Како да се обложите на Premier League во 2024

Англиската Премиер лига, нашироко позната како Премиер лига, се издвојува како најголема и најпопуларна фудбалска лига во светот и најгледан спортски настан. Дваесет екипи ја сочинуваат оваа лига и се натпреваруваат на домашен и на гостински терен. Има вкупно 380 натпревари во текот на сезоната, обезбедувајќи ги најдобрите онлајн обложувалници со многу настани за обложување. Премиер лигата работи на база на испаѓање и промоција.

Над милијарда домаќинства ги гледаат неговите натпревари низ целиот свет. Исто така, ентузијастите за онлајн спортско обложување внимателно ја следат лигата. Оваа лига е домаќин на многу истакнати менаџери, тимови, ѕвезди и терени во меѓународниот фудбал.

Како да се обложите на Premier League во 2024
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Формат на Премиер лигата

Формат на Премиер лигата

Овој натпревар започнува во август и ќе трае до мај. Секој клуб се соочува со сите други, и дома и на гости како што одминува сезоната. Победа му носи на тимот три бода, а нерешено еден бод. Кога сезоната ќе заврши, страната која има најмногу вкупни бодови ја освојува титулата.

Кога два тима ќе ја завршат сезоната со еднакви бодови, нивната гол варијанта го одредува нивниот ранг во лигата. Доколку тимовите имаат идентични гол-разлики, постигнатите голови се користат за нивно рангирање. Во случај овие екипи да бидат и понатаму неразделни, ќе имаат ист ранг на табелата.

Меѓутоа, кога тимовите се изедначуваат на врвот, нивните директни игри се користат за одредување на победникот, а кога тоа не е доволно за да се разделат, тие играат натпревар по сезоната за да го одредат победникот.

Формат на Премиер лигата
Навивачи и извонредни стадиони

Навивачи и извонредни стадиони

Оваа лига има некои од најентузијастичките и најпосветените навивачи ширум светот. Сепак, тоа оди подлабоко од страста. Дури и ако се земат предвид клубовите кои поголемиот дел од сезоната го поминуваат во зоната за испаѓање, иако нивниот клуб има слаби резултати, навивачите сепак доаѓаат на секој натпревар и ги скандираат пофалбите на својот тим.

Навивачите не мора да патуваат далеку во Лигата за да најдат првокласни стадиони. Овие стадиони нудат одлични седишта, погледи и удобност. Понатаму, тимовите имаат одлични терени за играње фудбал во текот на целата сезона.

Топ десет Англиски Клубовите од Премиер лигата имаат одлични домашни стадиони, кои се движат од иконите како Олд Трафорд и Енфилд до футуристички терени како Емирати на Арсенал. Дури и стадионите на малите клубови имаат одлични дизајни често конструирани според високи стандарди.

Игрите се пренесуваат во живо на телевизија и фановите со големо нетрпение ги очекуваат. Приходите од глобалните права за емитување се значителни. Сепак, она што ја прави Премиер лигата единствена е тоа што приходите се рамномерно поделени меѓу 20-те клубови.

Навивачи и извонредни стадиони
Топ тимови во Премиер лигата

Топ тимови во Премиер лигата

Некои од најдобрите, најпребирливите и највредните спортски клубови се натпреваруваат во лигата. Секој континент на планетата има еден од овие клубови.

Фудбалскиот клуб Ливерпул

Тимот произведе некои од најдобрите играчи во лигата и е популарен меѓу онлајн оператори на спортски книги. Во Премиер лигата, сепак, тие не беа доминантни. Осамениот шампионат на Ливерпул дојде во сезоната 2019/20. Ова беше фантастична сезона во која се изедначија со најмногу победи во една сезона со 32. Исто така завршија со 18 бода пред Манчестер Сити, кој беше втор.

Манчестер Сити

Тимот има најголем успех во последните десет години. Сити има освоено шест шампионски титули, а последната е сезоната 2021/2022. Исто така, клубот има рекорд за најголема победничка разлика во лигата. Во сезоната 2017/18, второпласираниот Манчестер Јунајтед заостануваше деветнаесет поени зад Манчестер Сити на крајот од сезоната.

Фудбалскиот клуб Челзи

Клубот со седиште во Лондон е исто така еден од најуспешните тимови во Премиер лигата. Челзи има пет титули во Премиер лигата на своето име. Најновата победа на тимот се случи во сезоната 2016/17.

Фудбалскиот клуб Арсенал

Тимот од Лондон е најпознат по нивната сезона 2003-04, за време на која тие останаа непоразени. Натпреварите на тимот се одржуваат на стадионот Емирати, кој има капацитет од приближно 60.000 луѓе.

Тотенхем Хотспарс

Тотенхем можеби нема да има толкав успех како другите големи шест клубови во однос на освоените титули. Сепак, нивните неодамнешни подобрувања сигурно ќе им донесат титула. Покрај тоа, тие го имаат и Хари Кејн, најсмртоносниот напаѓач во лигата во моментов.

Вест Хем Јунајтед

Добро познат беше клупскиот Болејн Граунд, каде што ги играа своите домашни натпревари до 2016 година. Тие подоцна се преселиле на стадионот во Лондон, каде што моментално се сместени. Клубот три пати го освои ФА Купот. Вест Хем имаше добра серија во Лигата на Европа во 2021/22. Сепак, тие беа елиминирани во полуфиналето.

Топ тимови во Премиер лигата
Топ статистика на Премиер лигата

Топ статистика на Премиер лигата

Манчестер Јунајтед е најуспешниот тим во лигата. Тимот, кој своите домашни натпревари ги игра на легендарниот стадион „Олд Трафорд“, ја освои Премиер лигата тринаесет пати. Познати и како Црвените Ѓаволи, тие ја освојуваа титулата три последователни сезони во два наврати. Сер Алекс Фергусон, вториот менаџер со најдолг стаж по Арсен Венгер од Арсенал, беше одговорен за најголемиот дел од нивниот успех.

Арсенал го држи рекордот за најмногу последователни победи во лигата. Тимот од 2003/04 беше наречен „Непобедливите“ на настанот. Сепак, тоа беше нивната последна победа во првенството во лигата до денес. Арсенал има освоено четиринаесет титули во ФА Купот, што го прави најуспешен тим во конкуренција. Најновата титула беше доделена во 2020 година.

Клубови од Премиер лигата во европските натпреварувања

Ливерпул е најуспешниот англиски тим во Европа. Тие освоија шест титули, последната во сезоната 2018-19. Победата послужи како утешна награда за нивниот пораз од Реал Мадрид во финалето од претходната сезона. Челзи двапати го освои пехарот, додека Манчестер Јунајтед три пати.

Други статистики

Герет Бери има забележано најмногу настапи во лигата, вкупно 653 во кариерата. Со 123 жолти картони е и најжолт картон. Алан Ширер е најдобар стрелец на сите времиња, додека Рајан Гигс има рекорд од 162 асистенции. Петр Чех има рекорд за најмногу чисти голови со 202, кои ги заработи додека играше за Челзи и Арсенал. Ричард Дан сè уште го има рекордот како играч со најмногу црвени картони со 8 картони.

Топ статистика на Премиер лигата
Лига и Куп натпревари

Лига и Куп натпревари

Како што продолжува лигата, тимовите во првата лига се натпреваруваат во европските лиги, Лига купот и ФА Купот. Тимот кој ќе победи на Суперкуп на УЕФА се натпреварува и во Светско клупско првенство на ФИФА. Така, во текот на целата сезона, секоја спортска книшка во Премиер лигата има различни можности за обложување.

Најдобрите четири екипи по завршувањето на сезоната се квалификуваат за групната фаза од следното издание на Лигата на шампионите. Клубот кој завршува на петтото место се квалификува за Лига Европа.

Меѓутоа, кога победниците на Лига Купот или ФА купот ќе се квалификуваат за Лигата на шампионите, тимот на шестото место и не се квалификувал за Лига Европа ќе биде повикан да се натпреварува во неа. Навивачите можат да се обложуваат на тимовите за кои предвидуваат дека ќе ги добијат овие слотови на најдобрите онлајн провајдери за спортски книги.

Резултатот од седмото место го квалификува тимот за новоформираната Конференциска лига на Европа. Покрај тоа, шампионот на Лига купот се пласира во плеј-офот на Конференциската Лига Европа.
Најслабо рангираните три клуба испаѓаат во втората лига, Чемпионшип. Нивна замена се три клуба од првенството кои остваруваат промоција.

Лига и Куп натпревари
Историја на Премиер лигата

Историја на Премиер лигата

Лигата е основана во 1992 година од клубови од највисоките дивизии за да ги искористат предностите на профитабилните договори за телевизиски права, откако одлучија да се одделат од Фудбалската лига.

Педесет екипи учествуваа во натпреварувањето, а Брентфорд ФК беше последниот што се приклучи во 2021/22. Манчестер Јунајтед, Челзи, Арсенал, Ливерпул, Евертон и Тотенхем се во лигата од нејзиното основање.

Седум различни клубови ја освоиле лигата од нејзиното основање. Манчестер Јунајтед со тринаесет трофеи има најмногу успех. Тимот доминираше на турнирот во текот на 1990-тите и 2000-тите, освојувајќи единаесет титули. Други се Блекбурн Роверс, Челзи, Арсенал, Лестер Сити, Мен Сити и Ливерпул.

Тиери Анри и Алан Ширер беа најпопуларните играчи во ова време. Премиер лигата порано ја красат овие реномирани и брилијантни играчи. Ширер со 260 гола и натаму го има рекордот за најмногу постигнати голови во историјата на прволигашот.

Пред да се пензионира во 2006 година, Ширер играше за Блекбурн Роверс и Њукасл Јунајтед. Анри настапи на 285 натпревари за Арсенал, постигнувајќи 175 голови и асистенција во 74 наврати. Беше голгетер, но и дриблер со исклучителна брзина.

Историја на Премиер лигата
Облози Шансите за обложување во Премиер лига

Облози Шансите за обложување во Премиер лига

Не е лесно да се обложувате на натпревари од Премиер лигата. Со толку многу тимови на високо ниво заглавени во една дивизија, од клучно значење е да се изгради сигурна стратегија за обложување EPL. Домашната предност е еден од најзначајните фактори што треба да се земе предвид. Тимовите играат подобро на своите домашни стадиони кога нивните навивачи ги бодрат. Затоа, обложувачите треба да бидат заинтересирани за тоа како да се обложуваат во Премиер лигата бидејќи дури и најдобрите тимови може да се мачат кога патуваат.

Парична линија

Moneyline е популарен и јасен начин на обложување за многу обложувачи во Премиер лигата. Играчите мора да изберат еден тим над другиот во облогот на Moneyline. Да претпоставиме дека Челзи игра со Вест Хем, и тие веруваат дека Челзи ќе победи. Еден би ги освоил нивните Облог за парична линија кога победува Челзи. Слично на тоа, некој го губи својот облог Moneyline кога Вест Хем победи.

Над/Под

Овој тип на обложување бара од поединците да стават облог на вкупниот број на постигнати голови за време на натпреварот. На пример, на шансите за игра помеѓу Ливерпул и Арсенал може да биде 4,5. Ако некој се обложи на ОВЕР, играта мора да постигне вкупно пет или повеќе голови за овој облог да победи. Ако облогот е на ПОД, вкупниот број на постигнати голови мора да биде четири или помалку, или еден ќе ги загуби парите.

Хендикеп коефициенти за Лига Поени

Тимот од кој се очекува да ја освои лигата обично добива оценка од 0 до конкурентите за испаѓање, кои обично имаат резултат од +40 поени. Вкупните поени на секој клуб се додаваат на нивниот хендикеп кога ќе заврши сезоната. Тимот кој има најголеми вкупни комбинирани поени победува на овој пазар.

Резервации пазари

Во натпреварите со строг судија, вообичаено е обложувањето на несовесни играчи кои ќе бидат казнети. Во текот на сезоната се издаваат неколку картички. Така, овој облог ќе биде фантастичен избор за обложувачите.

Облози Шансите за обложување во Премиер лига
Најдобри букмејкери за обложување во Премиер лигата

Најдобри букмејкери за обложување во Премиер лигата

Речиси секој онлајн обложувач во светот нуди онлајн пазари за обложување од прволигашот. Има 380 натпревари во текот на сезоната, давајќи им на играчите многу опции. Секој натпревар од англиската Премиер лига обезбедува бројни алтернативи за обложување за општата публика. Постојат различни пазари кои се нудат од Премиер лигата обложувалници онлајн сајтови.

Играчите можат да се коцкаат на ширењето, натпреварите во живо и фјучерси, меѓу другото. Кога станува збор за Премиер лигата, од клучно значење е изборот на соодветната локација за обложување. Водечките обложувалници за да најдат одлични шанси за Премиер лигата вклучуваат Megapari, Unibet, William Hill, 1xBet, 22Bet, Parimatch и BetWinner, меѓу многу други.

Најдобри букмејкери за обложување во Премиер лигата
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)