Обложување на EHF Champions League онлајн

Обложувањето на ЕХФ Лигата на шампионите расте експоненцијално. Во овој водич, љубителите на ракометното обложување можат да го дознаат секој детал за овој спортски турнир, од неговата историја до тоа како еволуирал. Исто така, постојат клучни сознанија за тоа како да се обложувате на натпреварот рангиран како еден од најголемите спортски настани во светот на ракометот. Лигата на шампионите на ЕХФ, позната и како EHF FINAL4 Men, е премиерен ракометен турнир за мажи.

Привлекува врвни ракометни репрезентации од европските нации кои се дел од ЕХФ. Денес, не само што привлекува голема публика како еден од главните спортски турнири; исто така станува познато име на обложувачката сцена.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја на ЕХФ Лигата на шампионите

Историја на ЕХФ Лигата на шампионите

ЕХФ Лигата на шампионите, исто како и другите најдобро оценети спортски лиги, привлекува спонзорства од некои од најголемите брендови, вклучувајќи ги Infront Sports & Media, DAZN, hummel, Gerflor Group Select и Sport Radar.

Навивачите и обложувачите не можат да ја разберат историјата на Лигата на шампионите на ЕХФ без да го погледнат потеклото на организацијата која е домаќин на натпреварувањето, Европската ракометна федерација (ЕХФ). Европската ракометна федерација (ЕХФ), како што сугерира името, е спортско раководно тело кое е домаќин и раководи со европскиот ракомет. Организацијата, со седиште во Виена, Австрија, сочинува 50 федерации членки заедно со Англија и Шкотска, кои се поврзани федерации.

ЕХФ Лигата на шампионите, пак, е формирана во 1993 година. Веќе постоеше европско натпреварување наречено Куп на европски шампиони, кое беше организирано од Меѓународната ракометна федерација (ИХФ). Она што ја направи уникатна ЕХФ Лигата на шампионите е нејзиниот нов формат.

Подобност и квалификации

Федерациите-членки мора да бидат на чело на рангирањето на коефициентот на ЕХФ за да се квалификуваат во Лигата на шампионите на ЕХФ. Рангирањето на коефициентот на ЕХФ е листа што ги рангира земјите-членки врз основа на нивниот учинок во последните три сезони од овој спортски шампионат, Европската лига на ЕХФ (ЕЛ) и Европскиот куп на ЕХФ (ЕП).

Првите 9 федерации во рангот на коефициентот на ЕХФ добиваат автоматска квалификација на турнирот, а репрезентацијата на националниот шампион ја претставува федерацијата. Најдобрата федерација на рангирањето потоа добива втор пласман на турнирот. Домашниот вицешампион во федерацијата број 1 го зема ова место. Остатокот од 6-те слотови се доделуваат врз основа на џокер што ги факторира во турнирот место на одржување, гледачи, ТВ, управување со производи, дигитално влијание и резултати од претходните турнири на ЕХФ.

Историја на ЕХФ Лигата на шампионите
Формат на турнирот

Формат на турнирот

Во ЕХФ Лигата на шампионите има четири фази.

  1. Групна фаза - Во групната фаза се создаваат 2 базени (Група А и Б), секој со 8 екипи. Здружените тимови се борат со тоа во два натпревари, дома и на гости. Двете првопласирани екипи во базените директно се пласираат во четврт-финалето, додека тимовите од 3 до 6 се соочуваат во следната фаза, плеј-оф. Последните две екипи се елиминирани.
  2. Плеј-оф - Во плеј-офот, тимовите се парат врз основа на паровите во групната фаза. Тие потоа се борат повторно во два меча, дома и на гости. Вкупните победници се пласираат во четврт-финалето.
  3. Четврт-финале - И овде пласманите следат специфичен формат, врз основа на пласманите во групната фаза. Четирите победници во четврт-финалето се пласираат во финалето.
  4. ЕХФ ФИНАЛЕ 4 - Во финалето на ЕХФ Лигата на шампионите, четирите победници од четвртфиналето се соочуваат во полуфиналето, а победниците од полуфиналето го квалификуваат во финалето. Се игра и натпревар за пронаоѓање на третото место.

Најуспешни клубови во ЕХФ Лигата на шампионите

Шпанската федерација е најдоминантна сила во Лигата на шампионите на ЕХФ, а во прв план е актуелниот шампион Барселона со 10 титули. Други шпански тимови кои ја освоиле Лигата на шампионите на ЕХФ се ТЕКА Сантандер, Елгорријага Бидасоа, Портланд Сан Антонио и Сиудад Реал.

Германските екипи, покрај француските, македонските, полските и словенечките тимови, исто така триумфираа.

Формат на турнирот
Зошто е популарна Лигата на шампионите на ЕХФ?

Зошто е популарна Лигата на шампионите на ЕХФ?

ЕХФ Лигата на шампионите е еден од елитните спортски турнири во светот, кој ги привлекува врвните европски ракометни тимови. Според статистичките податоци, турнирот привлече публика од 530 милиони во 2020/21 година. Интересно е што платформата Over The Top на EHF, EHFTV, доби повеќе од 250.000 глобални претплатници во првата година од основањето. Тие велат дека бројките не лажат, а тоа се бројки кои го зацврстуваат фактот дека EHF CL е навистина популарен.

Покрај популарноста на ЕХФ Лигата на шампионите меѓу ракометните ентузијасти, натпреварувањето има огромен број следбеници во онлајн спортско обложување. Голем дел од ракометните ентузијасти кои го следат турнирот секогаш се во потрага по обложувалници со маркетите за обложување на ЕХФ Лигата на шампионите. Овде се поставува прашањето, зошто турнирот во Лигата на шампионите на ЕХФ е толку голем на обложувачката сцена?

Па, одговорот е едноставен; Лигата на шампионите на ЕХФ е најголемиот ракометен турнир на глобално ниво. Ги привлекува врвните тимови од Европа, како што се Барселона, Кил, РК Вардар, Монпеље, Виве Таурон Киелце и ХСВ Хамбург. Овие се меѓу најдобрите тимови на глобално ниво кои на турнирот му ја даваат конкурентноста што ја заслужува. Додека има други турнири, ниту еден не ја има возбудата што ја носи Лигата на шампионите на ЕХФ на табелата.

Зошто е популарна Лигата на шампионите на ЕХФ?
Како да се обложите на ЕХФ Лигата на шампионите

Како да се обложите на ЕХФ Лигата на шампионите

Обложувањето на спортски турнири е одлична работа бидејќи додава адреналин во акцијата. Па, како обложувачите се обложуваат на Лигата на шампионите на ЕХФ? Подолу се дадени неколку корисни совети.

Прво, обложувачите треба да ја најдат најдобрата спортска книшка со пазарите за ракометно обложување, особено коефициентите на ЕХФ Лигата на шампионите. Добрата работа е што има многу обложувалници кои нудат пазари за обложување за овој турнир. Тоа е едно од најголемите ракометни настани на врвните онлајн сајтови за спортско обложување. Исто така, проверете ја лиценцирањето на букмејкерот и достапните бонуси за спортско обложување.

Следно е внимателно да се процени моменталната форма на тимовите учесници на претстојниот или тековниот турнир. Проценката на формата на тимовите во Лигата на шампионите на ЕХФ им помага на обложувачите да знаат кои тимови се фаворити, а кои аутсајдери. Со оваа информација, обложувачите се во позиција да донесат подобри одлуки за обложување.

Последно, разберете ги различните пазари за обложување. За почеток, ова се можните исходи, на пример, победникот на лигата, победникот на натпреварот, хендикепите или вкупните збирови. Поважно, имајте предвид дека колку се поголеми шансите, толку се помали шансите за победа на облогот и обратно.

Тоа е тоа, луѓе, врвниот водич за обложување на ЕХФ Лигата на шампионите. ЕХФ Лигата на шампионите 2021–22 започна во среда, 15 септември и се очекува да заврши во недела, 19 јуни 2022 година, така што има уште многу време за обложување!

Како да се обложите на ЕХФ Лигата на шампионите
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)