Mr Green Рецензија на книговодителите 2024 - Responsible Gaming

Mr GreenResponsible Gambling
CASINORANK
10/10
БонусБонус $1200 + 200 бесплатни вртења
Нежна тема
Наградувано казино
Ексклузивни слотови
Поддржано
Потврдено
Безбедно
Нежна тема
Наградувано казино
Ексклузивни слотови
Mr Green is not available in your country. Please try:
Responsible Gaming

Responsible Gaming

Коцкањето може да биде проблем ако имате потешкотии да го намалите или запрете.

Кога трошоците ги надминуваат приходите и почнуваат да ви наштетуваат на вашата благосостојба (физичка или ментална), продуктивност (на училиште или на работа), безбедност (во однос на пари) и социјалните врски (преку изолација), тогаш имате проблем со коцкањето.

Проблематичните коцкари често ги занемаруваат своите семејства, кариерите и академските обврски додека акумулираат големи коцкарски долгови и салда на заеми. Некои проблематични коцкари негираат дека имаат проблем, ги бркаат своите загуби без оглед на цената за себе и даваат приоритет на коцкањето пред сите други аспекти од нивниот живот.

Играјте одговорно

Првиот и најклучен чекор кон надминување на зависноста е да признаете дека имате проблем. Потребно е многу храброст да се прифати тоа, особено ако вашите заштеди исчезнале, а вашиот социјален круг се намалува.

Не губете надеж и не се обидувајте сами да се справите со ова. Многу луѓе претходно биле во ваша кожа и ефикасно ја надминуваат својата зависност и продолжуваат со својот живот. Можеш и ти.

Дали сметате дека коцкањето ви помага да го убиете времето кога сте сами и досадно? Дали е тоа по расправија со вашиот значаен другар или особено стресен ден во канцеларија? До коцкајте одговорно, тоа треба да го правите само за забава, а не како средство за бегство од било што.

Наместо да се свртите кон обложување за да се справите со вашите чувства или да ја ослободите здодевноста, помудро и покорисно би било да се вклучите во физичка активност, да се дружите со луѓе кои не се коцкаат, да истражуваат нови интереси и да практикуваат техники за релаксација.

Каде да побарате помош

Разговарајте со вашите најблиски за тоа ако ви треба помош надминување на вашата навика за коцкање. Не мора да прибегнувате кон казина или интернет ако сте сами и барате нови пријатели. Направете нешто социјално, без разлика дали ќе контактирате со колегите, ќе присуствувате на спортски настан или клуб за читање, ќе се запишете на курс или ќе волонтирате. Ако е можно, пожелно е да консултирајте се со професионалец.

Постојат алтернативни опции за вакви собири. Анонимни коцкари, на пример, користи програма од 12 чекори за да помогне во закрепнувањето од компулсивно коцкање. Наоѓањето „спонзор“ или поранешен коцкар кој сега е трезен и може да понуди насоки и поддршка е клучен аспект на програмата.