Безбедни и доверливи Крикет страници за обложување 2024

Добредојдовте во возбудливиот свет на обложување крикет! Ако сте страстни за крикет и сакате да се нурнете во обложување, вие сте на вистинското место. Овде, во BettingRanker, ние сме специјализирани да ве водиме кон најдобрите сајтови за спортско обложување специјално за крикет. Ги разбираме нијансите што го прават обложувањето во крикет уникатно возбудливо и понекогаш сложено. Без разлика дали сте искусен обложувач или нов на сцената, ние сме тука да ви обезбедиме директни, стручни совети прилагодени на обложувањето крикет. Нашата цел е да се погрижиме да имате врвно обложувачко искуство, со сите информации што ви се потребни лесно достапни. Значи, ајде да започнеме со вашето патување до наоѓање на совршена локација за обложување крикет, каде што забавата се среќава со можностите!

Безбедни и доверливи Крикет страници за обложување 2024
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Како ги оценуваме и рангираме страниците за обложување крикет

Како ги оценуваме и рангираме страниците за обложување крикет

Во BettingRanker, нашата мисија е да обезбедиме пристап до најсигурните и доверливи страници за обложување крикет. Нашиот тим, составен од искусни аналитичари за спортско обложување со длабоко разбирање на пејзажот за обложување крикет, користи долгогодишно искуство за прецизно да ја процени и рангира секоја платформа. Нашиот сеопфатен процес на преглед е дизајниран да ви ги обезбеди сите потребни информации за донесување информирани одлуки за обложување. Подолу, истражуваме во специфичните критериуми што ги користиме за да ги процениме страниците за обложување крикет.

Експертиза на тимот на BettingRank

Заднината на нашиот тим во спортското обложување, особено во крикетот, е камен-темелник на нашата способност ефективно да ги оценуваме обложувачките места. Со спој на поранешни професионални обложувалници, индустриски аналитичари и ентузијасти за крикет, нашиот тим носи разновидно и длабинско разбирање за тоа што го издвојува местото за обложување крикет. Оваа експертиза гарантира дека нашите прегледи се и темелни и остроумни, како одраз на потребите и преференциите на обложувачите во крикет ширум светот.

Опсег на пазари за обложување крикет

Широк спектар на опции за обложување е од суштинско значење за највисоката локација за обложување крикет. Го проценуваме опсегот на достапни пазари, од традиционални облози за победници на натпревари до повеќе нијансирани опции како што се перформансите на поединечни играчи, над/помали резултати и обложување во игра. Разновидноста на пазарите за обложување гарантира дека обложувачите од сите интереси и нивоа на искуство можат да најдат привлечни можности за обложување.

Конкурентни шанси за крикет

Конкурентните коефициенти се клучни за обложувачите кои сакаат да го максимизираат својот принос. Нашиот процес на евалуација вклучува детална споредба на шансите понудени на различни страници за обложување крикет за низа натпревари и пазари за обложување. Сајтовите кои постојано нудат подобри шанси добиваат повисоки рангирања, бидејќи им даваат поголема вредност на обложувачите.

Корисничка платформа

Не може да се прецени важноста на веб-локација или апликација која е лесна за навигација и прифатлива за корисниците. Го испитуваме интерфејсот на секој сајт за обложување крикет, проценувајќи ја неговата леснотија на користење, дизајн и целокупното корисничко искуство. Беспрекорната и интуитивна платформа го подобрува искуството за обложување, што им олеснува на обложувачите да ги стават своите облози и да пристапат до важни функции.

Депозити и методи за повлекување

Сигурните и разновидни опции за депозит и повлекување се основни за доверлива локација за обложување крикет. Нашите прегледи ги разгледуваат различните достапни начини на плаќање, вклучувајќи кредитни/дебитни картички, е-паричници, банкарски трансфери и многу повеќе. Дополнително, ја проценуваме брзината на трансакциите и безбедносните мерки што се во сила за заштита на финансиските информации на корисниците.

Бонусите

Бонусите играат значајна улога во збогатувањето на обложувачкото искуство. Ги проценуваме видовите и великодушноста на бонусите што ги нудат сајтовите за обложување крикет, вклучувајќи бонуси за добредојде, бесплатни облози и програми за лојалност. Сајтовите кои обезбедуваат вредни бонуси со фер услови и услови се оценети поповолно.

Репутација и поддршка на брендот

Репутацијата на страницата и квалитетот на нејзината корисничка поддршка се показател за неговата сигурност и посветеност на задоволството на корисниците. Ги анализираме повратните информации од клиентите, усогласеноста со регулативата и одговорноста и услужливоста на тимот за поддршка. Сајтовите за обложување крикет кои одржуваат позитивна репутација и нудат одлична поддршка за клиентите се рангирани повисоко во нашите проценки.

Со почитување на овие критериуми, BettingRanker гарантира дека нашите рангирања и прегледи на страниците за обложување крикет се точни и сигурни, помагајќи ви да донесувате информирани одлуки и да уживате во супериорно обложувачко искуство.

Како ги оценуваме и рангираме страниците за обложување крикет
Основи на обложување во крикет: Како да се обложувате на крикет

Основи на обложување во крикет: Како да се обложувате на крикет

Крикетот е популарен спорт што се игра помеѓу два тима, каде што целта е да се постигнат трчања додека едниот тим лилја, а другиот чини и полиња. Познат е по својата богата историја и длабоки стратешки елементи, што ги воодушевува обожавателите ширум светот. Обложувањето на крикет може да додаде возбудлив слој на гледањето на играта, нудејќи шанса за победа врз основа на предвидување на исходите од натпреварот.

Воведувањето обложување на крикет ја комбинира возбудата на спортот со исчекувањето на потенцијално наградувачки исходи. За новодојденците, не се работи само за среќа; разбирањето на играта и нејзините нијанси може значително да ја подобри вашата стратегија за обложување.

Разбирањето на шансите е клучно во обложувањето крикет. Коефициентите ја претставуваат веројатноста да се случи некој настан и одредуваат колку можете да победите. Тие можат да бидат прикажани во различни формати, но сите ги пренесуваат истите информации: веројатноста за специфични исходи и потенцијалното враќање на облогот. Учењето да ги читате овие шанси е од суштинско значење за донесување информирани одлуки.

Ставањето на вашиот облог на крикет вклучува неколку клучни чекори. Прво, изберете реномирана обложувалница која нуди пазари за крикет. Креирајте сметка и депонирајте средства користејќи претпочитан начин на плаќање. Одете до делот за крикет, изберете настан и запознајте се со достапните облози. Одлучете за вашиот облог, имајќи на ум да се обложувате одговорно, имајќи го предвид вашето знаење за играта и финансиските ограничувања. Конечно, ставете го вашиот облог и уживајте во натпреварот, чекајќи да видите дали вашите предвидувања се остварат.

Основи на обложување во крикет: Како да се обложувате на крикет

Your Online Betting Guide 2024

Најпопуларните турнири и лиги за обложување крикет

Обложувањето во крикет ја комбинира возбудата на спортот со возбудата од обложувањето, нудејќи им на навивачите уникатен начин да се вклучат во играта. Од брзата акција на лигите T20 до стратешката длабочина на тест натпреварите, разновидните формати го прават обложувањето во крикет привлечно за широката публика. Еве ги врвните турнири и лиги кои ги пленат обложувачите ширум светот.

ICC Светско првенство во крикет

Светскиот куп во крикет на ICC е врв на еднодневниот меѓународен крикет (ODI), кој ги собира најдобрите светски тимови во битка за посакуваната титула. Одржан на секои четири години, овој турнир е фокусна точка за обложувачите во крикет поради неговите натпревари од висок профил и патриотскиот жар што го инспирира. Можностите за обложување се огромни, почнувајќи од директни победници и најдобри стрелци до индивидуални резултати од натпревари и многу повеќе. Глобалната публика и непредвидливата природа на Светското првенство го прават возбудлив настан за љубителите на обложување.

МКС Т20 Светско првенство

Светскиот куп на ICC T20 е спектакл на најкраткиот, најексплозивниот формат на играта. Привлекува масивни следбеници поради брзата акција и потенцијалот за вознемиреност, што го прави жариште за обложување крикет. Обложувачите ги привлекуваат високите стапки на бодови, честите погодоци на границите и динамичната природа на натпреварите на Т20, кои нудат уникатни пазари за обложување како што се над/помал резултат, највисок индивидуален резултат и метод на прво отпуштање. Форматот на турнирот, со групни фази кои водат до нокаут рунди, додава слоеви на стратегија на обложувањето, привлечен и за случајните и за сериозните обложувачи.

Индиска Премиер лига (ИПЛ)

Индиската Премиер лига (ИПЛ) не е само лига во крикет; тоа е глобален феномен кој го трансформираше пејзажот на обложувањето крикет. Со врвни светски играчи кои се натпреваруваат во форматот T20, IPL е познат по своите натпревари со високи октани, сопственоста на познати личности и значителна финансиска поддршка. Популарноста на лигата доведе до широк спектар на опции за обложување, од исходи од натпревари и перформанси на играчи до обложување во игра на поединечни топки. Неговиот предвидлив распоред, со натпревари речиси секојдневно во текот на сезоната, го прави IPL главен во календарот на секој обложувач во крикет.

Пепелта

Серијата Ashes, тест натпревар во крикет помеѓу Англија и Австралија, е еден од најстарите и најпрестижните настани во спортот. Со историја што датира од 1882 година, оваа биенале серија е врв за обложувачите во крикет кои ја ценат стратешката длабочина и историските ривалства на тест крикетот. Обложувањето на The Ashes нуди различно темпо, со долгорочни облози за исходи од серии, најдобри стрелци и куглари кои имаат предност пред непосредните резултати кои се фаворизираат во пократки формати. Богатата традиција и натпреварувачкиот дух на Ashes го прават задолжително гледање и обложување за љубителите на крикет.

Биг Баш лига (ББЛ)

Австралиската Big Bash League (BBL) брзо стана една од најпопуларните T20 лиги во светот, ривалувајќи се со IPL во однос на вредноста на забавата и интересот за обложување. Познат по својата семејна атмосфера и иновативните правила, BBL им нуди на обложувачите широк спектар на пазари, од традиционално обложување на натпревари до повеќе ниши опции како што се точката „Bash Boost“ и замена на играчи „X-Factor“. Фокусот на лигата да го донесе крикетот до пошироката публика, во комбинација со нејзините натпреварувачки натпревари, го прави BBL фаворит меѓу обложувачите кои бараат редовна акција и возбуда.

Овие турнири и лиги го претставуваат crème de la crème на обложување крикет, нудејќи мешавина од формати, стилови и традиции. Без разлика дали ве привлекува стратешката сложеност на тест натпреварите или големата возбуда од лигите Т20, има нешто во светот на крикетот за секој обложувач.

Видови залог за крикет

Крикетот, со своите разновидни формати и долгата игра, нуди уникатен пејзаж за обложување за разлика од кој било друг спорт. Оваа разновидност овозможува широк спектар на опции за обложување, кои ги задоволуваат и брзите ентузијасти на Т20 и традиционалните пуристи на тест натпревари. Разбирањето на различните типови облози специфични за крикет може значително да ја подобри вашата стратегија за обложување и уживањето во играта. Од предвидување на севкупниот победник на натпреварот до покомплексни облози како погодување на бројот на трчања во текот, обложувањето крикет е различно како и самата игра.

Обложување со натпревар

Обложувањето со натпревар е наједноставниот и најчестиот облик на обложување во крикет. Обложувачите едноставно избираат од три исходи: победа за која било екипа или нерешено. Овој тип на обложување е особено популарен во обложувањето на тест-меч, каде што подолгиот формат на играта ја зголемува можноста за нерешено. Неговата директна природа го прави идеална почетна точка за нови обложувачи.

Врвен Бетсмен/Булер

Облозите за врвен бетсмен и топ боулер вклучуваат предвидување кој играч ќе постигне најмногу трчања или ќе земе најмногу викети, соодветно, во натпревар или серија. Овој тип на обложување бара добро разбирање на формата на играчите и натпреварите, што го прави посоодветен за искусни обложувачи. Тоа е привлечно бидејќи им овозможува на обложувачите да го искористат своето знаење за перформансите на поединечните играчи.

Вкупно трчање во текот

Овој тип на облог се фокусира на предвидување на вкупниот број на трчања што ќе бидат постигнати во одредено време од натпреварот. Тоа е краткорочен облог што може да понуди брзи поврати, привлечен за оние кои бараат итна акција. Нестабилната природа на крикетот, со неговиот потенцијал за надградби со високи резултати, го прави ова возбудлива опција за обложувачите.

Човек на натпреварот

Облогот „Човек на натпреварот“ вклучува предвидување на кој играч ќе му биде доделена титулата „Човек на натпреварот“. Ова бара обложувачите да ги земат предвид сите аспекти на играта, вклучително и вата, куглањето и изведбите на филдинг. Тоа е попредизвикувачки облог што им се допаѓа на оние со длабоко разбирање на крикетот и неговите играчи.

Секој од овие типови облози нуди различен начин за вклучување и уживање во обложувањето крикет. Без разлика дали сте љубители на стратешката длабочина на тест натпревари или на брзата акција на T20s, постои тип на облог што одговара на вашиот интерес.

Бонуси за нови играчи на веб-страниците за обложување крикет

Кога тргнувате на возбудливото патување на обложување крикет, новите играчи се пречекуваат со различни примамливи бонуси дизајнирани да ја започнат нивната обложувачка авантура. Овие бонуси служат како гест за добредојде од обложувалниците, со цел да го подобрат искуството за обложување уште од самиот почеток. За новодојденците, разбирањето на видовите на достапни бонуси е од клучно значење, бидејќи тие нудат начин за истражување на платформите за обложување со намален ризик и зголемени потенцијални награди.

Најчестите бонуси вклучуваат Бонусите за пријавување, каде играчите добиваат бонус едноставно за креирање на сметка; Бонуси за депозити, кои одговараат на почетниот депозит на играчот до одреден процент; Бесплатни облози, дозволувајќи им на играчите да ставаат облози без да ги ризикуваат своите пари; и Облози без ризик, каде се враќаат загубите до одреден износ. Секој од овие бонуси има своја уникатна привлечност и може значително да му користи на новиот играч со обезбедување дополнителни средства или можности за обложување без итен ризик.

Овие бонуси не се само за дополнителни средства; тие се порта за разбирање на динамиката на обложувањето во крикет, дозволувајќи им на новите играчи да експериментираат со различни стратегии без притисок од губење на нивната почетна инвестиција. Тоа е можност да се вклучите во спортот на поинтеактивен и повозбудлив начин, подобрувајќи го целокупното искуство.

За посеопфатен водич за тековните достапни бонус понуди и детални упатства како да ги побарате, посетете ја нашата страница за најдобри бонуси за обложување. Овој ресурс е непроценлив за секој што сака да го максимизира својот потенцијален принос и да ужива во поплодно патување за обложување.


Запомнете, додека бонусите можат значително да го подобрат вашето обложувачко искуство, од суштинско значење е да ги прочитате условите и условите поврзани со секоја понуда за целосно да разберете како тие функционираат и да се осигурате дека се усогласени со вашата стратегија за обложување. Среќно обложување!

{{ section pillar="" image="" name="Betting Bonuses" group="clrtavyek018508lh3i3qsmxv" taxonomies="" providers="" posts="" pages="" }}## Best Betting Bonuses and Promotions

Соодветно обложување
Совети и трикови кога се обложувате на крикет со вистински пари

Совети и трикови кога се обложувате на крикет со вистински пари

Обложувањето на крикет, како и секоја друга форма на спортско обложување, доаѓа со свој сет на предизвици и можности. Клучот за минимизирање на загубите не е само да се направат вистинските облози, туку и да се разбере како букмејкерите ги поставуваат своите шанси и да препознаат каде лежи вредноста. Со продлабочување на вашето разбирање за крикетот, различните формати на играта (Тест, ODI и T20) и динамиката на пазарот на обложување, можете да започнете да ги идентификувате шемите и можностите што може да ги пропуштат помалку информираните обложувалници. Стратешките обложувачки практики, како што се управувањето со банкроти и специјализирањето за одредени лиги или турнири, исто така може значително да ги подобрат вашите шанси за успех. Запомнете, целта не е само да се добијат облози, туку да се носат профитабилни одлуки на долг рок, намалувајќи ја предноста на букмејкерот во процесот.

Еве неколку практични совети за подобрување на вашиот пристап за обложување во крикет:

  • Разберете ги форматите: Секој формат на крикет има свој сет на правила, стратегии на играчи и пазари за обложување. Запознајте се со нијансите на тест, ODI и крикет T20 за да направите повеќе информирани облози.

  • Анализирајте ја формата на тимот и играчот: Крикетот е спорт под силно влијание на индивидуалните перформанси. Проучете ги неодамнешните перформанси на тимовите и клучните играчи за да ја процените нивната моментална форма.

  • Разгледајте ги условите: Условите на теренот, временските прогнози, па дури и фрлањето може значително да влијаат на исходот на натпреварот во крикет. Секогаш земајте ги предвид овие фактори пред да ги ставите вашите облози.

  • Управувајте со вашата банкарска сметка: Одвојте одредена сума пари за обложување и држете се до неа. Никогаш не обложувајте повеќе отколку што можете да си дозволите да изгубите и избегнувајте да бркате загуби со поголеми облози.

  • Барајте облози за вредност: Научете да ги идентификувате шансите кои одразуваат поголема вредност од реалниот ризик. Ова значи да се бараат можности за обложување кои имаат поголеми шанси да се случат отколку што сугерираат шансите.

  • Специјализирајте: Фокусирајте се на одредена лига, тим или пазар. Специјализирањето ви овозможува да стекнете подлабоки сознанија и да ги забележите можностите за обложување што другите би можеле да ги игнорираат.

  • Користете алатки и ресурси за обложување: Искористете ги предностите на базите на податоци за статистика на крикет, експертски анализи и калкулатори за обложување за да донесувате поинформирани одлуки.

  • Запишете ги вашите облози: Водете детална евиденција за сите ваши облози, вклучувајќи го и резонирањето зад секој облог. Ова ќе ви помогне да ја анализирате вашата стратегија за обложување со текот на времето и да ги направите потребните прилагодувања.

  • Останете дисциплинирани: Не дозволувајте емоциите да ги водат вашите одлуки за обложување. Држете се до вашата стратегија и план за обложување, дури и за време на серија на губитници.

  • Купувајте за најдобри шанси: Различни букмејкери нудат различни шанси за исти пазари. Секогаш споредувајте ги шансите од повеќе извори за да се осигурате дека ја добивате најдобрата можна вредност.

Со примена на овие стратегии, вие не само што го подобрувате вашето разбирање и уживање во крикетот, туку имате и поголеми шанси да ги направите вашите потфати за обложување крикет попрофитабилни. Запомнете, успешното обложување е за долгорочни добивки, а не за краткорочни добивки.

Совети и трикови кога се обложувате на крикет со вистински пари
Други спортови на кои можете да се обложувате

Други спортови на кои можете да се обложувате

Светот на спортското обложување се протега многу подалеку од традиционалните омилени, нудејќи возбудлива разновидност на опции за оние кои сакаат да го диверзифицираат своето портфолио за обложување. Од брзата акција на моторни трки до стратешките битки на теренот за крикет, има спорт за секој тип на обложувач. Истражувањето на овие опции не само што ја зголемува возбудата на спортското обложување туку и отвора нови патишта за потенцијални победи. Нурнете во разновидноста на спортското обложување и откријте ја широката палета на можности кои ве чекаат.

СпортПопуларен турнир/лигаДостапно на
🏏 КрикетICC Светско првенство во крикетОпшти сајтови за спортско обложување
⚽ ФудбалСветско првенство на ФИФАОпшти сајтови за спортско обложување
🎾 ТенисВимблдонОпшти сајтови за спортско обложување
🏀 КошаркаНБАОпшти сајтови за спортско обложување
🏒 ХокејНХЛОпшти сајтови за спортско обложување
🏁 Моторни тркиФормула 1Специфични сајтови за обложување со моторни трки и општи сајтови за обложување спортови
🏉 РагбиСветско првенство во рагбиОпшти сајтови за спортско обложување

Секој спорт нуди уникатен сет на можности за обложување, од директни победници и резултати од натпревари до покомплексни облози како што се перформансите на играчите и распределбата на поени. Без разлика дали сте љубители на стратешката длабочина на крикетот или на брзата акција на трките со мотори, ве чека пазар за обложување. Истражете ги овие опции на вашите претпочитани платформи за обложување и откријте ја возбудата од обложувањето на нов спорт денес.

{{ section pillar="" image="" name="BR Sports" group="clsbva1oe057608l71mlkyq27" taxonomies="" providers="" posts="" pages="" }}## Most Popular Sports to Bet On in 2024

Други спортови на кои можете да се обложувате
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Како да почнам да се обложувам на крикет онлајн?

За да започнете да обложувате на крикет онлајн, прво треба да изберете реномирана локација за обложување. Побарајте оној што нуди широк спектар на натпревари во крикет и пазари за обложување. Откако ќе изберете локација, ќе треба да креирате сметка, да депонирате средства, а потоа можете да почнете да ги ставате вашите облози на различни натпревари во крикет.

Што треба да барам на страницата за обложување крикет?

При изборот на локација за обложување крикет, земете ги предвид факторите како што се разновидноста на достапните пазари за обложување, конкурентните шанси, корисничкиот интерфејс, безбедносните мерки и достапноста на бонуси и промоции. Дополнително, квалитетот на услугите на клиентите и леснотијата на депонирање и повлекување средства се важни. Списокот на BettingRanker на најдобро оценети обложувалници за крикет може да биде одлична почетна точка за наоѓање реномирани сајтови.

Кои се вообичаените типови на облози во крикет?

Во обложувањето крикет, најчестите типови на облози вклучуваат победник на натпреварот, врвен батсмен/куглар, вкупни трчања и начин на отпуштање. Може да најдете и покомплексни облози како што се поени за изведба на играчи, над/помали резултати и идни облози за победници на турнирите.

Како да депонирам пари на страница за обложување крикет?

Повеќето страници за обложување крикет нудат различни методи за депозит, вклучувајќи кредитни/дебитни картички, е-паричници како PayPal и Skrill, банкарски трансфери, а понекогаш дури и криптовалути. За да депонирате, едноставно одете во делот за каса на страницата, изберете го претпочитаниот метод, внесете ја сумата што сакате да ја депонирате и следете ги упатствата за да ја завршите трансакцијата.

Дали обложувањето на крикет онлајн е безбедно?

Обложувањето на крикет онлајн може да биде безбедно сè додека изберете реномирана и лиценцирана локација за обложување. Врвните страници имплементираат напредни безбедносни мерки како што е шифрирањето SSL за да ги заштитат вашите лични и финансиски информации. Секогаш вршете го вашето истражување и читајте рецензии пред да се регистрирате за да се осигурате дека страницата е доверлива.

Како да го изберам најдоброто место за обложување крикет за мене?

За да ја изберете најдобрата локација за обложување крикет за вас, размислете кои аспекти на обложувањето се најважни за вас. Ако барате широк спектар на пазари за обложување, фокусирајте се на сајтови кои нудат широко покривање на натпреварите во крикет. Ако бонусите и промоциите се ваш приоритет, споредете ги понудите од различни сајтови. Користењето на курирана листа како BettingRanker's, исто така, може да помогне да ги стесните вашите опции до најреномираните и најсоодветните страници за обложување крикет.

Какви карактеристики нудат врвните страници за обложување крикет?

Најдобрите страници за обложување крикет нудат функции како што се обложување во живо, каде што можете да се обложувате на натпревари додека се случуваат; стриминг услуги, за да можете да ги гледате игрите на кои се обложувате; сеопфатни пазари за обложување, кои опфаќаат сè, од големи меѓународни натпревари до локални лиги; и конкурентни коефициенти, осигурувајќи дека ќе го добиете најдоброто можно враќање на вашите облози. Дополнително, тие обезбедуваат силна поддршка за клиентите и сигурни банкарски опции.

Со разбирање на овие основи и избирање на вистинската платформа, на добар пат сте да уживате и потенцијално да профитирате од возбудливиот свет на онлајн обложувањето крикет. Запомнете, одговорното обложување е клучно, затоа секогаш поставувајте граници и обложувајте се во рамките на вашите можности.