Обложување на Grand National онлајн

Гранд Национал е коњска трка со хендикеп што се одвива на патека долга четири и пол милји. Така, таа е една од најдолгите трки одржани во Обединетото Кралство и Ирска. Трката со хендикеп е онаа во која на секој коњ му се доделува тежина што треба да ја носи. Обично, тоа е џокејот и сите дополнителни тегови прикачени на седлото. Врз основа на претходните турнири во трки со коњи, има коњи кои завршуваат истовремено.

Меѓутоа, во Гранд Национал, исцрпувачки маратон ги тестира условите за трки на коњи. Во трката има до 40 коњи и 30 огради за скокање. Сè може да се случи бидејќи некои коњи ќе бидат подобри од другите. Исто така, некои нема да се претстават најдобро што можат тој ден. Повторно, има толку многу променливи што треба да се земат предвид. Иако имаше блиски завршетоци, невообичаено е да се видат повеќе од два или три коњи во борба кога ќе ја исчистат последната ограда.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја на Големата национална

Историја на Големата национална

Големиот национален фестивал има долга историја од раните 1800-ти. Лотаријата го направи првиот стиплчез на Гранд Ливерпул во февруари 1839 година. Ова е трката што подоцна го доби името Големиот Национал. Од коњите се барало да прескокнат над камениот ѕид, потоа да преминат поле и да завршат со прескокнување две пречки.

По четири години натпреварување со тежина за возраст, познатиот хендикепер г-дин Едвард Вилијам Топам, почитуван хендикепиран, го промени Гранд Национал во трка со хендикеп во 1843 година. Семејството Тофам имаше големи површини во Ајнтри. Во 1949 година, тие ја купија тркачката патека целосно од Лорд Сефтон, кој го изнајмил земјиштето од почетокот на патеката во 1829 година.

Денес, Jockey Club Racecourses поседува и управува со Aintree, една од 15-те тркачки терени управувани од подружницата на The Jockey Club. Гранд Национал за 2014 година за прв пат имаше седумцифрен награден фонд. Гранд Национал е целосно непишан и целосно воодушевувачки, со историја на неочекувани победи и фантастични приказни. Има голема награда во борба од страна на џокејите. Но, наградата не е фиксна; се менува секој пат. Наградниот фонд од 1 милион фунти (1.311.800 долари) во изданието за 2017 година е највредната скокна трка во Европа досега.

Историја на Големата национална
За Големата национална

За Големата национална

Големиот Национал претставува предизвици и опасности. Овие ја ставаат на тест вештината и храброста на џокеите од сите нивоа на искуство. Курсот, кој има форма на неправилен триаголник, мора да се заврши двапати.

По низа промени, оградите во Ајнтри не се толку опасни како што беа претходно. Оградите се најтешките познати бариери во индустријата. Овие бариери се доволни да го мачат секој џокеј. Becher's Brook и Valentine Brook, кои се 6-та и 22-та ограда на трката, соодветно, не се најголеми. Сепак, тие се најтешки. Слетувањето е десет инчи пониско од страната на полетувањето.

Поточето го добило името по џокејот капетан Мартин Бечер. Тој падна во овој момент и се засолни во потокот за да остане надвор од линијата на повреди. Валентајн Брук го добило своето име по коњ за кој се верува дека го прескокнал потокот наназад во 1840 година.

Столот е највисоката ограда на патеката со висина од пет стапки и два инчи. Фоинавонската ограда е меѓу најмалите огради. Своето име го добива по шутот 100/1 освоен овде во 1967 година, откако избегна ужасно натрупување. Коњите мора да тргнат нагло лево откако ќе ја поминат бариерата од пет метри.

За Големата национална
Зошто е популарен Големиот Национал?

Зошто е популарен Големиот Национал?

Од 1960 година, Grand National се емитува во живо на телевизија во Обединето Кралство на бесплатна копнена телевизија. До 2012 година, The Grand National беше најпознатата трка со коњи во светот, со 40 коњи кои се натпреваруваа низ должина од четири и пол милји кај 30-те Гранд Национал огради на Aintree.

Повеќе од 500 милиони луѓе од 140 земји секоја година присуствуваат на тридневниот Голем национален настан на Aintree, а се очекува и изданието во 2022 година да не биде поинаку. Фестивалот редовно привлекува над 150.000 љубители на трките, а билетите за бариерата и областите за гостопримство сè уште се достапни. ITV и Racing TV се поставени да емитуваат пренос во живо.

Зошто Grand National е популарен за обложување?

Популарноста на Grand National како обложувачки настан првенствено се должи на традицијата. Тоа е една трка во годината каде што луѓето кои никогаш не или можеби повремено залог на коњи ќе стави облог. Поради големото поле и големата далечина, тоа е повеќе лотарија отколку другите настани, што резултира со тоа што коњите победуваат со огромни шанси - дури во 2009 година, кога Mon Mome победи со 100/1.

Кога се обложуваат на Grand National, луѓето можат да изберат коњ врз основа на бојата на свилата на џокејот или коњ чие име им се восхитуваат. Многу повеќе ќе влезат во наградна игра на работа или со пријатели, во која секој учесник плаќа влезница и по случаен избор му е доделен коњ за навивање во примарната трка. Големата национална е попопуларна од која било друга трка поради овие фактори.

Зошто е популарен Големиот Национал?
Како да се обложите на Големата национална

Како да се обложите на Големата национална

Трки со коњи онлајн сајтови за спортско обложување може да им овозможи на навивачите пристап до целиот свет на обложување со коњски трки. Модернизацијата на обложувањето со коњски трки им овозможи на луѓето кои никогаш не се занимавале со овој спорт да станат специјалисти. Но, важно е да се има предвид дека тоа е постапка со која треба да се запознаете пред да започнете.

Инвестицијата на играчите е двапати ако се обложуваат на коњ во двата правци. Половина од парите се обложуваат на коњот што ќе победи. Другата половина е обложена на коњот што ќе заврши во првите три. Сепак, клучно е да се запамети прописите за обложување во секој правец.

Директните облози на оваа или која било друга коњска трка се најпопуларниот облог. Поединците можат да изберат коњ за победа или да стават со овие облози. Играчите можат да се обложуваат на победникот и местото со облог во секој правец. Директните облози се едноставни за разбирање.

Која е стратегијата за обложување на Grand National?

Акумулаторските облози може да станат доста комплицирани. Играчите можат да ги освојат акумулаторите само ако се завршени сите делови од облогот. Ако некое лице може да постигне гол со акумулатор, предностите во готовина може да бидат значителни.

На стратегии за обложување за лов трка се многу различни од оние на рамна трка. Затоа играчите треба да почнат да бараат коњи кои учествувале во минатите настани за лов на долги растојанија и постојано останувале до целта. Таквата експертиза ќе им помогне да го поминат Големиот Национал, давајќи им шанса да го освојат.

Како да се обложите на Големата национална
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)