FIFA World Cup

December 14, 2022

Полуфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Франција против Мароко

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Полуфиналните натпревари на Светското првенство во фудбал во 2022 година продолжуваат оваа среда на стадионот Ал Бајт со натпревар што малкумина од нас би можеле да замислат да го видат во оваа фаза, додека повратниот шампион Франција се соочува со откритието на турнирот - Мароко.

Полуфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Франција против Мароко

Спроведување на еден од најдобрите прекршоци во светот против најневеројатната одбрана на турнирот досега, сигурно ќе летаат искри додека францускиот тим се обидува да се пробие до своето второ последователно финале на Светското првенство, додека Мароко се бори да ја продолжи својата историска серија сè до славата.

Аутсајдери или џиновски убијци?

Има многу малку луѓе таму кои можат искрено да тврдат дека ги имаат Франција против Мароко во нивните загради за Светското првенство уште пред почетокот на турнирот. 

Не само што Мароко пристигна во Катар како само 22. најдобро рангирана репрезентација во светот - со коефициент од 250.00 за победа на турнирот - туку тие исто така беа извлечени во една од најтешките групи на целото натпреварување. Содржи Хрватска, уште еден изненадувачки полуфиналист и Белгија - рангирана на #2 во светот во тоа време - се чинеше дека немаше многу пат за Мароко да ја помине групната фаза.

Сепак, северноафриканската страна импресионираше во својот прв натпревар, каде што ја одржаа Хрватска до нерешено нула-нула благодарение на импресивното дефанзивно прикажување. Тие потоа ќе донесат огромен вознемиреност бидејќи ја одвојуваа остарената Белгија со 2 - 0, подоцна обезбедувајќи го првото место во нивната група против Канада.

Ако нивниот турнир завршеше токму таму, тоа веќе ќе беше импресивна серија за мароканската страна. Сепак, тие беа далеку од завршени.

Соочувајќи се со шпанската екипа која дојде со големи очекувања за длабока серија, Мароко успеа да ги држи на бегство 120 минути, напредувајќи по импресивното прикажување на пенали.

Откако ги отстранија Шпанците, Мароко беше во пар против Португалија во четвртфиналната рунда. Со оглед на тоа што Португалија постигна нагласена победа од 6-1 против Швајцарија, имаше очекувања дека португалскиот напад ќе биде премногу за Лавовите на Атлас да издржат.

Сепак, африканската страна уште еднаш покажа дека неверниците грешат, бидејќи успеаја да ги држат во синџири Селечао дас Куинас во текот на целиот натпревар, а сето тоа успеаја да постигнат свој гол за да го одведат натпреварот за 1 - 0 во регуларното време. Оваа победа го направи Мароко првата африканска екипа во историјата што успеала да стигне до ова Полуфинале на Светското првенство.

Може ли Франција да стигне до последователни финалиња?

Што има да се каже за оваа француска страна што веќе не е кажано? Повторените шампиони не само што го оттргнаа проклетството на повратниците со тоа што стигнаа до полуфиналето, туку тоа го направија со тоа што рутински изгледаа како најдобриот тим на турнирот.

Тоа е доказ за срамот на богатствата Франција може да се пофали во нивната селекција дека, дури и со повеќе од половина дузина играчи од првиот тим кои се повредени, Лес Блеус недостасуваа во кој било оддел во кој било момент од Купот.

Многумина беа загрижени кога освојувачот на „Златната топка“ Карим Бензема беше исклучен од турнирот само неколку недели пред почетокот, бидејќи тој беше еден од клучните фигури во нападот на Франција. Сепак, лесно може да се тврди дека неговото присуство не е многу пропуштено бидејќи и Оливер Жиру и Мбапе ги зајакнаа своите голгетерски задачи во негово отсуство, постигнувајќи вкупно 9 гола меѓу нив.

Соочувањето против Англија во четвртфиналето беше дефинитивно најголемиот тест со кој се соочи Франција досега. Иако промашениот пенал можеби беше разликата на крајот од натпреварот, Франција никогаш не изгледаше во голема опасност да биде исфрлена за време на овој натпревар.

Отворајќи го резултатот во 17-тата минута преку ударот од далечина на Чоамени, Франција имаше контрола во поголемиот дел од натпреварот бидејќи постојано ја попречуваше напаѓачката игра на Англија. 

Сепак, во 52. минута Сака беше оценет како сопнат од францускиот голгетер Чоамени во областа, што му даде шанса на Хари Кејн да реализира пенал и да го израмни натпреварот. Натпреварот се отвори после тоа и двете екипи имаа одлични шанси да ја поведат својата екипа, бидејќи Сака продолжи да прави хаос по десното крило.

Во 78. минута Франција конечно ќе го скрши ќор-сокакот бидејќи неуспешниот корнер ќе се врати во областа, каде Жиру со глава ќе ја помине Пикфорд за уште еднаш да ја доведе Франција во предност.

Англија би имала огромна последна шанса да израмни кога Хернандез необјасниво се справи во стилот на Маунт НФЛ внатре во областа со топката никаде блиску, заработувајќи ја Англија уште една казна. Овој пат, сепак, тоа не требаше да биде како што Хари Кејн ја исфрли топката над пречката и стави крај на аспирациите на Англија.

Иако голот најверојатно ќе го одведе натпреварот во продолженија, Франција никогаш немаше резултат против себе во текот на целиот натпревар и покрај потфатите на Сака на десното крило, тие никогаш не изгледаа во опасност да го загубат натпреварот.

Омилени или аутсајдери? Напад или одбрана?

Имајќи примено само еден гол во нивните пет натпревари, одбраната на Мароко се покажа како една од најталентираните и најдисциплинираните во меѓународниот фудбал. Освен автогол против Канада, тие немаат примено гол во целата своја серија.

Додека тие успеаја со импресивниот подвиг да ги затворат напаѓачите на Шпанија и Португалија во претходните нокаут рунди, мароканската одбрана ќе се соочи со најголемиот предизвик досега против Франција. Францускиот напад - дури и без Бензема - се покажа како еден од најубиствените и најталентираните на целиот турнир, постигнувајќи во просек 2,2 гола по натпревар.

На крајот на краиштата, клучот на овој натпревар ќе биде дали Мароко ќе може доволно долго да ја неутрализира француската одбрана за да постигне сопствен гол или да го одведе натпреварот до пенали и да се надева на ново чудо.

Иако тоа е секако висока наредба за Мароко да го извлече ова, во коефициент 4,15 на Паф, Мароко што поминува до финалето изгледа како добра вредност за оние кои сакаат приказна за Пепелашка.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести