Како да се обложите на La Liga во 2024

Ла Лига е популарно шпанско фудбалско натпреварување во светот на фановите и обложувалниците. Тоа е елитното фудбалско натпреварување во европската земја и е познато како Primeira Division меѓу локалното население. Највисоко рангирана професионална лига е поделба на системот на шпанската фудбалска лига, а ја води Liga Nacional de Futbol Professional.

Оваа фудбалска лига со 20 тима ги олеснува тимовите во домашните купови како што се Копа дел Реј и Суперкупот на Шпанија и меѓународните натпреварувања како што се Лигата на шампионите на УЕФА, Лигата на Европа на УЕФА и Конференциската лига на УЕФА. Со овие врвни натпреварувања, онлајн обложувалниците имаат различни игри да им понудат на коцкарите.

Како да се обложите на La Liga во 2024
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја и статистика на Ла Лига

Историја и статистика на Ла Лига

Лигата има некои доминантни тимови откако е основана во 1929 година. Реал Мадрид е еден од истакнатите тимови во највисоката лига со вкупно 35 титули во лигата, двојно повеќе од актуелниот шампион (2021/2022). Лигата остави забележителен белег на меѓународната сцена со тимови кои ги освоија некои од највисоките европски почести.

Во моментов, Реал Мадрид учествува во финалето на Лигата на шампионите на УЕФА 2021-2022 на Стад де Франс. Љубителите на онлајн спортско обложување со нетрпение го очекуваат овој престижен натпревар очекувајќи некои високи коефициенти. Исто така, овој врвен тим од Ла Лига го држи рекордот за најмногу титули во европското натпреварување. Виљареал, тим од Ла Лига, ја освои титулата на УЕФА Лига Европа во 2021 година, покажувајќи ја надмоќта на лигата во елитните трки во Европа.

Историја и статистика на Ла Лига
Домашна супериорност и рекорди

Домашна супериорност и рекорди

Фудбал е омилен спорт на навивачите во Шпанија и тоа е очигледно за време на натпреварите во лигата. Навивачите се собираат на стадионите за да ги искусат натпреварите во живо. Некои од најдобрите и најзначајните стадиони во земјата ги вклучуваат Камп Ноу, Сантијаго Бернабеу и Естадио Мануел Мартинез Валеро. За време на натпреварите во врвната лига, овие стадиони често ги продаваат сите достапни билети.

Со толку огромни бројки за време на натпреварите, станува тешка задача за гостинскиот тим со оглед на навивањето и исвиркувањето. Во случаи на меѓународно натпреварување, ова е вообичаена појава што им отежнува на противниците да ги однесат трите бода, оставајќи само еден бод.

Една од најголемите победи на тим од Ла Лига на домашен терен за време на меѓународно натпреварување е победата на Реал Мадрид со 8-0 над Малме за време на натпреварот од групната фаза во Лигата на шампионите во 2015 година.

Секоја недела од натпреварите во Ла Лига има 10 лигашки натпревари главно за време на викендите и локални и меѓународни натпревари во текот на средината на неделата. Поради популарноста на лигата, обложувачите може да се уверат дека ќе ги најдат игрите во повеќето онлајн спортски книги. Шансите за обложување во Ла Лига се поволни со ветувачки приноси на влоговите на играчите.

Некои од рекордите во лигата вклучуваат победа од 12-1 за Атлетик Билбао против Барселона во 1931 година, што е рекордна победа и највисоко постигнато реми од по 6 гола помеѓу Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао во 1950 година.

Домашна супериорност и рекорди
Топ тимови во Лигата

Топ тимови во Лигата

Најдобрите тимови во Ла Лига вклучуваат:

Реал Мадрид

Ова е врвен шпански фудбалски тим која е со седиште во Мадрид со прекар Лос Бланкос. Овие европски тешкаши се основани во 1902 година и го користат стадионот „Сантијаго Бернабеу“ кој има капацитет од 81.044 гледачи. Карло Анчелоти е актуелен менаџер на клубот и го предводеше тимот до нивната 35-та титула во Ла Лига во последното издание 2021-2022.

