Соединети Држави

Онлајн спортското обложување во Соединетите Американски Држави расте до нови височини во последните неколку години. Приходите генерирани од спортско обложување се добар показател за растечката популарност на индустријата. На пример, спортското обложување генерира повеќе од три милијарди долари во првите десет месеци од 2021 година.

Тоа е за 230 отсто повеќе од генерираното во истиот период од претходната година. Неколку американски држави го прифатија спортското обложување во последните неколку години, нагласувајќи ја растечката популарност. Една од главните причини зошто онлајн спортското обложување е неизмерно популарно во САД е спортската индустрија е во подем. Мнозинството од возрасните уживаат во гледање спорт, а земјата е домаќин на некои од најдобрите лиги во светот.

Соединети Држави
Локални букмејкери наспроти онлајн обложувалници во Соединетите Држави

Локални букмејкери наспроти онлајн обложувалници во Соединетите Држави

Навивачите на тој начин можат критички да ги анализираат игрите и да прават информирани предвидувања на кои се обложуваат. Влоговите помагаат да се направат игрите поинтересни бидејќи навивачите имаат што да добијат или загубат врз основа на резултатите од спортот.

Друга главна причина за растечката популарност е зголемениот пристап до платформите за онлајн обложување. Бројот на сајтови за спортско обложување е доста голем, при што речиси сите се достапни преку мобилни уреди. Така, обложувачите можат да ги обложуваат своите облози во секое време и од каде било. На онлајн даватели на спортско обложување користат и ефективни маркетинг стратегии, како што се нудење бесплатни бонуси, привлекување уште повеќе обложувачи.

Локални букмејкери наспроти онлајн обложувалници во Соединетите Држави
Омилените игри на играчите на САД за обложување

Омилените игри на играчите на САД за обложување

Спортот е значаен дел од американската култура. Граѓаните даваат огромна поддршка за сите мејнстрим игри каде што најчесто се обложуваат. Сепак, одредени спортови се издвојуваат меѓу останатите во однос на популарноста, како што се оние нагласени подолу.

американски фудбал

Американски фудбал е рангиран како најпопуларен спорт за гледачи во САД. Најпопуларната американска фудбалска лига е Националната фудбалска лига (НФЛ), со 32 франшизи кои се натпреваруваат.

НФЛ обично добива највисока ТВ-оценка од сите спортови во САД, особено за време на Супер Боул. Лигата има и највисока просечна посетеност од сите спортски лиги во светот. Другите американски фудбалски лиги се исто така доста популарни, вклучувајќи го и колеџ фудбалот.

Кошарка

Кошарката е уште еден популарен спорт во САД, измислен уште во 1891 година во Спрингфилд, Масачусетс. Највисоката кошаркарска лига во земјата е Националната кошаркарска асоцијација (НБА). Во однос на приходите, НБА е рангирана на третото место. Кошарката е исто така најигран екипен спорт во САД кога се земаат предвид аматерските нивоа.

Бејзбол

Бејзбол беше првиот спорт кој стана професионалец во САД. Во моментов, највисокото ниво на бејзбол во светот е бејзбол од главната лига, кое обично се игра помеѓу победниците на Националната лига и Американската лига. Бејзболот веќе многу години се игра професионално, привлекувајќи значителен број следбеници.

Омилените игри на играчите на САД за обложување
Кои се најбезбедните начини на плаќање во САД?

Кои се најбезбедните начини на плаќање во САД?

Играчите во САД имаат опширна листа на начини на плаќање преку онлајн обложување на нивните раце. Некои популарни опции за плаќање се нагласени подолу.

Кредитни и дебитни картички

Статистиката покажува дека кредитните и дебитните картички се најчесто користените опции за онлајн депозит. Главната причина зад тоа е дека повеќето Американци веќе имаат кредитни и дебитни картички, што го прави најпристапниот избор. Правењето депозити со помош на кредитни картички е исто така доста брзо и лесно. Корисниците треба само да ги внесат деталите за картичката и да ја потврдат трансакцијата.

Е-паричници

Електронските паричници се доста популарни во САД. Тие им овозможуваат на обложувачите лесно и од кое било место да се повлечат или да прават депозити доколку можат да се поврзат на интернет. Е-паричниците исто така нудат добра безбедност кога се почитуваат сите релевантни мерки на претпазливост.

Мобилни услуги за плаќање

Apple Pay е уште една опција што се здоби со значителна популарност во последно време. Услугата за мобилно плаќање им овозможува на обложувачите да прават депозити, но не поддржува повлекувања. Неговата употреба е ограничена на корисници со iOS уреди, што е доста добар број во САД. Корисниците на Android можат да користат Android Pay, кој работи речиси слично како Apple Pay.

Кои се најбезбедните начини на плаќање во САД?
Историја на обложување во САД

Историја на обложување во САД

Современото спортско обложување во САД започнало во почетокот на 19 век. Во тоа време, обложувачите обложувале коњски трки, кои биле најпопуларниот спорт во земјата. Во 1876 година, професионалниот бејзбол беше основан преку Националната лига.

Лигата помогна да се поттикне спортското обложување во прв план, така што тие дури почнаа да влијаат на игрите. Имаше случаи на тимови да фрлаат игри поради коцкање. Следствено, општиот однос кон спортското обложување стана лош. Луѓето ставале спортски облози првенствено само за забавни цели.

Во почетокот на 20 век, спортското обложување почна да ја враќа популарноста. Се појавија повеќе спортови, што придонесе за зголемена популарност. 1920-тите станаа познати како Златна ера на спортот. Кошарката и фудбалот на колеџот станаа едни од најпопуларните опции за спортско обложување.

Имено, во тоа време во САД не беше усвоено законодавство за обложување специфично за спортот. Тоа беше до 1931 година кога коцкањето беше легализирано во Невада. Сите други држави останаа тивки за ова прашање. И во 1961 година, беше донесен Законот за меѓудржавни жици, принудувајќи ги спортските обложувања да станат полокализирани во повеќето региони. Лас Вегас, Невада, почна да се смета за единственото место кое обложувачите може легално да се обложуваат на спорт.

Историја на обложување во САД
САД Спортско обложување кон крајот на 19 век

САД Спортско обложување кон крајот на 19 век

Спортското обложување не беше голема индустрија во САД до 1970-тите. Тогаш конгресот го намали данокот за спортско обложување што обложувалниците требаше да го платат. Повеќе држави, исто така, почнаа да го легализираат спортското обложување. Спортските лотарии, исто така, почнаа да стануваат популарни низ целата земја. Делавер, Орегон спортска акција и Монтана беа најпопуларните лотарии во тоа време.

Во 1992 година, беше донесен Закон за заштита на професионални и аматерски спортови, со кој беа забранети сите обрасци за спортско обложување. Тоа беше со исклучок на четири држави кои веќе го легализираа коцкањето. Законот го ограничуваше спортското обложување до 2018 година кога Врховниот суд го укина.

САД Спортско обложување кон крајот на 19 век
Обложување во денешно време во САД

Обложување во денешно време во САД

Индустријата за спортско обложување во САД сега изгледа многу поинаква отколку пред неколку децении. Главниот диференцирачки фактор беше воведувањето на онлајн спортско обложување, кое дополнително се прошири и на мобилните обложувања.

Сега е можно секој во земјата над 18 години да се обложува на буквално секој професионален спорт. Сè што е потребно е регистрација во онлајн казино за обложувач да почне да се обложува на спорт. Повеќе обложувачи имаат и мобилни уреди како паметни телефони и таблети, што значи дека лесно можат да пристапат до платформите за спортско обложување.

Зголемен е и бројот на држави кои го легализираа спортското обложување. Тоа значи дека обложувачите сега можат да ги обложуваат своите облози без страв. Во моментов, 26 држави имаат различни форми на легални пазари за спортско обложување. Има и стотици обложувалници кои сега им дозволуваат на американските обложувачи да се регистрираат и да се обложуваат легално. Повеќето од нив се оф-шор, но некои се со седиште во земјата.

Иднината на спортското обложување во САД

Обложување на различни спортови повеќе од веројатно ќе продолжи да расте во популарност во САД. За почеток, повеќе држави ќе го легализираат обложувањето на спортот. Сепак, постојат и шанси да се воведат нови закони за да се ограничи видот и степенот до кој обложувачите можат да се обложуваат.

Тоа најверојатно најмногу ќе влијае на онлајн обложувањето, имајќи предвид дека над 90% од сите спортски облози се направени преку онлајн обложувалниците. Бројот на обложувалници што им дозволуваат на американските спортски обложувачи да се приклучат и да се обложуваат ќе се зголеми за да ја искористат зголемената популарност на обложувањето. Зголемената конкуренција може да доведе до бројни иновативни карактеристики што ги нудат обложувалниците.

Обложување во денешно време во САД
Дали спортското обложување е легално во САД?

Дали спортското обложување е легално во САД?

Спортското обложување се сметаше за нелегално во САД многу години до 14 март 2018 година. Тогаш Врховниот суд на Соединетите држави го отфрли Законот за професионална и аматерска спортска заштита од 1992 година, правејќи ги сите спортски обложувања незаконски во целата земја.

Одлуката на Врховниот суд ги направи сите спортски коцкање легални на федерално ниво. Државите сè уште ја имаа моќта да одлучуваат дали обложувањето ќе биде дозволено на државно ниво. Како резултат на тоа, сите 50 различни американски држави имаат различни закони за спортско обложување.

Дали спортското обложување е легално во САД?
Држави кои дозволуваат спортско обложување

Држави кои дозволуваат спортско обложување

Невада

Невада беше првата држава што го направи легално спортското обложување во САД. Има долга историја на коцкање и моментално сè уште е една од најдобрите дестинации за коцкање во САД. Дозволените типови на обложување вклучуваат мобилни и лично, без забележителни забрани.

Делавер

Делавер го легализираше обложувањето во еден натпревар на 5-ти јуни 2018 година, но само на одредени локации. Дозволи и проширени опции за спортско обложување во разни други копнени казина и онлајн. Единственото забележително ограничување е тоа што обложувачите не можат да се обложуваат на игри на тимови од државните колеџи.

Њу Џерси

Спортското обложување стана легално во Њу Џерси на 11-ти јуни 2018 година кога Фил Марфи потпиша предлог-закон за спортско обложување што го поддржуваше. Законот дозволува спортско обложување и мобилно и лично. Сепак, законот им забранува на обложувачите да се обложуваат на тимови и колеџ во државата спортски настани и турнири одржана во државата.

Мисисипи

Мисисипи веќе донесе нови закони за спортско обложување во 2017 година, дури и пред пресудата на Врховниот суд. Сепак, новите правила стапија на сила дури по значајната пресуда, на 1 август 2018 година. Законот им дозволува на обложувачите лично да прават спортски облози, без јасни одредби за онлајн обложување.

Западна Вирџинија

Западна Вирџинија беше петтата држава што го легализираше регулираното спортско обложување во САД. Во 2018 година беше донесен нов предлог-закон, кој дозволува спортско обложување лично и мобилни. Нацрт-законот, исто така, ја прогласи Комисијата за лотарија во Западна Вирџинија за главен регулатор на спортско обложување.

Ново Мексико

Нема конкретни сметки донесени во Ново Мексико за легализирање на спортското обложување. Сепак, државата ги дозволува сите форми на игри од трета класа. Игрите од третата класа ги вклучуваат сите спортски обложувања и парично обложување како федерални закони. На обложувачите им е забрането да се обложуваат на тимови од државниот колеџ.

Пенсилванија

Гувернерот Том Волф го потпиша нацрт-законот за спортско обложување во Пенсилванија во 2017 година, како дел од легислативата која вклучува DFS и онлајн покер. Предлог-законот стапи во сила веднаш по одлуката на Врховниот суд во 2018 година. Лично и онлајн спортско обложување и двете се легални во државата.

Други држави каде спортското обложување е легално се Род Ајленд, Арканзас, Њујорк, Ајова, Орегон, Индијана, Илиноис, Њу Хемпшир, Мичиген, Монтана, Колорадо, Вашингтон, Тенеси, Вирџинија, Северна Каролина, Вајоминг, Вашингтон, Аризона, Јужен Дакота, Конектикат и Северна Дакота.

Држави кои дозволуваат спортско обложување
Држави каде спортското обложување не е легално

Држави каде спортското обложување не е легално

Неколку други држави се на пат да го легализираат спортското обложување. Обложувањето веќе легално се одвива во овие држави, иако сè уште нема потпишани закони во врска со активностите. Тие вклучуваат Мериленд, Луизијана, Небраска и Флорида.

Неколку други држави се движат кон легализација на спортското обложување врз основа на законодавните активности што беа забележани во изминатите неколку години. Државите се Оклахома, Мејн, Кентаки, Минесота, Масачусетс, Мисури, Јужна Каролина, Канзас, Охајо, Калифорнија, Хаваи, Џорџија, Тексас, Алабама, Вермонт и Алјаска.

Единствените две држави каде што не се прават напори за легализација на активностите за спортско обложување се Ајдахо и Висконсин.

Држави каде спортското обложување не е легално
Најчесто поставувани прашања

Најчесто поставувани прашања

Дали обложувањето на спорт е легално во САД?

На федерално ниво, спортското обложување е легално во САД. Сепак, постојат неколку држави каде што сите видови на спортско обложување сè уште се нелегални.

Дали американските обложувачи можат да се обложуваат на спортови што не се популарни во земјата?

Обложувачите во САД можат да се обложуваат на речиси секој спорт што се игра професионално каде било на глобално ниво. Сè што треба да направат е да најдат обложувалница која го нуди спортскиот пазар на кој сакаат да се обложуваат. Опциите вклучуваат офшор-обложувалници кои прифаќаат обложувачи од САД.

Дали постои стратегија за освојување спортски облози?

Ниту една стратегија не може да гарантира победа на некој спортски облог. Сепак, бројни може да се користат стратегии да ги подобрите шансите за победа, од кои повеќето се вртат околу изборот на вистинските коефициенти.

Дали обложувачите можат да се обложуваат на спорт по стартот?

Различни онлајн сајтови за спортско обложување им дозволуваат на обложувачите да ставаат облози во живо до неколку минути пред крајот на играта. Сепак, тоа обично не се нуди за сите игри, а шансите обично варираат постојано во текот на играта.

Дали обложувачите губат пари ако играта се напушти пред да заврши?

Тоа обично зависи од условите и условите на користената страница за обложување. Во повеќето случаи, облозите ќе бидат откажани освен кога надлежен орган ќе издаде дефинитивен резултат од напуштената игра.

Најчесто поставувани прашања