FIFA World Cup

December 18, 2022

Финале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Аргентина против Франција

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

По интензивен месец на возбудливи и натпреварувачки натпревари, Светското првенство во ФИФА конечно се приближува кон крајот. Тимовите од целиот свет се бореа на теренот, сите го делат сонот за кревање на најпознатиот трофеј во целиот фудбал, при што некои се појавуваат како изненадувачки кандидати, а други не ги исполнуваат очекувањата. 

Финале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Аргентина против Франција

И сето тоа доведе до еден финален натпревар - епски натпревар помеѓу финалистите од 2014 година Аргентина и повратниот шампион Франција! Одигран во неделата на стадионот Лусаил иконик, овој неверојатен судир се подготвува со години и е подготвен да биде апсолутен зачудувачки.

Совршен крај?

Фудбалските фанови со години се расправаат дали Лионел Меси е навистина најдобриот играч што некогаш го украсил теренот или едноставно е еден од најдобрите. Иако тој има освоено речиси сè што можете да замислите на клупско ниво, неговата најголема критика беше недостатокот на титули на меѓународно ниво.

Ова беше очигледно нешто што му тежеше на самиот Меси, не затоа што се грижеше за тоа што мислат другите за неговата кариера, туку затоа што неговиот сон отсекогаш бил да ги врати титулите во неговата родна Аргентина и да му донесе радост на својот народ.

Иако притисокот и очекувањата што му беа дадени беа очигледно препотентни и нереални, тие јасно му тежеа бидејќи загуби едно Светско првенство и 2 финалиња на Копа Америка. Откако промаши пенал во тоа второ финале на Копа Америка, Меси дури накратко се откажа од националниот тим - не можејќи да се справи со огромното разочарување.

Сепак, седумкратниот освојувач на Златната топка на крајот ќе се врати во тимот на Албиселесте за да се обиде да го исполни својот врвен сон уште еднаш, а минатата година во Бразил тој конечно успеа да го оствари. 

Соочејќи се со Бразил на стадионот Маракана - нивниот историски ривал на домашен терен - Аргентина се бореше со срце и даде се што имаше за на крајот да го подигне пехарот по победата од 1-0. Среќата и олеснувањето на Меси беа очигледни, како штотуку да симне огромна тежина од рамениците.

Меси го даде она што отсекогаш го сакаше, а тоа никој никогаш не можеше да му го одземе.

И така, пристигнуваме на овој Мундијал, последниот танц на Меси. Не само што минијатурниот гениј беше во своето апсолутно најдобро - и покрај неговата 35-годишна возраст - туку се чинеше дека тој всушност ужива наместо да страда на целиот турнир.

Како капитен на идниот тим полн со ветувања и млади таленти, Меси успеа да го направи она што сите секогаш го бараа од него, неразумно: да заземе неимпресивна аргентинска страна и да ја однесе до финалето - на ист начин како Марадона во Мексико во 1986 година.

Без разлика дали ќе успее да го освои како Марадона, или дали ќе паднат во француски тим кој се смета за супериорен на двете страни, неговата легенда е зацементирана. Но, тимот се собра околу нивниот капитен и му даде подарок за разделба за живот? Дали можат да ја донесат крајната радост на луѓето во Аргентина?

Првиот грб шампион на 21 век?

Блеусите пристигнуваат на стадионот Лусаил како први шампиони по 24 години кои учествувале во последователно финале и не е тешко да се види зошто.

Дури и со повеќе од половина дузина повредени играчи од првиот тим - вклучително и неколку победници на Светскиот куп во 2018 година, Лес Блеус покажаа дека се најсилниот и најкомплетниот тим на целиот турнир.

Во текот на целиот турнир тие ретко некогаш биле вознемирени од некој од нивните ривали, а настрана од нивниот пораз од 1-0 против Тунис - натпревар каде Франција ги одмори сите свои првотимци - тие не заостануваат во резултатот повеќе од еден Неколку минути.

Додека силата на Франција лежи во силата на целата нивна екипа, речиси е невозможно да не се стави во центарот на вниманието нивниот најбрилијантен играч - Килијан Мбапе. Не само што е изедначен со Меси во трката за златната копачка со 5 гола, туку и во текот на целиот куп беше во брилијантно најдобро.

Дури и ако не постигна гол во четвртфиналната или полуфиналната рунда, тој беше апсолутно клучен за сите напаѓачки напори на Франција - и асистенција и создавање клучни можности за гол во текот на двата меча и покажувајќи дел од неговите фантастични дриблинг и вештини во процесот.

Со оглед на тоа како наративот зад серијата на Аргентина е многу тесно фокусиран на Меси, тешко е да не се направи дуелот со неговиот соиграч од ПСЖ една од главните точки за разговор на овој натпревар. На крајот на краиштата, сега кога Роналдо и Меси се во самракот од нивната кариера, се појавува нова генерација на гиганти и Мбапе постојано се покажа како во првите редови на разговорот.

Вистинското прашање овде е дали е време Мбапе, новата суперѕвезда, да го заземе светот или дали Меси и стариот гард имаат последен вкус на слава пред да исчезнат на зајдисонце.

Кој ќе ја однесе дома чашата?

Вистинска класика на светските првенства, Аргентина и Франција се сретнаа на Светското првенство во три различни прилики. 

Нивните први две средби дојдоа во групната фаза - и двете завршија со победа на Аргентина - прво во 1930 година, а подоцна на Светското првенство во Аргентина 1978 година, каде што домаќините ќе го добијат натпреварот со 2-1, исфрлајќи ги. на чашата. 

Нивниот последен натпревар беше пред само 4 години, за време на осминафиналето на Светското првенство во Русија 2018 година. Еден од најдобрите натпревари на целиот турнир, Франција ќе го добие натпреварот со 4-3.

Во однос на вкупниот рекорд, двете страни се соочиле една со друга 12 пати, со шест победи на Албиселесте, три нерешени и три француски победи.

Со оглед на тоа што и двете селекции се познати како страни кои фаворизираат напаѓачки фудбал, овој натпревар ги има сите карактеристики за класично финале на Светското првенство - особено ако играта е отворена како кога овие страни се соочија во Русија 2018 година.

Ако мислите дека може да биде така, головите Над 2,5 може да се најдат по цена од 2,30 во Бетсон, што изгледа дека е одлична вредност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести