Visa

Visa долго време е еден од најдобрите избори кога станува збор за платежни услуги насекаде низ светот. Тие им помагаат на милиони клиенти да обработуваат милијарди трансакции секоја година, бидејќи скоро сите веб-локации ја прифаќаат Visa како начин на плаќање - вклучувајќи ги и обложувачките сајтови.

Visa беше пионер во индустријата за електронски финансиски трансакции кога започна во доцните 50-ти. Визата може да се користи за да се плати практично за сè - намирници, бензин, основни работи, па дури и хипотеки. Токму оваа флексибилност и овозможува на Visa да остане на врвот на пазарот и еден од најдобрите избори за обложувачите.

Visa
Како да направите депозит со Visa

Како да направите депозит со Visa

До направи депозит на обложувалници користејќи Visa, обложувачите треба да ги поминат следните чекори:

  1. Направете сметка на обложувалницата. Потоа, тие треба да ја најдат опцијата Касиер каде се прават депозити.
  2. За следниот чекор, обложувачите треба да ги внесат информациите за нивната кредитна или дебитна картичка, како што се бројот на картичката, датумот на истекување и трицифрената безбедносна шифра на задната страна на картичката; или наречен CVV, CVC или SPC.
  3. Откако обложувачите ќе продолжат и ќе ја овластат трансакцијата, средствата ќе се одразат на нивната сметка некаде помеѓу неколку секунди и 24 часа. Некои обложувалници дури и ќе испратат е-пошта за потврда со детали за трансакцијата и потврдувајќи дека ја примиле вашата уплата.

Друга позитивна работа кога станува збор за депонирање средства преку Visa е тоа што дури и кога избраната локација за обложување нуди обложување во единствена специфична валута, Visa ќе се справи со конверзијата и ќе врши трансакции во валутата на сопственикот на картичката.

Што се однесува до таксите, некои финансиски институции може да наплаќаат минимални такси, додека обложувалниците може да имаат и такси на своја страна. Најдобро би било да направите длабинска анализа и да истражите повеќе за таксите на обложувалниците за да нема забуни или проблеми на крајот на обложувачот. Границите за депозити всушност зависат од избраната локација за обложување на обложувачот. Ограничувањата на депозитите обично се движат од 1 $ до дури 10.000 $.

Обложувачите може да се квалификуваат за бонус за добредојде, како што е бесплатна игра, бонуси за депозит или намалени вигови на некои сајтови кога депонираат преку Visa.

Како да направите депозит со Visa
Како да направите повлекување со Visa

Како да направите повлекување со Visa

Повеќето обложувалници Дозволете им на обложувачите да депонираат средства преку Visa, но дали ќе им дозволат да повлечат преку истиот метод зависи од типот на картичката што ја користеле.

Ако обложувачот користел Visa дебитна картичка за депонирање средства, повеќето обложувалници би им дозволиле да се повлечат преку истиот метод, и тоа е прилично лесно.

Обложувачите ќе треба само да се упатат кон опцијата Касиер и да изберат да направат повлекување. Потоа, тие мора да изберат Visa како опција за плаќање. Тие ќе мора да ги внесат истите информации што ги користеле за депонирање средства во нивниот паричник за обложување.

Некои обложувалници може дури и да ги чуваат деталите за вашата картичка ако го одлучите тоа, со што процесот ќе биде полесен и побрз. Имајте предвид дека за повлекувања, постои стандарден период на чекање од 24 до 72 часа.

Ако се користи кредитна картичка за депонирање средства, процесот би бил малку поинаков. Вообичаено, обложувачите можат да подигнат средства само преку кредитна картичка ако ја повлечат истата сума што ја депонирале. Доколку обложувачите сакаат да повлечат повеќе од износот на депозитот, тие ќе треба да најдат алтернативни методи како што се е-паричници како Neteller, Skrill или PayPal.

Постои и опција за банкарски трансфери, но тие обично траат подолго. Банкарските трансфери може да траат од два до пет работни дена. Ако има државни празници, викенди или одржување, може да потрае и подолго од тоа.

Што се однесува до таксите, тие обично се доволно ниски што нема да им наштети на средствата на обложувачот.

Како да направите повлекување со Visa
Безбедност и сигурност во Visa

Безбедност и сигурност во Visa

Кога станува збор за обложување со Visa, можете да се уверите во безбедноста на вашите средства и вашите банкарски и лични информации. Тоа е затоа што Visa е еден од светските лидери во финансиската технологија, што ја прави многу мала веројатноста за нив да соработуваат со необични и нелегитимни обложувалници.

Visa, исто така, има програма која го потврдува идентитетот на корисникот кога ќе направи било каква онлајн трансакција. Ова е уште еден слој на безбедност што спречува неовластено или лажно користење на Visa картичките.

Нема забелешки, нема преземања и не се потребни други регистрации. Тоа се одвива автоматски, а обложувачите се водат низ процесот секој пат.

Тоа може да биде во форма на биометриска проверка (како отпечаток од прст или препознавање лице) или еднократна лозинка (OTP) што ќе биде испратена како СМС до обложувачите на мобилниот број што се користат за регистрација на обложувалницата. Се разбира, додека хакерите и измамниците обично ги земаат вашите информации и средства преку интернет, вашата физичка картичка исто така ги има сите детали што им се потребни, така што обложувачите треба да ја чуваат безбедна во секое време.

Лозинките се исто така важен фактор што помага да се спречат лажни трансакции. Погрижете се да користите силни лозинки и да ги поништите користејќи јавни информации како родендени или годишнини за лозинки.

Безбедност и сигурност во Visa
Опции за поддршка на клиентите за виза

Опции за поддршка на клиентите за виза

Visa е познат како еден од врвните даватели на платежни услуги на глобално ниво. Милиони луѓе речиси секојдневно користат картичка поврзана со Visa. Без разлика дали станува збор за јадење надвор, плаќање сметки, набавка на намирници и основни работи, па дури и отплата на хипотеки.

Кога ќе ги споите толку многу функционалности со екстремно голема корисничка база, сигурно ќе има прашања и грижи. За среќа, Visa има широк спектар на опции за поддршка на клиентите за да им помогне на својата клиентела да открие некои проблеми и грижи.

Обложувачите можат да се упатат на официјалната веб-страница на Visa и да ја најдат својата страница за поддршка. Ќе има дел за Често поставувани прашања (ЧПП) за решавање на некои едноставни прашања или проблеми. Алтернатива е да се јавите во нивниот бесплатен глобален центар за помош на клиенти. Главниот список на броеви за контакт за секоја област или регион може да се преземе и на нивната страница за поддршка.

Друг начин да се привлече вниманието на Visa е преку каналите на социјалните медиуми како Фејсбук или Твитер. Корпорациите имаат тенденција да реагираат повеќе на нивната база на клиенти кога проблемите или проблемите се прикажуваат преку спомнувања и коментари.

Некои прашања може да потекнуваат од финансиската институција на обложувачот. Важно е да се јавите во нивната банка за какви било проблеми или појаснувања, бидејќи тие може да имаат побрзо решение при рака.

Опции за поддршка на клиентите за виза