Коефициенти за обложување

Во зависност од тоа како ги користите, шансите за обложување може да бидат неопходни ако сте за паметно обложување. Учењето како да се читаат коефициентите и кои се добрите и лошите коефициенти е од суштинско значење во обложувањето. Подолу создадовме сеопфатен водич за шансите во обложувањето. Една од првите работи што новите обложувачи треба да ги научат е да ги разберат шансите за спортско обложување. Тоа е клучен чекор бидејќи им овозможува на играчите да утврдат колку е веројатно да се случи некој настан и кои би можеле да бидат нивните потенцијални награди.

American Football Odds

Топката се пренесува со носење со себе (брзање), или со фрлање и додавање од еден член на својот тим на друг (подавање). 

Прикажи повеќе..
Baseball Odds

За што е специфично бејзбол обложување е фактот дека, обично, нема толку многу линии како за другите спортови како фудбал или кошарка. Повеќето од онлајн обложувалниците за бејзбол обложување нудат само линија за пари, ширење и над/под линии.

Прикажи повеќе..
Basketball Odds

Со оглед на тоа, како да се читаат коефициентите за обложување во кошарка е исклучително важно бидејќи постојат многу различни шанси и линии. Од парична линија, ширење на поени и вкупни поени над/под до обложување на одделни четвртини и полувремиња, сето ова е само дел од она што го нудат кошаркарските онлајн спортски книги.

Прикажи повеќе..
Biathlon Odds

Иако сè уште е спорт на кој се обложуваат само мал број играчи, биатлонот всушност се покажа како одличен во практиката за натрупување добитни тикети, со бројни различни можности за заработка. Како и секој поединечен спорт, избирате спортист на кој се обложувате и тој или таа станува вашиот омилен додека трката не заврши.

Прикажи повеќе..
Boxing Odds

Боксот е еден од најатрактивните спортови досега. Овој спорт има милиони фанови ширум светот. Полн е со драма, емоции и акција што малку спортски настани можат да ги понудат. За разлика од другите спортови, како фудбалот, тенисот и кошарката, боксот не нуди толку многу линии за обложување. Меѓутоа, кога има голем боксерски меч, многу љубители на спортот го следат со интерес, а исто така има и многу луѓе кои се обложуваат на боксерски натпревари. 

Прикажи повеќе..
Cricket Odds

Дали знаевте дека крикетот е вториот најпопуларен спорт во светот? Се разбира, само статистички, бидејќи е популарен во Индија, Пакистан и земјите од Комонвелтот, што не ја отсликува вистинската слика за популарноста на овој спорт.

Прикажи повеќе..
Football Odds

Фудбалот, или познат како фудбал во Северна Америка, е најпопуларниот спорт на глобално ниво. Со оглед на тоа, фудбалот е најпопуларен и кога станува збор за спортско обложување. Меѓународните турнири како Светското првенство на ФИФА, Еврото, Копа Америка и Лигата на шампионите на УЕФА се меѓу најгледаните спортски настани во светот што ги прави многу атрактивни за спортско обложување. 

Прикажи повеќе..
Formula 1 Odds

Не е тешко да се види зошто Формула 1 е исто толку возбудлива денес како што беше во нејзините славни денови кога легендите како Аиртон Сена и Михаел Шумахер го водеа циркусот во Ф1. Со технички најнапредните автомобили во светот, кои се фалат со апсолутниот врв на инженерството и автомобилската брилијантност, нема недостаток на гламур. 

Прикажи повеќе..

Horse Racing Odds

Разбирање на почетната цена во спортското обложување
2022-09-14

Разбирање на почетната цена во спортското обложување

Многу луѓе сакаат спортско обложување, особено онлајн спортско обложување. Тоа е возбудливо, лесно и полно со забава. Исто така, овие луѓе кои се обложување на спорт може да станат многу побогати преку ноќ ако се обложуваат на профитабилни спортови со големи приноси. Добро е да научите неколку совети за спортско обложување пред да го направите тоа. Оваа статија се фокусира на почетната цена во спортското обложување. Потребно е да се погледне што е тоа, како се одлучува и кога да се земе, меѓу другите аспекти.

Соодветен водич за обложување за почетници 2022 година
2022-08-03

Соодветен водич за обложување за почетници 2022 година

Обложувањето со совпаѓање, познато и како „лов на бонуси“, е уникатна форма на коцкање за обложувачите кои сакаат да донесат профит без ризик преку користење на понудите на нивните обложувалници. Како и другите напори за коцкање, како што се спортско обложување и играње онлајн казино игри, тоа подразбира искористување на најдобрите веб-страници за обложување достапни. Сепак, за разлика од мејнстрим обложувањето, коцкарите не се залагаат за среќа или искуство. Наместо тоа, им треба само следново за да добијат профит:

Врвни пазари за обложување Webbyslot во 2022 година
2022-06-15

Врвни пазари за обложување Webbyslot во 2022 година

Неодамнешните вести во обложувачките кругови сугерираат дека Webbyslot нуди импресивен број на пазари за обложување. Webbyslot е во сопственост на SG International LP и е регистриран во Шкотска, ОК. Обложувалницата е пуштена во употреба во 2018 година, а за неколку години што е во функција, веќе се прослави во високо конкурентните спортско обложување индустријата. Опсегот на обложувачкиот пазар на Webbyslot останува клучна атракција меѓу обложувачите. Овој напис испитува некои од најдобрите пазари за обложување на Webbyslot.

Кои се шансите за спортско обложување?

Кои се шансите за спортско обложување?

Можеби на почетокот изгледа збунувачки, но овој водич за шансите за обложување треба да им помогне на играчите да разберат. Со текот на годините, начинот на кој спортските обложувалници генерираат шанси и линиите за обложување драматично се променија.

Квалитетите од старата школа во Вегас порано доминираа на пазарот за спортско обложување, но многу се промени од воведувањето на интернет спортските книги и дотерувањето на софтверот и алгоритмите за спортско обложување.

Она што не е променето е главната цел поставена од спортските книги од раните денови на спортското обложување: да се балансира дејството на двете страни на облогот. Сепак, шансите не се наменети да ја одразат вистинската и точната веројатност за кој било настан.

На крајот на краиштата, обложувањето кога верувате дека постои разлика помеѓу реалната шанса за настан и имплицитната веројатност добиена од линијата за обложување е една од најдобрите тактики за стекнување предност пред вашите онлајн обложувалници.

Важно е да се препознае дека примарна цел на креаторите на шансите е да го намалат ризикот од вашата спортска книшка, а не да прикажат точна (или веројатна) слика за реалноста. - како менаџери за ризик и стручни спортски прогнозери.

Целта на коефициентите е да се поттикне еднаква акција на двете страни на спортската линија. Идеално, спортската книшка би добила сличен обем на обложување од двете страни на облогот и профит од 5-10 проценти од сокот (или „виг“) без разлика дали ќе победи или изгуби.

Кои се шансите за спортско обложување?
Објаснети шансите за спортско обложување

Објаснети шансите за спортско обложување

Разбирањето како функционираат шансите во обложувањето може да им помогне на играчите да направат помудри обложувања, да ги зголемат нивните шанси за победа и на тој начин да го засилат уживањето во играта.

Шансите се исто така важни за обложувалници бидејќи ги балансира двете страни на облогот, што значи дека куќата сè уште го добива своето право.

За да профитирате од спортското обложување, мора да ја разберете разликата помеѓу шансите и веројатноста. Шансите не се секогаш директна претстава за шансите нешто да се случи или да не се случи, иако двете се суштински поврзани.

Едноставно кажано, веројатноста во спортското обложување е субјективна. Кога станува збор за прогнозирање на веројатниот исход на играта, и обложувачите и онлајн обложувалниците ќе имаат спротивставени гледишта.

Веројатноста генерално се движи помеѓу 5% и 10%, при што некои случаи се помали, а други се поголеми. Правењето правилна проценка за веројатноста за резултат, а потоа проценката дали шансите за тој исход нудат вредност на облозите, се клучни за успешно спортско обложување.

Објаснети шансите за спортско обложување
Како функционираат шансите за спортско обложување?

Како функционираат шансите за спортско обложување?

Значи, како функционираат шансите за обложување? Износот што се исплатува на победничките облози се одредува според коефициентите за спортски облози. Ова е причината зошто тие обично се нарекуваат „цена“ на облогот

Облогот може да има или коефициент или коефициент на цена. Коефициентите значи дека потенцијалните добивки се помали од она што беше поставено, а шансите против значи дека износот што обложувачите можат да го освојат ќе биде поголем од она што го постигнале.

Сè уште ќе заработувате пари ако освоите коефициент на облог бидејќи вашиот првичен депозит е вратен, но ќе треба да ризикувате повеќе отколку што очекувате за да победите. Поради тоа што тие имаат поголема веројатност да победат, големите фаворити често се спојуваат со коефициенти. Кога коцката има поголеми шанси за губење отколку за победа, тоа се нарекува шанси против.

Можни се дури и парични шанси. Победничкиот облог со рамномерни пари ќе го плати точниот износ на облогот плус првичниот влог. Како резултат на тоа, вие ефективно ги удвоивте вашите пари. Запомнете дека колку се поголеми шансите, толку е помала веројатноста за победа на коцката, но колку е поголема исплатата.

Како функционираат шансите за спортско обложување?
Разбирање на видовите шанси за спортско обложување

Разбирање на видовите шанси за спортско обложување

Стандардниот формат на коефициенти може да се разликува во зависност од регионот. Сајтовите за коцкање, од друга страна, го олеснуваат ова со тоа што со нетрпение ги прифаќаат играчите кои сакаат различна структура на коефициенти дозволувајќи им да го приспособат форматот на коефициентите на форматот на кој се навикнати. Некои од најдобрите обложувалници обезбедуваат дури и различни типови шанси.

Форматите на коефициенти за спортско обложување низ кои ќе поминеме се најчести во Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство и Европа - Moneyline, Decimal и Fractional коефициенти.

  • Шансите на Moneyline се најпопуларни во Америка и работат поинаку за фаворитите на толпата и аутсајдерите.
  • Дробни коефициенти често се познати и како британски коефициенти, шансите за ОК или Традиционални коефициенти.
  • Децимални коефициенти се сметаат за најлесниот формат за обложување за разбирање. Најпопуларен е во Европа, Канада и Австралија, но повеќето обложувалници нудат опција за прикажување на коефициентите во формат на децимални коефициенти.
Разбирање на видовите шанси за спортско обложување
Како да ги прочитате шансите за обложување?

Како да ги прочитате шансите за обложување?

Ако не сте сигурни за тоа што гледате кога ги гледате коефициентите за обложување, тогаш не можете точно да најдете вредност на пазарите за обложување, што е клучот за успехот во спортското обложување.

Американски шанси

Американските коефициенти се сосема различни од другите формати на обложување бидејќи обично се истакнуваат фаворит и аутсајдер.

Шансите за победа на фаворитската страна обично се прикажуваат со знакот „-“. Бројот до него покажува колку еден обложувач треба да обложи за да освои 100 долари.

Фигурата на аутсајдерот ќе биде наведена со знакот „+“, што покажува колку играч ќе освои ако вложи 100 долари.

На пример, тимот А е фаворит за победа на неделниот натпревар со коефициент -110. Ако обложувачите стават облог од 110 долари на тимот А, тие ќе добијат 100 долари и ќе го вратат облогот од 110 долари, за вкупно исплати од 210 долари.

Во случај на аутсајдери, да речеме дека обложувач ставил 100 долари на тимот Б со коефициент +240. Ако тимот Б победи во играта, тие ќе добијат 240 долари плус оригиналниот облог од 100 долари. Ова дава вкупна исплата од 340 долари.

Дробни коефициенти

Овие коефициенти ја претставуваат нето сумата што обложувачот ќе ја добие ако победи по факторинг во нивниот влог.

За илустрација, да речеме дека натпреварот во петок навечер помеѓу Тим А и Тимот Б има 5/1 и 1/5, соодветно. Ако обложувачот плати 5 долари за тимот А и тој излезе како победник, ги земаме 5 долари и се множиме со пет, што е броител на коефициентот.

Затоа, нивниот облог за тимот А ќе ве освои 25 долари плус вашиот оригинален облог од 5 долари - вкупна исплата од 30 долари.

Облогот на тимот Б со коефициент 1/5, од друга страна, ќе врати само 1 $ за секои вложени 5 $. Ова одговара на вкупна исплата од 6 долари за удел од 5 долари.

Дробните коефициенти најчесто се користат во коњски трки. Значи, ако обложувачот се обложил 50 долари на Noble Feet со 20/1 и Noble Feet победи, тој ќе го добие вашиот оригинален облог помножен со коефициентот, што е 50 пати по 20. Затоа, тие ќе добијат 1000 долари на вашиот облог плус облогот од 50 долари за вкупно исплата од 1150 УСД.

Децимални коефициенти

Децималните коефициенти се поедноставни шанси за обложување од другите два. Бројката означена за децимални коефициенти е прецизната сума што ќе се исплати доколку облогот е победник. Да претпоставиме дека борбата во сабота навечер има 2,0 коефициент за борец А и 5,5 за борец Б.

Ако обложувач се обложил 100 долари на борецот А и тој победи, 100 долари ќе се помножат со коефициентот, во овој случај, 2,0. Затоа, нивните вкупни добивки и исплата ќе бидат 200 долари. Ако се обложуваат на Fighter B со иста сума, тие добиваат вкупна исплата од 550 долари.

Како да ги прочитате шансите за обложување?
Различни спортски шанси

Различни спортски шанси

Во теорија, шансите може да се прикажат во кој било формат, без оглед на играта. Меѓутоа, всушност, локацијата на наменетата публика ќе има влијание.

Бидејќи популацијата што гледа главно е со седиште во Соединетите Држави, шансите за НФЛ речиси секогаш ќе се прикажуваат (барем на почетокот) во американски формат.

Различни спортски шанси
Како да ги прочитате фудбалските коефициенти

Како да ги прочитате фудбалските коефициенти

Фудбалот е еден од најпопуларните спортови да се обложуваат во Обединетото Кралство, при што обложувачите трошат 40% од сите пари ставени на убавата игра.

Голем број на натпревари го поддржаа растот на индустријата, дозволувајќи им на обложувачите да играат на широк опсег на пазари, со многу обложувалници кои нудат уникатни промоции и конкурентни шанси.

Првото нешто што треба да се разбере е дека во фудбалот нема загарантирани облози. Играчите можат да истражуваат онолку колку што сакаат и да знаат сè што треба да се знае за играта, но сепак е можен изненадувачки резултат.

Ова е причината зошто обложувачите треба да го искористат своето знаење за фудбалско обложување за да ја одберат играта и да се обложуваат на која сакаат да се обложуваат. Поедноставните облози, како што се пазарите за облози за натпревар или стрелците, и оние со помал ризик, како што е Нерешено без облог, подобро ќе одговараат на помалку искусните обложувалници.

Обложувачите треба да се коцкаат само на лиги и тимови со кои се запознаени, инаку ризикуваат да изгубат пари бидејќи не можат да бидат сигурни дали облогот има вредност.

На пример, фудбалски навивач кој внимателно ја следи Премиер лигата би било подобро да се обложува на онаа лига со која е запознаена, наместо на лига со која не е запознаена на друго место во светот.

Сега има многу статистички податоци достапни на бесплатните страници за секој обложувач да ги погледне, што може да му помогне да сфати некои од попрецизните пазари за реквизити што сега се достапни на многуте обложувачници.

Како да ги прочитате фудбалските коефициенти
Како функционираат шансите за крикет

Како функционираат шансите за крикет

Шансите за обложување крикет се во срцето на сè што има врска со крикет обложување, и невозможно е да се биде успешен во обложувањето без да се разбере кои шанси за обложување функционираат.

Натпреварите со ограничено време се едноставни директни игри, додека тест-натпреварите имаат потенцијал за нерешено. Коефициентите се во суштина нумеричка претстава за веројатноста за одреден настан врз основа на претходни облози.

Ако обложувачите се коцкаат против популарното мислење, нивните шанси се мали, но ќе освојат многу пари ако се точни,

Правило е дека обложувачите треба да се обложуваат само на тимови со кои се запознаени; во спротивно, ризикуваат да изгубат пари бидејќи не знаат дали облогот вреди нешто.

Како функционираат шансите за крикет
Разбирање на шансите за коњски трки

Разбирање на шансите за коњски трки

Запомнете дека шансите за победа на коњот, како и износот на пари што треба да се плати ако и кога победи, се одредуваат според веројатноста.

Традиционалните коефициенти им даваат шанса на обложувачите да видат каква процентуална шанса им дава на коњот онлајн компанија за обложување или индустријата како целина, за разлика од системот pari-mutel, каде што исплатите во суштина се одлучуваат од самите играчи како целина врз основа на тоа како многу пари има во базенот и колку облози на секој коњ се ставени.

На пример, коњот 5-1 може да не изгледа како да е долг удар на прв поглед, но помножете го со стандарден влог од 1$ и поделете го 100 со тој број. Како резултат на тоа, делењето 100 со 6 му дава на овој коњ стапка на успех помала од 17%.

Во коњски трки, 17 проценти шанса за победа не е страшна; ајде да се соочиме со тоа, може да има 20 тркачи на теренот, и секој од нив би имал само 5% шанси за победа доколку сите се еднакви.

Сепак, имајте на ум дека ако шансите на коњот имплицираат дека има 17 проценти шанси за победа, тој исто така има 83 проценти веројатност за губење, така што обложувачите треба да ги задржат влоговите разумни и бројките на нивна страна.

Разбирање на шансите за коњски трки
Како функционираат шансите за UFC

Како функционираат шансите за UFC

Поголемиот дел од коефициентите за спортско обложување се прикажуваат на ист начин. Знакот минус (-) го означува фаворит, додека знакот плус (+) го претставува аутсајдерот. Играчите исто така ќе забележат дека повеќето коефициенти се пресметуваат врз основа на облози од 100 долари.

Ако обложувачите видат +110 или -110, тоа означува виг - сумата што ја собира обложувалницата - е 10 долари. Спортските книги мора да остварат профит за да останат во бизнисот, така што сокот обично е помеѓу 5 и 10 долари.

На пример, УФЦ играчи може да види шанси за борба помеѓу Конор Мек Грегор и Хабиб Нурмагомедов со коефициент +125 и -155, соодветно.

Ако се обложуваат на фаворитот, ќе треба да обложуваат 155 долари за да освојат 100 долари. Спротивно на тоа, ако обложувачите се обложуваат на аутсајдерот (Мек Грегор), тие треба да одвојат само 100 долари за да освојат 125 долари.

Најдобрите борци на УФЦ се разновидни, но без разлика колку е одличен борец, сите тие имаат предности и недостатоци. Овие се видливи во борбениот стил на борецот. Обложувачите треба да одвојат време да ги проучат различните пристапи на секој борец и како тие комуницираат еден со друг.

Додека борецот обично може да го контролира темпото на мечот, покажувањето ранлив недостаток против погрешниот противник може да резултира со катастрофална загуба за фаворит и да се исплати убаво коцкање на аутсајдерот.

Како функционираат шансите за UFC