Tennis Odds

Тениската сезона трае 11 од 12 месеци секоја година и има повеќе турнири во секој даден ден што ги следат обложувалниците. Тенисот нуди различни линии за обложување без разлика дали се работи за АТП или ВТА турнири, турнеја Челинџер или ИТФ турнири од пониско ниво.

Гренд слем турнирите се вистински празник за секој страстен обложувач кој нуди различни линии што ги прави тенисот е еден од највозбудливите спортови да се обложуваат на.

Сè за тениските коефициенти, линиите за обложување и ширењето

Сè за тениските коефициенти, линиите за обложување и ширењето

Тениската сезона започнува веднаш по новогодишната ноќ и трае до крајот на ноември. Фудбалерите се рангирани врз основа на нивните резултати во претходните сезони. Системот за рангирање е развиен на одреден начин за да не му дозволи на играчот да изгради водство кое ќе го задржи со години, но секој играч треба да покаже доследност и редовно да победува.

Постојат различни нивоа на турнири кои носат различен број на поени врз основа на кои се креира рангирањето. Четирите Грен слем турнири, Австралија опен, Француски опен, Вимблдон и УС Опен се најпрестижните кои на победниците им даваат 1.500 поени.

Постојат 10 турнири од Мастерс серијата кои даваат 1.000 поени на победниците и многу од АТП 500 и АТП 250 турнирите.

Системот на натпреварување го прави тенисот многу интересен за следење што е една од причините зошто овој спорт се здоби со голема популарност меѓу обложувачите. Постојат тениски натпревари во секое време низ светот кои се достапни за обложување на најдобрите онлајн обложувалници.

Сè за тениските коефициенти, линиите за обложување и ширењето
Тениско обложување на пари линија

Тениско обложување на пари линија

Најчестиот облог на тенис е обложувањето преку пари, каде едноставно се обидувате да погодите кој играч ќе го добие натпреварот. Мечевите најчесто ги добива играчот кој прво ќе освои два сета, освен ако не се работи за Грен слем турнир или Дејвис куп.

Коефициентите за тенис за обложување преку пари може да се движат од многу ниски до многу високи во зависност од играчите кои играат еден против друг.

Тениските онлајн спортски книшки нудат и парични обложувања на сетови, па дури и на играни игри. Обложувањето тенис во живо е исклучително популарно и нуди различни линии кои се нудат секоја минута.

Тениско обложување на пари линија
Обложување на тенис на ширење

Обложување на тенис на ширење

Тениското обложување онлајн нуди различни распони кои се однесуваат на целиот натпревар или сетот. Затоа, ширењето може да се постави за сетови или за игри. Вредноста на ширењето се разликува според форматот на натпреварот. Ако се работи за меч кој се добива со два сета, тогаш единствениот распон за сетови е -1,5 додека може да биде -1,5 или -2,5 доколку се работи за меч за кој се потребни три освоени сета.

Кога станува збор за ширењето на игрите, ширењето обично оди од -2,5 до -8,5 повторно во зависност од форматот на натпреварот.

Вреди да се напомене дека жените секогаш играат во два добиени сета без разлика на турнирот.

Обложување на тенис на ширење
Објаснети линиите за обложување тенис

Објаснети линиите за обложување тенис

Покрај на парична линија а ширењето, главната тениска линија е вкупните игри. Исто како и ширењето, линијата варира во зависност од форматот на натпреварот. Ако турнирот е еден од оние кои се играат во два добиени сета, тогаш вкупната линија на гејмови е поставена околу 22,5 гема.

Ако ставите облог на оваа линија, тоа значи дека збирот на вкупно одиграните игри на натпреварот треба да биде најмалку 23. Пример за тениски резултат што би се сметал над оваа линија е 6-4, 7-6 . Ако се обложите под оваа линија, тоа значи дека натпреварот треба да заврши со максимум 22 гејма или 6-4, 7-5 или 6-1, 2-6, 6-1.

Со истото правило се нудат и линии за игра за сет. Тениските онлајн спортски книги нудат какви било линии во сетот почнувајќи од 6,5 до 12,5.

Има и линии во однос на бројот на сетови кои се движат од 2,5 на 3,5 и 4,5 на Грен слем турнирите. Асови, двојни грешки, победи во директни сетови, победи одзади се исто така дел од линиите што ги нудат тениските обложувања.

Објаснети линиите за обложување тенис
Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување тенис

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување тенис

Тенис коефициенти за обложување може да се најде на која било онлајн спортска книшка, но не сите ги нудат истите линии и опции. Линиите за пари, ширење и вкупни игри може да се најдат буквално на која било онлајн спортска книшка, додека другите опции ги нудат само најдобрите онлајн обложувалници.

Тенисот е спорт чии шанси најмногу се движат. Тоа е индивидуален спорт во кој многу фактори можат да влијаат на иден настан. Должината на претходниот натпревар, поминатото растојание, неодамнешната форма и повредите, претходен рекорд меѓу себе се само неколку од факторите кои влијаат на шансите за тенисот.

Сите овие фактори имаат различно ниво на влијание врз шансите во различни дадени спортски книги, така што проверувањето на повеќе обложувалници и споредувањето на тениски шанси може да направи вистинска разлика.

Споменатата вкупна линија на игра може да биде различна и на различни онлајн обложувалници. На пример, ако линијата некаде е на 23,5 гемови и се очекува двајцата играчи да ги задржат своите сервиси за подолг период од натпреварот, истата линија може да биде 22,5 на друго место што е регуларна линија во повеќето натпревари.

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување тенис
Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за тенис

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за тенис

Како што споменавме погоре, повеќето онлајн спортски книги нудат тениско обложување преку Интернет, но само неколку имаат многу линии што се вистинско задоволство за секој љубител на тенис.

Melbet, N1 bet, Unibet, William Hill, Leon bet се некои од обложувалниците кои ги нудат сите линии што еден тениски обложувач би сакал да ги види.

Споредувањето на коефициентите за тенис е многу важно за да го поставите вистинскиот облог и да можете максимално да ги искористите. Прилично е вообичаено шансите за тенис да се зголемуваат и надолу и често има многу разлики во коефициентите помеѓу претходниот ден и денот на натпреварот.

Разликите меѓу коефициентите се редовни не само за обложување преку пари, туку и во размерите и линиите на игра.

Истото е случај и ако се обложите кој играч ќе победи на турнир. Различни букмејкери даваат различни коефициенти за главниот фаворит и бидејќи многу обложувачи уживаат во изборот на победникот, многу е важно да се најде обложувалницата што нуди најголеми коефициенти за избраниот играч да победи.

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за тенис
Совети и трикови за шансите за обложување тенис

Совети и трикови за шансите за обложување тенис

Исто како и за секој друг спорт, има многу совети и трикови кога станува збор за тениско онлајн обложување.

Пред да се обложите на победникот на натпреварот, треба да проверите многу детали. Сегашното рангирање дава јасна слика за тоа колку е добар играчот. Рекордот на сезоната, исто така, зборува многу за неодамнешната форма и потенцијалот на играчот да победи на повеќе натпревари на турнир или дури и да го освои трофејот.

Кога го проверувате сезонскиот рекорд на играчот, има уште еден клучен детал. Треба да го видите рекордот на дадена подлога бидејќи тенисот се игра на три главни површини.

На пример, ако сакате да се обложувате на натпревари на Вимблдон, треба да го проверите рекордот на играчите на трева. Гледањето дека играчот е добар или лош на глинена површина нема да ви каже доволно бидејќи стилот на игра на трева и глина е сосема поинаков.

Друг важен факт е дали играчот игра на одреден турнир за прв пат или тој или таа има историја на успех. Играчите имаат турнири и површини на кои се чувствуваат удобно да играат на кои исто така може да направи разлика.

И, конечно, проверката на рекордот од глава до глава помеѓу двајцата играчи е од суштинско значење за изборот на вистинскиот избор. Ако некој играч редовно го победува својот противник, тогаш тоа е добра предност за победнички облог.

Совети и трикови за шансите за обложување тенис