FIFA World Cup

November 26, 2022

Светско првенство во ФИФА 2022 година - Мексико против Аргентина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

На турнирот кој донесе многу изненадувања и немири, немаше ниту едно поголемо од поразот на воведниот натпревар од групата Ц од Аргентина од сензационална Саудиска Арабија.

Светско првенство во ФИФА 2022 година - Мексико против Аргентина

За Албиселесте започна кошмарот

Доаѓајќи на овој турнир како второ најлошо рангирана селекција на турнирот, Саудијците презедоа голем ризик почнувајќи со многу висока одбранбена линија, страдајќи многу во првото полувреме. Примајќи гол од пенал и беа неколку сантиметри подалеку од потврдени уште два - и двајцата беа досудени во офсајд за влакно - влегоа во соблекувалната со чувство дека ќе бидат поразени во второто полувреме.

Но, по инспиративниот вирален говор на тренерот Ерве Ренар, се случи навидум невозможното. Саудиска Арабија излезе како сосема друга страна, изгледаше опседнато додека жестоко ја притискаа Аргентина за топката. На 10 минути од почетокот на полувремето, тие направија чудесен кам-бек со два спектакуларни гола и против сите шанси, успеаја да го задржат водството се до последниот судиски свиреж.

Она што почна да изгледа како рутинска победа за Аргентина, наеднаш се претвори во апсолутен кошмар, оставајќи ги еден пораз од елиминација.

Многу булки, но без пури

Подоцна истиот ден, додека Меси и Ко се уште се прашуваа што тргна наопаку, Мексико го направи своето Светско првенство деби против Полска на Левандовски.

Со громогласна поддршка од трибините, Мексико изгледаше како да игра дома на стадионот на Ацтеките, бидејќи удобно ја подаваа топката на теренот до мелодија од десетици илјади кои скандираа „Оле! за секое поминување.

За жал, ниту една од тие пропусници никогаш не отишла никаде. И Полска и Мексико се чинеше дека повеќе се плашеа од губење отколку гладни за победа, ставајќи привремени прикази кои се чинеше дека ќе згаснат секогаш кога ќе стигнат до третата страна од теренот. 

Иако можеби доминираа во играта во однос на посед на топката, Мексико изгледаше апсолутно без заби секогаш кога ќе стигнеше до полската област. Полска, пак, се чинеше дека не можеше да ја задржи топката, а уште помалку да ја стигне до талисманскиот Левандовски на некоја опасна позиција.

Едниот пат кога напаѓачот на Барса беше изведен во областа, тој беше жртва на мек фаул во областа додека Хектор Морено го влечеше неговиот дрес и беше пресудено дека го соборил во областа. Иако се чинеше дека тој има лесна можност да го постигне својот прв натпревар на Светското првенство досега, на патот му стоеше уште една пречка: Легендарниот голман на Светското првенство Гиљермо Очоа.

Играјќи на својот 5-ти Светски куп досега, Очоа е познат по неговите чудни херои на Светскиот куп кои го спасуваа турнирот во Мексико одново и одново. И овој пат не беше поинаку, бидејќи Очоа се преправаше дека се лансира надесно, само за да лета налево и да го запре ударот на Левандовски од долниот десен агол.

Тоа беше славен момент кој внесе многу енергија во натпреварот, но за жал, на крајот не беше претворен во резултат од ниту една страна.

Дали Аргентина може да се откупи?

Додека Аргентина имаше неефикасно прикажување против Саудиска Арабија, тие сигурно успеаја да создадат многу опасни шанси. Ако им се даде доволно време, веројатно немаше да помине долго пред да постигнат гол за израмнување - и покрај херојството на Саудиецот.

Мексико, сепак, се чинеше дека можеше да одигра уште 6 часа без да предизвика вистинска опасност за полската страна. Доколку не преземат поголеми ризици и не создадат поголема опасност на половината на противникот, предодредени се да го загубат овој натпревар. На крајот на краиштата, Очоа може да направи само толку многу.

Со оглед на нивната апсолутна потреба да го напаѓаат немилосрдно овој натпревар - и земајќи ги предвид божествените интервенции на Очоа, ни се допаѓа Аргентина над 4,5 тимски агли на 1,71 во Ајде.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања

Вести