Атлетико Мадрид

Со седиште во Мадрид, Атлетико Мадрид учествува во на Шпанија елитното натпреварување, Ла Лига, и го користи стадионот Ванда Метрополитано за своите домашни натпревари. Клубот има богата историја со освојување на некои престижни титули како УЕФА Лигата на шампионите и Суперкупот во три наврати. Значајни играчи во историјата на клубот се Аделардо Родригез кој има најмногу настапи (553) и Луис Арагонес со најмногу голови (172).

Барселона

Станува збор за шпански фудбалски гиганти кои ја задржаа доминацијата во шпанскиот и европскиот фудбалски простор. За да ја покаже својата доминација, трофејниот кабинет на клубот има 26 титули во лигата, 31 Копа дел Реј и 13 титули во Суперкупот. Во светот на онлајн спортското обложување, Барселона е популарно име поради нејзината предвидливост во исходите.

Севиља ФК

Севиља е дом на шпанската фудбалска моќ, Севиља ФК. Тимот од Ла Лига моментално е раководен од Хулен Лопетеги и управува со позицијата 4 од 20 во штотуку завршената сезона. Откако е основан во 1890 година, клубот учествувал во Ла Лига 77 сезони, победувајќи еднаш и завршил второпласирана 4 пати. Обезбедувачите на онлајн обложувалници како што се 1xBet, Betmaster и Unibet се некои од страниците на кои треба да внимавате кога се обложувате на Севиља.

Топ тимови во Лигата
Врвна статистика на Ла Лига

Врвна статистика на Ла Лига

За 93 години колку што е активна лигата, постигнати се некои забележителни рекорди. Најдобар стрелец во лигата е легендарниот Лионел Меси кој има постигнато 474 голови. Спортски книги онлајн имаат прилагодени опции за обложување нудејќи пазари за индивидуални играчи.

Таквите играчи како Меси донесоа некои убави поврати за обложувачите поради нивните предвидливи перформанси. Следни стрелци на сите времиња по Меси се Кристијано Роналдо, Телмо Зара, Хуго Санчез, Раул и Карим Бензема.

Играчи кои се клучни во историјата на лигата со најмногу настапи се Антони Зубизарета со 622, Хоакин со 600, Раул Гарсија со 553, Еузебио Сакристан со 543 и Пако Бујо со 542 настапи.

Рекордите кои се поставени по тимови вклучуваат најмногу последователни титули во лигата кои ги држи Реал Мадрид. Тие го постигнаа ова во два наврати, помеѓу 1961 и 1965 година и помеѓу 1986 и 1990 година. Атлетик Билбао, Барселона и Реал Мадрид имаат заеднички најголеми настапи на врвот од 1929 година до денес. Еспањол е тим од Ла Лига со најмногу загуби со акумулирани вкупно 1.119.

Врвна статистика на Ла Лига
Лига и Куп натпревари

Лига и Куп натпревари

Екипите кои учествуваат во шпанската врвна лига играат и во други домашни и меѓународни натпревари. На меѓународната сцена, тимовите се покажаа како достојни конкуренти освојувајќи неколку признанија. И домашните и меѓународните натпревари обезбедуваат добри пазари за онлајн спортско обложување. Во секое време кога лигата е во тек, обложувачите секогаш ќе наоѓаат коефициенти за обложување во Ла Лига за да си ја пробаат среќата.

Домашните натпревари што онлајн спортските книшки обично им ги нудат на коцкарите вклучуваат Копа дел Реј, Суперкуп на Шпанија и премиерното натпреварување Ла Лига. Од почетокот на Копа дел Реј, Барселона е најуспешен клуб со 31 титула.

Реал Бетис е најновиот шампион од 2021-2022 година. Освен наградата на натпреварот, освојувањето на титулата автоматски го промовира тимот на Лига Европа на УЕФА во случај да не ја достигне потребната позиција во поредокот во Ла Лига. Во Суперкупот, Реал Мадрид го дочека денот со Лука Модриќ кој прикажа изведба на човекот на натпреварот.

Лига и Куп натпревари
Историјата на Ла Лига

Историјата на Ла Лига

Шпанската врвна фудбалска лига е основана во 1929 година со инаугуративните 10 екипи по предлог на Хозе Марија Ача. Критериумот што се користеше за избор на овие тимови беа претходните шест победници на Копа дел Реј, три второпласирани и еден тим преку нокаут натпревар. Од стартот на натпреварувањето доминантни се три клуба. Тоа се Реал Мадрид, Атлетик Билбао и Барселона, кои никогаш не испаднале.

Барселона ја освои инаугуративната сезона, но подоцна, клубот Атлетик се воспостави и доминираше во лигата во 1930-тите. Во 1950-тите, Барселона и Реал Мадрид станаа најдобри изведувачи. Двата тима ја задржаа доминацијата до денес и тимови како Атлетико Мадрид се појавија и поставија достојна конкуренција.

Имиња кои треба да се забележат во историјата на лигата ги вклучуваат Лионел Меси од Барселона и Кристијано Роналдо од Реал Мадрид од 21 век. Раул Гонзалес е поранешен мета на Реал Мадрид со одлично досие.

Историјата на Ла Лига
Најдобри коефициенти за обложување во Ла Лига

Најдобри коефициенти за обложување во Ла Лига

Ла Лига е веројатно една од најдобрите фудбалски лиги каде што се домаќини на некои од најдобрите светски тимови како Барселона и Реал Мадрид. Исто така, лигата е дом на некои врвни фудбалски имиња. За ова, конкуренцијата стана популарна меѓу коцкарите давајќи им причини на онлајн спортските книги да ги обезбедат повеќето шпански игри.

Ла Лига коефициенти за обложување се едни од најдобрите со различни пазари што им се нудат на обложувачите. Најдобрите онлајн обложувалници понудија широк спектар на коефициенти. Коцкарите имаат можност да се обложуваат додека играта е во игра со функцијата за обложување во живо. Некои од популарните пазари понудени на пазарот во Ла Лига вклучуваат линија за пари, над-под, прв до резултат, резервации, тимови што ќе постигнат и точен резултат. Лесно може да се изгради прилагоден облог околу овие пазари.

Ставање облози

На линија за пари е најлесниот и најигран облог во кој било шпански онлајн обложувач. Паричната линија е тринасочен пазар. Може да се предвиди или победа за еден од тимовите или нерешено во случај тимовите да имаат еднакви шанси. Како да се обложувате на натпреварите во Ла Лига е прилично лесно. Играчот треба да се најави на претпочитаната онлајн спортска книшка, да оди во делот Ла Лига и да ги анализира достапните тимови.

Пазарот над и под Ла Лига е сигурна опција за играчите бидејќи се занимава со вкупниот број на голови, наместо со победничката страна. Онлајн обложувалниците обично поставуваат одреден број на голови и обложувачите ќе предвидат дали конечниот резултат ќе биде повеќе или помал од поставената вредност. На пример, пазар над 2,5 значи дека вкупниот број на голови за натпреварот ќе биде 3 или повеќе, додека под 2,5 значи дека головите што треба да се постигнат се 2, 1 или ниту еден.

Најдобри коефициенти за обложување во Ла Лига
Најдобрите букмејкери за обложување на Ла Лига

Најдобрите букмејкери за обложување на Ла Лига

Најдобрите обложувалници кои нудат големи шанси се погрижија да додадат натпревари во Ла Лига на нивните пазари. Кога избирате претпочитана локација, проверете ги понудените шанси и дали страницата редовно обезбедува игри во Ла Лига. За да добиете информации за овие страници, важно е да читате прегледи и да добивате препораки од други корисници.

Некои од најдобрите обложувалници кои нудат шпански игри со добри цени вклучуваат 10bet, 22Bet, Betfinal, Betsafe, Me88, VBET, William Hill, Royal Panda, Unibet, Melbet, Dafabet, 1xBet и Betwinner. Пред да се решите за обложувалница, проверете дали е неговата законитост во конкретната земја. Повеќето од овие страници се достапни на мобилни телефони користејќи прелистувач, што значи дека може да се обложите во удобноста на својот дом.

Најдобрите букмејкери за обложување на Ла Лига
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)