FIFA World Cup

December 12, 2022

Полуфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Аргентина против Хрватска

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Последната недела од Светското првенство во фудбал во 2022 година е пред нас и остануваат само 4 селекции! 

Полуфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Аргентина против Хрватска

По блескавата четвртфинална рунда исполнета со одличен фудбал, огромни емоции и некои историски изненадувања, само Аргентина, Хрватска, Франција и Мароко останаа во конкуренција за најпосакуваниот трофеј во фудбалот.

Двајца фаворити пред турнирот и две аутсајдери екипи ќе се борат за славата и, ако Светско првенство на ФИФА 2022 година нè научи на нешто, тоа е дека сè може да се случи!

Компликации во последен момент

Во 82. минута, Аргентина уживаше во минимално водство од 2 гола против Холандија по многу интензивен и физички натпревар. 

Поведоа во 35. минута по брилијантната топка на Лионел Меси, која го изведе Нахуел Молина против холандскиот голман, а потоа самиот мал генијалец ќе ја удвои предноста од пенал во 73. за сите, но ќе стави крај на холандските аспирации - особено како што тоа го направија. не направи многу во-пат против аргентинската одбрана.

Сепак, сето тоа требаше да се промени во 83. минута, кога замениот Воут Вегхорст со глава го упати фантастичниот центар од Бергуис за да им даде борбена шанса на Холанѓаните. Благодарение на сета анимозитет и фаулирање меѓу двете страни, судијата досуди 10 минути судиско време, а Холандија го искористи најдоброто од нив постигнувајќи извонредна поставеност во последната минута од натпреварот, принудувајќи ја во продолженија.

Додека Аргентина постојано притискаше силно за гол со кој ќе се пласираат во полуфиналето во двете додадени времиња, тоа не требаше да биде и сè ќе треба да се реши при ударите од место. За среќа на тимот од Албисте, Мартинез продолжи да ја покажува својата моќ во областа, а остатокот сега е историја.

Играње на нивните јаки страни

Само неколку часа пред Аргентина да ја реши својата судбина од самото место, Хрватска ја потврдуваше својата судбина на истиот начин.

За разлика од Аргентина, нивниот план за игра беше да не се обидуваат да ги надигруваат противниците. На крајот на краиштата, да се надигрува со Бразил е многу висок ред и Хрватска знаеше дека сеопфатен напад нема да заврши добро за нив.

Наместо тоа, нивната стратегија беше истата што ги однесе до четвртфиналето. Истата која ги однесе до финалето на СП во 2018. Ќе се бранат со се што имаат, ќе затвораат простори и ќе ја задушат противниците, не дозволувајќи им простор да ја играат својата игра.

Додека Бразил фрлаше сè што имаше за да создаде опасност, Хрватска успеа да одбие речиси се што ќе им се најдеше на патот, при што Ливаковиќ стави легендарен приказ меѓу стаповите. Во меѓувреме, Хрватска се обиде да изврши контра напади секогаш кога е можно, а сето тоа обезбедувајќи дека нема да се остават отворени за непотребни ризици.

Оваа стратегија ќе се исплати одново и одново, ќе ги доведе до дополнително време. Меѓутоа, во 106. минута Нејмар ќе оркестрира апсолутно брилијантна напаѓачка игра што ќе резултира со Бразил конечно да го пробие голот на Хрватска.

Секој навивач на Бразил во светот ги лижеше усните и сонуваше за потенцијално јужноамериканско „класико“ во полуфиналето, бидејќи стратегијата на Хрватска конечно се распадна. Она на што не сметаа беше одговорот на Хрватска, бидејќи десет минути подоцна Петковиќ ќе добие можност да шутира во срцето на просторот и со отклон ќе ја смести топката покрај Алисон и во мрежата.

И покрај максималните напори на Бразил, продолжението ќе дојде до крајот и ќе доведе до изведување пенали. Ливаковиќ го направи тоа што го прави најдобро, правејќи неколку речиси натчовечки одбрани и додавања Хрватска до полуфиналето.

Може ли овој натпревар да се реши без казни?

Додека двата тима го должат своето додавање во полуфиналето на нивната умешност во пенали, се чини дека само една од двете страни ја базира целата своја стратегија во нокаут рундата на нив. 

Аргентина имаше удобно водство од два гола пред Холандија успеа да ги одвлече во продолженијата и да ги изведе ударите, но Хрватска не направи многу за да му наштети на Бразил за време на регуларното време.

Наместо тоа, вложија се што имаа за да ги неутрализираат и да ги спречат да ја играат својата напаѓачка игра. Покажаа дека можат да ги повредат противниците само кога заостанаа гол и им требаше за да останат во игра, но откако беа израмнети, се вратија на планот за игра за да го потрошат своето време. 

Дали ќе го користат истиот план за игра против Аргентина? Со оглед на тоа како одиграа против Јапонија и во осминафиналето, големи се шансите Хрватска уште еднаш да цели на пенали како најдобра шанса да се пласира во големото финале. Со Доминик Ливаковиќ во неговата сегашна форма, речиси би било глупо да не се случи.

Како фудбалски љубител, може само да се надеваме на ран гол што ќе ја отвори играта. Но, ако тоа не се случи, безобразниот облог за победа на Хрватска на пенали се исплаќа многу убаво на 10.0 кај Бетсон.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања

Вести