FIFA World Cup

November 22, 2022

Група Ц натпревар-ден 1 Преглед

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Светското првенство во ФИФА 2022 е конечно во тек и веќе ни даде неколку навистина незаборавни натпревари!

Група Ц натпревар-ден 1 Преглед

Сега кога Групата А и Б го завршија својот прв натпревар, време е групата Ц да ја започне кампањата за Светското првенство во вторник на 22 ноември со две интересни натпревари.

Високо конкурентна група која може да донесе многу изненадувања, има многу да се свари од натпреварите од првото коло.

Аргентина против Саудиска Арабија

Аргентина која се смета за една од омилените репрезентации да го однесе пехарот дома, ќе го има своето деби на Светското првенство против една од најслабо рангираните селекции во натпреварувањето - Саудиска Арабија.

Може ли Меси да го освои Светското првенство?

Предводена од блескавиот Лионел Меси во она што се очекува да биде неговата лебедова песна на Светското првенство, Аргентина доаѓа на овој турнир по импресивната тригодишна серија без пораз.

Иако нивната почетна постава можеби не изобилува со толку многу инстантно препознатливи суперѕвезди како во другите изданија, Аргентина доаѓа во овој куп со нешто многу подобро од тоа: добро структуриран, цврсто поврзан тим кој може да се пофали со големо разбирање и синергија на теренот.

Па, тоа и Лионел Меси во врвна форма и погладен од кога било да го подигне трофејот.

На другиот крај од теренот, репрезентацијата на Саудиска Арабија не постигна голем успех во ниту една од нивните претходни кампањи на СП. Настапувајќи го својот 6-ти настап на Финале на Светското првенствоСаудиска Арабија само еднаш стигна до осминафиналето, во 1994 година.

Освен со неимпресивната историја на овој турнир, 51. рангирана нација во светот не пристигнува на ова натпреварување со својата најдобра форма. Победувајќи само 2 од нивните последни 10 натпревари и постигнувајќи само 4 пати, тие не изгледаат веројатно дека ќе претставуваат голема закана за тимот од Албиселесте со жешка форма и високи амбиции.

По цена од 1,16, нема многу вредност во обложувањето на директна победа на Аргентина, но „Над 2,5/Двата тима постигнуваат - Не“ по цена од 3,0 ни изгледа многу примамливо.

Мексико против Полска

Додека се очекува Аргентина да се квалификува во следната рунда од натпреварувањето, второто место за осминафиналето е многу горе во воздухот. 

Бидејќи никој навистина не смета на Саудиска Арабија да напредува, тоа го прави натпреварот помеѓу Мексико и Полска апсолутно клучен за аспирациите на двете селекции да се движат напред во следната рунда.

Историја наспроти сегашност

Ел Три на овој Мундијал доаѓа поискусниот од двете страни, откако се квалификуваше за последните 8 натпреварувања по ред, вклучувајќи го и ова. Тие се пласираа во осминафиналето во сите 7 претходни прилики, но сметаа дека е славно невозможно да продолжат понатаму од тоа.

Додека историјата на Мексико во 21-от век сигурно е џуџеста на онаа на Полска, која не се квалификуваше во групната фаза од Мексико 1986 година, Полска се чини дека доаѓа во ова натпреварување со посилна форма од нивните северноамерикански противници.

Иако можеби е тешко да се разделат двете страни, со коефициентот само малку го фаворизира Мексико со 2,68 за победа, и двата тима да постигнат 2,03 изгледа како облог што вреди да се разгледа.

Тимот од Ацтеките имаа проблеми да ја задржат својата одбрана цврста во последните неколку натпревари, а со оглед на тоа што полскиот талисмански напаѓач Роберт Левандовски доаѓа во „жешка форма“ и сака да го разниша проклетството на Светското првенство, не би било изненадувачки да го видиме како го постигнува својот прв гол. во конкуренција на овој натпревар, со коефициент 5 кај Бетсон.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести