Вести

July 3, 2023

Граѓанската компанија закажува нов клучен термин

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Citizen, една од водечките опции за плаќање во онлајн обложувачката сцена, го најави Тоби Сушаров за нов главен директор за технологија. Пред да му се придружи на Citizen, Сушаров служеше како Раководител на Обединетото Кралство за иновации, а подоцна и како шеф на платформата за игри како услуга (GPAS) во Playtech.

Граѓанската компанија закажува нов клучен термин

Сушаров носи богато искуство во iGaming индустријата во проширување на технолошките производи за да опслужуваат стотици оператори за спортско обложување ширум светот. Пред Playtech, Сушаров работеше со Вилијам Хил во одделот за автоматизирани спортски цени.

Граѓанин неодамна направи неколку нови високи состаноци за да ги зајакне своите стратешки планови и глобалната привлечност. Едно од најзначајните состаноци во компанијата е Сара Ахле, сега Раководител за усогласеност.

Џејмс Невил, ко-основач и главен извршен директор на Citizen, рече дека фирмата се подготвува за поголема експанзија во втората половина на 2023 година. Затоа, од суштинско значење е да се има исклучителен лидерски тим за да се поттикне и одржи потфатот.

Невил додаде:

„Тоби носи големо богатство на искуство од секторот iGaming и во зголемувањето на технолошките решенија, и со нетрпение очекуваме да работиме со него на нашата мисија да го поедноставиме начинот на плаќање преку искористување на иновациите во алтернативните начини на плаќање“

На давател на платежна услуга се надева дека назначувањето на Сушаров за главен директор за технологија ќе ја зајакне услугата за плаќање од сметка на сметка на компанијата за бизниси во неколку индустрии и локации.

Коментирајќи го своето ново назначување, Сушаров рече дека е воодушевен што ќе биде дел од акцелераторската фаза за Citizen, компанија со сигурен производ од кој може да имаат корист многу индустрии. Тој е уверен дека компанијата дополнително ќе се прошири и со задоволство ќе има улога во нејзиниот иден напредок.

Новиот CTO додаде:

„Доаѓајќи од позадината на iGaming, од моментот кога ја видов технологијата што го поткрепува решението за плаќање на граѓаните, го разбрав потенцијалот на производот. Иако на површина, отвореното банкарство е за безбедни плаќања, верувам дека е додадена способност за поврзување на корисниците со нивната банка сметките и докажувањето на сопственоста преку повеќефакторска автентикација ќе биде промена на играта во индустриите кои се цел на измама или кои имаат ригорозни барања за познавајте го вашиот клиент (KYC)

Но, се чини дека заминувањето на Сушаров нема да влијае на работењето на Playtech. Неодамна објави добавувачот на технологија за спортско обложување договор со La Française des Jeux (FDJ), еден од водечките оператори за коцкање во Франција. Playtech ќе ги обезбеди своите услуги за покер мрежа на францускиот оператор во оваа зделка.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести