Спорт

March 15, 2023

Работи што треба да се земат предвид при обложување на ММА

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Кога повеќето луѓе размислуваат за спортско обложување, тие мислат на поистакнатите спортови, како фудбал, тенис, кошарка, итн. Сепак, мешаните боречки вештини (ММА) брзо се зголемија во популарност неодамна.

Работи што треба да се земат предвид при обложување на ММА

Со текот на времето, мешаните боречки вештини претрпеа неколку трансформации. Тогаш борците имаа своја специјалност. Напаѓачите лесно се тепаат на земја, додека граплерите се борат да се борат на стоечки позиции. Затоа, беше многу поедноставно да се прогнозираат победниците на претстојните мечеви. Сепак, современите борци се позаоблени, со поширок опсег на експертиза од кога било досега.

Овој стручен водич ќе ви даде неколку препораки што можете да ги користите за да го креирате вашиот ММА стратегија за обложување. Сепак, со оглед на тоа дека секоја борба е единствена и секогаш се можни големи вознемирувања, не постои непромислена техника за да се предвиди победникот секој пат.

Сепак, вашите шанси може значително да се зголемат ако се фокусирате на овие детали.

Сериозно ракувајте со вагањето

Тежините за ММА борбите често се одржуваат еден ден пред вистинската борба. Облози на Првенство во ултимејт фајтинг, или UFC, се популарни за обложување ММА. Оваа добро позната организација често ги тера своите учесници утрото на натпреварот.

Доделеното време не е доволно за натпреварувачите кои претрпеле големо губење на тежината да се рехидратираат соодветно. Значи, ова знаење веќе ви нуди чувство за тоа како борецот ќе настапи за време на натпреварот.

Сечењето тежина е многу честа појава во ММА, боксот и аматерското борење. Спортистите и борците се вклучуваат во овој метод кога учествуваат во активности како суви сауни, загреани бањи и слични активности за ослободување од значителни количини на тежина на вода. Можете да разберете дека оваа рутина драстично го дехидрира боксерот во водство до мерењето.

По мерењето, борците треба да се рехидрираат што е можно повеќе за да бидат со оптимална тежина за борбата.

Сепак, доволно е да се рехидрираат, и можеби нема да можат да го сторат тоа навреме за битката. Обично е лесно да се види неуспешен обид за слабеење при мерењето. Затоа, важно е да се обрне внимание на резултатите од мерењето при правењето на вашата стратегија за обложување ММА.

Каде ќе се игра натпреварот и какви услови може да очекуваме?

Следниот од најдобрите совети за обложување ММА е да се испита местото на одржување. Важно е да се запамети дали борбата ќе се случи во ринг или во кафез. На пример, прстенот вообичаено се користи во Ризин во Јапонија, како и во бројни мечеви на регионално ниво. Различни стилови на борба се подобри во различни арени. Затоа, клучно е да се знае каква ќе биде поставеноста на натпреварот.

Заоблените агли на прстените ги издвојуваат од кафезите. Поточно, прстенот има агли под агол од 90 степени, но кружниот кафез нема.

Која е големината на кафезот или прстенот?

Разбирање како да се обложувате на ММА бара размислување за димензиите на прстенот или кафезот. Стандардните кафези за совпаѓање имаат борбен простор со големина од 746 квадратни метри. Другата големина, на 518 квадратни метри, е значително помала. Намалената големина на кафезот природно го ограничува опсегот на движење на борците.

Внимавајте на ставот, темпото и досегот.

Откако јасно ќе ја разберете атмосферата на натпреварот, возраста на борците, резултатите од мерењето и другите фактори, време е внимателно да ги погледнете стиловите на борба на натпреварувачите. Трите важни фактори кои треба да се земат предвид кога ќе научите како да се обложувате на ММА се држењето на борците, како тие се движат кога се борат и каков дофат имаат.

Не ставајте премногу големи облози на вашите омилени.

Ако сте типичен колеџ спортски обложувач, знаете дека обложувачите сакаат да бараат фаворити од 20 до 30 поени. Тие потоа ставаа големи облози на одредени тимови. Овој метод, сепак, не може да се примени за обложување ММА. Редовно за време на тепачката се случуваат ненадејни појави и рикверц, па затоа не треба да ги обложувате сите ваши средства на омилените, бидејќи може да ги изгубите сите.

Еден од најдобрите совети за обложување ММА е да изберете разумни аутсајдери во областа +250-500, бидејќи речиси сигурно ќе можете да профитирате на крајот.

Оценете ја возраста на борците.

Друга клучна работа што треба да се земе предвид кога се развива стратегија за обложување ММА е возраста. Многу ММА борци сакаат да продолжат да се борат долго откако ќе го поминат својот врв, бидејќи надоместокот е далеку поголем од оној на спортистите кои се натпреваруваат во други спортови. Можете да претпоставите дека веќе можете да забележите многу ако постар борец се совпаѓа со многу помлад противник.

Размислувавте за различните техники на борба.

ММА борците имаат уникатни стилови на борба, па затоа е од витално значење да го имате на ум ова кога ќе дознаете кои се натпреварувачите. На крајот на краиштата, стилот на еден борец може да биде поповолен од оној на другиот, што ќе доведе до брза и лесна победа за тој борец.

Не обложувајте само на пристрасност.

Во ММА, како и во другите спортови, ѕвездите во подем брзо се искачуваат на врвот. Сосема е природно некои фанови да имаат претпочитање за еден конкретен борец пред друг. Нема ништо инхерентно погрешно во тоа да имате преференции, но не треба да дозволите тие да го поттикнат вашето обложување.

Завршни мисли

Иако не постои сигурен метод за ММА обложување, имајќи ги предвид овие работи во голема мера ќе ги подобрите вашите шанси за победа, што може да ја направи сета разлика.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести