Обложување на ATP Tour онлајн

АТП е кратенка за Здружение на тениски професионалци, која ја организира АТП турнејата. Турнејата се фокусира на глобалното коло за професионални машки тенис. Турнејата всушност се состои од неколку различни турнири, вклучувајќи ги и Грен слем турнирите и неколку турнири со брендови на АТП, како што се финалето на АТП, АТП Купот и серијата АТП 250.

Поради оваа причина, турнејата се одржува на локации низ целиот свет низ тенискиот календар. Тоа е многу престижна турнеја и играчите цело време се натпреваруваат за да ги освојат бодовите што ќе им го дадат пласманот за следната тениска сезона.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја на АТП турнејата

Историја на АТП турнејата

Наградниот фонд за турнејата варира бидејќи секој турнир ќе има свој награден фонд. Повеќе информации за ова може да најдете на веб-страниците за поединечни турнири. Како пример, паричната награда за АТП Купот во 2022 година е 10 милиони долари. Играчите добиваат и надомест за учество и парични награди. Има и парични награди за екипи во АТП купот.

АТП започна со живот во 1972 година и беше создаден од врвните тениски професионалци на тоа време. Играчот одржа состанок на скалите на УС Опен таа година за да зборува за нивната желба да имаат здружение на играчи. Џек Крамер беше избран за извршен директор, а Клиф Драјсдејл стана претседател. Целта беше да се подобри играта за играчите.

АТП создаде систем за рангирање кој ги анализираше перформансите на играчите и ги одредуваше влезовите на играчите на различни турнири на турнејата. Рангирањето стапи на сила следната година и истиот систем на рангирање останува на сила до денес. Петнаесет години, машката тениска патека беше надгледувана од АТП, заедно со Меѓународната тениска федерација и голем број различни директори на турнирите.

Историја на АТП турнејата
Нов правец

Нов правец

И покрај фактот дека играчите помогнаа да се создаде АТП, тие сепак чувствуваа дека немаат доволно глас и сакаа поголема контрола. Во 1988 година, исто така на УС Опен, извршниот директор на АТП, Хамилтон Џордан, одржа прес-конференција на паркингот.

Беа изложени проблемите со турнејата како и можностите. Она што беше јасно идентификувано беше создавањето на нова АТП турнеја. Играчите го поддржаа ова и 24 од нив се пријавија да играат на новата АТП турнеја во 1990 година.

Нов правец
Сè што треба да знаете за тенисот

Сè што треба да знаете за тенисот

Тенис долго време е многу популарен спорт кај гледачите. Тој е исто така еден од најстарите спортови наоколу, кој се играл во малку поинаква форма од Хенри VIII во 16 век. Турнирите како Вимблдон постојат повеќе од еден век и се појавуваат на големи спортски настани како што е летни олимписки игри.

Повеќето турнири имаат машки натпревари кои се играат во пет сета, додека женските се играат во три сета. Турнирите исто така вклучуваат некои од најновата технологија, која може да ја измери брзината на сервисите и прецизно да измери каде слетува топката.

Турнирите се одржуваат во земји ширум светот и има настани и за мажи и за жени, со опции за двојки и мешани двојки вклучени во повеќето турнири. Сите големи турнири се емитуваат на телевизија, а некои од најдобрите играчи ќе учествуваат и на помали, повеќе локални турнири во текот на годината. Гренд слем настаните секогаш се добро посетени и се емитуваат низ целиот свет.

Сè што треба да знаете за тенисот
Зошто АТП турнејата е популарна за обложување?

Зошто АТП турнејата е популарна за обложување?

АТП турнејата нуди многу можности за различни видови облози. Со оглед на тоа што турнејата не се заснова само на еден единствен турнир, лицето кое ги става облозите има можност да се обложи само на еден натпревар, еден турнир или на целата турнеја.

Тие можат да изберат да го следат напредокот на одреден играч, земја или тим. Комбинациите се речиси бесконечни. Интернет-страниците за спортско обложување ќе вклучуваат многу детали и анализи, што е од суштинско значење за нив при одредувањето на коефициентите треба да се понудат.

Бидејќи АТП турнејата вклучува многу различни турнири, шансите ќе се менуваат во текот на. Како што играчите победуваат или губат, нивните шанси ќе се променат и онлајн сајтовите за спортски книги ќе го следат тоа за нивните клиенти, така што нема потреба клиентот самиот да прави какви било пресметки.

Зошто АТП турнејата е популарна за обложување?
Најдобрите првенства во тенис

Најдобрите првенства во тенис

АТП турнејата е исто така привлечна за обложувачот бидејќи е еден од најголемите спортски настани и се фокусира на елитните машки играчи. Ова се врвните имиња во спортот и гледачот е загарантирано дека ќе гледа одличен натпревар кога ќе се натпреваруваат еден против друг.

Со оглед на тоа што се состои од најголемите тениски настани, ќе има многу разновидност во натпреварите и гледачите ќе можат да ги забележат и претстојните таленти.

Најдобрите првенства во тенис
Како да се обложите на АТП турнеја

Како да се обложите на АТП турнеја

Првиот чекор за ставање облог е да ги погледнете сајтовите за онлајн обложување. Има неколку од кои можете да изберете и сите ќе понудат малку различни карактеристики. Најдобрите тениски првенства обично се вклучени на сите спортски обложувалници, така што повеќето од настаните од АТП турнејата ќе бидат достапни за обложувачите. Сите ќе понудат малку различни шанси за играчите и настаните, но повеќето ќе бидат слични во поглед на потенцијалните исходи.

Откако обложувачот ќе ја најде најдобрата обложувачница за нив, треба да се регистрира. Процесот е прилично лесен. Обложувачот ќе треба да постави онлајн сметка следејќи ги чекорите поставени од страната. Некои сајтови може да бараат од корисникот да ја потврди адресата и возраста пред да се заврши процесот на регистрација. Потоа тие треба да одредат како ќе додадат средства на нивната сметка за да можат да ги завршат своите облози.

Како да се обложите на АТП турнеја
Ставање на облогот

Ставање на облогот

Обложувачот треба да ги земе предвид шансите што се нудат и да размисли дали сака или не да се обложи на индивидуален натпревар или на исходот на турнирот. Коефициентите ќе се менуваат според настапот на играчот или тимот на останатите тениски турнири кои се дел од АТП турнејата.

Онлајн обложувалници олеснете го вистинскиот облог. Обложувачот додава колку сакаат да се обложуваат и ќе можат да ги видат сите нивни тековни облози во нивната виртуелна ливче за обложување.

Ставање на облогот
Најдобрите ATP-турни обложувалници во 2024

Најдобрите ATP-турни обложувалници во 2024

Обложувањето на турнири е многу лесно кога обложувачот има пристап до некои од најдобрите страници за онлајн обложувалници. Сите ќе имаат список на спортски турнири кои се актуелни или претстојни во иднина, а некои дури и ќе ги објаснат спортовите во некои детали за да му помогнат на обложувачот да ги разбере правилата.

Betsafe и 888 Спорт се меѓу најдобрите сајтови со добра онлајн спортска книшка. Играчите ќе ги најдат страниците лесни за навигација и употреба. Вилијам Хил е добро познат по спортско обложување како на тениските лиги. Тениските онлајн турнири може да се најдат и на други сајтови како Dafabet и Betfinal.

Betfresh и Mr Green ќе ги имаат и главните тениски турнири како дел од нивната листа на спортски турнири. Некои сајтови може да се специфични за земјата и да имаат ограничувања за тоа каде можат да бидат лоцирани нивните клиенти, но има неколку меѓународни страници кои се достапни за играчи од различни локации.

Најдобрите ATP-турни обложувалници во 2024
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)