Обложување на MLB World Series онлајн

Настанот е плеј-оф игра во бејзбол што ги спротивставува победниците од двете врвни професионални лиги во Северна Америка еден против друг. Овие две лиги кои ја сочинуваат МЛБ се Американската лига (АЛ) и Националната лига (НЛ). Светската серија е годишен првенствен натпревар кој се игра помеѓу шампионите на овие два спортски турнири.

Многу Американци често ја сметаат Светската серија како светско првенство во бејзбол. Тие го засноваат ова на фактот дека Големата лига безбол ги привлекува врвните бејзбол играчи во светот. Со играчи од повеќе од 20 земји, тој е еден од најголемите спортски настани на глобално ниво. Но, во вистинска смисла, шампионите од Светската серија не се светски шампиони. Таа чест им припаѓа на победниците на World Baseball Classic, меѓународно спортско првенство кое започна во 2006 година.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за MLB World Series

Сè што треба да знаете за MLB World Series

Овие две спортски лиги се бореа за предност на домаќинствата на турнирот до 2002 година. Меѓутоа, помеѓу 2003 и 2016 година, соодветната лига што победи на Ол-стар натпреварот ја доби предноста.

Подоцна, до 2020 година, победничката страна на лигата која има најневеројатни победи-порази во регуларниот дел од сезоната доби корист од домашен терен. Исклучоците се кога сите натпревари се играа на неутрален терен, што беше сличен случај во 2020 година.

Сè што треба да знаете за MLB World Series
Историја на светската серија MLB

Историја на светската серија MLB

Бејзбол серијата започна по крајот на ривалствата помеѓу Националната лига и новоотворената американски Лига во 1903 година. Првиот настан вклучува серии најдобро од девет каде Питсбург загуби од Бостон, три спрема пет.

Во следната година, NY Giants одби да се соочи со Бостон кој беше шампион на АЛ. Сепак, серијата беше оживеана во 1905 година и потоа се играше секоја година. За жал, во 1994 година настанот беше прекинат со опсежен штрајк на играчите. Поставувањето на седум натпревари е типично од 1922 година. Исто така, секоја серија имаше по еден играч избран за најкорисен играч почнувајќи од 1955 година.

Вклучување на Канада

Во 1969 година, Монтреал стана првиот тим од Канада да се појави на MLB. Торонто ќе биде втор во 1977 година. Торонто продолжи да победува во 1992 година, станувајќи првиот тим надвор од САД што ги освоил големите спортски турнири. Јенкис од Њујорк моментално имаат најмногу титули во американската лига.

Приходите добиени од продажбата на портите на плејофот се поделени меѓу тимовите од плејофот. Шампионот од светската серија добива најголем дел од базенот, а потоа вицешампионот итн. Паричната награда за шампионите од светската серија на MLB се одредува според вкупниот број на „Базенот на играчите“. „Базенот“ се парите собрани од сите продажби на билети за плејофот на МЛБ.

Пред плеј-офот на МЛБ, клубовите обично се состануваат за да преговараат колку пари ќе бидат распределени на победниците и губитниците во сезоната, слично на најдобрите првенства за е-спорт. Победниците добиваат најголем дел од „базенот“ или наградуваат пари. Другите тимови по сезоната добиваат помал дел од приходите од плејофот на МЛБ.

Историја на светската серија MLB
За бејзбол

За бејзбол

Бејзболот како спорт се игра од 1744 година. Форматот на играта остана речиси ист до денес. Канада, Северна Америка и Јапонија се главните пазари на играта, но бејзболот е глобален спорт. Светската серија на бејзбол служи како нејзин врв.

Целта додека се игра оваа игра е да се надмине противникот со бројот на трчања. Играчите имаат за цел да удрат бејзбол топка до најдалечното можно место, а потоа ќе освојат поени со трчање околу базите. Ако успеат да ги заобиколат сите четири бази и да избегнат да бидат означени, нивното место го зазема друго тесто.

Во еден натпревар, два тима, секој составен од девет играчи, се натпреваруваат еден против друг. Играта е долга девет ининги, при што секој тим се удира, а потоа наизменично игра во секој натпревар. Резултатите од конечните ининги на секој тим се додаваат на неговите вкупни резултати, а тимот што ќе акумулира повеќе поени победува.

За бејзбол
Зошто е популарна светската серија безбол во големата лига?

Зошто е популарна светската серија безбол во големата лига?

Светската серија можеби е северноамерикански турнир, но несомнено е најдобриот бејзбол настан на планетата. Иако нема тимови од целиот свет, има бројни странски играчи. YouTube TV, интернет телевизиски сервис кој започна во 2017 година, стана спонзор за претставување на светската серија како дел од повеќегодишниот договор што започна во 2017 година.

Многу помали бејзбол турнири се наречени „Светски серии“. Тие вклучуваат Јуниорска светска серија меѓу списокот на други спортски турнири. Помладиот спортски турнири натпревар со победникот на Американската асоцијација и шампионот на Меѓународната лига.

Овие две се професионални мали лиги во Америка. Исто така, има пораст на спортските онлајн турнири во кои се вклучени бејзбол видео гејмерите.

Зошто е популарно да се обложувате?

Светската серија е најстарото првенство во професионалниот спорт и не е тајна дека бејзболот има доволно огромна база на фанови за да помогне во промовирањето на најважниот бејзбол настан во сезоната.

Кога станува збор за најприфатливите коефициенти во Светската серија, услугите за спортско обложување не се воздржуваат и обезбедуваат многу можности за секој натпревар од серијата. Фјучерс обложување е кога играчите се обложуваат на коефициенти и линии од Светската серија пред шампионската серија.

Зошто е популарна светската серија безбол во големата лига?
Како да се обложувате на светската серија MLB

Како да се обложувате на светската серија MLB

Кога станува збор за обложување на светските серии на спортски турнири, практично секоја обложувалница на пазарот има голем избор. Вистинскиот проблем е да се одлучат кои можности за обложување се погодни за гејмерите. Спортските книги нудат широк спектар на алтернативи за обложување, вклучувајќи и некои најдобрите првенства во еспорт.

Moneyline е најзгодниот начин за обложување на спортски турнири. Шансите на MLB ги поставуваат исплатите. Овој облог само бара од играчот да се обложи за тоа кој тим ќе победи во одредена игра.

Стратегии за обложување на светската серија MLB

Другиот метод е да залог на точка се шири. Кога играчите се обложуваат на ширење на бодови од Светската серија, тие се обложуваат на тоа колку поени треба да освои или изгуби тимот.

Фаворитскиот тим, означен со негативен знак, мора или да го добие натпреварот целосно или да загуби со помала разлика од ширењето. Аутсајдерот, означен со негативен симбол, мора да победи со повеќе трки од ширењето за да го покрие ширењето.

Поединците не мора да се обложуваат на одреден тим или резултат кога се обложуваат на вкупни збирки. Облогот обично е на вкупните збирни трки за двата тима. Ако еден натпревар од Светската серија има вкупно 7,5, играчите можат да се обложуваат над, што значи дека предвидуваат дека двата тима ќе постигнат повеќе од 8. Во случајот под, спротивното е точно.

Обложувањето со проп (пропозиција) е забавен начин да се обложувате на Светската серија без да се обложувате на одреден исход. Облогот за реквизит не го зема предвид победничкиот тим или конечниот резултат, туку се концентрира на она што ќе се случи во текот на играта. Реквизитите може да се направат на еден играч или на сите тимови во судир.

Како да се обложувате на светската серија MLB
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)