FIFA World Cup

December 9, 2022

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Холандија против Аргентина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Четвртфиналето на Светското првенство во ФИФА 2022 година конечно е пред нас! Со само 8 тима преостанати, работите почнаа навистина да се вжештуваат по многу жешки настапи и историски пресврт во осминафиналето.

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Холандија против Аргентина

Но, работите сигурно ќе зовријат кога двајца од фаворитите на турнирот ќе се судрат во вистинска класика на Светскиот куп кога Холандија ќе се сретне со Аргентина во петок на стадионот Лусаил иконик во 19 часот по Гринич.

Трчате како часовник?

Патот на Холандија до четвртфиналето беше толку јасен како што доаѓаат. Со 2 победи во групната фаза - против Сенегал и Катар - и едно реми против Еквадор, холандската екипа напредуваше на првото место во групата А со 7 бода и 5 гола во своето име, а само еднаш прими.

Во осминафиналето, тие се соочија со млад тим на САД со многу за докажување. Успевајќи да ја одржат Англија до реми без голови - и уште поважно, имајќи ги подобрите шанси од двете - се очекуваше дека САД може да се спротивстават на предизвикот и да им го отежнат животот на Холанѓаните.

Сепак, ова не требаше да биде, бидејќи Холанѓаните успеаја да ја преземат целосната контрола врз играта уште од самиот почеток, играјќи брз фудбал со додавање и воопшто не дозволувајќи им на САД да видат многу од топката.

Всушност, првиот гол на натпреварот би дошол од фантастичен колективен играч, каде по вкупно 20 додавања, Холанѓаните Дамфрис ставија фантастична топка во шеснаесетникот за Мемфис Депај да постигне гол со клинички прв допир.

По вториот гол кој практично беше карбон копија на првиот, САД успеаја да реагираат со повлекување на голот, враќајќи им спас во игра. Надежта за пресврт не им траеше долго, меѓутоа, веднаш потоа, Дамфрис остави уште една шанса создадена од крилните позиции за да и донесе на Холандија убедлива победа и клинички приказ пред голот што сигурно ќе им даде на аргентинските дефанзивци. неколку кошмари пред натпреварот.

Од помалку до повеќе

Аргентина славно дојде на ова Светско првенство по серијата од 36 натпревари без пораз, само за да го загуби првиот натпревар против малата Саудиска Арабија во она што сигурно беше еден од најголемите шокови на купот.

Како и да е, наместо да дозволи овој пораз да им ја попречи трката на Светското првенство, јужноамериканските гиганти возвратија со солидни победи против Мексико и Полска, предводени од импресивните игри на нивниот капитен, Лионел Меси.

Не беше многу поинаку кога се сретнаа со огнената австралиска екипа во осминафиналето, каде што Лионел Меси ќе го прослави својот 1000-ти натпревар со отворање на резултатот со ниски потпис и лев удар од 3 одбранбени играчи што го остави голманот беспомошен.

Џулијан Алварез ќе продолжи со сензационален гол бидејќи го оттргна голманот на Австралијците, грешка што го остави Алварез со слободен удар кон отворениот гол. Сепак, мечот не беше завршен бидејќи Австралија успеа да го закачи еден од назад благодарение на огромното отклонување на ударот што дури и не беше насочен кон гол.

Лионел Меси беше најдобар во второто полувреме, приредувајќи им шоу на навивачите и положувајќи 3 асистенции на златна чинија до соиграчите. За жал, потсетувајќи на нивната кампања на Светското првенство во 2014 година, сите тие шанси беа брутално потрошени, оставајќи ја Аргентина опасно блиску до ремито во последен момент, кое беше запрено само со прекрасна одбрана на Мартинез.

Иако резултатот од 2-1 всушност не ја кажува приказната за тоа колку удобна Аргентина беше на овој натпревар, освен ако не успеат да ги искористат своите шанси против Холандија, тие сигурно ќе страдаат.

Битка на два џина

Љубителите на фудбалот ширум светот Дефинитивно ни се плунка на еден од најсочните мечеви на Светското првенство досега. 

Додека Холандија може да се пофали со подобар вкупен рекорд против Албиселесте - со четири победи и две нерешени во текот на девет натпревари, кога станува збор за Светско првенство во фудбал тие се изедначени, секој има по 2 победи и 1 реми.

Последен пат тие се сретнаа во 2006 година, каде што херојството на Серхио Ромеро во изведувањето на пенали доведе до победа на Аргентина.

Сепак, многу говорна статистика е дека Холандија не успеала да победи во четвртфинален натпревар уште од 1994 година, додека Аргентина само еднаш напредувала од оваа рунда од последните 4 купови.

Дополнително, сега Холандија е таа која доаѓа на овој натпревар со импресивна серија без пораз, која сега порасна на 19 натпревари.

Очекувајте многу возбудувања и блиски повици на овој натпревар, бидејќи и двете офанзивни тимови ќе се залагаат за победа. Со коефициент од 2,50 на Ајде, над изгледа силно примамливо на оваа!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања

Вести