Super Bowl

March 8, 2023

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Ќе има многу пари за легално обложување на Суперболот во 2023 година, откако натпреварот во 2022 година ќе ги сруши сите претходни рекорди. Последен пат, во Супер Боул LVI, Лос Анџелес Рамс победи против Синсинати Бенгалс со 23-20.

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите

Супер Боул LVII ќе се одржи на стадионот Стејт Фарм во Глендејл, Аризона, на 12 февруари 2023 година, а облозите на играта веќе може да се стават. Со овој стручен водич, можете самоуверено да се обложувате на исходот од Супер Боул, без разлика кој мислите дека ќе победи.

Како да се обложите на Супер Боул LVII

Кога за прв пат ќе одлучите да се обложите на Супер Боул, може да се чувствувате обземени од огромниот број на достапни опции за обложување и специјални понуди. Ја одбележавме лесната, чекор-по-чекор процедура од желбата да се обложите малку пари на играта за забава правејќи го тоа.

Изберете спортска книшка за големата игра

Неколку статии го прескокнуваат овој витален дел, но овој водич за обложување Супер Боул знае колку е важен наоѓање на вистинската спортска книга е.

Тајмингот е совршен ако веќе не сте се регистрирале за сметка. Специјални бонуси за пријавување дизајнирани да им дадат на новите клиенти предност во времето за Супер Боул ќе бидат достапни доколку ги одложите за после натпреварите од шампионатот AFC и NFC. Не се задоволувајте со првиот бонус или попуст понуда што ќе ја видите; направете компаративно прелистување и изберете го најдоброто. Имаме обемна листа на прегледи на онлајн обложувалници кои ќе ви помогнат да донесете информирана одлука.

Креирајте нова сметка со регистрирање

Започнете со посета на вашата избрана спортска книга. Со неколку кликања откако ќе кликнете на „Приклучи се сега“ (или други варијации), „Регистрирај се“ или „Регистрирај се бесплатно“, ќе ја отворите вашата нова сметка и ќе работи. Спортската книшка ќе ја кредитира вашата сметка со бесплатни облози или бонуси без депозит.

Поставете го вашиот прв депозит

Откако ќе отворите нова сметка, првиот чекор е да ја финансирате. Копче „Депозит“ што обезбедува брз пристап до многу методи за депонирање е стандардна карактеристика на која било онлајн услуга за спортски книги. Ако ги исполнувате условите за натпревар со депозит, страницата за обложување ќе ги додаде парите од бонус на вашата сметка откако ќе го направите депозитот. За да дознаете дали сте квалификувани за облог без ризик како дел од промоција за добредојде, мора да направите депозит и да го ставите вашиот прв облог.

Обложувајте се на Супер Боул

Кога вашата сметка е креирана и финансирана, мора да ги изберете ставките што сакате да ги купите. Ако веќе сте направиле сметка, може да ги видите коефициентите на Super Bowl со кликнување на NFL маркети и Team Futures. Може да очекувате дека ќе биде претставено во голема мера во делот за НФЛ посветен на идните игри како што се приближува големиот ден на играта. Огромната палета на реквизит пазари за обложување ќе биде на располагање на обложувачот.

Читање на коефициенти на Супер Боул и типови на облози

Знаејќи основите на читање линии за обложување може да ви помогне да ги разберете шансите за Супер Боул. Ова е местото каде што започнуваме со буквар за толкување на коефициентите за американски обложување и одредување на вашите шанси за победа или губење.

Негативниот (-) знак секогаш ќе се става пред коефициентите на фаворитот на парична линија или ширење, додека спортската книшка ќе постави позитивен знак (+) пред коефициентот на аутсајдерот.

Ќе ја искористиме средбата со Super Bowl LVI како илустрација, но вашата вистинска исплата може да варира во зависност од видот на облогот и шансите.

Парични линии

Супер Боул не се разликува од која било друга игра кога станува збор парични облози, кои се ставаат на исходот од играта. Ова се наједноставните шанси за разбирање, а откако ќе ги центрирате вашите пресметки на 100, тие се и наједноставни за пресметување.

Кога се обложувате на фаворит, линијата за пари покажува колку треба да обложите за да освоите 100 долари. Обложувањето на Овните на -200 би значело ризик од 200 долари за можна исплата од 100 долари (за вкупна сума од 300 долари).

Ако се обложите 100 долари на аутсајдер, паричната линија е колку ќе добиете за да победите. Со други зборови, облогот од 100 долари на Бенгалите може да ве освои 160 долари за вкупна исплата од 260 долари на +160. Од таму, пресметајте ги бројките за износот на вашиот облог.

Вкупно / Над-Под

За да се обложите на вкупниот резултат на играта, често познат како „над/под“, мора да предвидите дали конечниот резултат ќе биде повеќе или помал од бројот што го утврдиле букмејкерите пред натпреварот. Облозите како овој се популарни меѓу дебитантите кои бараат едноставен начин да се забавуваат во Super Bowl.

Вкупните линии, како и намазот, често ќе се движат од -120 до +100, при што најчестиот замав е -105 до -115.

Ако се обложувате на над 48,5 (-105), играта мора да има 49 поени или повеќе. На -105, треба да обложите 105 долари за да заработите 100 долари, за вкупна исплата од 205 долари ако победите.

Настрана од вкупниот збир на играта, можете да видите поединечни вкупни четвртини, вкупни полувреме и вкупни збирки на тимови под областа на Team Props на играта.

Точка се шири

Паричната линија покажува дека има значителни несовпаѓања меѓу тимовите. Креаторите на коефициентот ставаат точка на ширење на играта за да го направат обложувањето поправедно со намалување на предноста на едната страна во однос на другата. Овој распон ја претставува разликата со која се очекува да победи фаворитот и разликата со која се очекува да загуби аутсајдерот.

Кога се обложувате на игра, шифрирањето на поени одредува колку поени треба да освои фаворитот за да го „покрие“ ширењето. Ако се обложите на Овните на -4 (-110), Лос Анџелес ќе треба да победи со најмалку пет поени за да соберете. Обложувањето на линија -110 е исто како и обложувањето на негативна линија на пари во однос на плаќањето. Тоа е еквивалент на коцкање 110 долари за да заработите 100 долари.

Покривањето на ширењето бара од аутсајдерот или да победи во играта или да загуби со помала разлика од предвиденото ширење. Обложувајќи се на Бенгалците на +4 (-110), сепак може да победите ако загубат со три поени или помалку. Овој облог, поставен на линија -110, враќа 100 долари за секои 110 долари.

Обложувачите кои ги поддржаа Бенгалите против ширењето сепак ги добија своите облози и покрај поразот на тимот од 13-3 од Овните во Супер Боул LVI.

Линиите често започнуваат на -110, најчестата линија за точка ширење, но тие можат да одат насекаде од -125 до +100 пред да бидат турнати во една насока.

Ако аутсајдерот го покрие поенот и фаворитот победи со точно тој број поени, вашиот облог е нула, а парите ви се враќаат.

Фјучерс обложување

Сите фјучерси облози се очекува да се исплатат на иден датум. Фјучерсите на Super Bowl се најпопуларниот тип на обложување, бидејќи тие можат да се стават во секое време во текот на вонсезоната или редовната сезона и се решаваат само по големата игра.

На крајот на секоја сезона, обложувалниците поставуваат шанси за тоа кој ќе го освои Суперболот следната година. Вонсезоната е одлично време за коцкарите, бидејќи шансите секогаш се менуваат поради бесплатната агенција, драфтот и други настани. Оваа постапка продолжува во текот на регуларниот дел од сезоната и плеј-офот, во тој момент се решаваат сите идни облози и се прогласува победник.

Фаворитите ќе бидат на врвот на табелата, а поголемиот број ќе биде блиску до дното, каде што се аутсајдерите.

Креирање на вашата стратегија за обложување на Супер Боул

Обложувањето на Супер Боул е голем пазар.

Дури и оние кои не често се обложуваат сакаат дел од акцијата, а обичните коцкари вложуваат малку дополнителна работа и вложуваат малку повеќе пари од вообичаеното. Имајќи го ова на ум, сигурно не би било повредено да имате некои совети. Имајте го на ум следново кога го планирате вашиот Супер Боул стратегија и тактика за обложување.

Добијте ја вашата статистика правилно.

Обложувачите можат брзо да најдат едноставни пресметки како поени за/против и јарди за/против, но тие не ви кажуваат многу за природата на вклучените тимови. Анализирањето на EPA по игра, рејтингот на DVOA и поединечните резултати на боксовите од раните натпревари во плејофот може да даде пореална слика за силните и слабите страни на тимот. На крајот на краиштата, постсезоната е како мини сезона сама по себе, а резултатите од претходните натпревари секако можат да ги предвидат исходите на следните.

Проверете ги најновите ажурирања за повреди.

Од клучно значење е да се знае дали некои ѕвезди ќе бидат недостапни од која било екипа. Бидејќи има двонеделна празнина помеѓу финалето на конференцијата и Супер Боул, дотогаш може да бидат достапни сигурни ажурирања за повреди. Ако имате причина да верувате дека клучниот играч ќе биде повреден или ќе биде недостапен за големиот натпревар, најдобро е да останете смирени и да почекате.

Спортските книшки постојано се ажурираат и обично ги вбројуваат овие информации во нивните шанси.

Не обрнувајте внимание на моделите на Super Bowl во минатото.

Не прави разлика што победникот во фрлањето паричка е 7-3 во последните 10 Супер Боулови, или дека црвено-облечените тимови имаат рекорд на порази. Тоа е надуена бројка, но ја разбирате идејата. Ова се чисто случајни појави кои може или не мора да влијаат на исходот на натпреварот. Кога годишно се разговара за сосема различни клубови и противници, дури и статистиката против ширењето (ATS) за аутсајдери и фаворити е бесмислена.

Завршни мисли

Испитајте ги вашите сметки за да одредите дали имате дополнителна готовина. Ако сакате да се вклучите во акцијата, проверете ги најдобрите NFL обложувалници што ги составивме. Обложувањето во Супер Боул може да биде забавно ако ги имате на ум овие експертски идеи и методи.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести