Обложување на Kentucky Derby онлајн

Секој мај, Луисвил, Кентаки, го чека еден од најзначајните спортски настани во државата: Дербито на Кентаки. Коњската трка која ги спротивставува квалификуваните тригодишни коњи на рамна патека долга 11⁄4 милја (два километри) беше магична во секое издание скоро два века. Во коњски лиго, растојанието од два километри се нарекува 10 фурлони.

Обично се одржува во првата сабота од месецот, трката е кулминација на Кентаки Дерби Фест, настан кој трае две недели. Се вози на Черчил Даунс, левак рамен терен. Дербито се здоби со ранг на трка од 1 степен поради неговите прикази низ годините. Тоа е прва трка на патеката Triple Crown (Америка), која ги вклучува и The Belmont Stakes и Preakness Stakes.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Што треба да знаете за коњските трки

Што треба да знаете за коњските трки

Поради своите огромни следбеници, најпосетуваната трка со влогови заработи и неколку прекари. Некои го нарекуваат „Трчање по розите“, алузија на завесата од цвеќе што ја добива победникот.

Други го нарекуваат „Најбрзите/највозбудливите две минути во спортот“. Сета оваа наклонетост покажува зошто секој љубител на спортот треба да присуствува или да ја следи трката која обично се прикажува на телевизија од целиот свет.

Коњаницата е една од најстарите натпреварувачки спортови, датира од 648 п.н.е. Оттогаш многу векови беше резерва на богатите, па оттука и неговиот прекар „Спортот на кралевите“
Вклучува џокеј (јавач) и трениран коњ кои се натпреваруваат со други за да исчистат одредено растојание и да прескокнат преку поставените пречки.

Коњските трки имаат многу различни форми, на пр. трки со рамни трки, трки на издржливост, трки со скокови, итн. Правилата исто така варираат за различни трки. Тие вклучуваат вклучување на хендикеп, категории по возраст итн.

Спортот неверојатно порасна и има бројни настани и фестивали кои привлекуваат милиони физички и телевизиски гледачи ширум светот. Спортот исто така е атракција за обложувачите од неговото основање до денес.

Што треба да знаете за коњските трки
Историја на дербито во Кентаки

Историја на дербито во Кентаки

Од трите трки, само Кентаки Дерби се случува секоја година од неговото инаугурирање, дури и за време на Светските војни и Големата депресија.

Дербито во Кентаки се одржува секоја година од 1875 година. Тоа беше идеја на полковникот Мериветер Луис Кларк Јуниор, кој собра група пријатели за да изгради тркачка патека. Курсот го доби името Черчил Даунс, по донаторот на земјиштето на кое е изграден.

Оттогаш, трката се вози секоја година овде, со мали или воопшто измени во форматот и тркачката патека. За прв пат се емитуваше на радио во 1925 година, а првото ТВ се појави во 1949 година. Ова беа клучни моменти за трката што понекогаш наиде на финансиски тешкотии. Тие означија почеток во подемот на чантата за која се бореа натпреварувачите. Овој раст продолжи до денес.

Познатиот секретаријат на коњи го држи рекордот за најбрзо трчање во Дерби. Тригодишното момче го постави рекордот во 1973 година чистејќи ја патеката за 1:59,4 минути. Секретаријатот стана еден од најуспешните тркачи во дивизијата.

Историја на дербито во Кентаки
Поновата историја на Кентаки Дерби

Поновата историја на Кентаки Дерби

Кралицата Елизабета Втора беше меѓу тркачите на настанот во 2007 година. Ова покажа колку настан од висок профил е Дербито и му даде многу добредојден публицитет. Во 2017 година, Черчил Даунс забележа толпа од 158.070 луѓе бидејќи Always Dream го зазеде првото место на трката.

За време на настанот, делот за обложување објави облози во вредност од 209,2 милиони долари. Ова покажа колку внимание му посветуваат на настанот луѓето кои обложуваат на спортски турнири во споредба со другите спортски лиги.

Во 2020 година, кога повеќето натпревари беа целосно откажани, единствениот ефект што го претрпе Кентаки беше промената на датумите од мај до септември.

Најчесто поставуваното прашање во 2022 година за овој престижен настан беше „Кој се обложил на Rich Strike? Па, сопственикот Рик Досон се обложи на Ерик Рид, Рич Страјк и победи на дербито во Кентаки во 2022 година. Стејси Конард и нејзините пет деца освоија 25.000 долари кога Рич Страјк го извлече поразот со коефициент 80 спрема 1, освојувајќи го 148-то дерби во Кентаки.

Поновата историја на Кентаки Дерби
Зошто е популарно Кентаки Дерби?

Зошто е популарно Кентаки Дерби?

Дербито на Кентаки е едно од големи спортски турнири со органска возбуда. Тоа би се очекувало од настан кој неуспешно ги забавувал луѓето 147 години. Една од причините за неговата популарност е тоа што е култура. Многу луѓе кои присуствуваат на него ја следат традицијата која се пренесува со генерации.

Освен тоа, магичната атмосфера на секој настан постојано ги привлекува обожавателите и учесниците. Луѓето доаѓаат да уживаат во забавата, конкуренцијата и Кентаки на отворено. Богатата обложувачка култура додава масло на пламенот. Само да спомнам уште едно големо натпреварување во коњски трки, Тројната круна е подеднакво важен настан на кој треба да се обложувате.

Масивниот маркетинг, исто така, помогна да се мотивираат веќе подготвените следбеници. Откако првпат се појави на ТВ, настанот имаше радиодифузери кои се натпреваруваат околу правата. Неговата достапност на многу платформи за гледање, вклучително и онлајн преноси, го прави настанот уште попопуларен.

Приходите од различни текови им помагаат на организаторите да го направат настанот уште подобар. На пример, тие можеа да го одржат Дербито во живот кога другите спортови беа запрени од пандемијата. И тие го направија тоа безбедно. Овој наградувачки циклус го прави Дербито секогаш слатко.

Зошто луѓето сакаат да се обложуваат на дербито во Кентаки?

Непредвидливоста на трките ги прави добра возбуда. Луѓето знаат дека постои голема веројатност да се победат обложувалниците, па затоа го користат тоа. Исто така, постојат бројни пазари на кои може да се обложувате покрај директниот победник. Трките се достапни на најистакнатите онлајн обложувалници, што значи дека оние кои сакаат обложување на спортски првенства можат да пристапат до нив од каде било.

Зошто е популарно Кентаки Дерби?
Како да се обложите на дербито во Кентаки

Како да се обложите на дербито во Кентаки

Обложување со коњи е една од најстарите форми на обложување и меѓу најлесните. Без разлика дали некој се обложува онлајн или физички, облозите се едноставни. Онлајн обложувањето е слично на обложувањето на најдобрите првенства за еСпорт. Некои популарни облози за ставање вклучуваат:

  • Облог за победа: предвидување на коњот што ќе победи на трката
  • Место залог: Местото каде што ќе заврши одреден коњ
  • Прикажи облог: предвидување дека одреден коњ ќе заврши на кое било од првите три места

Ова се директни и едноставни облози, дури и за почетници. Од трите, облогот за победа е најтешко да се предвиди и има најголема исплата. Обратно е облогот за шоу.

  • Exacta Bet: предвидете ги позициите еден и два по правилен редослед
  • Quinella Bet: Предвидете ги првите две по кој било редослед

Други облози вклучуваат Trifecta, Super High Five, Pick 3, Pick 4 и Pick 5, меѓу другите. Различни обложувалници нудат различни пазари и малку различни шанси.

Како да се обложите на дербито во Кентаки
Стратегија за обложување Дерби во Кентаки

Стратегија за обложување Дерби во Кентаки

Разбирањето што значи секој облог е првиот чекор. Играчите исто така треба да го разберат ризикот/веројатноста на секој облог и да не гледаат само на можните добивки. Колку е поголема исплатата, толку е помала веројатноста за победа.

Следењето на вестите за Дербито пред настанот е исто така од витално значење. Ова дава информации за случувања како што се повреди, промена на коефициентите, временските ефекти на различни коњи, итн. Пред сè, играчите секогаш треба да ги следат традиционални водичи за обложување; не дувајте пари на облози, носете трезвени одлуки и знајте кога да престанете. И секогаш уживајте во магичното Кентаки Дерби!

Стратегија за обложување Дерби во Кентаки
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)