Најпопуларни обложувалници во Франција

Спортското обложување стана популарна забава за многу луѓе кои живеат во Франција во последниве години. Еден од најпопуларните спортови на кои треба да се обложувате е фудбалот, кој е вообичаен спорт кој исто така е форма на национална гордост. Со оглед на тоа што репрезентацијата на Франција го има Светското првенство повеќе од еднаш, не е ни чудо што фудбалските обложувања го предизвикуваат интересот на граѓаните.

Обложувањето е популарна забава во Франција, при што речиси 60% од француските граѓани се обложуваат за забава. Овие бројки не се само високи кога ќе се споредат со глобалниот просек, кој е околу 30%.

Најпопуларни обложувалници во Франција
Ethan Moore
WriterEthan MooreWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Франција е една од главните градови на коцкањето во Европа. Земјата има долга историја на обложување, која датира од доцните 1800-ти кога бил измислен рулетот. Оттогаш, коцкањето во Франција стана популарно, а се проценува дека секоја година се трошат милијарди евра за обложување.

Популарноста на обложувањето во Франција се зголеми во последниве години поради зголемувањето на онлајн коцкањето во земјата. Спортското обложување, особено, бележи зголемување на износот на обложување, при што обложувачите прават стотици милиони во облози, а оваа бројка само се зголемува секоја година.

Section icon
Историја на обложување во Франција

Историја на обложување во Франција

Историјата на обложувањето во Франција оди наназад со векови. Во 16 век, жителите на Лион станаа познати како оригинални гејмери на Франција. По серијата војни во 15 век во кои Французите претрпеа загуба на војници и финансии, тие се свртеа кон коцкањето. Тие развиле желба за тоа и исто така го користеле како начин да соберат пари.

Во 1600-тите, Луј XIV го забранил коцкањето, со казни кои вклучуваат доживотен затвор. Првата обложувалница во Франција била основана во 1718 година, а до 1800-тите, обложувањето станало широко распространето. Министерството за внатрешни работи формираше национална агенција која ќе ги надгледува активностите на коцкање.

Но, дури во 1900-тите таа процвета како никогаш досега. Во 1900-тите, Франција беше една од првите земји што го легализираше обложувањето. Во 1921 година, владата формираше комисија за следење на обложувањето и обезбедување на неговата законитост. Оваа комисија промовираше обложување надвор од патеката и стана легално коцкањето да се одвива на патеки за трки со коњи.

Имаше неколку патеки за коњски трки што се користеа за обложување во тоа време, и сите работеа според истите правила. Тркачката патека Винсен беше првата тркачка патека и е во функција и денес. Останатите беа урнати пред извесно време.

Коцкањето во Франција е историски поврзано со периоди на значајни општествени промени. Од раните денови на француската монархија до модерната ера, коцкањето во Франција служеше како средство за забава и профит за многу луѓе. Денес, Франција останува една од најпопуларните земји за коцкање.

Коцкарската индустрија во Франција има долга историја со некои од најпознатите претпријатија во земјата. Рулетот, како и блек џекот, имаа придонес од Французите во текот на нивните фази на развој.

Не многумина знаат дека во текот на 16 век, благородникот во палубата бил заменет со кралицата. Освен тоа, сега познатото тркало на рулет го измислил никој друг туку Блез Паскал, познатиот математичар од Франција. Ова беше инструмент во развојот на играта. Облозите на Parimutuel првпат започнаа во Франција во 1870-тите.

Историја на обложување во Франција
Обложување во денешно време во Франција

Обложување во денешно време во Франција

Во последниве години, обложувањето стана индустрија во подем во Франција. Ова првенствено се должи на воведувањето на нови закони кои им олеснија на француските граѓани да обложуваат на различни работи. За возврат, обложувачите можеа да стават повеќе облози и со поголеми влогови од кога било досега.

Француската влада придонесе за ова зголемување на обложувањето со креирање на законодавство дизајнирано да ја регулира индустријата, но исто така го охрабри.

Работите се сменија во Франција, каде што се работи за обложување. Некогаш, токму оние луѓе кои сакаа да се коцкаат со мала банка учествуваа во коцкањето. Сепак, се чини дека сите сега се впуштаат во акција, вклучително и студенти кои би сакале да заработат приход со скратено работно време.

Коцкањето во Франција претрпе многу други промени во изминатите неколку години. Денес, коцкањето не е само ограничено на трки со коњи и кучиња, туку вклучува и казина и покер - две игри кои претходно не беа навредени.

Обложување во денешно време во Франција
Иднината на обложувањето во Франција

Иднината на обложувањето во Франција

Француската влада има долга историја да биде многу строга за тоа што луѓето можат да прават со своите финансии. Меѓутоа, неодамна тие гледаат порелаксирано, што доведе до некои возбудливи случувања во светот на обложувањето.

Првата забележителна промена беше кога Франција ја легализираше онлајн спортско обложување, што отвори нови начини за луѓето да се обложуваат на сите видови спортови, како велосипедизам и фудбал.

Франција се очекува да биде еден од најголемите пазари за онлајн обложување, со значително зголемување на коцкањето на коњски трки. Исто така, се вели дека наскоро Франција ќе ја престигне Британија како најголем пазар за обложување надвор од Азија.

Иднината на обложувањето во Франција
Дали казината се легални во Франција?

Дали казината се легални во Франција?

Коцкањето останува нелегално за француските граѓани кои имаат 18 години или помлади, како и за лицата со историја на зависност.

Коцкањето на онлајн-страниците беше легално пред Светското првенство во 2020 година, по што беа отворени над милион сметки од коцкарите во првиот месец. Земјата забележа двојно повеќе обложувања во 2021 година во споредба со претходната година.

Законодавство за обложување во Франција

Првичните чекори кон легализирање на коцкањето на далечина во Франција беа преземени во 2005 година, кога Европската комисија започна истраги за да открие детали за ситуацијата што преовладува во француската индустрија за игри. По издавањето на известувањето во 2006 година, а потоа и барањето во 2007 година за целосно усогласување со законите на ЕУ, француската влада се согласи со итна акција.

Законодавството беше донесено во 2009 година, а секторот за игри беше отворен за оператори на ЕУ кои припаѓаат на различни земји. Сепак, група наречена Здружение за далечинско коцкање истакна дека некои од одредбите на новиот предлог-закон се поповолни за операторите контролирани од владата отколку за новите оператори.

Здружението исто така соопшти дека новите оператори нема да можат да понудат широк спектар на услуги и дека даноците се неправедни. Тие исто така укажаа на ниските исплати кои би влијаеле на играчите и на многу строгите барања. Едно од овие барања се однесува на одржување на серверите во Франција.

Дали казината се легални во Франција?
Обложување акти во Франција

Обложување акти во Франција

Француското право се занимава со регулирање на коцкарски активности и конкуренција. Исто така, се занимава со коцкање преку Интернет и стапи на сила во мај 2013 година. Воспоставувањето на орган за коцкање, исто така, помогна да се отвори француската индустрија за коцкање.

Францускиот закон за коцкање има две главни цели. Прво, тоа е да се направат коцкањето и обложувањето во Франција потранспарентно, и второ, да се заштитат играчите од зависност. Целта на овој закон беше и да се регулира коцкањето и обложувањето меѓу граѓаните преку поставување старосни ограничувања и наметнување правила за рекламирање.

Законот цитира три закони за коцкање, кои се како што следува:

  • Спортското обложување онлајн вклучува обложување со базен и со фиксни коефициенти, како и обложување во живо.
  • Обложување на базен за коњски трки онлајн
  • Покер игри на веб-страници

Покерот е легален и е една од игрите што ги нудат казината, главно затоа што вештините на играчот одлучуваат за исходот на играта.

Неодамнешната легализација на регулираното спортско обложување во земјата доведе до јавна дебата за ова прашање. Некои политички партии беа поделени, некои беа за мерката, а други против.

Обложување акти во Франција
Омилените игри на француските фудбалери

Омилените игри на француските фудбалери

Франција е земја каде обложувањето на спорт е популарно. Постојат многу казина и тркачки патеки низ Франција каде што луѓето можат да се обложуваат на разни спортски настани како трки со коњи или фудбал. Исто така, постојат неколку лотариски игри кои се популарни во Франција.

Најдобрите обложувачки игри во Франција вклучуваат коњски трки и фудбал. Други популарни игри во Франција се кошарка, американски фудбал и тенис.

Најдобрите две обложувачки игри достапни на онлајн обложувалниците се трки со коњи и фудбал. Трките со коњи се убедливо најпопуларната игра што ја нудат овие страници. Американците кои ја посетуваат Франција претпочитаат да го поминуваат своето време на патека за трки со коњи наместо да посетуваат казино за рулет или блек џек.

Трките со коњи се најпопуларниот тип на обложување во Франција бидејќи сите го разбираат и имаат шанса да заработат. Казино игрите на маса се исто така популарни бидејќи луѓето ги гледаат повеќе како игра отколку коцкање.

Омилените игри на француските фудбалери
Начини на плаќање во Франција

Начини на плаќање во Франција

Во Франција ги има различни начини на плаќање што може да се користи во казина. Клиентите можат да користат готовина (евро и/или фунта), кредитни картички Visa и MasterCard, картички на банкомати со логоа на MasterCard и Visa, како и банкарски нацрти од француска банка.

Француските казина нудат широк спектар на начини на плаќање, вклучувајќи кредитни картички и готовина. Најпопуларната кредитна картичка е картичката American Express. Готовината може да се складира во благајната на казиното или на различни банкомати кои се наоѓаат во казиното. Paysafecard, припејд начин на плаќање преку Интернет, е исто така многу популарен.

Достапни се и локални опции за плаќање, како Carte Bancaire, која е дебитна картичка која овозможува трансфер на пари од една на друга сметка. Исто така, може да складира информации, како што се картички за лојалност и картички за подарок.

Allopass е начин на плаќање достапен во француските казина што им овозможува на клиентите да потрошат еднократен кредит. Може да се користи за коцкање, малопродажба и хотелски услуги. На клиентите казиното им дава по една Allopass картичка по лице.

Носителите на Allopass добиваат и попуст на оригиналната цена на играта и разни други поволности за играчите. Картичката Allopass ја издава казиното и мора да се користи заедно со паметните картички.

Начини на плаќање во Франција
Најчесто поставувани прашања

Најчесто поставувани прашања

Која е законската возраст за коцкање во Франција?

Тоа е за 18 и повеќе. Возрасната граница за коцкање е намалена на 18 од 21 година.

Дали обложувањето на интернет-страниците е легално во Франција?

Да, тоа е легално, со одредени упатства што треба да се почитуваат.

Може ли да се обложувам на спорт во Франција?

Има лиценци кои треба да ги добијат операторите за спортско обложување. Ова ги вклучува и онлајн и офлајн операторите за обложување.

Кој организира француски коњски трки?

Ле Трот организира трки со кас, а Франс Галоп организира трки со рамни и скокалници.

Како се обложуваат на трки со коњи во Франција?

Во отсуство на букмејкери, обложувањето на француски коњски трки се врши преку Parimutuel. Тоа е систем каде се создава базен од сите видови облози.

Кои се видовите трки достапни за обложување во Франција?

Трки за трчање кои вклучуваат монтирани, како и трки за темперамент. Галоп трки вклучуваат скокални трки и трки со рамни трки.

Кои се законите за коцкање во Франција?

Со него се занимава Францускиот закон за коцкање, кој го прави коцкањето транспарентно со тоа што го регулира. Исто така, постојат ограничувања за возраста наведени во Законот што треба да се почитуваат додека се коцкате.

Која е разликата помеѓу онлајн и офлајн коцкање во Франција?

Дефинирано е онлајн игрите да вклучуваат обложување на клубски игри и коњски трки, покрај спортското обложување. Францускиот закон дозволува покер како клубска игра, а ниту една од другите не е дозволена според законот за онлајн. Офлајн коцкањето е дефинирано да вклучува клубови за игри, казина, коњски трки, спортско обложување (копнено) и терминали кои им овозможуваат на играчите да играат.

Кој е најпопуларниот спорт за обложување во Франција?

Најпопуларните облози во Франција се оние на трки со коњи, фудбал, рагби и тенис.

Може ли да играм на француски веб-локации за обложување од каде било во светот?

Да, можете да играте на француски веб-локации откако ќе ги прочитате нивните услови.

Најчесто поставувани прашања
Заклучок

Заклучок

Обложувањето е исклучително популарно во Франција. Коцкарската индустрија во Франција бележи огромен пораст во последните неколку години и ќе продолжи да расте во наредните години. Обложувањето на онлајн-страниците во Франција е легално, како и безбеден и забавен начин за коцкање на спорт, трки со коњи, па дури и лотарии.

Заклучок