Како да се обложите на Eredivisie во 2024

Ередивизие е најдоброто професионално фудбалско натпреварување во Холандија, во кое учествуваат 18 клубови. Секој клуб во лигата игра со сите други два пати во текот на кампањата. Еден натпревар е обично дома. Реваншот се случува на теренот на противникот, со вкупно триесет и четири натпревари за секој тим во текот на кампањата. Овие многу игри им овозможуваат на онлајн-страниците на обложувалниците на Eredivisie да им обезбедат на обложувачите огромни пазари за обложување. Системот на фудбалската лига во Холандија се состои од две целосно професионални дивизии кои се достапни и на онлајн сајтовите за спортско обложување.

Овие две се Eredivisie и Eerste Divisie. Системот има и едно полупрофесионално ниво, Tweede Divisie. Понатаму, постојат седум аматерски лиги, од кои највисоката е Derde Divisie, претходно позната како Topklasse.

Како да се обложите на Eredivisie во 2024
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Промоции и испаѓање

Промоции и испаѓање

Сите лиги се поврзани со структура за испаѓање и промоција. Сепак, за да се постигне промоција во Ерсте дивизие, клубот мора да поднесе соодветна деловна стратегија до фудбалската асоцијација на земјата за одобрување. Исто така, тимот мора да ги исполнува специфичните барања на стадионот и другите стандарди поставени од фудбалската федерација за сите тимови во првите две дивизии.

Најдолниот клуб во лигата автоматски се деградира на крајот од секоја сезона. Слично на тоа, шампионот од Првата дивизија автоматски постигнува промоција во Ередивизија. Две екипи од последното рангирање во Ередивизие играат во одделни плеј-оф за испаѓање.

Има две групи во плеј-офот, секоја содржи по еден тим од Ередивизие и три високопласирани клубови од Ерсте Дивизија. Секој клуб игра серија дома и гости со другите тимови во плејоф групите за промоција/испаѓање. Шампионот од секоја плејоф група оди во Ередивизија следната сезона, додека другите тимови испаѓаат во Првата дивизија.

Од своето основање, Eredivisie се здоби со признание како меѓу најпрепознатливите и највозбудливите фудбалски натпреварувања на глобално ниво.

Офанзивниот систем на Ередивизија е обожаван низ цела Европа и остатокот од светот, со поддржувачи кои сакаат да гледаат фудбал и нација полна со спортски ентузијасти. Исто така, се сметаше за истакната локација за талентирани млади играчи да дојдат и да изградат репутација за да напредуваат во нивните кариери.

Што ја прави Eredivisie толку популарна?

Ередивизијата е позната во светот по програмите за развој на младите и тренинг за меѓународни елитни играчи и тренери. Успехот на холандските фудбалски тимови е тесно поврзан со развојот на нивните играчи и можностите што ги обезбедуваат за младите таленти да се подобрат и да градат репутација за себе на поголема платформа.

Многу холандски играчи веќе можеа да играат на врвот на глобалната сцена благодарение на вниманието и посветеноста на Ередивизијата на младинскиот талент низ историјата.

Промоции и испаѓање
Топ тимови на Ередивизија

Топ тимови на Ередивизија

Од појавата на холандскиот професионален фудбал, Холандските врвни играчи се покажаа барани. Овие играчи главно ги претставуваа Ајакс, ПСВ и Феенорд, големите три тима во Холандија.

Ајакс

Овој тим ги игра своите домашни натпревари во култната арена Јохан Кројф во Амстердам и е најбаран на онлајн-локациите за обложување Ередивизие. Ајакс е најуспешниот тим во лигата и Европа меѓу холандските клубови. Клубот има огромна база на фанови, особено со својата стратегија да потпишува млади играчи и да ги претвори во суперѕвезди.

По нивниот настап во сезоната 2018/19, тимот се здоби со огромна популарност, поради што стигнаа до Лигата на шампионите полуфинале, елиминирајќи ги Реал Мадрид и Јувентус.

ПСВ

Клубот е вториот најуспешен холандски тим. Редовно се натпреваруваше за титулата Eredivisie, освојувајќи ја 21 пат во изминатите три децении и е популарен избор кај сите онлајн обложувалници. Нивната последна победа беше во 2017/18 година кога ја освоија титулата по трет пат во четири години по победите во 2014/15 и 2015/16. Последниот европски успех на ПСВ сепак беше во 1987/88 година, кога ја освоија Лигата на шампионите.

Феенорд

Со седиште на стадионот Де Куип, Феенорд е трет по големина тим во Холандија. Нивниот стадион се смета за најживиот терен во земјата. Триумфот на Феенорд во 2016/17 беше нивната единствена неодамнешна титула од 1999 година. Клубот има три европски трофеи, а последниот успех им беше во 2002 година.

Топ тимови на Ередивизија
Врвна статистика на Ередивизија

Врвна статистика на Ередивизија

Коен Дилен од ПСВ го постави рекордот постигнувајќи најмногу голови во кампањата во првата сезона на Ередивизие со 43. Овој рекорд го издржа тестот на времето. Од друга страна, неговиот тим не ја освои титулата: Ајакс стана првиот шампион на Ередивизија. Ајакс ја освои Ередивизија 36 пати, ПСВ 24, а Феенорд 15.

Вили ван дер Кујлен го поседува рекордот на сите времиња во Ередивизија со вкупно 311 голови. Коен Дилен, уште еден напаѓач на ПСВ, го погоди голот 43 пати во воведната година на шампионатот, што сè уште е национален рекорд. Пим Дозбург сè уште го држи рекордот во лигата со 687 излети.

Со 19 последователни победи во сезоната 1971/72, Ајакс постави рекорд за најмногу последователни победи во една сезона. Исто така, Ајакс го држи рекордот за најмногу постигнати голови во една сезона, 122 во 1966/67 година. Патрик Потуизен имаше 84 жолти картони во лигата, додека Грегор Ван Дијк го држи рекордот на Ередивизие со седум црвени картони.

Европски успех

Во европските натпреварувања, холандските клубови имаат многу успеси. Ајакс е најдоминантниот тим во Лигата на шампионите, има четири титули и два пати заврши на второто место. Во раните 1970-ти, тимот беше незапирлив, освојувајќи три титули по ред од 1971 до 1973 година. ПСВ и Феенорд се другите холандски победници, секој со по една титула. Во Лигата на Европа, холандските екипи освоија четири титули.

Врвна статистика на Ередивизија
Лига и Куп натпревари во Ередивизие

Лига и Куп натпревари во Ередивизие

Како што напредува сезоната, тимовите во Ередивизија се натпреваруваат во европски настани, вклучувајќи го Купот на КНВБ и Лига Купот. Како што е вообичаено во големите европски лиги, сезоната се протега од август до мај. Од 1898 година, холандската фудбалска организација КНВБ го организираше купот КНВБ, продаван како ТОТО КНВБ Бекер, за комерцијални цели. Ова натпреварување е познато како Куп на Холандија надвор од Холандија.

Купот на Холандија се натпреварува од тимови од најдобрите четири категории на системот на холандската лига. Овој нокаут натпревар вклучува и дваесет и четири полуфиналисти од окружните купови на КНВБ. Шампионите на Купот КНВБ играат со победниците на лигата за штитот на Јохан Кројф, кој започнува следната сезона.

Кога победникот не се квалификува за Лигата на шампионите, тие играат во Лига Европа. ПСВ е актуелен шампион; сепак, Ајакс го држи рекордот за најмногу освоени титули, со 20.

Победникот на лигата добива автоматски влез во Лигата на шампионите, додека второпласираниот мора да се натпреварува во Лигата, додека четвртото место бара учество во плејофот за квалификациите за Лига Европа. Плејофот на Лигата на Конференцијата Европа се одржува за следните четири екипи во поредокот.

Лига и Куп натпревари во Ередивизие
Историјата на Ередивизија

Историјата на Ередивизија

Од формирањето на националното фудбалско натпреварување на Холандија во 1898 година до 1954 година, победниците на претходните регионални лиги одлучуваа за шампионите на земјата преку плеј-офот. Сепак, ова турнир остана строго аматерски. Причината за ова беше што КНВБ одби да прифати обештетување и ги казнуваше играчите кои добиваа плата или трансфер.

Во раните 1950-ти, откако неколку репрезентативци се преселиле во странство барајќи финансиска корист, побарувачката за професионален фудбалски систем во Холандија се зголеми. Здружението им изрече суспензии на поединци, со што им забрани на овие играчи да ја претставуваат земјата на меѓународно ниво.

Сепак, за сезоната 1954-1955, беше формирана бунтовничка фудбалска организација за овие професионални играчи за да се грижи за зголемениот интерес.

Лигата продолжи 11 кола пред двете федерации да се договорат за обединување. Овие институции веднаш беа откажани, а беше создаден нов, обединет натпревар. Во 1956 година, две години по воспоставувањето на професионалниот фудбал во земјата, официјално беше формирана Ередивизија.

Ајакс освои 36 титули во Ередивизија, додека ПСВ освои 24, а Феенорд освои 15. Во холандскиот фудбал, овие три клуба беа главните сили.

Од неговото деби за Ајакс во 1964 година, Јохан Кројф беше најпознатиот фудбалер кој излезе од Холандија.

Историјата на Ередивизија
Најдобри шанси за обложување во Ередивизија

Најдобри шанси за обложување во Ередивизија

Ередивизија во Холандија е интригантна поделба со многу истакнати клубови и идни фудбалски таленти. Секако, нема да може да се натпреварува со Премиер лигата или Ла Лига секоја сезона. Сепак, секој викенд, многу поединци продолжуваат да гледаат игри; неколку од нив ставаат разни облози.

Парична линија

Изгледите за обложување за одредени прилики се секогаш достапни на која било онлајн страница за спортска книшка која нуди пазари за обложување во живо на натпреварите во Ередивизие. Играчите се дадени три различни опции за обложување кога ќе стават таков облог врз основа на тоа како го очекуваат крајот на натпреварот.

Постојат облози за домашен тим, гостински тим и нерешени облози и секогаш вреди да се одвои време за да се споредат коефициентите понудени за такви резултати од играта.

Над-Под

Кога станува збор за обложување на фудбал во Холандија, обложувањето на „над 2,5 гола“ е речиси бесмислено. Ередивизија има висок сооднос гол-по-натпревар, при што многу тимови претпочитаат офанзивен стил на игра.

Против ширењето

При обложување со ширење на поени, носителот на шансите ја поставува линијата така што аутсајдерот има предност во играта. Дури и пред почетокот на натпреварот, аутсајдерот често добива гол предност од +0,5. Фаворизираниот тим најверојатно ќе победи, со почеток од -0,5 гола. Оние обложувачи кои се обложуваат на аутсајдери на +0,5 може да победат ако нивната екипа победи или натпреварот заврши нерешено. Ако страната ја загуби играта, влогот се губи.

Резервации и други пазари

Обложувачите можат да се обложуваат на бројот на дадени корнери на натпреварот, додека обложувањето со карти е центрирано на збирниот број картички прикажани на двете екипи. Други облози кој ќе победи на натпреварување, кој ќе добие најмногу голови во натпревар, кој ќе биде деградиран и колку поени ќе освои одреден тим во текот на сезоната.

Најдобри шанси за обложување во Ередивизија
Најдобри букмејкери за обложување Ередивизие

Најдобри букмејкери за обложување Ередивизие

Наоѓање на најдобра веб-страница за онлајн спортска книга за ставање облози и за гледање преноси во живо може да биде предизвик за некои поединци. Ова е особено така кога значителен број на сајтови ги обезбедуваат овие услуги. Во случај некој да не е сигурен како да се обложи на Eredivisie, мора да биде исклучително внимателен и да побара реномирана и доверлива веб-страница.

Unibet, Megapari, Helabet, BetWinner, 1xBet, Parimatch и William Hill се меѓу најдобрите онлајн обложувалници за откривање на коефициентите за обложување Eredivisie. Играчите треба повремено да разгледуваат некои од дебатите и форумите создадени од различни љубители на фудбалот и обложувањето, бидејќи тоа може да помогне во развојот на стратегија за обложување.

Најдобри букмејкери за обложување Ередивизие
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)