Вести

June 1, 2022

Вилијам Хил забранува кредитна картичка во Ирска

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Во Ирска, употребата на кредитни картички во коцкањето не е прецизно забранета, но континуирано се обесхрабрува. Сепак, повеќе истражувања покажаа како неколку онлајн обложувалници продолжуваат да поддржуваат обложувања со кредитни картички преку нивните апликации. Некои од оние за кои се вели дека избегнуваат обложување со кредитни картички можат да го сторат тоа преку апликации како Revolut и Apple Pay.

Вилијам Хил забранува кредитна картичка во Ирска

Како резултат на тоа, концептот за примање плаќања од кредитни картички е на удар. Некои оператори беа принудени да бидат проактивни и да преземат решителни чекори за да го ограничат пристапот до нивните сајтови користејќи такви начини на плаќање. На својата ирска веб-страница, Вилијам Хил стана последната компанија која ги прекина депозитите со кредитни картички.

Заштитете го брендот и клиентите

За да го заштити нивниот бренд, како и нивните клиенти, компанијата ја препознава важноста да се обезбеди највисоки стандарди за безбедност изводливо. Така, целиот нивен систем еволуираше за да ги исполни најстрогите барања за безбедност, интегритет и доверливост. Сите чувствителни информации се чуваат во шифриран формат со тајната лозинка на корисникот.

При извршување на трансакции за кои е потребен пристап до податоци, корисникот мора да ја даде својата лозинка за да обезбеди безбедност на податоците. Целта е да се осигура дека коцкањето не предизвикува штета никому. Тоа беше нивното оправдување за отстранување на кредитната картичка депозити како начин на плаќање.

Коцкањето со кредитни картички е штетно

Експертите сметаат дека спортското обложување со кредитни картички е многу опасно. Тоа е строго забрането во земји како што е Обединетото Кралство, кое има построги закони за коцкање од Ирска. Картичките го олеснуваат добивањето пари, дозволувајќи им на проблемите со коцкањето да продолжат. Коцкањето со кредитни картички, особено во онлајн опкружување, може да доведе до обложување со голем обем, акумулација на големи долгови и губење на контролата. Тоа на крајот може да доведе до вмешаност во нелегални активности како што е измама.

Употребата на кредитни картички меѓу коцкарите е поврзана со зголемени стапки на банкрот бидејќи достапните податоци покажуваат дека потрошувачите се обложуваат со пари што ги немаат. Оттука, стана важно компанијата да дејствува решително за да ги заштити.

Дополнителните податоци покажуваат дека луѓето кои имаат лесен пристап до кредитните картички имаат поголема веројатност да ги користат во онлајн спортско обложување. Оние кои користеле кредитни картички или друг вид кредит биле поангажирани и почесто се обложувале. Испитувањето на проблемите со коцкањето ја поткрепува оваа теорија бидејќи поединците кои се коцкаат со различни видови кредити имаат значително поголема веројатност да бидат етикетирани како проблематични коцкари. Демографските разлики на овие коцкари откриваат дека тие се помлади и со помала веројатност целосно да го поседуваат својот дом, што значи дека можеби немаат ист пристап до кредити. Затоа, секоја стратегија наменета за намалување на употребата на кредитни картички меѓу коцкарите мора да се однесува и на алтернативните извори на кредит.

Дали има друго образложение зад овој потег?

По назначувањето на Регулаторно тело за коцкање (GRA), владата има намера да ја спроведе забраната за обложување со кредитни картички. Со оглед на своето долгогодишно искуство, органот ќе има дискреционо право да одговори и да ги реши сите прашања или грижи поврзани со начините на плаќање и опасностите поврзани со нив што е можно поскоро и на време. Ирската асоцијација на букмејкери јасно стави до знаење дека не се охрабрува употребата на кредитни картички за коцкање.

Ирскиот кодекс за побезбедно коцкање, кој беше усвоен во август 2021 година од страна на здружението во соработка со лиценцираните претпријатија за коцкање во земјата, го вклучува ова како еден од неговите принципи. По спроведувањето на „Привремениот закон за игри и лотарии“ во 2021 година, ирските законодавци се подготвуваат да го реформираат регулаторниот систем на земјата за прв пат од 1956 година.

Ограничувањата за плаќање со кредитни картички и забраната за бесплатни облози се меѓу предвидените реформи, како и развојот на национален орган за игри. Редизајнот беше често одложуван, последен пат во 2020 година, по избувнувањето на пандемијата COVID-19. Според законите, регулаторот и органот ќе имаат овластување да ја суспендираат или одземат лиценцата на кој било провајдер и да администрираат финансиски санкции.

Што треба да се направи пред владата да воведе целосна забрана?

Поради недостаток на емпириски докази во врска со влијанијата од забраните за кредитни картички, властите сега треба да соработуваат со финансиските институции и операторите на коцкање за да развијат мерки кои се реални и остварливи на долг рок. Сите оператори во индустријата за коцкање мора да се согласат со политиките за да им се даде лиценца. После тоа, оние кои ќе добијат лиценца ќе имаат општа обврска да ги спречат играчите да користат кредитни картички за спортско обложување онлајн.

Забраните за кредитни картички може да имаат непожелни неочекувани последици, како што е промена кон анонимни средства за плаќање на коцкање, поткопување на напорите за минимизирање на штетите. Понатаму, може да има различни тешкотии во забраната за користење на кредитни картички бидејќи водечките играчи и оператори може да се обидат да ја заобиколат забраната. Затоа, од клучно значење е да се изврши систематско испитување за да се види дали се појави некоја од овие непредвидени последици доколку се имплементираат прописите за забрана.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести