FIFA World Cup

November 22, 2022

Група Д Натпревар-ден 1 Преглед

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Играјќи во ист ден со групата Ц, групата Д исто така ќе дебитира во вторник на 22 ноември.

Група Д Натпревар-ден 1 Преглед

По силното деби на очекуваните конкуренти за купот Англија, Холандија и (најверојатно) Аргентина, време е актуелниот шампион на Светското првенство да го има своето долгоочекувано деби, како и данската екипа која сака да изненади многумина.

Данска против Тунис

Нивната прва средба на официјален натпревар досега, Данска и Тунис доаѓаат на овој турнир врз основа на многу различни ситуации - историски и сегашни.

Ќе се повтори ли историјата?

Од една страна, Данска никогаш не загубила од ниту еден од африканските ривали се соочуваше за време на Светските првенства, со биланс од две победи и две нерешени. Тунис, пак, никогаш не успеал да извојува победа против тим на УЕФА, имајќи три реми и седум порази.

Данците имаат и фантастичен рекорд во своето Отворени натпревари на Светското првенство, победувајќи четири од петте во кои се натпреваруваа. Единствениот пораз беше против Холандија во 2010 година, со резултат 0-2. Друг интересен факт е дека тие успеваат да се пласираат во следната рунда од натпреварувањето секој пат кога го добиваат својот прв натпревар.

Додека Катар 2022 ќе биде шести настап за Тунис на Светското првенство во ФИФА, тие се фалат со несреќниот рекорд што никогаш не можеа да ја поминат групната фаза. Африканската страна исто така не успеа да ја зачува мрежата на 14 од 15 натпревари на Светското првенство, при што прими 25 гола во тој процес.

Единствениот пат кога овие две селекции некогаш се сретнале беше на пријателски натпревар во Јапонија кој датира пред 20 години, во кој Данска победи со 2-1.

Тунис доаѓа на турнирот со одлична форма, губејќи само еден од последните девет натпревари. Сепак, тие важат за големи аутсајдери на овој натпревар против данската екипа која се стреми кон длабока серија во Катар.

Откако стигна до полуфиналето на ЕП 2020, има многу големи очекувања кои се поставени од нордиската страна и некои од нејзините клучни играчи, како што се Микел Дамсгард, Пјер-Емил Хојбјерг, Каспер Долберг и капитенот Кристијан Ериксен.

Со тоа што Данска може да се пофали со фантастична одбрана, а Тунис не можеше постојано да ја пронајде мрежата минатата година, Гледајќи во победа на Данска додека ја одржувате мрежата чиста може да има добра вредност од 2,25 на Betway.

Франција против Австралија

Актуелниот шампион се среќава со момчињата од долу за она што сигурно ќе биде електричен натпревар!

Додека, историски, Франција се покажа како многу посилна страна од нивните австриски колеги, има многу фактори кои можат да ги комплицираат работите за француската страна - некои поопипливи од другите.

Може ли Франција да го победи проклетството?

Проклетството на победниците на Светското првенство можеби изгледа како приказна за старите сопруги, но како што одат суеверија, нема да биде лесно да се размрда. На крајот на краиштата, ладните тврди факти докажаа дека задржувањето на круната не е лесна задача.

Не е само тоа што ниту една репрезентација не успеала да го освои Светското првенство последователно од Бразил во 1962 година, туку во поновата историја, Италија, Шпанија, Германија, па дури и самите Франција, сите беа елиминирани во групната фаза откако ја освоија претходната првенство.

Како тоа да не беше доволно вознемирувачко, француската страна влезе на турнирот без најмалку 5 стартери, откако ги загуби Карим Бензема, Н'Голо Канте, Преснел Кимпембе, Кристофер Нкунку, Пол Погба и Мајк Маињан поради повреда. 

Додадете на тоа само една победа од нивните последни шест натпревари и порази против Хрватска и Данска и мора да се запрашате дали Французите се навистина следната жртва на проклетството.

Како што се вели, Франција во книгите ја сметаат за јасен фаворит за победа на овој натпревар со коефициент 1,25.

Австралија бара откуп

Настапувајќи во нивниот 6-ти настап на Светскиот куп, Сокероусите успеаја да се пласираат во следната рунда само еднаш - во Германија во 2006 година - и имаат само една победа од нивните последни девет натпревари, откако ја победија Србија со 2 спрема 1 во 2010 година.

Сакајќи да ја прекине својата серија од три излегувања од групната фаза по ред, Австралија ја започнува својата кампања на СП соочувајќи се со познатиот непријател, откако се соочи со Франција во групната фаза на Русија 2018 година.

Губеа со 2-1 благодарение на пеналот на Антоан Гризман и автоголот на Азиз Бехич, „Сокерос“ успеаја да ги задржат идните шампиони на Светското првенство поблиску отколку што се очекуваше и ќе се обидат да го направат истото повторно кога ќе им се даде можност во вторник.

Во Франција нема многу вредност да се победи, но ако мислите дека проклетството може повторно да удри или, попрагматично, дека повредите на Франција ќе го нарушат нивниот победнички пат, обложување на „Нерешено или Австралија“ со коефициент 3,8 на Betway изгледа како голема исплата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести