Како да се обложите на Serie A во 2024

Серија А е позната и како Серија А ТИМ поради националното спонзорство. Скудетото му се доделува на победникот на турнирот од оваа врвна лига за професионални клубови кои се врвни во фудбалската структура на Италија. Од 1930 година, форматот на лигата користи распоред во круг. Лигата е широко признаена како една од врвните светски фудбалски лиги и е популарна кај обложувалниците преку Интернет во Серија А. Исто така, натпреварувањето често се прикажува како една од најтактички и најцврстите дефанзивни фудбалски лиги во светот.

Оваа италијанска лига е меѓу најтешките фудбалски лиги во светот. Коефициентот на УЕФА за националните лиги ја рангира Серија А на третото место на континентот. Лигата е пред германската Бундеслига и француската Лига 1, но заостанува зад англиската Премиер лига и шпанската Ла Лига.

Како да се обложите на Serie A во 2024
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Формат на Серија А

Формат на Серија А

Основа за овие рангирања се претходните петгодишни настапи во европските клупски натпреварувања на клубовите од одредена земја.

Во поголемиот дел од историјата на оваа лига, осумнаесет или шеснаесет екипи се натпреваруваа на ова највисоко италијанско првенство. Сепак, од 2004/05 година, дваесет екипи учествуваат во Серија А. Секој тим се соочува со секој од деветнаесетте клубови во текот на сезоната. Тимовите играат еден натпревар на својот домашен стадион, а другиот на теренот на нивните противници, вкупно триесет и осум натпревари кога ќе заврши сезоната.

Клубовите се соочуваат со секој од деветнаесетте противници по еднаш во текот на првата полусезона. Потоа клубовите повторно ќе се соочат во вториот дел од сезоната, со домашни и обратни гостувања. Така, има многу пазари за обложување во Серија А на онлајн сајтовите за спортско обложување.

Во претходните сезони, и првиот и вториот дел од сезоната имаа точно слични наредби. Сепак, почнувајќи од сезоната 2021/22, Серија А почна да спроведува случаен распоред. Распоредот сега го следи оној на шпанската, англиската и француската лига.

Формат на Серија А
Пласман во Лигата

Пласман во Лигата

Од 1995 година, тимовите не добиваат бодови кога губат, туку добиваат три бода за победа на натпревар и еден бод за нерешено. Пред 1995 година, тимовите претходно добиваа два бода по победата. Цртежот и губењето беа слични на сегашниот формат.

Најдобрите четири екипи заработуваат пласман во Лигата на шампионите во следната сезона. Потребно е петто и шесто место за да се квалификуваме за Лигата на Европа во следната сезона. Седмопласираната екипа игра во новата конференциска лига на Европа. Клубовите од Серија Б заработуваат промоција во Серија А на крајот од секоја сезона.

Овие тимови се замена за трите последнопласирани тимови кои добиваат испаѓање кога ќе заврши сезоната.

Иако нивото е познато по својата цврста одбрана и тактичка контрола, има доволно возбудлив фудбал за уживање. Навивачите на Серија А титулата во лигата ја нарекуваат Скудето.

Пласман во Лигата
Топ клубови во Серија А

Топ клубови во Серија А

Во ова италијанско врвно натпреварување има неколку врвни клубови. Ова се екипите кои освоиле најмногу шампионски титули. Со текот на годините, на фудбалски тимови исто така имаа многу играчи со ѕвезди во нивните списоци.

Интер од Милано

Од своето основање во 1909 година, клубот е единствениот кој се натпреварува во Серија А. Интер го дели легендарниот стадион Сан Сиро со локалните ривали АЦ Милан за домашни натпревари. Тимот има освоено триесет и три домашни првенства.

АЦ Милан

Како што е познато, Милан го помина целиот свој мандат во првата лига, освен две сезони од 1980 до 1983 година. Клубот е еден од најпросперитетните во италијанскиот и меѓународниот фудбал. Победник во сезоната 2021/22 беше Милан, кој ја освои својата прва лига титула од 2011 година.

Ромите

Во 2022 година, АС Рома, именувана по главниот град на Италија, ја освои инаугуративната Конференциска лига на Европа. Рома, исто така, освои три титули во лигата, последната во 2001 година. Клубот го дели огромниот стадион Олимпико со локалниот ривал Лацио за домашните натпревари.

Јувентус

Мнозинството ѕвезди од Ла Лига играле за Јувентус низ историјата на фудбалот во италијанската лига и тие продолжуваат да бидат незапирлива сила во лигата. „Бјанконерите“ ја освоија титулата 32 пати, вклучително и петгодишна серија од 2011 до 2016 година.

Наполи

И покрај тоа што неодамна не освои титула, Наполи остана доминантна сила во лигата. Обложувачите можат да ги најдат маркетите за обложување на Наполи на кој било онлајн обложувач. Наполи ја има четвртата најголема база на навивачи во Италија и е петта екипа со најголема заработка.

Топ клубови во Серија А
Топ статистички податоци во Серија А

Топ статистички податоци во Серија А

Јувентус постави нов рекорд со 102 бода во сезоната 2013/14, кој допрва треба да се надмине. Прекрасниот настап беше значаен бидејќи Јувентус веќе ја освои титулата две недели претходно. Интер го држи рекордот за најголема победничка разлика, откако заврши со 22 бода пред второпласираниот во сезоната 2006/07.

Играчи со над 200 гола се Хозе Алтафини, Гунар Нордал, Антонио Ди Натале, Џузепе Меаца и Роберто Баџо. Најмногу настапи имаат Џанлуиџи Буфон и Пауло Малдини, со 657, односно 647 натпревари.

Освен Малдини и Буфон, двајца играчи во Серија А имаат повеќе од 600 настапи: Франческо Тоти и Хавиер Занети. Со најмногу одиграни натпревари од странски играчи, Занети го одржува рекордот.

Буфон го има рекордот за најмногу чисти голови во Серија А со 299. Со 16 црвени картони, рекорд го држат Паоло Монтеро, Луиџи Ди Бјаџо и Џулио Фалконе. Со 792 настапи (без пет натпревари во плејофот), Карло Мацоне е тренер со најмногу настапи.

Топ статистички податоци во Серија А
Лига и Куп натпревари во Серија А

Лига и Куп натпревари во Серија А

Купот на Италија, или Купот на Италија, е годишно натпреварување со нокаут куп во Италија, кое го води фудбалското раководно тело, ФИГЦ до 2010 година. Од 2010 година, Лега Серија А го води ова натпреварување. Купот се одвива во интервалите помеѓу лигашките натпревари. Со четиринаесет трофеи, Јувентус е најуспешниот тим и е популарен избор во која било онлајн спортска книга.

Суперкупот на Италија, или италијанскиот Суперкуп, е годишен натпревар помеѓу победниците во Серија А од претходната сезона и Купот на Италија.

Неодамна, тимовите од Серија А немаат многу среќа во Лигата на шампионите. Интер го победи Баерн Минхен во 2010 година за нивната најнова победа. Во 2017 година, Јувентус стигна до финалето, но загуби од Реал Мадрид, две години по поразот од Барселона.

Милан ја освои Лигата на шампионите седум пати, што го прави најдоминантниот тим во Серија А во ова натпреварување. Интер и Јувентус победија три пати, а Јувентус два пати.

Во Лига Европа се натпреваруваат и екипи од Серија А. Тимовите од Серија А освоија девет титули, од кои три Интер и Јувентус, две Парма и една Наполи. Тимовите од Серија А се популарни избори кај онлајн провајдерите за спортски книги во ова натпреварување. Сепак, Парма е последниот победник кој го подигна пехарот во 1999 година.

Лига и Куп натпревари во Серија А
Историја на Серија А

Историја на Серија А

Од 1898 до 1922 година, лигата се водеше како неколку регионални дивизии. Сегашната структура датира од сезоната 1929/30. Јувентус има најмногу успех во Серија А со 36 титули. Милан и Интер се вторите најуспешни клубови, секој со деветнаесет титули во лигата.

И двата клуба од Милано имаа тешки моменти во последно време поради доминацијата на Јувентус, но тоа овозможи да се појават неколку понови имиња во високите ешалони на италијанската игра. Навистина, Рома и Наполи беа главните конкуренти на Бјанконерите во последните години. Сепак, ниту еден од нив не направи доволно за да создаде продолжен предизвик. По проширувањето во 2005 година, дивизијата сега има 20 тимови и следи стандарден формат.

Што ја прави Серија А толку популарна?

Серија А произведе некои од најинтелигентните играчи во историјата на играта. Оваа репутација е заглавена во лигата до ден-денес. Серија А заостанува зад врвните лиги во Англија и Шпанија во однос на комерцијалниот развој. Исто така, нема најдобра посетеност во Европа.

Силвио Пиола, кој играше за Калчо од 1929 до 1952 година, го држи рекордот за најмногу постигнати голови (274) во лигата. Франческо Тоти, кој постигна 250 гола помеѓу 1992 и 2017 година, е следниот најдобар стрелец зад Пиола.

Историја на Серија А
Најдобри шанси за обложување во Серија А

Најдобри шанси за обложување во Серија А

Многу љубители на фудбалот ќе изгледаат во земји како Италија кога сакаат да го видат најдоброто од играта бидејќи во таа земја играат некои многу познати домашни тимови. Овие игри секогаш ќе им обезбедат на обложувачите многу опции за обложување. Исто така, можеби е поудобно да се користат услугите за пренос во живо или коментари во живо што ги обезбедуваат многу веб-локации за обложување преку Интернет.

Пари линија

На Moneyline има три можности: победа на домашната екипа, нерешено и победа на гостински тим. Облозите на Moneyline се подмируваат по редовното време, 90 минути плус времето за повреда. Натпреварите од Купот како Копа Италија може да одат на дополнителна минутажа и пенали во Италија. Сите Облози за пари на линија се решаваат на резултатот на крајот од редовното време, без разлика на евентуалниот исход.

Над/Под

Во обложувалниците во фудбал, вкупните голови или под/над се однесуваат на бројот на голови што некој верува дека ќе бидат постигнати во текот на играта. Повеќето онлајн спортски книги ќе имаат само една гол линија за секој натпревар, во опсег од Под/Над 0,5, 1 или 1,5 голови.

Против ширењето

Повеќето спортски книги ќе обезбедат само една гол линија за секој натпревар, во опсег од +/- 0,5, 1 или 1,5 голови. Кога поединци се обложуваат на Рома +1,5 гола (-250) и Наполи не успее да ги победи со два или повеќе гола разлика на крајот од регуларниот дел, облогот ќе победи. Исто така, кога се обложува на Наполи -1,5 гола (+130), тие победуваат ако ја победат Рома со два или повеќе гола разлика.

Резервации

Обложувањето дали некој фудбалер ќе добие жолт или црвен картон можеби изгледа чудно, но се покажа како многу успешно за обичниот обложувач на онлајн-страниците на обложувалниците во Серија А. Обложување на фудбал резервациите се класифицирани како уникатен облог бидејќи се разликуваат од традиционалните пазари за победници на натпревари и под/надвор.

Облозите со фудбалски картички доаѓаат со сопствен сет на прописи и бенефиции. Наместо среќа, се работи за инстинкт и внимателна истрага. Бидејќи обложувачите можат да победат без разлика на конечниот резултат, тие не мора да чекаат додека не заврши натпреварот.

Најдобри шанси за обложување во Серија А
Најдобрите букмејкери за обложување на Серија А

Најдобрите букмејкери за обложување на Серија А

Поради нивната доминација во лигата, Јувентус, Милан и Интер ефективно ги монополизираа пократките коефициенти на пазарите за обложување во Серија А. Од 1930 година, тие имаат освоено 80 проценти од титулите во Серија А лигата меѓу нив, а Јувентус ја освоил титулата најмногу пати.

Кога се обложувате на Серија А на еден од најдобрите онлајн обложувалници, обложувачите забележуваат дека тимовите кои играат против врвните клубови имаат подолги коефициенти, во зависност од нивната форма. Играчите можат да ги најдат најдобрите коефициенти во Серија А на 1xBet, Melbet, BetWinner, Parimatch, Megapari, William Hill и Unibet меѓу многуте врвни обложувалници. Исто така е корисно да се гледаат перформансите на поединечни играчи за да се види дали има пад во формата во некој од врвните клубови.

Најдобрите букмејкери за обложување на Серија А
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)