Евровизија

Изборот за песна на Евровизија првпат се одржа во 1956 година. Оттогаш тој стана глобален феномен кој го гледаат милиони секоја година. Со оглед на тоа што толку многу луѓе ширум светот се подесуваат, не е изненадувачки што и заедницата на коцкање забележала. Бројните мејнстрим обложувалници им дозволуваат на корисниците да обложуваат на овој настан.

Вообичаено е обложувачите да се обидуваат да ја предвидат победничката песна и земја. Ова е потешко отколку што може да изгледа. Натпреварот е добро познат по тоа што има изненадувачки резултати. Омилениот чин може да заврши лошо. Во меѓувреме, аутсајдерот може да заврши на првото место. Ова може да го направи прилично тешко обложувањето преку Интернет.

Евровизија
Предвидување на Евровизија 2022 година

Предвидување на Евровизија 2022 година

66-тото издание на Изборот за песна на Евровизија оди во Торино, Италија, во 2022 година. Повторно, натпреварот е област на интерес за обложувачите во Европа и пошироко. Изданието во 2021 година го освои Италијанецот Манескин, кој повторно ќе биде силен кандидат доколку победи на музичкиот фестивал Санремо во февруари 2022 година.

Предвидувања на победниците на натпреварот

Многу луѓе даваат различни мислења за тоа кој би можел да учествува на претстојното издание на Евровизија. Предвидувањата се засноваат на вкусот за музика, земјата на потекло, изведбата на песната и многу повеќе.

Иако е од суштинско значење да ги слушате сите проекции, секогаш запомнете дека не сите од нив се погодни за обложување. Обложувачите треба да разгледаат подлабоки фактори кои светот на забавата веројатно нема да ги признае.

Кога ги предвидува победниците со цел да стави облог, обложувачот треба да размисли:

Политичка средина; организаторите се обидуваат да го одвојат натпреварот од политиката, но обложувачите знаат дека политиката го обликува светот. Ако некоја земја добива негативен печат, тогаш шансите за победа на натпреварот се мали. Дали некој рече Израел?

Претходни записи; секој обложувач ја знае важноста на претходните настапи во правењето предвидување за иднината.

Други водечки фактори го вклучуваат населението на една земја, нејзините општи перформанси на музичката сцена и нејзиното континентално влијание на медиумите.

Предвидување на Евровизија 2022 година
Најдобро обложување за песна на Евровизија

Најдобро обложување за песна на Евровизија

Поради изненадувачката природа на натпреварот, важно е коцкарот да направи што повеќе истражување. Првото нешто што треба да направите е да ги слушате сите песни. Ова ќе биде добар показател за тоа кои песни се популарни. Сепак, музичкиот вкус е субјективен. Веројатно позначајно е поставувањето на песната. Гледањето снимки од пробите и изминатите настапи во живо е многу корисно.

Додека Евровизија се стреми да биде неполитичко шоу, светските настани можат да влијаат на рангирањето на земјите. Ако нацијата добива негативен печат непосредно пред натпреварот, тоа може да предизвика јавноста да гласа против нив. Во последниве години, победничките мелодии добија значително време на радио емитување пред Евровизија. Затоа е добра идеја да проверите кои песни се добро на светските топ листи.

Најдобро обложување за песна на Евровизија
Топ евровизиски обложувалници

Топ евровизиски обложувалници

 • Betfair: Понекогаш коцкарите нема да сакаат да чекаат да облогат. Betfair дава шанси за Евровизија уште пред многу од земјите да ги објават своите песни. Ова го прави еден од најдобрите евровизиски обложувалници.
 • Bet365: Овој букмејкер е високо рангиран во многу важни категории. Новите членови можат да ги искористат предностите на понудите за регистрација што ќе ги користат за обложување на Евровизија преку Интернет. Тие се исто така високо ценети поради квалитетот на нивните услуги за клиентите. Минималните облози се прилично ниски.
 • Paddy Power: Доколку корисникот успее да го предвиди вистинскиот победник на Евровизија, тој може да добие рана исплата со оваа страница. Понекогаш има примамливи промоции за големи годишни настани како што е овој натпревар за песна. Тие нудат клуб за награди за секој кој сака да ја користи страницата на долгорочна основа.
 • Вилијам Хил: Оваа обложувалница ќе биде идеална за коцкари кои сакаат страница на која ќе можат да веруваат 100%. Нивната услуга за пренос во живо е многу корисна. Како и другите на оваа листа, тие често имаат евровизиски промоции.
 • Паримач: Parimatch се издвојува како една од најдобрите обложувалници благодарение на неговата корисна статистика и анализа. Тоа им помага на коцкарите да добијат увид пред да предвидат победничка песна. Нивното обложување во живо е достапно 24/7.

Како да се обложите на натпреварот за песна на Евровизија

Откако страницата ќе ги објави сите шанси за натпреварот, коцкарот може да го стави својот облог. Најпопуларната опција е да се предвиди директниот победник. Ако лицето има добро чувство за одредена земја, може да гласа предвреме за да добие подобри шанси.

Понекогаш страницата ќе им дозволи на корисниците да се обложуваат за тоа кои две конкретни земји ќе бидат најдобри една со друга. Тоа се обично нации кои имаат историски ривалства.

Пред главниот настан има две полуфиналиња. Коцкарот можеби ќе сака да се обложува и на нив. Алтернативно, тие би можеле да ги користат како начин подобро да разберат кои земји имаат најсилни изведувачи.

Топ евровизиски обложувалници
Најдобри шанси за обложување на Евровизија

Најдобри шанси за обложување на Евровизија

Шансите за различни земји за онлајн обложување на Евровизија може многу да се разликуваат. Bookies Eurovision станаа вешти во правењето прилично сигурни предвидувања за уметниците кои ќе завршат во првите пет. Сепак, победникот број еден е помалку лесно прецизно да се одреди. Тие имаат тенденција да имаат силни шанси од самиот почеток.

Мнозинството обложувалници чекаат секоја земја да ја објави својата песна пред да дадат коефициенти. Секоја година има две полуфиналиња на Евровизија пред последниот натпревар. Изведбата на уметникот и нивниот прием од толпата може значително да влијае на нивните шанси понатаму. Интересно е да се забележи дека уметниците кои се враќаат често постигнуваат поволни шанси поради зголемената возбуда.

Најдобри шанси за обложување на Евровизија
Историја на обложување на Евровизија

Историја на обложување на Евровизија

Пред појавата на интернетот, обложувањето на Евровизија беше многу позначајно. Коцкарите ќе имаат потешкотии да најдат обложувалници од тули и малтер што се грижеа за овој настан. Меѓутоа, сега е поинаква приказна благодарение на онлајн обложувачките сајтови. Во последниве години Евровизија забележа здрава количина на глобална активност за обложување. Букмејкерите станаа подобри во давањето добри шанси на евентуалните победници. Меѓутоа, имало години кога тоа не било така.

На пример, во 2016 година Украина не беше поставена блиску до првото место во повеќето прогнози за обложувалници. Тие продолжија да победуваат. 2014 беше уште една година со неочекуван победник. За да бидат попрецизни обложувалниците почнаа повнимателно да гледаат на настапите на пробите и полуфиналните натпревари.

Во 2016 година беше воведен нов систем на гласање кој исто така влијае на начинот на кој луѓето се коцкаат на настанот. Обложувачите сега треба да ги земат предвид ставовите на професионалните пороти.

Историја на обложување на Евровизија
Победници на Евровизија од 2000 година

Победници на Евровизија од 2000 година

Кога се анализираат победниците од самиот почеток на Евровизија, Ирска излегува на врвот со 7 победи. По нив следува Шведска со 6. Велика Британија, Франција, Луксембург и Холандија победиле по 5 пати. Сепак, клучот за евровизиското обложување е разбирањето на моменталните вкусови на гласачката јавност.

И покрај тоа што има добри резултати во минатото, ОК е познат по тоа што имало слаби резултати во натпреварот во последниве години. Затоа е корисно шансите за обложување да се базираат само на неодамнешните добитници. Еве ги песните и земјите кои се најдоа на првото место од 2000 година:

 • 2000 година: Fly On The Wings Of Love - Данска
 • 2001 година: Сите - Естонија
 • 2002 година: Сакам - Латвија
 • 2003 година: Секој начин што можам - Турција
 • 2004 година: Диви танци - Украина
 • 2005 година: Мојот број еден - Грција
 • 2006 година: Хард рок Халелуја - Финска
 • 2007 година: Молитва - Србија
 • 2008 година: Верувај - Русија
 • 2009 година: Бајка - Норвешка
 • 2010 година: Сателит - Германија
 • 2011 година: Трчаме исплашено - Азербејџан
 • 2012 година: Еуфорија - Шведска
 • 2013 година: Само солзи - Данска
 • 2014 година: Rise Like A Phoenix - Австрија
 • 2015 година: Херои - Шведска
 • 2016 година: 1994 - Украина
 • 2017 година: Амар Пелос Доис - Португалија
 • 2018 година: Играчка - Израел
 • 2019 година: Аркада - Холандија
 • 2021 година: Zitti E Buoni - Италија

Треба да се напомене дека натпреварот во 2020 година беше откажан поради пандемијата на коронавирус.

Победници на Евровизија од 2000 година