди на играчите брзо време на пресврт и попрецизни предвидувања.

Видови на обложување
Совети за обложување

Совети за обложување

За да се забавувате, да освоите нешто и да се обложувате одговорно, користењето на овие совети за обложување е од суштинско значење. Подолу е брз преглед:

  • Направете субсидирам: Искрено, заборавете да го пресечете ако немате банкарска сметка за коцкање. Ова се пари одвоени строго за коцкарски цели. Најдобра практика е да се подели банкротот на помали единици за да се избегне дување на целиот буџет во еден облог.
  • Споредете ги шансите и линиите: Важно е да се напомене дека онлајн обложувалниците не нудат слични шанси и линии. Иако разликата може да биде мала, сепак може да ја направи разликата на долг рок. За среќа, многу сајтови и апликации нудат совети за обложување 1x2.
  • Чувајте ги записите за обложување: Само неколку обложувачи се мачат да ги зачуваат своите рекорди во спортско обложување. Без обложувачки рекорд, невозможно е да се следи вашето трошење на спортската книшка и севкупните остварени профити. Исто така, записите за обложување можат да укажат на области кои треба да се подобрат.
  • Избегнувајте лична пристрасност: Дали сте навивач на Манчестер Јунајтед? Добро за тебе! Сепак, тоа не значи дека треба да го фаворизирате овој тим кога играте против Мен Сити во форма. Запомнете дека спортското обложување е за истражување, статистика и освојување пари.
  • Сè уште не се откажувајте: Ако записите покажуваат повеќе загуби отколку победи, откажувањето може да биде на картичките како почетник. Но, не се обесхрабрувајте откако ќе изгубите десет облози по ред. Наместо тоа, заострете ги своите истражувачки вештини и држете се до планот. Спротивно на тоа, немојте да мислите дека сте генијалец во обложување по серијата од пет победи.
Совети за обложување
Одговорно играње

Одговорно играње

Како и обично, најважно е да се прифати одговорното коцкање за да се биде успешен во овој огромен свет. Најпрво, коцкајте се само со средства што ви е удобно да ги изгубите.

Не си играјте со пари за основни работи како што се кирија, медицински сметки, школарини итн. Исто така, не бркајте загуби обидувајќи се да ја покриете изгубената земја. И пред сè, не го третирајте коцкањето како работа со полно работно време. Запомнете да се забавувате.

Одговорно играње