Како да се обложите на Bundesliga во 2024

Бундеслигата е највисоката дивизија во германскиот клубски фудбал. Вклучува огромна мрежа на организации кои активно го промовираат спортот низ целата европска земја. Германската Федерална фудбалска лига, или комплексната мрежа на здруженија, тимови и членство во Бундеслигата ја опфаќа земјата и опфаќа различни нивоа на играње и организација.

Редовната сезона трае од август до мај. Секоја страна игра 34 натпревари, и дома и на гости, обезбедувајќи им на онлајн обложувалниците во Бундеслигата огромни пазари. Бундеслигата се состои од осумнаесет екипи. Во лигата секој тим игра со сите противници двапати, дома и на гости во текот на целата сезона.

Како да се обложите на Bundesliga во 2024
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Квалификации за европски фудбал

Квалификации за европски фудбал

Системот за три поени ја замени претходната награда од два поени за победа од сезоната 1995/96. Секој натпревар сега му доделува три бода на победникот, ниту еден на поразениот и по еден бод за секоја екипа во случај на нерешено.

Само еден клуб е крунисан за шампион на крајот од регуларната сезона. Долните три страни веднаш се деградирани и заменети со трите првопласирани екипи од втората лига. Второто ниво е познато како 2.Бундеслига од 1974 година. Третата дивизија е позната како 3.Лига од 2008 година. Претходно беше позната како Регионална лига откако беше формирана во 1963 година.

Германскиот шампион, второпласираните, третопласираните и четвртопласираните екипи се пласираат во Лигата на шампионите, најдоброто европско клупско натпреварување. Петтопласираната екипа и победникот на ДФБ купот се пласираат во Лига Европа.

Шестопласираната екипа се пласира во Конференциската лига на Европа. Во случај победникот на ДФБ Покал да се квалификува и за Лигата на шампионите, второпласираните од истиот куп ќе се натпреваруваат во Лига Европа. Шестиот тим ќе добие место во Лига Европа кога и финалистите на ДФБ Покал ќе се квалификуваат за Лигата на шампионите, а местото на конференцијата Европа ќе му припадне на седмопласираната екипа.

Тимовите испаднати од на Германија највисоката лига на крајот од регуларната сезона се пресели во второто ниво за следната сезона. 2. Бундеслигата исто така има 18 клубови кои се натпреваруваат за трите места за промоција достапни на крајот од сезоната. Следната сезона, оние кои ќе завршат на последното место се испаѓаат во нивните регионални дивизии каде што се натпреваруваат за место во 2. Бундеслига.

Тимот што ќе заврши на 16-тото место во Бундеслигата игра со тимот што е третопласиран во второто ниво во плејофот од два натпревари. Победникот на нерешениот резултат учествува во Бундеслигата следната кампања, додека поразениот испаѓа во втората лига.

Квалификации за европски фудбал
Топ тимови во Бундеслигата

Топ тимови во Бундеслигата

Педесет и шест клубови учествуваа во Бундеслигата од нејзиното основање. Неколку од овие тимови беа доминантни, додека други имаат мешани резултати. Овие тимови беа претставени со ѕвезди и талентирани играчи кои ја прават Бундеслигата едно од највозбудливите натпреварувања за гледање во светот.

ФК Баерн Минхен

Попознат како ФК Баерн, тимот ги игра своите домашни натпревари на огромниот стадион Алијанц Арена. Тимот беше доминантен во Бундеслигата и е претставен со ѕвездени играчи. Герд Мулер е најдобар стрелец на сите времиња во Бундеслигата. Втор е Роберт Левандовски. И двајцата го претставуваа Баерн Минхен. Во светот на фудбалотБаерн има најголем број членови на поддржувачи.

Борусија Дортмунд

Клубот е популарно познат како БВБ и е со седиште на стадионот Сигнал Идуна Парк во Дортмунд. БВБ се смета за втор најдобар клуб во Германија и ја доживеа оваа титула. Сепак, нивната последна титула дојде во 2011/12 година, но тимот беше вицешампион во неколку наврати. Тимот има еден Лигата на шампионите титула и беше вицешампион во целосно германското финале во 2013 година, губејќи од Баерн Минхен.

Лајпциг

Лајпциг е нов тим во германскиот фудбал, кој беше формиран во 2009 година и беше промовиран во Бундеслигата во 2016 година. . Тимот исто така го освои DFB-Pokal во 2022 година и беше вицешампион во Лигата на шампионите 2019/20.

Топ тимови во Бундеслигата
Врвна статистика на Бундеслигата

Врвна статистика на Бундеслигата

Баерн го држи рекордот за највисоки вкупни поени во една кампања, со 91 во 2013 година. Така, тимот е вообичаен избор од обложувачите на која било онлајн спортска книга. Најголемата разлика помеѓу шампионот и второпласираниот се случи во истата сезона, при што Баерн заврши со 25 бода пред Дортмунд. Тимот ја запечати титулата таа сезона со најмалку натпревари, освојувајќи ја круната 2013/14 на само 27 натпревари.

Во 2015/16 година, второпласираната Борусија Дортмунд заврши со 78 бодови, што е рекорд во лигата за вицешампионски резултат. Баерн Минхен има постигнато најмногу голови во една сезона со 101. Покрај тоа, тимот има постигнато најмногу голови на домашен терен (69) и на гости (47).

212 чисти голови во Бундеслигата го прави Мануел Нојер голман со најмногу исклучувања во историјата на лигата. Герд Милер постави рекорд во лигата со 365 гола на 427 натпревари. Со 602 настапи за Ајнтрахт Франкфурт, Чарли Кербел го држи рекордот за најмногу настапи во лигата. Штефан Ефенберг има добиено најмногу картони од кој било играч, со 121 картон, седум црвени.

Врвна статистика на Бундеслигата
Натпревари во Бундеслигата и Купот

Натпревари во Бундеслигата и Купот

Како што одминува сезоната, тимови од Бундеслигата играат и во лига купот, ДФБ-Покал. DFB-Pokal е годишен нокаут германски фудбалски турнир организиран од Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ). Во лигата учествуваат 64 екипи, вклучувајќи ги сите клубови од Бундес лигата и 2. Бундеслига. По првенството во Бундеслигата, се смета за следно престижно клупско натпреварување во германскиот фудбал.

Баерн ги има највисоките титули во DFB-Pokal, 20, од почетокот на ова натпреварување во 1935 година. Затоа, тимот е популарен избор на онлајн сајтовите за спортски книги. Актуелни шампиони се РБ Лајпциг, кој првата титула ја освои во 2022 година.

Покрај тоа, тимовите се натпреваруваат во европски спортски настани. Лигата на шампионите е за најдобрите четири екипи, додека Лигата на Европа е за петтото и шестото место. Седмиот тим се натпреварува во Конференциската лига на Европа, која е основана во 2021/22 година.

Овие германски тимови не се толку доминантни како оние од Шпанија, Англија или Италија. Тие победија на настаните вкупно осум пати. Германските екипи се втори најдоминантни во Лига Европа, победувајќи седум пати. Ајнтрахт Франкфурт победи во изданието 2021/22.

Натпревари во Бундеслигата и Купот
Историјата на Бундеслигата

Историјата на Бундеслигата

Долго пред Бундеслигата постоеја германски фудбалски лиги. Првата регионална лига, Јужногерманското фудбалско првенство, е основано во 1898 година. Шеснаесетте основачки членови на Бундеслигата беа избрани меѓу најдобрите национални тимови.

Бундеслигата е основана во 1963 година од страна на Германскиот фудбалски сојуз. Deutsche Fußball Liga ја организира лигата од 2001 година. Најзаслужните тимови од неколку германски региони за прв пат беа сместени заедно во една лига.

Баерн Минхен доминираше во Бундеслигата во изминатите 32 сезони, победувајќи 32 пати. Баерн ја освои секоја од десетте титули од 2012/13 година. Баерн Минхен никогаш не загубил ниту еднаш во титулите во Бундеслигата од 1986/87 и 2012/13 година, поставувајќи нов рекорд со најмалку загуби во една сезона.

Баерн Минхен има најмногу триумфи во една кампања, со 29 во 2012/13 и 2013/14. Тимот е исто така најуспешниот германски тим во Европа, откако шест пати ја освои Лигата на шампионите, а последната титула беше во 2020 година.

Баерн има десет европски купови и четири меѓународни клупски купа. Баерн Минхен ја освои Бундес лигата, ДФБ-Покал и Лигата на шампионите во 2012/13 и 2019/20, соодветно.

Историјата на Бундеслигата
Најдобри коефициенти за обложување во Бундеслигата

Најдобри коефициенти за обложување во Бундеслигата

Секој може лесно научи како да се обложуваш на Бундеслигата со само едноставни чекори. Фудбалот е спорт кој привлекува играчи од секакви средини. Кога станува збор за обложување во фудбал, од клучно значење е да знаете како да ги читате коефициентите. Разбирањето на значењето на бројките може да им обезбеди на обложувачите значителна предност во однос на другите коцкари.

Парична линија

Ова е стандард Облог на парична линија во кој поединците мора да одберат една страна за да добијат победа или нерешено помеѓу двата тима. Негативниот знак (-) го симболизира најмалку саканиот, додека знакот плус (+) го претставува аутсајдерот. Ова е вообичаено во букмејкерите во Бундеслигата; сепак, сите три линии во тринасочна парична линија може да бидат плус пари (+) во зависност од совпаѓањето.

Под/надвор

Обложувањето над-под вкупно е забавен метод за правење предвидувања за германската лига. Играчите можат да се обложуваат на вкупните голови постигнати од двата клуба кои играат во одреден натпревар и дали постигнатите голови ќе одат НАД или ПОД вкупните голови предвидени од букмејкерот.

Во секој онлајн обложувач, просечната вкупна цел е 2,0, но тоа може да варира во зависност од совпаѓањето. Под претпоставка дека овој пазар за натпревар помеѓу Лајпциг и Франкфурт е поставен на 3,5. Поединците треба да се обложуваат на ОВЕР кога веруваат дека кумулативниот резултат за двата тима ќе биде четири или повеќе гола. Треба да се обложите на ПОД ако предвидат дека комбинираниот резултат ќе биде три гола или помалку.

Против ширењето

Компанијата на коефициенти ја приспособува линијата во обложувањето со ширење на поени, така што помалиот тим има предност во играта. И пред почетокот на натпреварот, на аутсајдерот обично му се доделуваат +0,5 голови. Почнувајќи од -0,5 голови, фаворит ќе бидат хендикепираните. Ако обложувачите го поддржаа аутсајдерот на +0,5, тие би победиле ако нивниот тим победи или натпреварот заврши нерешено. Играчите го губат својот удел ако тимот го загуби натпреварот.

Резервации и други пазари

Играчите можат да се обложуваат на играчи или вкупниот број на тимски резервации во игра. Вкупни корнери, правилно постигнување, па дури и играчи кои ќе постигнат гол се некои од дополнителните пазари на располагање. Играчите мора внимателно да ги набљудуваат натпреварите за да се коцкаат на вакви облози.

Најдобри коефициенти за обложување во Бундеслигата
Најдобрите букмејкери за обложување на Бундеслигата

Најдобрите букмејкери за обложување на Бундеслигата

Германската Бундес лига, која се смета за една од големите пет во Европа, нуди широк спектар на обложувања во фудбал секоја недела на обложувачите ширум светот. Баерн Минхен, Борусија Дортмунд и Баер Леверкузен се клубови од светска класа, додека бројни тимови во иднина се стремат да ги симнат големите момчиња.

Има многу реномирани Бундеслига онлајн сајтови за спортско обложување да изберете кога барате поволни шанси за обложување во фудбал. Најдобрите онлајн обложувалници вклучуваат Dafabet, BetWinner, Parimatch, Vbet и William Hill. Од клучно значење е да се запознаат играчите и тимовите кои учествуваат во игрите на кои се заинтересирани да се обложуваат во спортските книги во Бундеслигата.

Најдобрите букмејкери за обложување на Бундеслигата
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)