Шанси за обложување

March 1, 2023

Објаснети различни видови на коефициенти за обложување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Мора да ги разберете шансите пред да започнете со обложување на кое било ниво. Разбирањето на најчестите коефициенти за обложување и начинот на читање и разбирање на нивните различни формати е од суштинско значење за ставање образовани облози.

Објаснети различни видови на коефициенти за обложување

Дробни коефициенти (британски), децимални коефициенти (европски) и коефициенти на парична линија (американски) се трите најчести системи за претставување на коефициентите за обложување. Ова се само алтернативни начини за прикажување на идентични коефициенти и нема разлика во плаќањата што произлегуваат од користењето на кој било метод. Значи, веројатностите на настаните може да се изразат во кој било од форматите прикажани погоре едноставно со промена на множителот на шансите.

Ајде да нурнеме во нашиот стручен водич за коефициенти за обложување за да ве подготвиме за вашите онлајн обложување патување.

Како функционираат фракционите или британските коефициенти

Употребата на фракциони коефициенти (исто така познати како „британски, „Велика Британија“ или „традиционални“ шанси) е најпопуларните коефициенти за онлајн обложување меѓу британските и ирските обложувалници. Обично, тие се изразуваат со коса црта (/) или цртичка (-).

Форматот на фракционо коефициенти за обложување од 6/1 (шест спрема еден) шанси ќе покаже дека ќе заработите 6 долари за секој обложен 1 долар и ќе го вратите вашиот 1 долар (т.е. износот што сте го обложиле).

Ова е процентот на исплата, па ако шансите беа 1 спрема 6, би освоиле 6 долари и би го вратиле вашиот удел од 1 долари за вкупно 7 долари. Успешен облог од $10 на 6/1 ќе врати 70 $ (60 $ профит плус $10 влог).

Целосниот (можен) принос на влогот може да се изрази како Tp= S(ND)+S

каде:

 • Tp е целосна исплата
 • S е износот на влогот
 • ND е броител/имениител на форматите на фракционите коефициенти за обложување (28/6, на пример).

Да речеме дека овие три организации се фаворити за победа во финалето на НБА во 2022 година:

 • Мајами Хит: 13/5
 • Голден Стејт Вориорс: 9/2
 • ЛА Лејкерс: 7/1

Лесно е да се види дека Хит се фаворизирани, додека Вориорс и Лејкерс имаат подолги шанси за победа на онлајн обложување. Ако се обложите дека Мајами ќе го освои првенството, ќе соберете 13 долари за секои 5 долари што ги ризикувате. Ако, пак, Голден Стејт би победил, вие би добиле 9 долари за секои 2 долари што сте ги ризикувале. Ако се обложите на Лејкерс и победите, ќе соберете 7 долари од секој обложен 1 долар.

Во горната хипотетика, облогот од 100 долари за победата на Мајами Хитс ќе ја врати вашата оригинална инвестиција плус добивка од 260 долари (100 долари x (13/5)), за вкупно 360 долари. Меѓутоа, ако се обложите 100 долари за победа на Голден Стејт, може да добиете 450 УСД (100 УСД x (9/2)) над вашиот оригинален облог од 100 УСД за вкупно 550 долари.

Ако Милвоки го повлече вознемирувањето, вашите добивки ќе се зголемат на 700 долари (100 долари x (7/1)). Враќањето на првиот облог од 100 долари ќе ја донесе исплатата на 800 долари.

Како функционираат европските или децималните коефициенти

Децималните коефициенти, често познати како „европски“, „дигитални“ или „континентални“ коефициенти, се широко користени како коефициенти за обложување за спорт во Австралија, Нов Зеланд и Канада. Овие се помалку комплицирани и поедноставни. Со поглед на коефициентот, можете да откриете кои се фаворитите и аутсајдерите.

Децималните коефициенти се изразуваат како процент и се користат за пресметување на потенцијалните добивки по облог во долар. Ако шансите се прикажани како децимален број, исплатата, а не земањето, ќе биде таа сума. Така, нема потреба повторно да го додавате вашиот удел во конечниот износ на исплата затоа што тој е веќе вклучен.

Целосниот (можен) принос на влогот може да се изрази како Tp = SD 

каде:

 • Tp е вкупната добивка
 • S е износот што се обложува
 • D е децимална непарна вредност

Земете го како пример Светското првенство во Лигата на легендите во 2023 година.

 • DRX: 4.00 часот
 • Т1: 1.3

Шансите за победа се прикажани подолу во однос на износот по облог во долар. Може да заработите 400 долари (100 долари x 4,00) ако обложите 100 долари на DRX за да го освоите Summoner's Cup. Имаше почетна инвестиција од 100 долари. Така, нето добивката беше 300 долари.

Може да очекувате враќање од $130 (100 $ x 1,3) ако обложите $100 на T1. Нето добивка од 30 долари се добива со одземање на почетната инвестиција од 100 долари од вкупниот принос.

Врз основа на овие коефициенти, јасно е дека обложувалниците го означиле Т1 како тим со најголема веројатност за победа. Наведените конкуренти имаат помали шанси за победа и преземаат поголем ризик ако вкупната исплатливост (т.е. децималната непарација) е поголема.

Како функционираат шансите за американски или парични линии

Коефициентите на паричната линија (понекогаш познати како „американски“ или „американски“ коефициенти) се широко користени како коефициенти за обложување за спорт во Соединетите Држави. Кога се обложувате на фаворит, коефициентите се прикажуваат со негативен знак (-) до нив за да се покаже колку пари треба да се обложуваат за да се добијат 100 долари. Шансите за аутсајдерите имаат симбол плус (+), што означува потенцијален поврат за секои обложени 100 долари.

Ајде да користиме илустрација за да се справиме со ова:

Ајде да се преправаме дека веб-локацијата за онлајн обложување ги објавила следните шанси за парична линија за фудбалски натпревар помеѓу Питсбург Стилерс и Канзас Сити Чифс.

 • Челири: +585
 • Началници: -760

Спортската книшка постави далеку помала веројатност (околу 15%) за победа на Стилерс, што се гледа од фактот дека обложувалницата објави шанси од +585. Значи, ако сакате да освоите 585 долари, треба да се обложите 100 долари на Steelers. Ако Steelers можат да дојдат до победа, ќе добиете 585 $ плус вашиот оригинален облог од 100 $, за вкупно 685 $.

Обложувајќи се на Шефовите, на клубот со најголема проценета веројатност за победа на играта ќе му треба облог од 760 долари за да освои 100 долари. Ако Шефовите победат, ќе соберете 860 УСД (вашиот оригинален облог од 760 УСД плус добивката од 100 УСД).

Со толку големо ширење меѓу двата коефициенти, јасно е дека Шефовите имаат поголеми шанси да излезат на врвот во оваа битка.

Куќата секогаш победува: што значи тоа?

Прикажаните шанси никогаш не ја претставуваат вистинската веројатност или можност некој настан да се случи (или да не се случи). Профитната маржа на букмејкерот се впива во овие коефициенти, така што победникот секогаш добива помалку отколку што би добил доколку коефициентите точно ја одразуваат веројатноста за победа.

Sportsbooks мора да ги пресметаат коефициентите за онлајн обложување што ги објавуваат на таков начин што ќе генерираат профит, без разлика на исходот од акцијата. Ова бара од спортската книшка точно да ја процени вистинската веројатност или можност на настанот. За да ја илустрираме оваа точка, да ја погледнеме заклучената веројатност за секој резултат во примерокот на играта подолу.

 • Тим А: -250 (имплицирана веројатност = 71,43%)
 • Тим Б: +200 (имплицирана веројатност = 33,33%)

Забележете дека збирот на овие веројатности е 104,76% (71,43 + 33,33). Дали ова е во спротивност со барањето дека вкупниот број на сите веројатности е еднаков на 100%? Тоа е затоа што прикажаните коефициенти не се вистински шанси.

„Над-круг“, или процент над 100%, е можниот приход на обложувалницата доколку облозите се прифатат во соодветни пропорции. Обложувањето на двата тима бара инвестиција од 104,76 долари за да се освои 100 долари.

Букмејкерот предвидува да добие 104,76 долари и да плати 100 долари (вклучувајќи го облогот), што ќе донесе профит од 4,5% (4,76/104,76) без оглед на исходот на играта. Предноста на букмејкерот се вбројува во коефициентот.

Завршни мисли

Читањето и разбирањето на шансите за онлајн обложување е од клучно значење ако сакате да бидете успешен обложувач. Треба да знаете како да ги конвертирате шансите од еден формат во друг, да ги толкувате заклучените веројатности врз основа на прикажаните коефициенти и да ги споредите реалните шанси за појава со прикажаните. После тоа, ќе имате доволно информации за да направите информиран облог.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести