Ice Hockey Odds

Како и во секој спорт, постојат одредени разлики кога ги гледаме лигите и куповите што се играат. Ова особено важи за обложување на хокеј и за која лига станува збор, иако ги нема многу.

Светското првенство во хокеј привлекува 16 од најдобрите репрезентации во светот, а покрај клубовите често ги гледаме и најголемите ѕвезди од овој спорт.

Една од главните атракции на Зимски олимписки игри е секако хокеј. Редовно учествуваат репрезентации на Америка, Канада, Шведска, Финска, Швајцарија, Русија и други земји кои можат да се пофалат со својот успех.

Сè за шансите за хокеј на мраз, линиите за обложување и ширењето

Сè за шансите за хокеј на мраз, линиите за обложување и ширењето

Хокејот на мраз е веројатно најдинамичниот спорт во светот бидејќи играчите буквално никогаш не престануваат да лизгаат на мразот. Она што го прави овој спорт многу возбудлив е тоа што тимовите, освен ако не се стенографија, постојано го напаѓаат противничкиот гол, што не е случај со фудбалот на пример.

Натпреварите во хокеј на мраз се играат во три периоди од по 20 минути или вкупно 60 минути и тоа е случај доколку натпреварот не заврши нерешено. Доколку се случи, тогаш се игра дополнително продолжение од пет минути, а доколку победникот сè уште не се реши, тогаш има пенал.

Деталите кои го прават хокејот на мраз уникатен се многу. Летечките замени се една од нив. Во хокејот на мраз темпото на игра е толку брзо што нема застанувања за замени како што е случајот во фудбалот или кошарката.

Има и казнени минути кои најчесто се 2 минути но понекогаш и пет. Казнените удари не се изведуваат од одредено место како, на пример, во фудбалот, но офанзивниот играч го добива пакетот во средината на мразот и потоа го напаѓа голманот.

Откако ќе се отфрли пакот, сè се случува со неверојатна брзина. Следете ги натпреварите во живо и бидете подготвени да реагирате со добар облог.

Сè за шансите за хокеј на мраз, линиите за обложување и ширењето
Парична линија за хокеј на мраз и како да се обложувате на хокеј на мраз

Парична линија за хокеј на мраз и како да се обложувате на хокеј на мраз

Ова е основниот начин за обложување на хокеј на мраз во кој треба да го изберете тимот што ќе победи. Треба да направите разлика помеѓу двонасочна и 3-насочна парична линија. На пример, ако изберете победник во 3 насоки парична линија а натпреварот заврши нерешено по регуларните 60 минути, вие сте го изгубиле вашиот облог дури и ако вашиот тим победи во продолжението или по изведувањето пенали.

Директно обложување на победникот на лигата/купот

Вид на обложување каде што треба да бидете потрпеливи, бидејќи облогот се базира на тоа кој ќе победи на натпреварот на крајот од сезоната. Во НХЛ, освен Купот Стенли кој го освојува победникот на лигата, тука се Западната и Источната конференција како посебни натпреварувања и секој има свој трофеј на крајот од сезоната.

Може да се обложите и кој тим ќе освои најмногу бодови во целата сезона - „Претседател трофеј“

Парична линија за хокеј на мраз и како да се обложувате на хокеј на мраз
Објаснети линиите за обложување во хокеј на мраз

Објаснети линиите за обложување во хокеј на мраз

Се шири хокеј на мраз

Намазот за хокеј на мраз ја претставува гол-разликата помеѓу двата тима на крајот од натпреварот исто како и во секој друг спорт. Во хокејот на мраз, оваа граница е обично -1,5 што значи дека ако се обложите на домашниот тим, тој ќе треба да победи со два гола разлика за да можете да го добиете облогот. Во исто време, ако се обложите на +1,5 за гостинскиот тим, тие ќе треба да победат или загубат со не повеќе од еден гол.

Гол-линијата за хокеј на мраз

Честопати, новодојденците во обложувањето во хокеј се одлучуваат за оваа линија бидејќи е лесно да се разбере и не избирате страни. Букмејкерите пласираат во просек по 5,5 или 6,5 голови по натпревар. Тука сте за да се обложите дали двата тима ќе постигнат повеќе или помалку голови во однос на понудениот број или предвидувањето на букмејкерот.

Како да ги најдете најдобрите шанси за обложување во хокеј на мраз

Како и во секој друг спорт, советите за обложување во хокеј понекогаш се вистинска уметност. Имено, потребно е да се знае на кои лиги и тимови да се насочи, како и какви инвестиции да имате при обложување на хокеј на мраз.

Исклучително е важно да се знаат сите пазари, како и колку одредени квоти претставуваат вредност во однос на одредена исплата. Ова се нарекува евалуација на влогот, што може да биде клучно при ставање облози, но и при одредување на кои тимови да се обложуваат. Сметаме дека ова е едно од главните знаења што мора да ги имате за да бидете профитабилни спортско обложување.

Исто така, треба да ги споредите не само шансите за обложување во хокеј на мраз, туку дадените линии за обложување во хокеј на мраз бидејќи може да има големи разлики помеѓу најдобрите онлајн обложувалници и другите.

Многу обложувачи претпочитаат обложување на гол-линијата и не се свесни дека има многу онлајн спортски книги за хокеј на мраз кои исто така нудат да се обложуваат на поединечниот вкупен резултат од одреден тим.

Друга разлика е во тоа што некои обложувалници нудат само 3-насочна парична линија, додека има и такви кои нудат двонасочна парична линија.

Објаснети линиите за обложување во хокеј на мраз
Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за хокеј на мраз

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за хокеј на мраз

Хокејот на мраз е а зимски спорт што не се игра на секое место на светот, но привлече обложувачи од целиот свет, дури и во земји каде што спортот не постои. Со толку многу фанови наоколу, разбирливо е што обложувањето во хокеј на мраз преку Интернет стана толку популарно.

Тој е еден од најдобро рангираните спортови меѓу обложувалниците. Постојат различни аспекти што треба да ги земете предвид при изборот на вистинскиот хокеј на мраз најдобра онлајн обложувалница.

Ако сте генерален љубител на линиите за обложување во хокеј на мраз, треба да погледнете многу подалеку од само НХЛ. Има многу земји кои имаат многу квалитетни лиги како Русија, Шведска, Финска, Данска, Чешка и Германија.

Не секоја онлајн обложувалница ги нуди сите овие натпревари, но дефинитивно може да се најдат на 1xBet, Betwinner, 22bet и Megapari.

Покрај натпреварите, треба да бидете сигурни дека обложувалницата за хокеј на мраз онлајн ги нуди сите линии што ви се потребни. Дефинитивно можете да најдете повеќе од една гол линија по натпревар или ширење кое вклучува повеќе од -1,5 или -2,5 опции.

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за хокеј на мраз
Совети и трикови за шансите за обложување во хокеј на мраз

Совети и трикови за шансите за обложување во хокеј на мраз

Без разлика дали сте почетник или имате искуство во обложување, хокејот е занемарен спорт во многу области. Но, не треба да се пропуштат спецификите на овој спорт и обложувањето на него. Се што ви треба е малку испитување, читање и запознавање со поимите.

Многу истражувања покажаа дека фаворитите се поважни во хокејот отколку во другите спортови. Само 41,2% од аутсајдерите победиле наспроти бејзболот на пример каде што освоиле 42,5%. Звучи како мала разлика, но таа разлика од 1,3% прави голема разлика во освојувањето тикети.

Интересно е и како хокејот не му придава толку големо значење на тоа дали тимовите играат на „домашен мраз“ како во другите спортови. Тоа е поврзано со стадионите, бидејќи хокеарите се прилично изолирани од толпата за разлика од другите спортови и имаат помалку одвлекување на вниманието. За НХЛ, коефициентот на победи на домашен терен е 54,9%, а соодносот на победи на гости е 45,1%.

Важноста на голманот

Голманите во хокеј на мраз често добиваат слободен ден, особено ако нивниот тим имал низа успешни натпревари. Иако веројатно не е толку важно како почетниот топка во бејзбол или почетниот бек во американскиот фудбал, разликата помеѓу почетниот голман на тимот и резервниот тим може да биде значајна.

Значи, важно е да внимавате кој голман ќе го започне натпреварот пред да ставите пари во вашиот облог.

Совети и трикови за шансите за обложување во хокеј на мраз