NFL

January 4, 2023

НФЛ фудбалски коефициенти треба да ги знаат играчите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Иако има над/под и коефициенти за ширење на поени, шансите за фудбал во НФЛ не застануваат само на овие. Постојат многу други начини за обложување на НФЛ, вклучувајќи парични линии, линии за обложување во првото и второто полувреме и фјучерси. 

НФЛ фудбалски коефициенти треба да ги знаат играчите

Дополнително, забавните облози во стил на фантазија и облозите во живо (кои им овозможуваат на играчите да се обложуваат на следното играње и на коефициентите кои постојано се менуваат во текот на целиот натпревар) дополнително го нагласува фактот дека НФЛ претставува цел свет на можности за обложувачите. Овој водич ги истражува некои од најпопуларните шанси за НФЛ пронајдени во обложување сајтови на интернет.

Шансите на Moneyline

НФЛ обложување со парична линија продолжува да се истакнува бидејќи повеќе обложувачи почнуваат да ја разбираат вредноста на овој тип на обложување, особено кога станува збор за долго обложување на удари. Паричната линија е несомнено наједноставниот НФЛ облог што некој може да го постави бидејќи обложувачот едноставно го избира тимот што целосно ќе го добие натпреварот; нема потреба да се предвидуваат бодовите што ќе се освојат. 

Сокот е единствениот број на кој треба да се фокусира обложувачот, каде што позитивната вредност го означува аутсајдерот, а негативната значи фаворит.

На пример, ако обложувачот избере фаворит од -120 на облог со пари, треба да ризикува 120 долари за да освои 100 долари. Од друга страна, обложувањето на аутсајдерот +120 имплицира дека треба да ризикувате 100 долари за да освоите 120 долари ако аутсајдерот победи директно. Во повеќето случаи, облозите со парична линија имаат подобра вредност; тие можат да испорачаат позначајни приноси за помал ризик. 

Иако ретко, има натпревари каде што на двете страни им се доделуваат негативни коефициенти за парична линија. Тимот со помала бројка се смета за фаворит со шансите во тој случај.

Коефициенти за ширење на поени

Кој не сака старомоден облог за ширење на НФЛ? НФЛ се шири коефициенти за обложување не само што се омилени и за почетници и за искусни обложувачи, туку тие се и крал кога станува збор за обложување онлајн спортско обложување. Вообичаена заблуда е тоа што обложувалниците ги поставуваат коефициентите за ширење на поени како предвидена маргина на победа. Наместо тоа, тоа е бројката што букмејкерите претпоставуваат дека би била добра рамнотежа помеѓу обложувачите кои сакаат да се обложуваат на својот фаворит и оние кои сакаат да ги стават своите пари на аутсајдерот.

На пример, негативната вредност (-11,5) означена до тимот значи дека многу поени го фаворизираат. Оттука, за да се утврди дали тимот победил или не на натпревар, обложувачот треба да одземе 11,5 поени од резултатот на тимот. 

Спротивно на тоа, позитивна вредност на истата игра (+11,5) значи дека аутсајдерот има 11,5 поени со глава. Во обложувањето НФЛ, омилениот тим непарен мора да победи со најмалку 12 поени за да го покрие ширењето. Аутсајдерот сепак може да загуби со 11 поени разлика, но сепак да го покрие ширењето.

Едно нешто што вреди да се напомене е дека натпреварите во НФЛ не се точно непредвидливи. Распределбата на поени има за цел да ги балансира и да ги направи работите интересни за обложувачите во случаи кога еден тим е многу фаворизиран. Со „одземање“ на поени од непарниот фаворит и „додавање“ на кучето, распределбата на поени ги охрабрува обложувачите да се обложуваат на која било страна дури и кога натпреварот е многу искривен.

Над/Под (вкупно) коефициенти

Обложувањето над/под е уште еден популарен начин за инвестирање НФЛ игри. Познато и како Вкупно, обложувањето над/под бара од обложувачот да се обложи дали конечниот резултат ќе го надмине или ќе остане под бројката поставена од обложувалниците. Ако некој се обложи на под 37,5, тие во суштина предвидуваат одбранбена битка и дека прекршоците ќе се борат. Обложувањето на над 37,5 значи дека обложувачот предвидува дека играта ќе заврши со високи резултати.

Обложувањето со тотали стана разумно популарно во NFL игрите, уште повеќе кога ширењето е многу тесно. Сепак, тоа е исто така добар избор ако совпаѓањето укажува на одреден стил на игра. Имено, временските услови како ниските температури, ветерот и дождот можат да бидат значајни фактори кои би можеле да го поколебаат вкупниот број.

Коефициенти за фјучерси

Фјучерсите на НФЛ им овозможуваат на фанатиците на обложување однапред да се обложуваат на значајни настани во НФЛ во текот на целата сезона. Идните шанси за НФЛ се фокусираат и на тимските достигнувања и на наградите на индивидуалните играчи. Од вонсезона до претсезона, обложувачите на НФЛ можат да се обложуваат на неколку аспекти, вклучувајќи го и шампионот на НФЦ, Супер Боул победник и тимови кои ќе влезат во плеј-офот. Што се однесува до индивидуалните награди, обложувачите можат да се обложуваат на Дефанзивец дебитант на годината, офанзивен дебитант на годината и најкорисен играч.

Како што велат, времето е сè кога станува збор за фјучерс облози. Колку побрзо се вложува, толку е поголем приносот доколку нивното предвидување стане точно. Сепак, шансите за фјучерси не се за нетрпеливи коцкари. Наместо тоа, потребни се луѓе кои се подготвени да се обложат и трпеливо да го чекаат исходот, што може да потрае и до неколку месеци.

Реквизит облози

Наместо да се фокусираат на резултатите од натпреварите, облозите на Prop се фокусираат главно на конкретни настани во рамките на натпревар од НФЛ. Има многу пазари на Prop на кои може да се обложувате, вклучувајќи го играчот што ќе го постигне првиот тачдаун и дали натпреварот ќе има безбедност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести