Како да се обложите на Ligue 1 во 2024

Поради комерцијални интереси, француската Le Ligue формално се нарекува Ligue 1 Uber Eats. Тоа е основно фудбалско првенство на нацијата во Франција. Ле Лига се игра од дваесет страни и работи со структура за испаѓање и промоција во и од Лига 2. Лигата е администриран од Француската фудбалска федерација, LFP. Пред кампањата 2023/24, плановите се Ле Лига да се намали на осумнаесет екипи. Поголемиот дел од игрите се одржуваат за време на викендите.

Сепак, некои натпревари се играат во недела и се редовни избори на онлајн-страниците на обложувалниците на Ле Лига. Редовната игра обично се прекинува две недели во викендот што му претходи на Божиќ и продолжува во втората недела од јануари. Ле Лига е меѓу главните европски национални првенства, рангирана на петтото место зад лигите на Англија, Шпанија, Италија и Германија.

Како да се обложите на Ligue 1 во 2024
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Структурата на Лига 1

Структурата на Лига 1

Секој тим игра со сите други во дивизијата двапати во текот на сезоната, традиционално од август до мај. Екипите играат еднаш на домашен терен и еднаш на противниците, за 38 натпревари кои се достапни на која било врвна онлајн спортска книга.

Сепак, исклучителните околности понекогаш може да дозволат една страна да ги организира своите домашни тела на различно место. Победата му носи на тимот три бода, додека нерешено еден бод. Загубата не заработува никаков поен.

Вкупни поени, гол разлика и постигнати голови ги рангираат тимовите и обложувачите можат да се обложуваат на овие пазари најдобрите онлајн обложувалници. За шампион е прогласен тимот со најмногу бодови на крајот од регуларниот дел. Победникот се одредува според гол разликата и постигнатите голови доколку бодовите се изедначени. Кога некои страни се уште се изедначени, тие се рангирани на слична позиција.

Натпреварот од плејофот на различно неутрално место ја прекинува врската за шампионот во лигата, деградирањето или учеството на европските турнири.

Европска квалификација

Како на УЕФА коефициенти, трите најдобро рангирани страни се квалификуваат за шоуто на континентот, Лигата на шампионите. Најдобрите две екипи се упатуваат директно во групната фаза на натпреварувањето. Другата страна се пласира во квалификацискиот циклус. Четвртопласираната страна се пласира во Лига Европа, додека петтата екипа вообичаено се квалификува за Лигата на конференцијата Европа.

Преостанатото место во Лига Европа го избира Купот на Франс, домашното натпреварување во купот на земјата. Петтопласираниот тим во Ле Лига се квалификува за Лига Европа кога и двата победници на купот се квалификуваат преку нивниот лигашки ранг. Така, во вакво сценарио шестопласираната екипа се пласира во Конференциската лига.

Структурата на Лига 1
Топ тимови во Лига 1

Топ тимови во Лига 1

Во француската лига има неколку врвни клубови. Овие тимови освоија бројни титули за да го зацврстат својот статус на врвни страни. Други виделе талентирани играчи како ги красат нивните дресови пред навивачите и пред иконите на стадионите.

Пари Сен-Герман

Клубот со седиште во главниот град е најуспешен тим со над 40 признанија. Популарно наречен едноставно ПСЖ, клубот ги игра своите игри на Паркот на принцовите. ПСЖ забележа огромен пораст на популарноста во последните години, особено откако го ангажираше ѕвездата Нејмар за рекордни 222 милиони евра.

Сепак, ПСЖ потпиша со Мбапе за рекордни 180 милиони евра. Заедно со другите ѕвездени играчи, ПСЖ ја продолжи својата доминација во францускиот фудбал и е редовен избор на обложувачите во која било онлајн спортска книшка. Овој фудбалски тим има и многу добро познат тим за еспорт, ПСЖ е-спорт која учествува на најголемите еспортски настани.

Олимпик од Марсеј

Клубот е попознат како Марсеј, и тој е единствената француска екипа која освоила титула во Лигата на шампионите. Тимот го има и вториот најдобар рекорд во Купот на Франс со десет триумфи. Сепак, Марсеј не забележа неодамнешен успех во лигата, а нивната последна титула дојде во 2010 година. Но, и покрај ова, тимот има огромна база на навивачи во земјата.

АС Монако

Монако моментално е единствениот странски клуб кој учествува во Ле Лига. Тимот е познат по тоа што развива млади таленти и ги претвора во светски суперѕвезди. Нивниот последен триумф во лигата беше во 2016/17 година. По сезоната, неколку првотимци беа продадени, а тимот забележа мешани резултати во следните сезони. Сепак, тимот заврши како вицешампион во сезоната 2021/22.

Лион

Официјално познат како Олимпик Лион, клубот ги игра своите домашни натпревари на огромниот стадион Групама. Тимот беше врвен изведувач, учествувајќи во Лигата на шампионите во седумнаесет наврати. Клубот има многу активна и лојална база на навивачи составена од многу групи на поддржувачи.

Топ тимови во Лига 1
Врвна статистика на Ле Лига

Врвна статистика на Ле Лига

Имаше неколку победници во лигата покрај 20-те триумфи на ПСЖ и Сент Етјен. Марсеј има девет титули, Монако и Нант имаат осум трофеи; Лион има седум титули додека Бордо шест победи. Други победници се; Ремс со 6, Ница и Лил со 4. Ленс, Монпеље и Стразбур имаат по една титула.

ПСЖ има најмногу поени во една кампања, 96 поени во 2015/16 година. Сепак, тимот се врзува со Монако за најмногу победи во една сезона, 30, во 2015/16 и 2016/17, соодветно. Сент Етјен има најмногу рекорди за најмногу победи на домашен терен во една сезона, 19, каде што ја завршија сезоната 1974/75 без пораз на домашен терен. 15-те гостински победи на ПСЖ во 2015/16 се уште е рекорд во лигата. Во сезоната 2018/19, ПСЖ имаше 14 победи во серија, што е рекорд во лигата.

Микаел Ландро има најмногу настапи, одигра 618 натпревари помеѓу 1997 и 2014 година. Ландро ги претставуваше Нант, ПСЖ, Лил и Бастија. Делио Онис е рекорден стрелец во Ле Лига, со 299 гола.

Тимови од Ле Лига во европските натпреварувања

Француските екипи немаат успех во Лигата на шампионите. Марсеј е единствениот носител, го освои купот во 1993 година. Сепак, тимовите имаа забележителни перформанси во натпреварувањето, со тоа што ПСЖ стигна до финалето во 2020 година. ПСЖ и Монако исто така стигнаа до полуфиналето во 2021 и 2017 година, соодветно. Не, клубот од Ле Лига некогаш ја освоил Лига Европа.

Врвна статистика на Ле Лига
Натпревари во Ле Лига и Куп

Натпревари во Ле Лига и Куп

Купот на Франција е највисок нокаут во францускиот фудбал турнир, управувана од Француската фудбалска федерација (ФФФ). Достапно е за сите професионални и аматерски фудбалски тимови во Франција, вклучувајќи ги и клубовите кои работат во прекуокеанските дивизии и региони. Овој куп првпат се одржал во 1917 година. Помеѓу сезоните во Ле Лига, турнирот се натпреварува со редовни натпревари.

Кога е споен со спонтани парови и еднократни средби, Купот на Франс може да се покаже како предизвик за најдобрите тимови да победат. Победникот заработува место во Лига Европа во следната сезона. Клубовите од повисок ранг се обврзани да играат како гостински тим кога се во пар против противници од пониска лига, две дивизии подолу од нив, од кои корист имаат аматерски тимови. ПСЖ со 14 трофеи е најдоминантниот тим во натпреварувањето.

Trophée des Champions е годишен натпревар во кој учествуваат шампионите на Ле Лига и победниците на Купот на Франција. Слично е на супер куповите популарни во многу други лиги во Европа.

Натпревари во Ле Лига и Куп
Историјата на Лига 1

Историјата на Лига 1

Ле Лига е основана во 1932 година, под знамето Национал, но по една година била сменета во Дивизија 1. Работела под тој назив до 2002 година кога го променила своето име во сегашното. Со по десет титули во лигата, Сент Етјен и ПСЖ се најуспешните клубови во Франција. Клубот со најмногу титули во низа е Лион. Од 2002 до 2008 година, тимот беше незапирлив, освојувајќи седум титули последователно.

ПСЖ, исто така, беше доминантен во последните години, освојувајќи осум од потенцијалните единаесет трофеи од 2012 година. Марсеј го поседува рекордот во лигата за повеќето сезони меѓу елитата, со 71. ПСЖ го одржува рекордот во лигата за континуирани настапи во лигата, 47 кампањи, од 1974 до сега. Нант го држи рекордот за најдолга серија без пораз во една сезона, 32 натпревари и најмалку порази, 1 натпревар, во сезоната 1994/95.

Нант го држи и рекордот за најзначаен период без пораз на домашен терен. Тимот одигра 92 натпревари без пораз од мај 1976 година до април 1981 година. ПСЖ е актуелен шампион, откако победи во сезоната 2021/22. АС Монако, странска екипа ја освојуваше лигата во неколку наврати. Учеството на Монако во лигата го прави прекугранично натпреварување.

Историјата на Лига 1
Најдобрите коефициенти за обложување во Ле Лига

Најдобрите коефициенти за обложување во Ле Лига

Фудбалот е меѓу највозбудливите спортови да се коцка, а обложувањето на француската лига не е исклучок. Нивото на возбуда во Ле Лига е споредливо со она на другите врвни лиги во Европа. Во Ле Лига, постојат различни избори за обложување, секој со свој уникатен сет на околности. Разбирањето како функционираат овие аспекти може да им помогне на обложувачите да одлучат каде да се обложуваат.

Парична линија

А Облог за парична линија предвидува кој од двата тима од Ле Лига ќе победи на натпревар во фудбал. Секој тим има коефициенти доделени за него. Играчите се платени врз основа на нивниот избор. Ова е најчестиот пазар во Ле Лига достапен на која било онлајн обложувачница. Топ клубовите имаат помали коефициенти кога се соочуваат со помалите клубови.

Над/Под

На секоја онлајн страница за спортско обложување, облогот над/под е влог во вкупниот износ на голови. Кога некој верува дека натпреварот ќе биде завршен/под одреден збирен вкупен износ, тие го ставаат својот облог. Над 3,5 голови укажуваат дека во текот на натпреварот мора да се постигнат најмалку четири гола. Сè помалку од тоа ќе резултира со губење на облогот. Под 3,5 гола значи дека двете екипи мора да постигнат најмногу три гола заедно. Сè повеќе од тоа резултира со губење на облогот.

Против ширењето

Овој тип на коцкање вклучува одземање бодови и доделување поени на аутсајдерот. Распространетоста се однесува на разликите во поени/голови. Монако може да има ширење +1,25, а Ленс може да има ширење -1,25 во игра. Ленс е фаворизиран со -1,5 голови, што значи дека мора да победи или да ремизира со еден гол разлика. Сè помалку од тоа значи дека облогот е изгубен.

Резервации и други пазари

Играчите исто така можат да се обложуваат на вкупните резервации за целата игра, тим или играч за да добијат карта. Исто така, облозите за реквизит се слични на оние во другите спортови. Поединци можат да се обложуваат на се што може да се случи во текот на играта, како на пример кој ќе го постигне првиот гол или како ќе заврши натпреварот. Облозите за парлај се исто така вообичаени меѓу редовните обложувачи во Ле Лига. Овој вид на обложување подразбира поставување на многу облози на еден тикет.

Најдобрите коефициенти за обложување во Ле Лига
Најдобрите букмејкери за обложување на Ле Лига

Најдобрите букмејкери за обложување на Ле Лига

Избор на најдобрите обложувалници да се обложуваат нечии е најкритична компонента да се биде успешен обложувач во Ле Лига. Избраниот онлајн обложувач одредува како да се обложувате на Ле Лига и на што да се обложувате. Исто така, онлајн обложувалницата има значително и директно влијание врз целокупното искуство на поединците.

Затоа е толку важно да изберете спортска книшка од Ле Лига која е соодветна за вас и ќе ги чува безбедни сите ваши деликатни лични податоци. Следниве се некои од најдобрите сајтови за онлајн обложување во Ле Лига: Betsson, Betsafe, Dafabet, Betmaster, Unibet, Parimatch, 22Bet и Megapari меѓу најдобрите обложувалници.

Најдобрите букмејкери за обложување на Ле Лига
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)