Светско првенство на ФИФА - Група Е Натпревар од 1. ден

FIFA World Cup

2022-11-23

Eddy Cheung

Англија, Холандија, Аргентина и Франција сега дебитираа во највисоката фудбалска сцена, а сега е време уште два вечни фаворити да ја започнат својата кампања - Германија и Шпанија.

Светско првенство на ФИФА - Група Е Натпревар од 1. ден

Додека европските гиганти се фаворити за пласман во следната рунда, очекувајте многу изненадувања во група која можеби нема да биде толку едноставна како што изгледа! Ако не ни верувате, прашајте ја Аргентина!

Германија против Јапонија

Четирикратниот светски шампион Германија го започнуваат својот турнир оваа среда против Јапонија, тим со кој досега не се соочиле во ова натпреварување. Всушност, овие страни досега се сретнале само два пати - и двете во меѓународни пријателски натпревари - каде Германија останува непоразена со една победа и едно реми.

Откупна песна

Учествувајќи на нивниот 20-ти ФИФА Светски куп досега, Германија е една од најуспешните тимови во натпреварувањето во 21-от век, откако стигна до полуфиналето на четири од петте светски првенства оттогаш.

Шампионите на Светското првенство во 2014 година доаѓаат во Катар како првиот тим што се квалификувал освен самите домаќини, откако победиле на девет од нивните 10 натпревари во европските квалификации и постигнале 36 гола во процесот.

Откако испаднаа во групната фаза во катастрофалната кампања во 2018 година, избраниците на Ханси Флик дефинитивно ќе бидат надвор за одмазда овој пат и ќе бараат длабока патека на турнирот за да го измијат лошиот вкус оставен во нивните усти пред 4 години.

Кршење на шаблонот

Јапонија, пак, ја нема приказната за Светските првенства како што ја имаат нивните германски колеги. Нивниот прв турнир беше дури неодамна во 1998 година, иако за нивна заслуга оттогаш успеаја да стигнат до големата сцена во секоја прилика.

Квалификации за Светското првенство втора во својата група - 7 бода пред Австралија и само 1 бод зад сега легендарната екипа од Саудиска Арабија - Јапонија влезе на турнирот во добра форма. Тие го загубија последниот подготвителен натпревар против Канада, но изгледаа многу солидно против Бразил, САД, Јужна Кореја и Гана во текот на целата година.

Меѓутоа, една интересна статистика за Јапонија е дека тие наизменично биле елиминирани во групната фаза или во осминафиналето на секој од последните 7 турнири. Со оглед на тоа што стигнаа до осминафиналето во Русија 2018 година, дали им е судено да испаднат во Катар или ќе успеат да ја скршат шемата?

Иако победата за Германија нема голема вредност по цена од 1,44, гледаме дека ова е покомплициран натпревар отколку што изгледа на хартија. По цена од 3,00 во Betway, Германија, да се победи и резултатот на двете страни дефинитивно вреди да се погледне.

Шпанија против Костарика

Шампиони на Светското првенство во 2010 година запознајте се со аутсајдерот кој ги натера сите да сонуваат за 2014 година кога Шпанија ќе се сретне со Костарика во среда на 22 ноември на стадионот Ал Тумама во Доха.

Иако ова е прв пат овие селекции да се сретнат на Светско првенство, тие се сретнаа во три наврати во изминатата деценија, а Шпанија излезе од тимот непоразен со 2 победи и едно реми. Последната нивна средба беше во 2017 година, кога минаа 5 покрај централноамериканската страна.

Нов тим, исти очекувања

Со само еден играч што остана од тимот за Светското првенство што го освои турнирот во 2010 година - Серхио Бускетс од Барселона - Шпанија имаше многу работа за да го обнови својот тим во изминатите неколку години.

Сепак, таа напорна работа дефинитивно се исплатеше бидејќи во купот внесоа млад и перспективен тим кој има големи аспирации - што се граничат со обврски - да направи длабока патека на турнирот и да прикаже прекрасен шпански фудбал на патот.

За среќа за нивните амбиции, Црвените пристигнуваат на СП во одлична форма - со четири победи од последните 5 натпревари и се квалификуваа за полуфиналето на Лига на нации на УЕФА исклучен од некои цврсти дисплеи.

Иако Шпанците се попознати по нивниот напаѓачки бренд на фудбал, неверојатно, тие примија само 3 гола во овој период, покажувајќи дека нивната одбрана не е ништо за потсмев.

Може ли Костарика да направи чудо двапати?

Годината беше 2014. Малата централноамериканска нација Костарика беше вовлечена во она што сите го нарекуваа „Група на смртта“ во Бразил, каде што требаше да се соочат со 3 претходни шампиони на Светското првенство: Уругвај, Италија и Англија. Немаа никакви шанси во пеколот. Коста кој?

Или барем така мислеа сите. Така, кога тие продолжија да ги победија Уругвај и Италија, а потоа ремизираа против Англија за не само да се квалификуваат во следното коло, туку всушност да ја надминат групата, целиот свет одеднаш го дозна нивното име. 

Сепак, бајката сè уште не беше завршена, бидејќи тие потоа ќе ја победија Грција во осминафиналето пред на крајот да се поклонат на пенали против Холандија.

Иако ова беше пред 8 години и останаа помалку од неколку исти играчи од тој тим, би било будало да се намали Костарика во уште една група од која се чини дека немаат работа да излезат живи.

Ако барате разумен облог, над 2,5 на 1,64 изгледа како добра опција. Меѓутоа, ако сакате да сонувате дека чудата можат повторно да се случат, победата за Костарика е по цена од 25.00 часот во Бетсон.

Најнови вести

Кој ќе стане славните на бејзбол салата во 2023 година?
2022-11-30

Кој ќе стане славните на бејзбол салата во 2023 година?

Новости