Формула 1

Формула 1 е најдобро оценета тркачка серија ширум светот. Значи, не е ни чудо што обложувањето на овој спорт е распространета забава за многу гледачи. Љубителите на возниот спорт можат да ценат возбудлива акција додека ги набљудуваат нивните омилени возачи како се судруваат на патеката. Сепак, Формула 1 обложувањето стана уште поголема работа со интернетот.

НАСКАР можеби е најпопуларниот облик на трки со мотори во САД; сепак, трките во Формула 1 имаат пообемно следбеници на глобално ниво. Популарноста на Ф1 постојано расте во Америка, а со таа услуга доаѓа и дополнителна привлечност за обложување. Ќе навлеземе повеќе во деталите за подемот на обложувањето на Формула 1 и сите детали што им се потребни на обложувачите.

Формула 1
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за Формула 1 обложувањето

Сè што треба да знаете за Формула 1 обложувањето

Обложувањето во Формула 1 бара обложување на резултатот од трките. Стиловите на обложување може да се завршат преку онлајн спортски книги, берзи за обложување и традиционални обложувалници. Обложувачите можат да ги тестираат своите пари за тоа кој возач веруваат дека целосно ќе победи на трката, покрај другите предизвици, вклучувајќи завршувања на подиумот, најбрзите времиња на кругови и многу повеќе.

Нема датум кога првпат започнало обложувањето на Формула 1; сепак, може да се претпостави дека обложувањето на спортот започнало на почетокот на самиот спорт. Нешто што треба да се забележи е дека во книгата наречена „Историја на коцкањето“ од Тони Блум, беше споменато обложување во Формула 1, во кое се дискутираше за тоа како обложувачите се обложуваат на многу спортски настани со векови, вклучително и трки.

Така, се верува дека обложувалниците во Формула 1 започнале во 1950-тите. Од своето основање, стана попопуларен како што одминуваше времето, особено со создавањето на спортско обложување базирано на интернет.

Обложувањето во Формула 1 е една од најпопуларните форми на спортско обложување ширум светот. Обложувањето на спортот е еден од најпопуларните облози на глобално ниво, а обложувачите сакаат да ставаат облози на нивните претпочитани возачи и тимови.

Сè што треба да знаете за Формула 1 обложувањето
Како да се обложите на Формула 1

Како да се обложите на Формула 1

Обложувањето на Формула 1 може да биде едноставно или комплицирано како што вие го правите, при што наједноставниот облог во Формула 1 е победникот на трката - ова се нарекува Директен облог. Сè што треба да направи обложувачот е да стави облог на возач за кој веруваат дека ќе победи.

Еве го прегледот на обложувањето:

  1. Пријавете се на обложувалница која нуди обложување во Формула 1 и направете депозит.
  2. Изберете го настанот во Формула 1 на кој сакате да се обложувате.
  3. Изберете го Формула 1 возачот или тимот на кој сакате да се обложувате.
  4. Изберете износ на удел.
  5. Ставете облог.

Обложувачите исто така можат да ставаат облози на a Финиш на подиумот. Ова вклучува обложување на првите тројца возачи или тимови. Не е важно на која позиција ќе заврши некој од возачите. Значи, ако се обложите користејќи го овој стил и возачот што сте го избрале е прв, вие ќе победите.

Исто така, ако вашиот возач добие трет, вие победувате. Фановите на обложување во Формула 1 кои преовладуваат маргина може да се обложуваат и за тоа колку далеку напред првопласираниот возач ќе го победи второпласираниот возач.

Исто така постои и на Позиција на пол облог, кој вклучува обложување за тоа кој ќе ја започне трката во пол-позиција. Оваа позиција е најблиску до стартната линија на почетокот на трката. Тоа е место кое се заработува, оди кај возачот со најбрзо време во квалификациите.

Друг стил на обложување е Најбрзиот круг. Ова е прилично едноставно: тоа е кога обложувачите можат да се обложуваат на тоа кој мислат дека ќе го има најбрзиот круг. Ова може да се заснова на минатите перформанси или како возачот настапува на сегашната трка.

Иако значителна исплата за аутсајдерот може да биде примамлива, тие обично не се наградни. Тоа е затоа што Формула 1 е спорт во кој фаворитите речиси секогаш победуваат.

На пример, Луис Хамилтон победи на девет трки во сезоната во 2017 година. Во меѓувреме, Валтери Боташис, неговиот тимски колега од Мерцедес, победи на три. Ова му даде на Хамилтон шампионатот за возачи, а на Мерцедес шампионатот за конструктори.

Престижни спортски настани во Формула 1 како Големата награда на Монако или на Светско првенство во Формула 1 се исклучително одлични можности за сите обложувачи да ги стават своите облози.

Како да се обложите на Формула 1
Пресметување на коефициентите за обложување во Формула 1

Пресметување на коефициентите за обложување во Формула 1

Пресметување Формула 1 коефициенти за обложување може да биде застрашувачко за некои обложувачи, но може да биде релативно едноставно. За да започнете со обложување на трка во Формула 1, обложувачот мора да ја знае веројатноста да се случи некој настан. Откако ќе се знаат коефициентите, обложувачот може да го искористи овој број за да ги процени коефициентот за обложување во Формула 1.

Фактори за шансите во Формула 1

Има многу фактори кои влијаат Формула 1 коефициенти. Како прво, времето може да биде огромен одлучувачки фактор за тоа како ќе се одржи трката. Ако е дождлив ден, тоа може да влијае на влечењето на тркалата, што потоа влијае на тоа колку брзо можат да одат автомобилите и колку брзо можат да одат околу кривините.

Исто така, треба да се земе предвид должината на колото. За онлајн обложување во Формула 1, навивачите треба да забележат и дека трките во Формула 1 обично се одржуваат на патеки долги неколку километри. Ова може да влијае на тоа како возачот може да ја преземе трката, што значи дали ќе се откажат и ќе одат на победа на крајот или ќе се обидат да го задржат првото место од самиот почеток. Значи, многу фактори можат да влијаат на плановите.

Обложувачите мора да ги земат предвид и претходните перформанси на возачите. Фановите на обложување во Формула 1 можат да ја разгледаат статистиката на интернет за да утврдат дали може да бидат успешни. Дали некој возач имал низа порази во последно време? Каков автомобил користат? Кои се спецификациите на автомобилот? Обложувачите во Формула 1 треба да ги разгледаат и тимовите во Формула 1 за да одредат кој најверојатно ќе победи.

Со оглед на овие фактори многу им помага на обложувачите во Формула 1 да донесат информирани одлуки во врска со поставувањето облози.

Формула 1 Фјучерс облози

Обложувањето на фјучерси значи обложување на возачот или тимот за кој верувате дека ќе го освои шампионот на крајот од сезоната во Ф1. Во Формула 1, играчите можат да се обложуваат на тоа кој тим мислат дека ќе победи на возачот првенство, а играчите можат да се обложуваат и за тоа кој веруваат дека ќе го освои шампионатот за конструктори.

Најдобро време да се направи овој облог е пред почетокот на сезоната на трка, бидејќи некои онлајн обложувалници во Формула 1 ја затвораат опцијата за обложување кога ќе започне првата трка.

Пресметување на коефициентите за обложување во Формула 1
Побарајте страница со одлични опции за обложување во живо во Формула 1

Побарајте страница со одлични опции за обложување во живо во Формула 1

Уживајте во возбудата на обложувањето во игра за Формула 1, каде што брзото одлучување е од клучно значење. Разликата помеѓу обложување во живо на Ф1 и други спортови е тоа што обложувачите постојано ги преоценуваат своите определби на трка. На трка, возачите мора барем еднаш да направат пит-стоп за да ги сменат гумите.

Предвидувањето кога тоа може да се случи е одличен начин да си дадете предност кога обложување во живо на Формула 1.

Коментаторите се исто така исклучително корисни кога се размислува за трки во Формула 1. Слушањето на експертите ќе им помогне на обложувачите да ги следат тајмингот во текот на трката. На пример, ако обложувачот сака да знае кога одреден возач ќе застане во пит-стоп, тој може да ги слуша овие информации преку радијата на возачите.

Ако обложувачот верува дека одреден возач фрла бокс во погрешно време, ова може да одлучи дали ќе се обложи на него. Покрај тоа, од друга страна, може да биде совршено време за обложувачот да го поддржи ривалот на тој возач во трката.

Побарајте страница со одлични опции за обложување во живо во Формула 1
Квалификациско обложување за Формула 1

Квалификациско обложување за Формула 1

Има нокаут во три фази за квалификациските трки во Ф1. Ова може да зависи од бројот на внесени болиди, ако група од најбавните возачи била елиминирана во Q1, а потоа ако друга група од најбавните возачи била елиминирана повторно во Q2, оставајќи десет болиди да се тркаат во Q3 за пол-позицијата.

Обложувањето за пол-позиција е одличен пазар за разгледување за време на квалификациите за Формула 1. Во овој момент, обложувачите ќе имаа неколку шанси да ги видат перформансите на возачот на патеката за време на вежбањето и треба да имаат пристојна идеја за тоа кој возач потенцијално би можел да победи на трката.

Не се обложувајте на Hype

Бидејќи Формула 1 е широко популарна, на обложувачот му е лесно да се обложи на друг подобар, верувајќи дека мора да ги знае работите и излезите ако се обложуваат на овој спорт. Сепак, тоа не е секогаш случај.

Важно е обложувачите да стекнат сопствено знаење за играта и тековниот натпревар и да не следат што може да шпекулира публиката. Само затоа што толпата може да навива едно име, не значи дека тој ќе го добие натпреварот.

Квалификациско обложување за Формула 1
Клучни производи за носење

Клучни производи за носење

  • Размислете за обложување во живо и фјучерси
  • Не се обложувајте на аутсајдерот; држете се до шампионите
  • Проценете го вашето знаење за стилот на обложување кој најдобро функционира за вас
  • Размислете како времето може да игра улога за перформансите на автомобилот на вашиот возач
Клучни производи за носење
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)