Најочекуваните настани за е-спорт во 2022 година

Новости

2022-03-09

Обложувањето со еСпорт ја зацврсти својата позиција во спортското обложување онлајн во последните неколку години. Пандемијата на Ковид го поттикна растот, што ги прекина главните спортски настани, оставајќи ги обложувачите ограничени опции за обложување. Има бројни еСпортски настани закажани за почетокот на 2022 година, кои ќе презентираат бројни можности за професионално спортско обложување. Некои од најдобрите еСпорт настани за 2022 година на кои вреди да се внимава се нагласени подолу.

Најочекуваните настани за е-спорт во 2022 година

2022 VCT Challengers 1 Tournament

Овој настан за еСпорт ќе биде домаќин на интернет, кој ќе трае од февруари до март 2022 година, како дел од турнејата на шампиони „Валорант“ (VCT). Настанот треба да ги прикаже некои од најдобрите тимови од целиот свет кои се натпреваруваат во систем од три нивоа составен од предизвикувачи, мајстори и шампиони. Победниците на турнирот ќе можат да се натпреваруваат во Мастерс-листата, од која победниците ќе се пласираат во Шампионското ниво додека се одржува турнејата „Валорант шампиони“.

Светско првенство во ракетна лига

Светското првенство во ракетната лига е закажано за јули 2022 година, на крајот на тековната сезона 2021-2022. Шампионатот за прв пат ќе има две главни етапи, новиот Светски шампионат џокер и главниот настан на Светското првенство, со награден фонд за настанот 6.000.000 американски долари. Бројните натпревари на настанот ќе понудат многу можности за онлајн обложување еСпорт.

Првенство на глобалната серија на Apex Legends (ALGS) 2022 година

Воведното првенство на ALGS беше во 2021 година. На настанот учествуваа повеќе од 200 тимови на Apex Legend од различни земји. Шампионатот ALGS 2022 година треба да биде многу поголем и подобар, со награден фонд од 5.000.000 американски долари. Ќе има квалификациски и предизвикувачки кола, кои ќе доведат до плеј-оф и првенствени рунди. Аналитичарите предвидуваат дека тоа ќе биде еден од најдобрите еСпорт настани во 2022 година.

DreamHack 2022 Анахајм

Овој настан, познат и како регионално првенство на Северна Америка, е закажан за 11 до 13 февруари 2022 година. Ќе има Halo, Counter-Strike Global Offensive и неколку борбени игри кои ќе бидат одлични за онлајн обложување еСпорт. Настанот поминува и билетите се веќе пуштени во продажба.

Мастерс турнеја 2022 година

Мастерс турнејата во 2022 година се состои од неколку еСпорт турнири кои ги собираат врвните играчи на Хертстоун од целиот свет заедно да се борат за наградата на базенот и посакуваната титула Шампион на Мастерс турнејата. Сите игри се играат онлајн користејќи го форматот најдобро од пет.

Шестте покани

Настанот Six Invitational ќе се одржи од 8 до 20 февруари во Монтреал. Тоа е светскиот шампионат на познатиот Rainbow Six Siege. Настанот моментално се продава како можност за љубителите на Rainbow Six Siege повторно да се поврзат по пандемијата. Игрите ќе се играат лично, но публика во живо нема да има.

Куп на средна сезона на LCS 2022 година

Фановите на League of Legends треба да се радуваат на 2022 LCS Купот на средната сезона, кој ќе се одржи на 23 и 24 април како замена на пролетниот плеј-оф што се одржа минатата година. Победниците на настанот ќе се квалификуваат за поканата за средната сезона. Овој настан ќе биде домаќин во Хјустон, Тексас доколку се укинат ограничувањата за Ковид. Ќе обезбеди бројни можности за еСпорт обложување онлајн.

Најнови вести

Големото деби на TonyBet во Латвија по инвестиција од 1,5 милиони долари
2022-09-25

Големото деби на TonyBet во Латвија по инвестиција од 1,5 милиони долари

Новости