FIFA World Cup

December 9, 2022

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Англија против Франција

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Вториот ден од четвртфиналето на Светското првенство во ФИФА 2022 година е тука, а со тоа сигурно ќе биде еден од највозбудливите натпревари на натпреварувањето како електрична екипа на Англија против актуелниот шампион, Франција!

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Англија против Франција

Дали навистина можат да го однесат дома?

Изминатите 4 години беа полни со надеж и големи очекувања за англиските навивачи. 

По децении хронично слаби перформанси кај меѓународни турнири, во 2018 година англиската страна конечно се чинеше дека се здружи на начин на кој другите британски страни со повеќе ѕвезди не можеа од 1990 година.

Правејќи трка од соништата во Русија 2018 година, млада и оптимистичка страна предводена од Герет Саутгејт успеа да го освои 4тото место во конкуренцијата со некои енергични и импресивни прикази. 

3 години подоцна, тие ќе отидеа уште подалеку од тоа на ЕП 2022, стигнувајќи до финалето против Италија само за да одат на пенали. Од 1966 година, никогаш не било поблиску до „домање“ од ова.

Пресечен до денешен ден, истиот основен тим - заедно со неколку нови исклучително талентирани засилувања - сега се пласираше во четврт-финалето по неколку импресивни изведби кои ги натераа навивачите повторно да сонуваат за слава.

Играчите како Белингем, Фоден и Сака беа апсолутни откритија на Светското првенство, а Трите лава се покажаа дека играат прекрасен напаѓачки фудбал кој е и брз, уреден и смртоносен ефикасен. Тие секако покажаа дека се сериозни претенденти за победа во целата работа.

Но, тие имаат еден огромен проблем што треба да го решат оваа сабота ако сакаат да го сторат тоа. Франција.

Проклетства да бидат проклети

Проклетството на европеецот Светски шампиони имаше многу жртви во текот на децениите, уште откако Франција првпат настрада од тоа во 2002 година. Всушност, по овој приказ во 2022 година, некои дури би рекле дека тимови како Германија и Шпанија сè уште страдаат од тоа до ден-денес.

Но, знаете кој не бил засегнат од тоа на ниту еден начин? Националната страна на Франција 2022 година. 

Доаѓајќи во купот со околу половина дузина клучни играчи кои недостасуваат благодарение на повредите - и губењето на Лукас Ернандез 13 минути по турнирот - работите не изгледаа баш најдобро за Франција. Кога тие загубија со 1-0 од Австралија во нивниот прв натпревар, се чинеше дека проклетството донесе уште една жртва. 

Но, не овој француски тим. Едноставно го исфрлија и постигнаа четири гола покрај нив. И оттогаш не погледнаа назад. Секако, тие загубија со 1-0 против Тунис во нивниот последен натпревар од групната фаза. Но, откако веќе ги врзаа квалификациите во претходниот натпревар, тоа беше натпревар за нивниот Б тим без за што да играат.

Ако некој остана со прашања по тој натпревар, тие сигурно добија одговор бидејќи Франција брзо ја испрати Полска со 3-1 во осминафиналето во натпревар во кој никогаш не се чувствуваше дека може да оди поинаку. 

Во секој натпревар што беше важен, Франција се покажуваше како ладнокрвно, смирено и прибрано како што беше, ретко кога изгледаше дека е проблематична од нивните противници на некој значаен начин. Ниту за секунда не се појавија како втори најдобри.

Со нивните нагласени прикази во текот на турнирот, Франција јасно стави до знаење дека ниедно проклетство не може да ја допре оваа страна. Англија ќе има многу работа доколку планира некако да ги спречи.

Непропуштен натпревар

Секој кој ги следи двата тима во текот на турнирот сигурно ги лиже усните во исчекување на она што сигурно ќе биде еден од највозбудливите натпревари на турнирот. Со оглед на тоа што двата тима го фаворизираат светкавиот напаѓачки фудбал, ќе има многу возбудувања на двата краја на теренот.

Франција сега стигна до четвртфиналето на пет од последните седум Светски првенства - вклучувајќи ги и последните три турнири. Уште позначајно, тие излегоа во предност во 8 од нивните последни 10 натпревари со нокаут кога се соочија со други европски тимови.

Во меѓу време, Англија има многу историја на испаѓање за време на четвртфиналната рунда, паѓајќи во 6 различни прилики - вклучувајќи го и последниот турнир во 2002 и 2006 година.

Нивниот рекорд против другите тимови на УЕФА е исто така помалку од ѕвездени, со тоа што Англија беше елиминирана од друга европска екипа во шест од нивните последни осум настапи на Светските првенства.

Иако на хартија Франција изгледа како помоќна од двете страни, вистината е дека на Светското првенство се може да се случи, особено кога е присутна екипа толку талентирана како Англија. Наместо да се обидувате да го предвидите победникот овде, можеби е добра идеја да се погледне количината на постигнати голови, додека по цена од 2,05 на Betway, над изгледа како добра вредност за облог.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести